Спеціальні потреби

Актуально

23.03.05  -  Ситуація в Киргизстані не випадає з поля уваги Білого Дому: у заяві прес-секретаря Адама Ерелі говориться про занепокоєність США заворушеннями на півдні країни--в містах Ош і Джалалабад.  - 2005-03-24

Уряд закликається до стриманості. США, говориться у заяві, засуджують застосування сили будь-якою стороною, рівно ж як захоплення і руйнування власності уряду.

Вашингтон пост присвятила Киргизстану статтю Пітера Фінна і передову. Фінн відзначає, що президент Акаєв обвинуватив опозицію у спробі державного перевороту, організованого і фінансованого із-зовні. Він не назвав ймовірних закордонних організаторів. Але, пише часпис, він озвучив усталену думку пост-радянських урядів, що нещодавні кольорові революції в Україні, Грузії, зараз--у Киргизії, є результатом західних, зокрема, американських, зусиль, привести до влади своїх симпатиків під приводом розбудови демократії. «Такі революції, які є ніщо інше, як державні перевороти, виходять за рамки закону,»--наводить газета вислів Акаєва на відкритті установчої сесії нового парламенту. Фінн пише, що США та ЄС відкинули ці обвинувачення, говорячи, що вони надавали гроші неурядовим організаціям і на підтримку виборів в країнах регіону, але ніколи не надавали перевагу жодному кандидату, або партії.

Але, як виглядає, кожна сторона залишиться при своїй опінії. Ясно, втім, що, на думку американських і європейських оглядачів, киргизька революція тюльпанів кардинальним чином відрізняється від української або грузинської. По-перше, вона розпочалася не в столиці, а у найбіднішому регіоні--Фергані, етнічна, релігійна і соціальна композиція якого дуже строката. Очікувати, що опозиційна хвиля не згасне, докотившись до Бішкека, важко. По-друге, опозиція не має харизматичного лідера. Тому всі заклики до діалогу повисають в повітрі. По-третє, уряд вже не відмовляється від переголосування у спірних випадках.

Міжнародні спостерігачі з ОБСЄ однак, сказали, що вибори були нечесними, що там були випадки підкупу, багаторазового голосування, упередженості медія, але ці заяви не відзначалися такою недвозначністю і категоричністю, як у випадку України або Грузії. Втім, відзначає редакційна Вашингтон пост, опозиція не досягне успіху, подібного до України і Грузії, якщо не вгамує своїх войовничих представників, і не налаштується на переговори.

Щодо фігури Акаєва, то, зазначає редакційна Пост, свого часу, після розвалу СРСР, він виступав демократичним оновлювачем своєї країни, на кшталт Томаса Джеферсона Центральної Азії. Але з роками він втрачав популярність, а втягування його сім’ї у корупційні бізнесові оборудки змінило думку громадян про нього. Він організував власне переобрання у двохтисячному році на виборах, які, за оцінкою західних спостерігачів, були фальсифіковані. Не маючи законної перспективи ще одного президентського терміну, пише Пост, він проводить до парламенту дочку і сина, дискваліфікуючи представників опозиції. Остання ж підозрює, що він планує використати парламентську більшість для запровадження конституційних поправок, які б дозволяли йому лишатися при владі. Він також може, як це зробив Кучма в Україні, призначити свого лояліста власним наступником. Росія, на думку Вашингтон Пост, маючи свою воєнну базу в Киргизстані, намірена агресивно скріплювати автократичний режим там.

Московські спостерігачі цинічно назвали вибори чесними і відкритими, а офіційна російська пропаганда змальовує опозицію як квазі-терористів, що намагаються організувати держпереворот. Путін, підсумовує редакційна, намагається перетворити Киргизію на московську колонію, яка б цілковито підтримувала його власну автократичну модель. Йому не слід дозволяти цього, уважає редакційна Вашингтон Пост.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Трубопроводи Північний потік 1 і 2 не дають газу Європі, але витікають

Міністр економіки Німеччини Роберт Габек на газовій станції в Любміні в Німеччині, де газопровід Північний Потік виходить з Балтійського моря на сушу

Данія і Швеція повідомили про витікання газу з непрацюючих трубопроводів Північний потік 1 і 2, що пролягають по дну Балтійського моря з Росії до Німеччини.

