Спеціальні потреби

Угоду про асоціацію України з ЄС не парафували


Голова Європейської Ради Герман ван Ромпей

У Києві відбувся cаміт Україна-ЄС. Попри очікування та заяви політикуму парафувати Угоду про асоціацію у понеділок, цього не сталося. 19 грудня офіційно завершились переговори між Києвом та Євросоюзом, а на саміті лише узгодили текст документа.

На думку президента України Віктора Януковича, саміт пройшов успішно, і Україна готова до наступного етапу – технічної перевірки угоди.

Позитивно оцінюють завершення переговорів і керівництво Євросоюзу. Президент Єврокомісії Жозе Баррозу зауважив, що це перша така угода, яка укладається із країною Східного партнерства, і що вона «є прямим шляхом до політичної та економічної інтеграції із ЄС».

Разом з тим, і президент Єврокомісії Жозе Баррозу і голова Європейської Ради Герман ван Ромпей зауважили, що вагомими залишаються цінності, які повинна підтримувати Україна, підписуючи угоду.

«В серці її (угоди) лежить верховенство права, повага до прав людини, незалежність суду та свобода слова. Вони мають стати маяком, який буде освітлювати нашу подальшу співпрацю», – зазначив Жозе Баррозу.

Також президент Єврокомісії додав, що угоду можна підписати швидко, але «імплементація та ратифікація все одно залежатимуть від тих реформ, які будуть реалізовуватися в українському суспільстві».

Питання цінностей досі залишається невизначеним, через що дата наступного етапу - саме підписання Угоди про асоціацію – невідома. В кулуарах адміністрації президента говорять, що це може відбутися і в січні, і в лютому наступного року.

Вагомою перевіркою на стан демократії європейці вважають майбутні вибори в Україні. «Ми хочемо зробити наступні кроки, щоб підписати і ратифікувати Угоду про асоціацію якомога швидше. Але це залежатиме від політичних обставин», – зауважив голова Європейської Ради Герман ван Ромпей.

Натомість Віктор Янукович запевнив, що його команда підтримує європейські стандарти та буде працювати у бік «зміцнення демократичних інститутів».

Окремою темою саміту став безвізовий режим, до якого українці стали б ближче із підписанням Угоди про асоціацію. Проте Віктор Янукович не зміг назвати конкретної дати, коли ж Україні відкриють безвізовий режим.

«Увесь процес завершиться до кінця 2014 року, можливо, раніше. Все залежить від політичної стабільності та рішення обох сторін. І наразі ми не бачимо жодних перепон», – наголосив президент.

Керівники ЄС також зустрілися і з представниками опозиції – першим заступником голови партії «Батьківщина» Олександром Турчиновим та заступником голови партії Григорієм Немирею. Опозиція назвала справу проти Юлії Тимошенко «лакмусовим папірцем того, що відбувається в Україні», але підкреслила і плюси завершення переговорів та бажання Європи бачити поряд Україну.

Поки в адміністрації президента завершувались переговори, поряд із Банковою затримали 15 осіб під час мітингу. Про це повідомив Народний рух України, активісти якого скандували неподалік адміністрації «Юлі – волю«, «Ганьба», «В Європу без Януковича». Відділ зв’язків з громадськістю столичної міліції пояснив, що затримали за «спробу провести несанкціоновану акцію».

XS
SM
MD
LG