Спеціальні потреби

Актуально

Нiмецький соцiолог аналiзує «донецький клан»

Вашингтон – 13 квiтня. Вчора в інституті Кеннана у Вашингтоні пройшов семінар за участю німецького експерта, доктора соціології Керстін Ціммер. У фокусі її виступу був так званий «донецький клан», становище в ньому до і після президентських виборів в Українi.

Керстін Ціммер тільки-но захистила докторську дисертацію з проблем політичної еволюції донецького клану. Вона прожила чотири роки в Донецьку та регіоні, досліджуючи там політичну конфігурацію сил. Зокрема, її увагу привернуло питання: що ж такого специфічного є в Донецькій області і чому вона всі три рази переважаючою більшістю голосів висловилася за Януковича?

Деяке світло на це питання проливає минуле регіону: це був один з найстаріших--після Уралу--індустріальних центрів царської Росії, населеного, починаючи з 19-го століття, переважно етнічними росіянами. Така політика продовжувалася і в радянські часи, особливо ж в 20-ті роки. Це спричинило лінгво-культурну русифікацію регіону. Іншою особливістю, зазначила доктор Ціммер, є те, що незважаючи на високу урбанізацію--десь до 90% населення мешкає у містах -- під урбанізованою вивіскою по суті зберігається містечкова культура і ментальність населення. Тому тут складається живильний грунт для маніпуляції його думками. Іншим чинником є так звана «регіональна ідентичність», каже вона:

«Вона дуже сильна.... В центрі Донецька все ще бовваніє пам’ятник Леніну. А ось дитячі фольклорні фестивалі «Ми--діти Донецька»--себто все лише про Донецьк, немає згадок про Україну або Східну Україну».

Регіональна ідентичність пов’язана з радянським минулим. «Без Донбасу не було б СРСР, а без Донецька--України». Ось принципове гасло регіону і водночас--стереотипна думка населення, говорить доктор Ціммер. В той же час там застаріла індустрія, і навіть промисловці не думають в термінах нових інформаційних технологій. На вустах лише вугілля, сталь, машинобудування; немає свіжих ідей. За таких обставин недивно, що Янукович з його радянською риторикою і апеляцій до регіональної ідентичності здобув більшість голосів, каже соціолог.

А як виник «донецький клан?». Після розвалу СРСР контроль Москви в регіоні зник, а Києва--не встановився. Тому, як каже Керстiн Цiммер, в 1994 році стала викристалізовуватися структура дійсно «крутих» людей регіону. Там спочатку ще не було якоїсь домінуючої фігури, а стара радянська номенклатура змішувалася з «червоними директорами»--Ландик, Звягільський, але починала пробиватися і нова структура--Щербань, яка переважно займалася торгівлею, каже нiмецький соцiолог. Зокрема, Щербань контролював газову торгівлю, конфронтував зі сталевими баронами, і його вбили зрештою. Вбили в 1995 роцi і Брагинського, президента Шахтаря. Після його смерті бізнес Брагинського успадкував Рінат Ахметов--у 29 років. Роком пізніше він очолив Шахтар, і відтак донецький клан індустріально асоціюється з ним.

Але як завершена політико-економічна структура клан формується з приходом в 1997 Януковича на посаду губернатора Донецька. Індустріальний союз Донбасу, де головував Янукович, почав встановлювати контроль над Азовсталлю, Харцизьким трубопроводним заводом, іншими підприємствами.

Після призначення Януковича в 2002 році прем’єром, Донецьк став плацдармом наступу на Київ. Янукович залишив свою посаду голови облради Колесникову. Вже тоді регіон розглядав себе як платформу під Януковича. Коли туди прибув Ющенко в 2003 році, його зобразили як «фашиста-западенця» і не пустили з аеропорту. Опісля регіон три рази голосував переважно за Януковича--відповідно 96-98-93 відсотки.

Наразі ж, як зазначає Ціммер, перед регіоном і кланом стоять такі виклики:

«Центральний і місцевий уряди, насамперед, матимуть справу з вугільною промисловістю, особливо необхідністю ліквідації неприбуткових шахт, вільними економічними зонами і їх усуненням, реприватизацією, федералізацією України, і найголовніше--виборами у майбутньому році і завоюванням більшості в Раді у світлі конституційної реформи».

Після арешту Колесникова, що в регіоні сприйняли як знаковий наступ влади на клан і Ахметова, залишається проблемою: чи регіон зможе асимілюватися з політикою нового режиму, себто платитиме податки і не займатиметься «саботажем», як каже Тимошенко, чи конфронтуватиме з нею далі, пiдсумовує доктор Ціммер.

Всі новини дня

Українська артилерія практично відрізала російське військо в районі Херсона від ланцюгів постачання – британська розвідка 

Архівне фото: Постріли українських артилеристів, Харківська область, Україна, липень 2022 року. (AP Photo/Євген Малолетка)

Британська розвідка повідомляє, що в результаті обстрілів української артилерії два основні автомобільні мости через Дніпро в районі Херсона, стали непридатні для руху російського військового транспорту, який постачає російські війська, розташовані на правому березі річки.

«10 серпня 2022 року українські високоточні удари, ймовірно, призвели до того, що переправа через Дніпро в Новій Каховці стала непридатною для проїзду важкої військової техніки», – мовиться у повідомленні британського Міністерства оборони.

Як мовиться у повідомленні, останніми днями Росії вдалося провести лише поверхневий ремонт пошкодженого Антонівського автодорожнього мосту, який, ймовірно, залишається структурно нестійким.

Тобто навіть якщо Росії вдасться суттєво відремонтувати мости, вони залишаться ключовим вразливим місцем для Росії, вважають британські військові експерти.

Наземне постачання для кількох тисяч російських військ на західному березі майже повністю залежить лише від двох понтонних пунктів переправи.

Тож, з огляду на проблеми з постачанням, витривалість російського війська, на думку британської розвідки, залежитиме від того, чи вдалося Росії створити на правому березі достатній обсяг будь-яких запасів.

Колишній командувач збройних сил США в Європі генерал Бен Годжес висловив захоплення винахідливістю українських військових, яким вдалося вдосконалити використання американських протлокаційних радарів.

«Українські солдати є найбільш інновативними та технічно підкованими солдатами з усіх країн, яких я коли-небудь зустрічав. Наші солдати вчилися у них. Вони показали мені, що наш протилокаційний радар навіть кращий, ніж я думав. Вони продовжуватимуть випереджати росіян до остаточної перемоги», – написав генерал у відставці у своєму твіті.

Мобільна радіо-локаційна система виявляє артилерійські снаряди, випущені гарматами, ракетною установкою, або іншими видами артилерійської зброї, та за їх траекторією обчислює місце знаходження зброї.

Цим коментарем американський генерал відреагував на твіт радника Міністра внутрішніх справ України Антона Геращенка, який опублікував відео українських військових.

«Українські військові демонструють зброю, яку виготовили із захопленої російської військової техніки. Усі проектні та будівельні роботи піхотинці виконали власними силами. Система вже випробувана і зараз використовується в зоні бойових дій», – написав Геращенко у твіті.

Як українці можуть застосувати американські протирадіолокаційні ракети, розмірковують західні ЗМІ

Архівне фото: ракета ВМС США AGM-88 HARM на літаку F/A-18C Hornet jet

Про те, чи застосовує Україна американські протирадіолокаційні ракети, і як це може позначитись на ході війни, пишуть західні ЗМІ.

Наявність цих ракет в Україні підтвердили минулого тижня в Пентагоні.

“В нещодавні пакети військової допомоги ми включили певну кількість протирадіолокаційних ракет, які можуть бути випущені з українських літаків, і можуть мати вплив на російські радари та інші речі”, - заявив заступник міністра оборони США Колін Каль під час брифінгу для преси 8 серпня.

Також минулого тижня в соцмережах з'явились фото уламків таких ракет на контрольованих Росією об'єктах. Голос Америки не зміг незалежно підтвердити ці фото.

Видання The Hill повідомляє з посиланням на інформацію від українського пілота з позивним "Джус" про те, що нещодавно Україна використала протарадіолокаційні ракети, щоб придушити протиповітряну оборону Росії в рамках виконання комплексного завдання.

Раніше жодна з повітряних сил не могла інтегрувати амерканські високошвидкісні протирадіолокаційні ракети HARM з радянськими літаками, пише Forbes. Видання припускає, що українці змогли інтегрувати ракети HARM давнього зразка з наземними пусковими установками.

Forbes, а також українські новинні видання припустили, що запуски могли проводитись з румунських чи словацьких літаків Міг-29.

Видання The Drive пише, що використання таких ракет дає Україні важливу перевагу у бойових діях. Аналітики припускають, що Україна могла використовувати HARM на літаках навіть радянського зразка, застосовуючи дистанційний інтерфейс, який через зв'язок, подібний до Bluetooth, дозволив би обійти радянську систему управління.

Британське видання Telegraph зауважує, що експертів галузі шокували повідомлення про те, що Україні минулого місяця вдалось знешкодити російські установки С-300.

Тепер вони припускають, що це вдалось завдяки протирадіолокаційним ракетам і вказують, що ці ракети можуть відіграти важливу роль в контрнаступі на півдні України і, зокрема деокупації Херсону. Адже, вважають автори статті, для проведення масштабного наступу, Україна повинна буде отримати контроль над небом.

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Відео

Естонія і Латвія оголосили про припинення участі в групі співпраці країн Центральної та Східної Європи з Китаєм. Це відбулось на тлі більшої настороженості європейців антизахідною китайською риторикою. Серед предметів розходжень між Європою та Китаєм зараз є російська війна в Україні.

Рушді підключили до апарата штучного дихання, він може втратити око – ЗМІ

Архівне фото: письменник Салман Рушді, 2018 рік

Письменника Салмана Рушді, на якого було здійснено напад у Нью-Йорку в п’ятницю, підключили до апарата штучної вентиляції легенів і, за інформацією його літературного агента, Рушді, ймовірно, втратить око.

На Салмана Рушді, відомого письменника та лауреата провідних світових літературних премій, чиї твори викликали погрози смерті, було здійснено напад у п’ятницю перед лекцією, яку він мав прочитати в Інституті Чатокуа в західній частині штату Нью-Йорк.

Нападник принаймні двічі вдарив 75-ти літнього письменника ножем на сцені, коли той готувався до виступу, повідомляє поліція штату.

Поліція також повідомила, що підозрюваного ідентифіковали як 24-річного Хаді Матара, який походить з Ферв’ю, штат Нью-Джерсі. Поліція співпрацює з ФБР і місцевою владою, щоб встановити мотив. У суботу нападнику пред’явили звинувачення у замаху на вбивство.

За словами поліції штату, підозрюваний вискочив на сцену та вдарив Рушді щонайменше один раз ножем у шию та щонайменше один раз у живіт.

Рушді доставили до лікарні на вертольоті. За інформацією телеканалу CNN, Рушді перебуває на апараті штучної вентиляції легень. Його літературний агент Ендрю Вайлі повідомив газеті New York Times, що письменник може втратити око, також у нього пошкоджені нерви в руці та поранена печінка.

Ставлення Салмана Рушді до делікатних політичних і релігійних тем перетворило його на суперечливу фігуру.

Після виходу в світ роману Рушді «Сатанинські вірші», книжку засудив як блюзнірську аятолла Рухолла Хомейні, лідер ісламської революції 1979 року в Ірані, який видав фетву на вбивство письменника. Рушді переховувався майже десять років, але останні роки жив відносно відкрито.

Рушді, народжений в Індії, став громадянином США в 2016 році і проживає в Нью-Йорку.

В інтерв’ю німецькому журналу Stern, записане два тижні тому і видане в суботу вже після нападу на Рушді, він говорив про те, що тепер живе «відносно нормальним життям».

Рушді сказав, що його турбують загрози демократії в Сполучених Штатах, такі як расизм, «ненависть до здобутків лібералізму» та те, що він називав «зачатками фашизму», які він вбачав у русі, що підтримував попереднього президента Дональда Трампа.

У матеріалі використана інформація CNN та Reuters.

Обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді - реакція Конгресу США. Відео

В Сполучених Штатах цього тижня багато шуму наробили обшуки ФБР в маєтку колишнього президента Дональда Трампа у Флориді. Це стало чи не основною темою тижня, яка стосується внутрішньої політики США.

Більше

XS
SM
MD
LG