Спеціальні потреби

Актуально

Грищенко: Україна не визнає Абхазії і Південної Осетії

Грищенко: Україна не визнає Абхазії і Південної Осетії

Україна не буде визнавати Абхазії і Південної Осетії. Принаймні такий висновок випливає із заяви, яку зробив міністр закордонних справ Костянтин Грищенко 14 травня в інтерв’ю виданню «Коммерсант-Украина».

На запитання кореспондента – чи розглядається в принципі можливість визнання незалежності цих державних утворень – Грищенко відповів коротко і категорично:

«Для нас питання територіальної цілісності та непорушності кордонів є принциповим. Крапка».

Заява міністра Грищенка прозвучала певним дисонансом до висловлювань президента Януковича. Справді – якщо слова міністра розуміти в тому сенсі, що визнання Україною Абхазії та Південної Осетії виключається, тоді вони йдуть урозріз із заявами глави держави. У серпні 2008 року Віктор Янукович стверджував, що Україна мусить визнати ці утворення.

Пізніше, вже ставши президентом, висловлювався з цього приводу більш туманно, і все-таки радше «за». Так, у квітні цього року в Страсбурзі Янукович сказав таке: «Україна готова підтримати процес забезпечення рівності цінностей демократії, прав народів на територіях заморожених конфліктів», а також додав, що він проти застосування подвійних стандартів у цих питаннях.

Більше того – останнім часом в Україні багато експертів говорили про те, що наступним «подарунком» Януковича Росії – після пролонгації на 25 років базування Чорноморського флоту в Криму – може стати визнання Верховною радою Абхазії і Південної Осетії.

То в чому ж полягає позиція України щодо не визнаних міжнародним правом територій, відчужених Росією від Грузії? І як перекласти з дипломатичної мови на звичайну нинішню заяву очільника Міністерства закордонних справ? Чи це означає, що у влади з’явився новий твердий курс – не визнавати Абхазію та Південну Осетію, яку в світі, крім Росії, визнали хіба що Нікарагуа, Венесуела і Науру?

На ці запитання «Голосу Америки» відповів політаналітик Інституту євроатлантичного співробітництва Володимир Горбач:

«Я виходив би з того, що сучасна Україна не має самостійної зовнішньої політики. Вона може мати якусь свою позицію, але все одно остаточні рішення прийматимуть аж ніяк не у Києві. Якщо московські колеги пана Грищенка і пана Януковича сформулюють їх таким чином, що необхідно визнати незалежність Абхазії та Південної Осетії, то вони це зроблять і знайдуть пояснення, чому Україна це зробила. А якщо з Кремля не будуть на них тиснути – то якийсь час буде продовжуватись попередня лінія України щодо невизнання таких нових державних утворень, до яких призвели колишні заморожені конфлікти на території Радянського Союзу і в Косові.

До речі, до інтерв’ю «Комерсанту» Костянтин Грищенко давав інтерв’ю одному із західних видань і говорив таке: поки що не розглядається можливість визнання Абхазії, Південної Осетії і Косова. Тобто, усі ці три випадки ставились в один ряд. І з наголосом на «поки що». Я думаю, що може бути гра з українського боку доволі складна й заплутана, коли справді ситуацію з Осетією, Абхазією і Косовом будуть пробувати ставити в один ряд, ніби це явища одного порядку. Адже росіянам таке не з руки робити, вони – сторона, залучена до кавказького конфлікту, власне, сторона військових дій. Отож цілком вірогідно, що цю місію можуть доручити Україні та своїм «молодшим партнерам» – Костянтину Грищенку і Віктору Януковичу.

Безперечно, знак рівності між визнанням незалежності Косова і визнанням незалежності Абхазії та Південної Осетії ставити не можна. Але при бажанні – а російська сторона цього бажає, це входить в їхню стратегію прирівняти визнання західними країнами, Сполученими Штатами і країнами ЄС визнання Косова до визнання Росією практично завойованих нею територій на Кавказі – так от, бажання є і така «натяжка» буде робитися. І тут українська дипломатія може бути використана росіянами», – зауважив Горбач.

