Спеціальні потреби

Актуально

Проблеми чорнобильцiв напередоднi чергової рiчницi

Київ - 25 квтiня. 26 квітня виповнюється 19 років від дня Чорнобильської катастрофи. Напередодні цієї дати представники громадських організацій знову звернули увагу уряду на проблеми чорнобильців, а представники Кабінету Міністрів, у свою чергу, пообіцяли ці проблеми вирішити.

За даними міжнародної організації “Союз Чорнобиль”, аварія на ЧАЕС, у період з 1986 по 2005 рік забрала життя понад 600 тисяч осіб. Ліквідатори аварії страждають на різні захворювання, багато з них інваліди. Данi вказують, що в Україні від цієї катастрофи постраждало близько трьох мільйонів людей.

Минулих вихідних у Києві відбувся масовий мітинг, учасники якого, представники організації “Союз Чорнобиль України”, вимагали збільшити допомогу та покращити медичне забезпечення ветеранів-чорнобильців та членів їх родин. На думку чорнобильців, держава має визнати постраждалими i їх дітей та призначити їм пенсії. Крім того вони констатували, що з 1997 року пенсії чорнобильців не підвищуються, і зараз їх сума коливається від 220 до 290 гривень.

Представники громадських організацій, що займаються проблемами чорнобильців, відзначають, що держава завжди ставила на перше місце проблему саркофага, а не людей. До того ж останнім часом усі українські уряди ставились до чорнобильців з підозрою і вважали, що кількість постраждалих від аварії є суттєво завищеною. Громадські організації вже пережили чотири перевірки і вважають такі дії – образливими, хоч і визнають, що проблема псевдоліквідаторів існує.

Уряд Тимошенко ще на початку своєї роботи також пообіцяв розібратись з усіма чорнобильськими проблемами. Першою ластівкою у цьому напрямку стали заяви віце-прем`єра з гуманітарних питань Миколи Томенка, який повідомив, що уряд вирішив проблему підвищення виплат людям, що працюють на підприємствах зони відчуження. Зволікання із тим питанням, за словами Томенка було пов`язано з необхідністю провести додаткові перерахунки, щоб виплатити підвищені зарплати і пенсії.

На зустрічі з журналістами віце-прем”єр також заявив, що звернувся до Генпрокуратури та Контрольно-ревізійного управління з приводу незаконного використання міжнародних коштів, передбачених на вирішення проблеми об’єкту «Укриття» на Чорнобильській АЕС. На його думку, кошти, що спрямовувались на оплату консультантів та експертів були використані неефективно. Жодних варіантів вирішення проблеми досі не було представлено. Все залишилось на рівні проекту. Микола Томенко:

«Я буду просити Генеральну прокуратуру і КРУ аналізувати дії і українських посадових осіб, і представників зарубіжних організацій, оскільки складається враження, що діяли вони спільно, оскільки фантастично велика кількість коштів пішла на надвисоку оплату консультантів, груп експертів, і в кінці-кінців жодних серйозних рішень стосовно того, як вирішувати цю проблему, я особисто не побачив… Ті міжнародні кошти, які виділялися на те, щоб вирішувати проблеми зони відчуження, вирішувати проблему проекту укриття, вирішувати проблему інфраструктури укриття, залишилося на рівні проекту».

Томенко висловив сподівання, що наступного року, у 20-ту річницю аварії на ЧАЕС новий уряд зможе доповісти - що реально зроблено для безпеки громадян і працівників в зоні відчуження. Він також повідомив, що вже ухвалено рішення про створення оргкомітету з підготовки до 20-их роковин чорнобильської трагедії. Оргкомітет очолить перший віце-прем’єр України Анатолій Кінах.

Тим часом, громадські організації, спостерігаючи за діями нового уряду, висловлюють побажання, щоб про чорнобильців згадували не лише напередодні квітня, адже це не лише їх проблема, а й проблема усього українського народу.

Всі новини дня

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00

На урочисте відкриття спортивного сезону запросили Оксану Маркарову. Посолку України у США попросили зробити символічну першу подачу м’яча.  Подія відбулася 30 березня під час стартового матчу Національної збірної Washington Nationals на околиці Вашингтона.

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео

Чи може Дональд Трамп балотуватися у президенти США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:17 0:00

Лава присяжних у Нью-Йорку висунула кримінальні обвинувачення Дональду Трампу. Вперше в історії колишнього президента США звинувачують в кримінальному правопорушенні. Що далі?

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео

РФ в ООН: реакції на створення ядерної загрози та головування в Радбезі. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:11:02 0:00

«Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї» - в Радбезі ООН відбулось засідання щодо розміщення російської ядерної зброї в Білорусі. Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього?

«У роковини масових вбивств у Бучі Росія очолить Радбез», – представник Естонії при ООН. Відео

«Хіба це не показово, що завтра, у роковини масових вбивств у Бучі, Росія очолить Раду Безпеки ООН? Це ганебно, принизливо і небезпечно», – Рейн Таммсаар, постійний представник Естонії при ООН

Ядерні ризики для світу через дії Росії - заяви із скликаного Україною засідання Радбезу ООН

Запуск російської ракети «Іскандер-К» під час військових навчань на полігоні в Росії. Russian Defense Ministry Press Service via AP

Ризик застосування ядерної зброї сьогодні вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни, а війна в Україні є найгострішим прикладом цього ризику. Такі заяви пролунали 31 березня під час засідання Ради Безпеки ООН, скликаного за ініціативою України для обговорення розміщення Росією ядерної зброї на території Білорусі.