Інциденти ставлять під ще більший сумнів можливість швидкого відновлення постачання російського газу до Європи в обсягах необхідних для зимового періоду.

Причини витікання газу на трьох, як вважають зараз, нитках трубопроводів біля данського острова Борнгольм не відомі, але офіційні представники називають ситуацію дуже незвичайною.

Північний потік 1 був найбільшим маршрутом постачання російського природного газу у Європу, але на тлі активізації війни Росії з Україною контрольована російською державою компанія Газпром спочатку скоротила транспортування ним газу, а в серпні повністю припинила, пославшись на технічні проблеми ускладнені, як заявили у Москві, західними санкціями.

Північний потік 2 споруджений, але так і не запрацював після того, як уряд Німеччини закрив проект на тлі лютневого російського вторгнення в Україну.

Транзит російського газу до Європи триває через газотранспортну систему України, але у скорочених обсягах, і українці закрили один з маршрутів, вказавши на втручання російських окупаційних військ на українській території.

Впродовж весни і літа Росія відмовилася продавати газ Болгарії, Данії, Польщі, Фінляндії, а також нідерландській компанії Gasterra і частково компанії Shell після того, як вони відкинули вимоги Москви платити за газ у російських рублях.

Найбільша країна ЄС - Німеччина заявляє, що на понад 80% заповнила запаси газу у сховищах і Європа активізувала пошуки альтернативних джерел палива, але проблеми з постачанням спричинили різкі зростання цін на енергію.

Шведська мореплавна служба повідомила про два місця витоку газу з трубопроводу Північний потік 1 після того, як Данія оголосила обмеження руху суден довкола витоку виявленого на Північному потоку 2.

Данська служба, яку цитує служба новин Reuters, вказує, що у зоні витоку газу судна можуть втратити здатність триматися на воді, а крім того є загроза вогню.

Також витік газу в повітря збільшує в атмосфері парникові гази, що впливають на клімат.

Газопровід Північний Потік 1 сягає 1 224 кілометри від Виборга в Росії до Любміна в Німеччині.

Пропускна спроможні кожної нитки 27,5 мільярдів кубометрів газу на рік.

В Німеччині той газ подавали в трубопроводи до інших країн Європи.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео

Допомога українським біженцям в Кракові: фундація «Зустріч». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:46 0:00

«І українці і поляки масово зверталися з пропозицією допомоги». Фундація «Зустріч» у Кракові збільшила обсяг своєї діяльності вдесятеро, щоб задовольнити потреби українських біженців, які їхали у місто.

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео

Інтерв’ю «Голосу Америки» з дружиною Сергія Волинського. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:39 0:00

За умовами обміну полонених, п’ятеро звільнених командирів “Азовсталі” до кінця війни перебуватимуть в Туреччині. Один із них - Сергій Волинський. "Голос Америки" поспілкувався з його дружиною Русланою.

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю

«Ми повинні надати Україні все, що можемо» - Марі Йованович. Інтерв’ю
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:17 0:00

Екс-посолка США в Києві назвала російські обстріли цивільної інфраструктури України «ганебними» і заявила про невідворотність покарання Росії за військові злочини.

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео

Нові санкції Великої Британії проти РФ, вибори в Італії – деталі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:17 0:00

Британський уряд став першим на Заході, хто ввів нові санкції проти Росії через незаконні так звані «референдуми» на окупованих територіях України. Міністр закордонних справ Британії Джеймс Клеверлі заявив, що «уявні референдуми під дулом пістолета не можуть бути вільними чи справедливими».

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG