Актуально
Холодна війна на два фронти? Ні, дякую - каже Байден

Попри тиск з боку опозиційної Республіканської партії, президент США Джо Байден, схоже, планує стримано реагувати на китайську шпигунську кулю, яка перетнула континентальну частину Сполучених Штатів на початку цього місяця.
Ймовірно, цей підхід покликаний уникнути ескалації з другим головним супротивником, з яким його адміністрація має справу, поряд із війною Росії проти України, що триває майже рік.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.
Джон Кірбі, координатор стратегічної комунікації Ради національної безпеки США, заявив журналістам у вівторок, що проліт повітряної кулі не змінює факту, що адміністрація має намір уникнути конфлікту та продовжує шукати можливості комунікації з Китаєм.
Нічого не змінилося щодо бажання президента «покращити ці відносини», сказав Кірбі.
Республіканці вимагають більш жорсткої позиції щодо Пекіна.
“[Байден] збив китайську шпигунську повітряну кулю лише після громадського тиску, — сказав Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, на брифінгу у вівторок. - Це є повним порушенням нашої цілісності як нації, і байдужість і бездіяльність президента показали слабкість не лише Китаю, але й світу».
Напруженість між США та Китаєм зросла після виявлення повітряної кулі, яку Байден наказав збити 4 лютого. Представники адміністрації кажуть, що проліт був частиною міжнародної «програми збору розвідданих з висотних повітряних куль» Народно-визвольної армії Китаю. Пекін стверджує, що це був цивільний дирижабль, який використовувався для метеорологічних досліджень.
Кірбі сказав, що підхід адміністрації до супротивників не змінився і послався на Стратегію національної безпеки опубліковану в жовтні, яка визначає головні стратегічні виклики США як конкуренцію з Китаєм і Росією у формуванні глобального порядку, співпрацюючи з союзниками та супротивників у транснаціональних проблемах, таких як зміна клімату, відсутність продовольчої безпеки, дефіцит енергії та інфляція.
«Я відданий роботі з Китаєм, де ми можемо просувати американські інтереси та приносити користь світу, — сказав Байден у своїй промові про Стан держави цього місяця, лише через кілька днів після того, як він наказав військовим збити шпигунську повітряну кулю. - Але не помиляйтеся: як ми чітко дали зрозуміти минулого тижня, якщо Китай загрожуватиме нашому суверенітету, ми діятимемо, щоб захистити нашу країну. І ми це зробили».
Стимули уникати ескалації
Байден має стимули уникати ескалації з Китаєм. Його адміністрація намагається консолідувати відповідь НАТО на вторгнення Росії в Україну, стикаючись з іншими викликами зовнішньої політики, включаючи північнокорейську та іранську ядерні програми та нестабільний Близький Схід після формування вкрай правого ізраїльського уряду на чолі з прем’єр-міністром Бенджаміном Нетаньягу.
Адміністрація виділила понад 27,1 мільярда доларів США на безпекову допомогу Києву з початку війни 24 лютого 2022 року, і вона не хоче провокувати Пекін підтримувати Москву.
Пекін поширює антизахідну пропаганду Москви та збільшує торгівлю з Росією, але не надає прямої військової підтримки військовим зусиллям Путіна, а також не допомагає його уряду та банкам ухилитися від жорстких західних санкцій.
“Одна з ключових сфер, де адміністрація Байдена хоче говорити з Пекіном - це переконатись, що він тримається осторонь війни в Україні, що Пекін не надає жодної політичної, військової підтримки Росії”, – Ерік Браттберг, старший віце-президент європейської практики Albright Stonebridge Group, сказав Голосу Америки.
Оскільки головний дипломат Китаю Ван Ї планує прилетіти до Москви цього тижня, а президент Сі Цзіньпін, як очікується, послідує за ним протягом наступних кількох місяців, аналітики кажуть, що можливості адміністрації США обмежені.
"Найкраще, на що можуть сподіватися Сполучені Штати, - це ефективно впоратися з безпосередньою загрозою, яку представляє Росія, і послабити Росію до такого рівня, коли вона не зможе становити серйозну військову загрозу для сусідів, а потім звернути увагу на набагато серйозніші виклик, який створює Китай, – сказав Девід Сакс, науковий співробітник Ради з міжнародних відносин.
«Якщо адміністрація Байдена терміново не вирішить це питання і не значно збільшить виробництво критично важливих боєприпасів і зброї, Сполучені Штати буде надзвичайно вразливими, якщо Китай застосує силу проти Тайваню в найближчі роки», - каже Сакс Голосу Америки.
Пекін також робить кроки до іншого супротивника США – Ірану. Президент Китаю Сі Цзіньпін перебував у вівторок у Тегерані, захищаючи право Ісламської Республіки захищати свої права та інтереси, повідомляють китайські державні ЗМІ.
“Ми бачимо появу довгострокової конкуренції між глобальним Заходом - США та ЄС та Китає, Росією та Іраном та кількома іншими країнами, які обурюються домінуванням глобального Заходу в міжнародних системах», – сказав Роберт Дейлі, директор Інституту Кіссінджера з Китаю та Сполучених Штатів Центру Вілсона.
Гарячі питання
За даними Pundit Analytics, яка відстежує комунікації та публікації обраних посадовців і кандидатів у соціальних мережах, деякі республіканці намагаються викликати гнів виборців, а повітряна куля стає гарячою політичною проблемою.
Звичайні американці, які здебільшого ігнорували напруженість між США та Китаєм, тепер починають усвідомлювати те, з чим погоджуються багато хто у зовнішньополітичному колі – що США вже деякий час ведуть холодну війну з Китаєм, – сказав Дейлі Голосу Америки. справжнє значення шпигунської повітряної кулі — не те, що вона створює нову загрозу для США, а те, що все більше американців підтримують наратив «китайської загрози», який раніше обмежувався Вашингтоном», — сказав Дейлі.
Якщо Байден вирішить балотуватися в 2024 році, а про такий його намір говорили посадовці, спостерігачі кажуть, що політична ціна м’якої позиції щодо Китаю буде ще більшою.
Кореспондент Голосу Америки в Конгресі Кетрін Гіпсон долучилась до роботи над статтею.
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум