Спеціальні потреби

Рекомендацiї Ради Європи у справi Гонгадзе


Київ - 1 квiтня. Рада Європи наполягатиме, щоб на лаві підсудних у справі Гонгадзе були як виконавці, так і організатори та замовники вбивства журналiста. Про це заявила у Києві уповноважена Ради Європи у справі Гонгадзе Сабiне Льойтгойссер-Шнарренберґер. Представниця Ради Європи рекомендувала також Верховній Раді заслухати звіт парламентської слідчої комісії та порадила генпрокурору провести експертизу плівок Мельниченка на території США.

Під час дводенного перебування у Києві член Парламентської Асамблеї Ради Європи поспілкувалася з усіма, хто має відношення до розслідування справи Гонгадзе: генпрокурором Піскуном і головою парламентської слідчої комісії Омельченком, лідером соціалістів Морозом, головою МВС Луценком і адвокатом матері журналіста Федуром. Як підкреслює Льойтгойссер-Шнарренберґер, слідство наразі не завершене: затримано троє підозрюваних у вбивстві журналіста, проте залишається з`ясувати, хто був замовником і організатором. Рада Європи зацікавлена у притягненні до відповідальності і тих, і інших:

[переклад з нiмецької] “Рада Європи наполягає на детальному і вичерпному розслідуванні, з тим щоб на лаві підсудних опинилися як виконавці, так і замовники та організатори вбивства без огляду на особи”.

Представниця Ради Європи дала високу оцінку роботі, яку провела парламентська слідча комісія в справі Гонгадзе, і заявила, що рекомендує заслухати звіт комісії у Верховній Раді.

Пані Льойтгойссер-Шнарренберґер підкреслила також, що величезну роль для розкриття справи вбитого журналіста мають записи колишнього президентського охоронця Мельниченка, і повідомила, що під час своєї зустрічі з генпрокурором Піскуном порадила провести експертизу плівок там, де вони зараз знаходяться – на території США.

[переклад з нiмецької] “Я внесла пропозицію – оскільки оригінали плівок Мельниченка та записуючі пристрої, якими він користувався, знаходяться нині в Сполучених Штатах, то було б доцільним вивчити їх там же, на місці – певна річ, за постановою Генпрокуратури України та за участю українських експертів. Це дало б змогу уникнути обвинувачень у якихось маніпуляціях з плівками або розмов про те, що з ними щось сталося при їх транспортуванні до України”.

Депутат ПАРЄ висловила побажання, щоб така експертиза була проведена вже зараз, під час візиту президента Ющенка до Сполучених Штатів. І як вона підкреслила, генпрокурор Піскун, котрий їде разом з президентом до Америки, щоб допитати Мельниченка, поставився до її пропозиції з великим зацікавленням. Як відомо, нещодавно президент Ющенко заявив: справу Гонгадзе розкрито; нині ж генпрокурор Піскун заявляє, що слідство не завершене. Коментуючи, на прохання журналістів, такі суперечливі заяви, представниця Ради Європи не стала критикувати нову українську владу. На думку пані Льойтгойссер-Шнарренберґер, Ющенко зробив правильно, констатувавши публічно той факт, що в справі є прогрес і затримано трьох підозрюваних виконавців. Це не суперечить тому, -- каже вона, -- що слідство продовжується, і замовників вбивства ще треба встановити.

Коментуючи ж факт прийняття до розгляду Європейським судом з прав людини позову дружини загиблого журналіста, Мирослави Гонгадзе, представниця Ради Європи сказала, що ця справа отримає у Європейському суді найвищий пріоритет.

XS
SM
MD
LG