Спеціальні потреби

Актуально

23.03.05  -  Ситуація в Киргизстані не випадає з поля уваги Білого Дому: у заяві прес-секретаря Адама Ерелі говориться про занепокоєність США заворушеннями на півдні країни--в містах Ош і Джалалабад.  - 2005-03-24

Уряд закликається до стриманості. США, говориться у заяві, засуджують застосування сили будь-якою стороною, рівно ж як захоплення і руйнування власності уряду.

Вашингтон пост присвятила Киргизстану статтю Пітера Фінна і передову. Фінн відзначає, що президент Акаєв обвинуватив опозицію у спробі державного перевороту, організованого і фінансованого із-зовні. Він не назвав ймовірних закордонних організаторів. Але, пише часпис, він озвучив усталену думку пост-радянських урядів, що нещодавні кольорові революції в Україні, Грузії, зараз--у Киргизії, є результатом західних, зокрема, американських, зусиль, привести до влади своїх симпатиків під приводом розбудови демократії. «Такі революції, які є ніщо інше, як державні перевороти, виходять за рамки закону,»--наводить газета вислів Акаєва на відкритті установчої сесії нового парламенту. Фінн пише, що США та ЄС відкинули ці обвинувачення, говорячи, що вони надавали гроші неурядовим організаціям і на підтримку виборів в країнах регіону, але ніколи не надавали перевагу жодному кандидату, або партії.

Але, як виглядає, кожна сторона залишиться при своїй опінії. Ясно, втім, що, на думку американських і європейських оглядачів, киргизька революція тюльпанів кардинальним чином відрізняється від української або грузинської. По-перше, вона розпочалася не в столиці, а у найбіднішому регіоні--Фергані, етнічна, релігійна і соціальна композиція якого дуже строката. Очікувати, що опозиційна хвиля не згасне, докотившись до Бішкека, важко. По-друге, опозиція не має харизматичного лідера. Тому всі заклики до діалогу повисають в повітрі. По-третє, уряд вже не відмовляється від переголосування у спірних випадках.

Міжнародні спостерігачі з ОБСЄ однак, сказали, що вибори були нечесними, що там були випадки підкупу, багаторазового голосування, упередженості медія, але ці заяви не відзначалися такою недвозначністю і категоричністю, як у випадку України або Грузії. Втім, відзначає редакційна Вашингтон пост, опозиція не досягне успіху, подібного до України і Грузії, якщо не вгамує своїх войовничих представників, і не налаштується на переговори.

Щодо фігури Акаєва, то, зазначає редакційна Пост, свого часу, після розвалу СРСР, він виступав демократичним оновлювачем своєї країни, на кшталт Томаса Джеферсона Центральної Азії. Але з роками він втрачав популярність, а втягування його сім’ї у корупційні бізнесові оборудки змінило думку громадян про нього. Він організував власне переобрання у двохтисячному році на виборах, які, за оцінкою західних спостерігачів, були фальсифіковані. Не маючи законної перспективи ще одного президентського терміну, пише Пост, він проводить до парламенту дочку і сина, дискваліфікуючи представників опозиції. Остання ж підозрює, що він планує використати парламентську більшість для запровадження конституційних поправок, які б дозволяли йому лишатися при владі. Він також може, як це зробив Кучма в Україні, призначити свого лояліста власним наступником. Росія, на думку Вашингтон Пост, маючи свою воєнну базу в Киргизстані, намірена агресивно скріплювати автократичний режим там.

Московські спостерігачі цинічно назвали вибори чесними і відкритими, а офіційна російська пропаганда змальовує опозицію як квазі-терористів, що намагаються організувати держпереворот. Путін, підсумовує редакційна, намагається перетворити Киргизію на московську колонію, яка б цілковито підтримувала його власну автократичну модель. Йому не слід дозволяти цього, уважає редакційна Вашингтон Пост.

Підготував Володимир Звіглянич.

Всі новини дня

Джамала: про війну та підтримку України з боку міжнародної мистецької спільноти. Інтерв’ю

З початком війни Джамала відвідала вже десятки країн, виступаючи на благодійних заходах в підтримку постраждалих від війни українців, а також допомагаючи збором коштів для ЗСУ.

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео

Як українці можуть приїхати до США за програмою спонсорства Uniting for Ukraine. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Близько 6 тисяч українців отримали дозвіл від американського уряду приїхати до США за програмою для отримання гуманітарного паролю Uniting for Ukraine - «Єднаймося для України».

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео

Макдональдс оголосив про повний вихід з Росії. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:54 0:00

Американська мережа швидкого харчування Макдональдс оголосила про повний вихід з Росії через її війну проти України

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео

Спогади фінських ветеранів про радянсько-фінську війну. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:18 0:00

У листопаді 1939 року Радянський Союз напав на Фінляндію, почавши так звану «зимову війну». Хоча фінська армія була набагато меншою, радянські загарбники зазнали великих втрат.

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео

Швеція, Фінляндія та НАТО: чого чекати далі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:10:10 0:00

Північно-Атлантичний Альянс вже у наступні місяці може отримати двох нових членів - уряди Швеції та Фінляндії на тлі російської війни проти України офіційно оголосили про рішення подати заявку на членство в Альянсі.

Більше

XS
SM
MD
LG