Спеціальні потреби

Всю владу - громадам!


Київ - 29 квiтня. В Україні проведуть децентралізацію влади, передавши повноваження і ресурси вниз, на рівень самоврядної громади. Розроблену модель «управління по-новому» презентував сьогодні віце-прем`єр-міністр з питань адміністративно-територіальної реформи Роман Безсмертний.

“Волость” – так звалася найнижча адміністративно-територіальна одиниця ще від часів Київської Русі. “Волость” походить від слова “власть”. У “волості” була перша влада, найближча до людей.

В Україні хочуть відродити волость, або, по-сучасному, “громаду” як самоврядну одиницю. Зараз влада в країні суперцентралізована і відтак неефективна, -- пояснює віце-прем`єр з адмінреформи Роман Безсмертний. З Києва відправляють одну гривню, до сільради доходить 10 копійок, решта йде на видатки на рух. За його словами, для такої системи управління ніколи не настарчишся грошей: «Це не просто сито, це дране сито, через яке свистить», - говорить вiн.

Самоврядній громаді передадуть із центру повноваження й ресурси. Громада сама випікатиме хліб, прокладатиме дороги, побудує дитсадок, подбає про хворих і немічних. В Україні почують про таку дивовижу, як сільський ЖЕК – він буде вивозити сміття і полагодить, замість директора школи, шкільну котельню чи водогін. Роман Безсмертний каже, що штат працюючих в органах місцевого самоврядування зросте у кілька разів, а штат управлінського чиновницького держапарату настільки ж зменшиться:

«Ну якщо сьогодні у сільській раді сільський голова, секретар і прибиральниця – ну ви розумієте, які послуги сьогодні можуть надаватися цими трьома людьми. То в громаді, де 5 тисяч, там буде – середня цифра – це 10 осіб».

Самоврядна громада об`єднає територію з населенням до п`яти тисяч людей. Вище громади буде район, вище району – область.

Безсмертний заспокоїв усіх, хто нервується: нова трирівнева система адміністративно-територіального устрою не зачепить нинішнього поділу на області. В Україні як було 24 області плюс Крим, так і залишиться. Страхи щодо “зливання” областей необгрунтовані, -- підкреслює віце-прем`єр. Реорганізація торкнеться лише районів всередині областей.

Пропонована адміністративно-територіальна реформа, вважає відповідальний за неї в уряді Тимошенко, забезпечить українській глибинці соціальні стандарти як в Європі.

А тим часом скептики кажуть: яку послугу можна надати в селі, де немає доріг? І хто завезе хліб, якщо нема хлібопекарні? І якщо “укрупнять” райони, то чи не доведеться селянам ще далі, ніж раніше, добиратися в сільраду за довідкою? І взагалі: на кого “спускати” з центру ресурси і повноваження, коли в тій же сільській громаді самі вісімдесятирічні бабусі?

На багато з таких запитань віце-прем`єр не має однозначної відповіді. І каже, що не знає наразі, скільки коштуватиме реформа і коли саме буде запроваджена. Він твердо переконаний, однак, що запропонована модель відповідає європейським взірцям – як у Польщі та Німеччині; і що скільки б не коштувала реформа – це все одно набагато менше, ніж зараз втрачається через неефективне управління; і що без адмінреформи в Україні не буде ніяких реальних змін. Безсмертний закликає зробити операцію швидко, як робив свої операції хірург Пирогов:

«Нам поступати треба так, як поступав Пирогов. Якщо всі лікарі робили операцію по видаленню каміння з нирки за 30 хвилин, то він всю операцію робив за півтори хвилини, за 3 хвилини максимум. Реформу треба проводити дуже швидко і робити точно. Тому що якщо будемо розтягувать – пацієнт не виживе», - зазначив Роман Безсмертний.

XS
SM
MD
LG