Спеціальні потреби

Українськi депутати коментують подiї в Киргизстанi - 2005-03-25


Київ - 25 березня. В Україні жваво коментують революцію в Киргизстані. Не зважаючи на очевидні паралелі, політики вказують на цілу низку відмінностей між подіями в Києві та Бішкеку. Депутати Верховної Ради вважають, що мирна «помаранчева революція» може бути зразком демократичних перетворень в країнах СНД. Експерти вважають, що ініціативи українського керівництва виступити посередником для врегулювання кризи, дають Києву шанс стати регіональним лідером.

В кулуарах українського парламенту про події в Киргизстані говорили не менше, ніж про схвалення бюджету, який в п`ятницю був головним пунктом на порядку денному. Юрій Криворучко з Нашої України був свідком багатьох конфліктних ситуацій на пострадянському просторі. Він вважає, що українська помаранчева революція перш за все виграє у киргизької рівнем організації:

«Масовість залучення людей в Україні є дещо вищою, ніж залучення революціонерів і опозиціонерів з киргизької сторони. Це перший момент – у випадку з Україною все відбувалося в столиці. Сам перебіг подій в Україні хоч і був радикальний за своєю суттю, за формою був максимально організований і дисциплінований і таким, що піддавався постійному контролю і самоконтролю з боку опозиційних сил».

Із такою думкою погоджується Андрій Шкіль із фрацкії Блоку Юлії Тимошенко. Він скоріше проводить паралелі між киргизькими подіями та акцією “Україна без Кучми” у 2001 році:

«Навіть якщо були сформовані в Україні (ви пам`ятаєте) ці загони самооборонні – структури, які підтримували порядок, то вони були дуже малопомітні. Не було тих шикувань і маршів, що вихоплювали камери в Киргизстані. Не хотілося б сказати так, щоб це прозвучало некоректно, але ми тут були як старші брати революціонери. Просто вони перемогли, нашим українським дев`ятим березня. А ми тоді – ні».

Інший депутат, лідер УНП Юрій Костенко вважає, що уроки революцій в Грузії, Україні та Киргизстані мають засвоїти й інші країни СНД:

«Процесс демократизації – його ніхто не зупинить. І рано чи пізно такі події або мирно, як це відбулося в Україні, або із певними втратами людського життя, але вони пройдуть. Я думаю, що Росія повинна робити висновки із цих подій і ці уроки трансформувати в демократизацію своєї держави. В іншому випадку мова буде йти про нестабільність і в самій Росії».

Олег Зарубінський з фракції Народної партії вітає ініціативу українського МЗС виступити посередником між сторонами конфлітку. Він вважає, така інiціатива, а також можлива участь у врегулюванні придністровського конфлікту можуть підвищити міжнародний авторитет України:

«Україна може бути тим зразком, взірцем, для інших країн, в яких відбуваються революційні події -- [Зразком], який би підтверджував, що це можна робити без насилля. Між Україною і Киргизією жодних контроверсій немає. Тому мені здається, що Україна може виконати досить позитивну роль. Я думаю, треба цю роль пропонувати іншим країнам, бо ми -- 48-мільйонна держава. Ми не закуток Європи і можемо претендувати на роль одного із субрегіональних лідерів», сказав Олег Зарубінський.

XS
SM
MD
LG