Спеціальні потреби

Актуально

Експерти занепокоєнi виборчим законодавством - 2005-03-29

Київ - 29 березня. Однією з причин фальсифікацій під час президентських виборів в Україні експерти називають недосконале виборче законодавство. Напередодні парламентських виборів цілий ряд порушень можуть повторитися через відсутність законодавчих бар`єрів – вважають експерти та політики. Сьогодні в Києві обговорювали цю тему за участі парламентського комітету та за ініціативи ряду громадських організацій.

До парламентських виборів в Україні залишається менше року. Ціна цих виборів, на думку експертів, буде дуже висока, оскільки після вступу у дію конституційної реформи, повноваження парламенту суттєво зростуть. До того ж вперше парламентські вибори відбуватимуться за новою – пропорціною системою, коли виборці голосуватимуть за списки політичних партій. Більшість експертів вважають, що цю систему варто залишити, аби структурувати український парламент. Натомість, твердять вони, технічні правки до закону про вибори все ж необхідні, оскільки в такому законі закладено багато норм, які вже довели свою недосконалість під час виборів президентських. Серед головних проблем – спосіб формування виборчих комісій. Говорить Денис Ковриженко, експерт Лабораторії законодавчих ініціатив.

«Ця процедура передбачає такі ж механізми, як і закон про вибори президента України. Тому можливі проблеми, якщо багато партій та блоків захочуть брати участь у виборах. Тому можливо варто звузити кількість суб`єктів виборчої кампанії, аби це право мали партії, що вже долали виборчий бар`єр».

Є проблеми і з формуванням списків виборців:

«Про прблематику списків виборців – крім тих категорій, які мають обмежені можливості, це ще й громадяни, які перебувають за кордоном. Є проблема і з голосуванням громадян, які не мають встановленого місця голосування».

Свого часу значної критики виборчий закон зазнав і через норму, яка унеможливлює спостереження за виборами українських громадських організацій. НДО висловлюються за необхідність її змінити, а політики вказують на проблеми. Говорить Юрій Ключковський, фракція Наша Україна:

«У Верхвоній Раді було багато суперечок, чи варто допустити до спостереженя громадські організації. З одного боку ми брали зобов`язання перед західними партнерами, з іншого – тисячі зареєстрованих громадських організацій можуть створити проблеми».

Про складність нормально забезпечити законний виборчий процес кажуть і представники Центральної виборчої комісії. Вони вказують і на проблему формування виборчих фондів, і на склад комісій. Член ЦВК Андрій Магера вважає, що для прозорості виборчого процесу деякі норми варто було б додати у закон:

«Мабуть треба подумати, чи варто передбачити виборчі дебати для партій та блоків. Нехай можливо партії сперечаються між собою скажімо у такий спосіб – п`ять кандидатів з одного боку та з іншого боку доводять свою думку до виборців».

Депутати кажуть, що вже почали роботу над новим виборчим законом. В ньому обіцяють прибрати моменти, які дозволяють сфальсифікувати вибори. Але його найбільшим нововведенням може стати збільшення виборчого бар`єру до 4%, або навіть до 7%. Однак це вже проблема не правова, а політична.

Всі новини дня

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео

Футбол, як спосіб забути про війну для дітей переселенців. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:33 0:00

У Львові місцеві футбольні школи, зокрема академія Львівських Карпат, безкоштовно надають дітям-переселенцям нагоду займатися улюбленим спортом.

Активісти української громади США закликають бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок. Відео

Бойкотувати компанії, які відмовляються залишати російський ринок, закликають активісти Української громади США. Зокрема у штаті Огайо, де розташована фабрика виробника харчів Нестле, місцеві українці вимагають від міжнародної компанії припинити бізнес у Росії.

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео

Як зупинити потік нафти з Росії – пропозиції експертів. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:39 0:00

Ціни на нафту на світових ринках залишаються на рівні 110-113 доларів за барель. Через високі, хоча і не рекордні, ціни, попри санкції, економіка Росії продовжує функціонувати краще ніж прогнозувалося, вважають певні європейські аналітики. Москва продовжує торгувати нафтою.

Американські фермери скаржаться, що зросла собівартість вирощення їх продукції. Відео

Через війну, врожай в Україні цього сезону буде вдвічі менший ніж торік, прогнозують в українському уряді. Оскільки Україна провідний експортер зернових, світові ціни на пшеницю пішли в гору.

Війна Росії та загроза глобальної харчової кризи. Деталі форуму в Давосі, заяви Байдена в Японії. Відео

Війна Росії в Україні засвідчила, наскільки "економічні відносини з авторитарними режимами можуть створювати вразливість", - заявив генеральний секретар НАТО під час Світового економічного форуму в Давосі, де говорили про Україну, і загрозу глобальної харчової кризи через російську агресію.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG