Актуально
В Київ прибули предстаники Березовського
Київ - 14 квiтня. В Україні зараз перебувають представники Бориса Березовського - Олександр Гольдфарб і Юрій Фельштинський. Вони заявляють, що привезли записи майора Мельниченка, однак сумніваються, що він вияить готовність повернутися в Україну і дати свідчення.
Керівник "Фонду громадянських свобод", організованого Борисом Березовським, Олександр Гольдфарб та близький до опального олігарха історик Юрій Фельштинський приїхали у Київ в середу. Мета приїзду - передати представникам Генпрокуратури аудiозаписи, зроблені майором Мельниченком в кабінеті Леоніда Кучми, електронні носії та деякі документи. Українська Генпрокуратура гарантувала цим особам безпеку. Як стало відомо сьогодні, Фельштинський та Гольдбфарб поки що передали лише 8 хвилин записів – що стосуються справи Гонгадзе та Олександра Єльяшкевича. Стосовно передачі всіх даних – йдуть переговори, каже Гольдфарб.
«Ведемо консультації з українською стороною про формат, протокол та адресати передачі цих матеріалів. Це буде завершено ближчим часом, і про це було оголошено – чи це буде Прокуратура, чи хто-небудь інший».
Коли і на яких умовах росіяни передадуть всі матеріали українським правоохоронцям достеменно невідомо; вони самі обіцяють вкластися у декілька днів: «Дайте нам невелику паузу, і вже за три-чотири дні ми передамо всі записи Україні», говорять вони.
Свій інтерес до плівок Мельниченка люди Березовського пояснюють бажанням пролити світло на деякі моменти російської політики, зокрема на справу терактів у Москві. Саме тому Борис Березовський ніби згодився профінансувати розшифровку плівок. Така співпраця, як виявилося почалася ще у 2002 році, однак зараз Мельниченко звинувачує російського опального олігарха у бажанні втручатися в українську політику.
Соратники Березовського кажуть, що у Мельниченка є всі підстави відмовитися від надання свідчень через небезпеку фізичного знищення. В Україні ніхто не може гарантувати імунітету для Мельниченка, кримінальну справу проти нього можуть відкрити у будь-який момент, зазначає Гольдфарб. Єдина можливість – це його прибуття в країну у якості народного депутата.
До речі, Європейський суд ухвалив рішення про поновлення Мельниченка у списках Соцпартії, і лідери СПУ кажуть про можливість отримання ним депутатського мандату.
Всі новини дня
Росія прицільно б’є по цивільній інфраструктурі - Анна Новосад. Інтерв'ю
У Вашингтоні відбулась дискусія «Освіта під час війни. Рік російської агресії проти українських шкіл», модератором якої була засновниця благодійного Фонду savED, колишня міністерка освіти Анна Новосад. Дивіться її інтерв’ю Голосу Америки.
Мільйон боєприпасів для України: результати саміту лідерів ЄС. Відео
Лідери ЄС схвалили план відправки Україні 1 млн артилерійських боєприпасів протягом наступних 12 місяців. «ЄС підтримує Україну в її невпинному прагненні до свободи», – заявив президент Європейської Ради Шарль Мішель. «Ми будемо стояти з Україною стільки, скільки буде потрібно» – наголосив він.
- Голос Америки
США ввели санкції проти режиму Лукашенко. Тіхановська закликає не ототожнювати білорусів з урядом. Відео
Сполучені Штати запровадили додаткові санкції проти режиму Лукашенка, зокрема за придушення продемократичного руху у Білорусі, і підтримку російської війни в Україні.
- Голос Америки
З українських портів відбули ще три кораблі з зерном та благодійна пшениця для Ємену

Україна у п'ятницю, 24 березня, відправила 30 тисяч тонн пшениці з Одеси, щоб підтримати мільйони людей у Ємені – у рамках ініціативи "Зерно з України", яку ініціював президент Зеленський і підтримали низка міжнародних донорів.
USAID повідомляє, що ця пшениця годуватиме 4 мільйони людей у Ємені впродовж 1 місяця. А загалом ця зернова ініціатива допомагає долати голод і забезпечує переміщення продуктів харчування та добрив в час глобального дефіциту.
Постачання до Ємену профінансували, серед іншого, уряди Франції, Іспанії та США (Агенція США з міжнародного розвитку USAID), за підтримки Всесвітньої продовольчої програми ООН.
“Чорноморська зернова ініціатива забезпечує зерном тих, хто його потребує у всьому світі, і підтримує всіх, хто покладається на сільськогосподарський сектор”, - заявило посольство США в Україні у Твіттері.
Надзвичайний і Повноважний Посол України в Королівстві Саудівська Аравія Анатолій Петренко наголосив: "Завантажене зерном судно в рамках ініціативи “Зерно з України” (Grain from Ukraine) сьогодні вирушило до Ємену. Україна продовжує відігравати активну роль як гарант продовольчої безпеки, будучи щиро та твердо відданою задоволенню гострих гуманітарних потреб дружнього єменського народу”.
Ініціативу "Зерно з України" започаткували 26 листопада 2022 року, у 90-ту річницю відзначення Голодомору в Україні. Її мета - надсилати зерно у найбідніші країни Африки, де принаймні 5 мільйонів люди живуть в умовах голоду. За цією угодою країни-донори закуповують зерно в Україні й покривають транспортні витрати.
Зерно для Італії, Єгипту та Тунісу
Крім того, як повідомляє ООН, 24-го березня з України відчалило три судна із зерном, що містили понад 60 тисяч тонн кукурудзи та понад 15 тисяч тонн сої. Вони прямують до Італії, Єгипту і Тунісу.
На інфографіці від ООН видно маршрути кораблів із зерном. А також зазначено, що Україна постачає світу сільськогосподарську продукцію, зокрема пшеницю, кукурудзу, соняшникову олію, ячмінь, сою, ріпак, горох тощо.
Посолка США в Україні Бріджит Брінк наголосила на своїй сторінці у Твіттері, що Чорноморська зернова ініціатива “робить можливим цей життєво важливий шлях для підтримки людей у світі, які найбільше страждають від продовольчої безпеки, і гарантує, що українське зерно потрапляє до тих, хто його найбільше потребує”. За словами дипломатки, лідери G7 “чітко дали зрозуміти, що важливо продовжувати та розширювати цю ініціативу”.
Чорноморську зернову Угоду уклали з Росією за посередництва Туреччини та ООН 22 липня 2022 року.
18 березня 2023 року її вдруге продовжили на 120 днів.
З початку угоди з українських портів відпливли понад 700 суден, - підрахувало видання CNBC. А міністр розвитку громад, територій та інфраструктури України Олександр Кубраков повідомляв, що з 1 серпня 2022 року Україна відправила понад 25 мільйонів тонн зерна на потреби світу.
Раніше адміністраторка Агенції USAID Саманта Пауер заявляла, що Чорноморська зернова ініціатива є критично важливою для боротьби з глобальним голодом. А держсекретар США Ентоні Блінкен заявляв, що від початку дії зернової ініціативи з України вивезли стільки зерна, що з нього можна зробити 8 мільярдів буханок хліба.
У Всесвітній продовольчій програмі ООН стверджують, що через збій постачання продовольств з України та Росії близько 345 мільйонів людей стикаються з проблемою продовольчої безпеки, - повідомляв Голос Америки.
- Associated Press
«Ми не похитнемося», – Байден та Трюдо про підтримку України. Відео
«Як вам добре відомо, пане Президенте, Канада буде продовжувати міцно стояти пліч-о-пліч з Україною, чого б це не вимагало», – прем’єр-міністр Канади Джастін Трюдо.
Форум