"Триваюче ігнорування Путіним власних обіцянок"

Заступник постійної представниці США при ООН з особливих політичних питань Роберт Вуд, оцінюючи дії Росії і Білорусі, заявив, що сьогодні ризик застосування ядерної зброї “вищий, ніж будь-коли з часів холодної війни”, і додав, що "ігнорування Путіним власних обіцянок своїм друзям щодо міжнародних зобов’язань Росії [зокрема зобов’язання перед лідером Китаю ефективно зменшити ризик ядерної війни, - ред.] та його готовність пожертвувати стратегічною стабільністю заради досягнення своїх цілей в Україні є ризиком для порядку денного цієї Ради щодо підтримки міжнародного миру та безпеки”, - повідомив Вуд.

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї.
Ідзумі Накаміцу

Війна в Україні є найгострішим прикладом ризику застосування ядерної зброї, - сказала заступниця генсека ООН та верховна представниця із роззброєння Ідзумі Накаміцу. Хоча, з її слів, проблема розміщення ядерної зброї існує десятиліттями в різних регіонах світу і за різними домовленостями.

Небезпечна риторика та завуальовані погрози

З огляду на домовленість РФ з Білоруссю про розміщення на її території ядерної зброї Накаміцу заявила: “Ліквідація ядерної зброї залишається найвищим пріоритетом у сфері роззброєння ООН і метою, якій залишаються відданими держави-учасниці [...] Виконання цих зобов'язань є важливим елементом запобігання розповсюдженню та використанню ядерної зброї та її ліквідації. Це лежить в основі підтримки міжнародного миру та безпеки”.

Заради безпеки вона також повторила заклик Генерального секретаря ООН до Російської Федерації та Сполучених Штатів повернутися до повного виконання Договору про обмеження стратегічних наступальних озброєнь.

Основними факторами небезпеки уповноважена з питань роззброєння назвала відсутність діалогу, руйнування архітектури роззброєння і контролю над озброєннями. А також поєднання вищезазначеного із “небезпечною риторикою та завуальованими погрозами”.

Накаміцу закликала до неухильного дотримання країнами своїх зобов’язань і виголосила прохання “негайно докласти серйозних зусиль для зменшення ядерного ризику та ескалації напруженості”.

"Бряцання ядерною зброєю"

Тим часом представник Росії в ООН Василь Небензя заявив у відповідь:Сьогодні ми почули чимало критичних зауважень на адресу нашої країни. Загальна логіка наших колишніх західних партнерів про те, що у всіх бідах сьогоднішнього світу винна Росія нас не дивує”.

“Так, ми підтверджуємо, що у ядерній війні не може бути переможців, що було зафіксовано у спільній заяві лідерів Росії та США. Проте ми нагадаємо про динаміку та долю та долі договорів у галузі стратегічної стабільності”, - сказав Небензя, висловивши свої претензії до американської сторони стосовно озброєння. Небензя вважає, що у рамках співробітництва країн НАТО в Європі “вже може бути розміщено близько 100-150 американських тактичних ядерних бомб”, а “точне місцезнаходження американської ядерної зброї не розкривається”.

Представник України в ООН Сергій Кислиця, виступаючи на засіданні Радбезу, пояснив, що Україна ініціювала проведення цієї зустрічі після останньої заяви РФ щодо намірів розмістити тактичну ядерну зброю на території без’ядерної держави Білорусі. “Це черговий провокаційний крок злочинного режиму Путіна, який підриває основні принципи Договору про нерозповсюдження ядерної зброї, архітектуру ядерного роззброєння та нерозповсюдження, а також міжнародну систему безпеки у цілому”, - сказав Кислиця.

Він нагадав, що ядерний шантаж був одним із інструментів, які Росія використовувала з самого початку свого вторгнення. "Окрім обстрілів та захоплення українських ядерних об’єктів, це також загострило ядерні загрози на глобальному рівні”, - наголосив представник України.

Кислиця також віддав шану Китаю: “Китайська сторона у дуже ввічливій формі нагадала Москві, що ядерну війну неможливо виграти, а розповсюдженню ядерної зброї необхідно запобігти. На відміну від Росії, позиція китайської сторони щодо ядерної зброї тверда і чітка”.

Критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському бряцанню ядерною зброєю та консолідувати спільні і рішучі дії.
Сергій Кислиця

Український посол також нагадав присутнім, що Україна “завжди була відповідальним членом міжнародного співтовариства та зробила безпрецедентний внесок у сфері ядерного роззброєння, підписавши Будапештський меморандум 1994 року про відмову від третього у світі ядерного арсеналу”.

Кислиця також наголосив, що критично важливо для всіх відповідальних країн не піддатися російському "бряцанню ядерною зброєю" та консолідувати спільні і рішучі дії для забезпечення надійного стримування та запобігання подальшій "ерозії ядерного роззброєння та нерозповсюдження з боку Росії”.

Більше

Відео - найголовніше

Вища бейсбольна ліга США «Стоїть з Україною». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:52 0:00
XS
SM
MD
LG