Спеціальні потреби

Першi сто днiв нового уряду: думки громадян


Київ - 28 квiтня. Перші сто днів роботи нового уряду, оцінку яким давали у середу в Кабміні, оцінюють також українські громадяни – за власною системою координат. Динаміку рівня довіри до провідних політичних діячів України ми дослiджували серед киян.

За підсумками перших ста днів роботи президент виставив уряду найвищий бал. Оцінка громадян далеко не така однозначна – судячи з відповідей, які я отримала, запитавши перехожих на вулиці:

- «Поки що відмінно я б не поставила. По-перше, ціни виросли, а достаток не дуже, і хто мав якісь заощадження, як мої батьки, допустім, в доларах, трошки впало, вони трошки відкладали собі на остаток життя, а зараз трошки менше залишилось».

- «Досить багато було таких жорстких авторитарних кроків, що далі буде – подивимось. Тобто це може бути і 2, якщо це буде постійно».

- «Поки що це таке замішання, я б сказала. Просто замішання. Я не зовсім можу поки що зрозуміти, що відбувається».

Ейфорія революції поступово вигасає. Маятник завмер, і в який бік він гойднеться – чи вгору, чи, навпаки, вниз, в розчарування і відкат, наразі невідомо. Політолог Володимир Фесенко порівнює нову владу і виборців з молодим подружжям, а перші сто днів уряду – з “медовим місяцем”:

[переклад з росiйської] «І ось цей медовий місяць закінчується. І виборці починають більш критично дивитися на дії влади”, -- каже експерт.

Наразі критицизм не виражений яскраво, бо кредит довіри колосальний. Як показує опитування, проведене на початку квітня соціологічною службою “Український барометр”, рівень довіри до нової влади залишається безпрецедентно високим. Президентові довіряє майже 60% населення, прем`єрові – 50%. За даними опитування, довіра до президента Ющенка останнім часом упала на кілька пунктів (хоч він і далі залишається лідером рейтингу). Дещо знизилась довіра до голови Верховної Ради Литвина (хоч і зараз йому довіряє більше половини опитаних). Поменшало довіри до екс-прем`єра Януковича (якому зараз довіряє 27% українців, а не довіряє 55%).

Єдиним політиком, довіра до кого суттєво зросла після помаранчевої революції і в останні місяці не похитнулася, залишається прем`єр Юлія Тимошенко.

Коментуючи високий рейтинг Тимошенко, політологи кажуть: попри запропонований стереотип “Ющенко і Тимошенко – одна команда”, у масовій свідомості якось непомітно і само собою відбулося визнання того факту, що між президентом і прем`єром існує конкуренція. На думку Володимира Фесенка, конкуренція як закладена інтрига співпраці Ющенка і Тимошенко розгортатиметься в площині відповідальності за можливі прорахунки нової влади. При цьому, однак, політолог не прогнозує відставки Тимошенко – ні влітку, ні восени:

[переклад з росiйської] «У випадку відставки Тимошенко виграє. Вона заявила соціальні реформи – а відповідальність за їх можливий провал ляже на її наступника. В цьому плані вона виграє. Якщо ж її відставлять восени, коли справді об`єктивно може зрости напруження в економіці, то і тут вона може виграти. Вона скаже – мені не дали завершити процес. І вона не буде звинувачувати Ющенка, вона буде звинувачувати олігархічне оточення, тих, хто зраджує Ющенка за його спиною», -- каже Фесенко, додаючи, що більша ймовірність, на його думку, існує у створенні президентом і прем`єром спільного виборчого блоку.

Що ж до оцінки перших 100 днів уряду, то за словами політолога, за 5-бальною системою поставив би б йому тверду трійку. Додавши плюс за рішучість і динамізм.

XS
SM
MD
LG