Як підсумував експерт, «Куди вітер дме, туди й працює наша нинішня дипломатія – на жаль».

Нагадаємо також: Костянтин Грищенко, який сьогодні заперечує можливість визнання Україною Абхазії та Південної Осетії, ще недавно так само категорично виключав можливість залишення російського Чорноморського флоту в Криму після 2017 року. У листопаді 2009-го, працюючи послом України в Росії, дипломат неодноразово підкреслював: пролонгація договору суперечить Конституції України. «Основний Закон передбачає повну заборону на постійну присутність іноземних військ і баз на нашій території. Є перехідні положення, які роблять винятки для Чорноморського флоту Росії до 2017 року. Це конституційні параметри цього питання», – стверджував посол Грищенко.

Натомість після укладення харківських угод у квітні 2010 р. дипломат заявив протилежне. «Угода про продовження строків перебування Чорноморського флоту Росії на території України конституційна», – цитували міністра закордонних справ України інформагенції.

Всі новини дня

Вбивства скоєні російськими окупантами підтверджують свідки, відео, фото і зізнання

Полонений російський солдат Вадим Шишимарін на суді у Києві визнав, що 28 лютого застрелив беззбройного українського цивільного мешканця в селі Чупахівка Сумської області. Світлина 18 травня 2022 р.

Американська газета New York Times опублікувала розслідування того, що журналісти називають одним з низки масових розстрілів російськими окупаційними військами затриманих українців у Бучі поблизу Києва.

Газета вказує, що зібрані матеріали є доказами воєнного злочину.

Українська влада каже, що Буча стала одним з багатьох місць, де після відступу росіян були виявлені докази затримань людей, знущання, тортури, зґвалтування і вбивства.

Москва, яка відмовляється називати своє вторгнення в Україну війною, беззастережно відкидає звинувачення про злочинні дії своїх військових, а президент Росії Путін навіть нагородив спеціальною відзнакою підрозділи, які наступали на Київ.

Окремо міжнародна правозахисна організація Human Rights Watch оприлюднила 18 травня свій звіт з даними про скоєні російськими військовими страти, катування та інші злочини у контрольованих ними з кінця лютого по березень частинах Київської та Чернігівської областей.

Російських окупантів робить зухвалими безкарність. Але безкарності не має бути в сучасному світі. Ми працюємо, щоб знайти та покарати кожного воєнного злочинця.

«У квітні дослідники Human Rights Watch відвідали 17 сіл і невеликих міст Київської та Чернігівської областей і розслідували 22 випадки сумарних страт, 9 інших випадків незаконних вбивств, 6 ймовірних насильницьких зникнень і 7 випадків катувань. Двадцять один цивільний мешканець розповів про незаконне позбавлення волі й утримання в нелюдських і принизливих умовах», - звітує організація.

Українська поліція каже, що у Київській області кількатижневої окупації зазнали 180 населених пунктів, в яких після відступу росіян виявили принаймні 900 загиблих цивільних людей, сотні з яких були вбиті зі стрілецької зброї і деякі поховані в групових могилах.

У великій публікації New York Times зібрані розповіді свідків, а також відеозаписи та фотографії, які показують випадок, коли російські солдати у перші дні березня затримали групу чоловіків у цивільному одязі, і вісьмох з них застрелили.

Відеозаписи в Бучі датовані 4 березня чітко показують, як російські військові, навівши зброю на людей, ведуть їх вулицею, потім заводять їх у двір.

Свідки розповіли журналістам, що згодом відбулися розстріли і на відеоматеріалах 5 березня й на фотографіях видно тіла вбитих у дворі будівлі номер 144 на Яблунській вулиці.

Перший суд

Українська генеральна прокуратура та інші органи збирають докази злочинів скоєних російськими військовими і вже висувають обвинувачення.

18 травня на суді в Києві полонений 21-річний російський солдат Вадим Шишимарін зізнався, що він 28 лютого у селі Чупахівка Сумської області вбив беззбройного 62-річного українця, який їхав на велосипеді, розмовляючи по телефону.

Шишимарін сказав, що застрелив його, бо росіяни, як пояснив обвинувачений, остерігалися, що той розповість про них українським військовим.

Очільниця Генеральної прокуратури України Ірина Венедіктова розповіла, що зокрема в Ірпені під Києвом є свідчення про принаймні 7 випадків розстрілів цивільних людей російськими солдатами, а загалом слідство вже обстежило 290 тіл.

Судово-медична експертиза, сказала вона, вказує, що «причиною смерті 35 осіб є осколкові, а 40 – вогнепальні поранення. Стосовно 5 осіб підтвердженою причиною смерті є закриті черепно-мозкові травми і навіть вплив голоду. У 210 випадках встановлення причини смерті потребує проведення додаткових гістологічних досліджень, що вимагає тривалого часу».

«Російських окупантів робить зухвалими безкарність. Але безкарності не має бути в сучасному світі. Ми працюємо, щоб знайти та покарати кожного воєнного злочинця», - сказала Ірина Венедіктова 3 травня в Ірпені.

Речник російського президента Путіна заявив журналістам, що у Москві «вважають неприйнятними звинувачення російських військових у воєнних злочинах.

«Багато з тих випадків, про які говорить Україна, очевидно є фальшивими, а найбільш кричущі з них були інсценовані», - наполягав Дмитрій Песков.

Twitter впроваджує нові правила, щоб долати неправдиву інформацію щодо війни в Україні

Архівне фото:  Додаток Twitter на цифтовому пристрої  (AP Photo/Gregory Bull, File)

Соцмережева компанія Twitter додаватиме позначки до очевидно неправдивої інформації щодо війни в Україні а також обмежить поширення інформації, яка може бути неправдивою. Такі зміни компанія запровадила з 19 травня в рамках нової "Політики з подолання неправдивої інформації в часи кризи".

Ця політика покликана "допомогти захистити обговорення у Twitter, починаючи з російського вторгнення до України", вказав відповідальний за безпекову політику компанії Йол Рот.

"Особливо в часи кризи, неправдива інформація набуває вірусного поширення, поки правда ще спить, - йдеться в дописі Рота. - У відповідь на таку динаміку, ми не будемо стимулювати поширення, або рекомендувати контент, який може потенційно бути неправдивим і стосується криз, щойно ми знайдемо свідчення, що заслуговують на довіру, про можливу неправдивість такої інформації".

Користувачі не зможуть ставити "лайк", відповідати на дописи, чи поширювати дописи, які порушують нові правила. Такі обмеження, здатні зменшити розповсюдження дописів на 30-50%, вказав посадовець компанії.

Обидві сторони війни "поширювали інформацію, яка може бути неправдивою та оманливою", заявив Рот журналістам. Він пояснив, що політика однаково стосуватиметься обох сторін конфлікту.

Заступник голови Держспецвз'язку України Віктор Жора привітав нові правила соцмережі і вказав, що міжнародна спільнота має "знайти відповідні шляхи для запобігання поширенню неправдивої інформації в соцмережах", повідомляє АР.

Після початку повномасштабного вторгнення Росії до України, соцмережеві платформи запроваджували обмеження щодо поширення інформації, зокрема Twitter обмежив поширення інформації з більш ніж 300 акаунтів російських посадовців, включаючи президента Володимира Путіна.

В статті використано матеріали АР, Reuters.

Росія змінює воєнну стратегію: як Україні та Заходу на це відповідати – думки західних експертів. Відео

За інформацією західних експертів та аналітиків, наступ Росії в Україні втратив темпи – російським силам не вдалось досягнути поставлених навесні цілей своєї повномасштабної війни проти України.

Як буде, ймовірно, розпадатися РФ: аналіз американського дослідника Януша Бугайські. Відео

Високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам - міністр аграрної політики України. Відео

В повному обсязі продовольчу кризу через війну Росії проти України світ відчує в середині літа. При чому високу ціну за кремлівську агресію доведеться платити всім країнам, попереджає міністр аграрної політики України Микола Сольський.

Більше

XS
SM
MD
LG