Актуально
США збили невідомий об'єкт в небі поблизу Аляски

ВАШИНГТОН (AP) — Військовий винищувач США, за наказом президента США Джо Байдена, збив невідомий об’єкт, що летів біля віддаленого північного узбережжя Аляски в п’ятницю, повідомили представники Білого дому.
Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.
Представник Ради національної безпеки Білого дому Джон Кірбі сказав, що об’єкт було збито через те, що він летів на висоті близько 13 000 метрів і становив «обґрунтовану загрозу» безпеці цивільних польотів, а не на основі можливої інформації, що він міг вести спостереження. Відповідаючи на запитання про збиття об’єкта, Байден у п’ятницю лише сказав, що «це був успіх».
Комерційні авіалайнери та приватні літаки можуть літати на висоті 13 700 метрів.
Кірбі заявив, що об’єкт був розміром з невелику машину, значно менше за ймовірно китайську повітряну кулю-шпигуна, збиту винищувачами ВПС у суботу біля узбережжя Південної Кароліни після того, як вона пролетіла над важливими військовими об’єктами континентальної частини США.
Два випадки збиття свідчать про підвищене занепокоєння щодо програми стеження Китаю та громадський тиск на Байдена більш жорстко до цього ставитись. Тим не менш, інформації про невідомий об'єкт, збитий у п'ятницю було мало, і Білий дім розрізнив два епізоди. Офіційні особи не можуть сказати, чи містив останній об’єкт будь-яке обладнання для спостереження, звідки воно взялося та яке його призначення.
У п'ятницю Пентагон відмовився надати більш точний опис об'єкта, лише сказавши, що американські пілоти, які підлетіли, щоб спостерігати за ним, визначили, що він не є пілотованим. Офіційні особи заявили, що об’єкт був набагато меншим за повітряну кулю, збиту минулого тижня, не мав маневреності та летів на меншій висоті.
Кірбі стверджував, що Байден, ґрунтуючись на порадах Пентагону, визначив, що об’єкт викликає достатню стурбованість, насамперед через потенційний ризик для цивільних літаків.
«Ми залишатимемося пильними щодо нашого повітряного простору, — сказав Кірбі. – Президент вважає свій обов’язок щодо захисту наших інтересів національної безпеки першочерговим».
Президента проінформували про наявність об'єкта в четвер увечері після того, як два винищувачі провели спостереження.
Бриг. генерал Пет Райдер, прес-секретар Пентагону, повідомив журналістам у п’ятницю, що винищувач F-22, який базувався на об’єднаній базі Елмендорф-Річардсон на Алясці, збив об’єкт за допомогою ракети «повітря-повітря» AIM-9X малої дальності, того ж типу, що використовувався, щоб усунути повітряну кулю майже тиждень тому.
Об'єкт пролетів над одним із найбезлюдніших місць у країні. У двох найближчих громадах — Дедхорс і Кактовік — проживає близько 300 осіб. Нафтове родовище Prudhoe Bay на Норт-Слоупі є найбільшим у Сполучених Штатах.
На відміну від повітряної кулі, яка могла шпигувати, і збиття якої транслювали наживо, ймовірно, мало хто бачив цей об’єкт, враховуючи морози на півночі Аляски цієї пори року.
Перед збиттям Федеральна авіаційна адміністрація обмежила польоти над територією площею приблизно 26 квадратних кілометрів у повітряному просторі США поблизу Буллен-Пойнта на Алясці, місця розташування невикористовуваної радіолокаційної станції ВПС США на море Бофорта приблизно за 130 миль (210 кілометрів) від канадського кордону, за Полярним колом.
Прем'єр-міністр Канади Джастін Трюдо написав у Twitter у п'ятницю, що він був проінформований і підтримав це рішення. "Наші військові та розвідувальні служби завжди працюватимуть разом", - сказав він.
Об'єкт упав на кригу, і чиновники вважають, що зможуть підняти уламки швидше, ніж уламки величезної повітряної кулі, збитої минулого тижня. Райдер сказав, що об’єкт рухався на північний схід, коли його збили. За його словами, кілька військових гелікоптерів США вирушили, щоб підібрати рештки.
Пізніше в п’ятницю Пентагон повідомив: «Збір відбувається в умовах льоду та снігу. Підрозділи, розташовані на Алясці під керівництвом Північного командування США, разом із Національною гвардією Аляски беруть участь у операції».
Невідомий об'єкт збито у місцевості з суворими погодними умовами та близько шести з половиною годин світлового дня в цю пору року. Денна температура в п'ятницю становила близько мінус 17 градусів за Фаренгейтом (27 градусів Цельсія).
Після того, як об’єкт було виявлено в четвер, NORAD — Командування аерокосмічної оборони Північної Америки — надіслало F-35 для спостереження за ним, сказав офіційний представник США, додавши, що військові переконались, що об’єкт не належить урядові США. Чиновник не мав права публічно говорити про делікатні питання національної безпеки та говорив на умовах анонімності.
Оскільки він був набагато меншим за ймовірну китайську повітряну кулю-шпигуна, його збиття не створювало таких проблем з безпекою, тому було прийнято рішення збити його, коли це було можливо. Це сталося над водою.
Таємниця навколо того, що саме було літаючим об'єктом, точилася до пізньої ночі п'ятниці. Національне управління океанічних і атмосферних досліджень оприлюднило заяву, в якій говориться, що це "не повітряна куля Національної служби погоди".
"Вони не зависають", - сказав речник NOAA Скотт Смуллен.
Ця подія сталася майже через тиждень після того, як США збили ймовірну китайську шпигунську повітряну кулю біля узбережжя Кароліни після того, як вона пролетіла над важливими військовими об’єктами по всій Північній Америці. Китай наполягав, що обліт був нещасним випадком за участю цивільного судна та загрожував наслідками.
Байден видав наказ, але хотів, щоб повітряну кулю збили ще раніше. Йому повідомили, що найкращий час для операції – над водою. Військові чиновники визначили, що падіння його над землею з висоти 60 000 футів створить надмірний ризик для людей на землі.
Запуск повітряної кулі був частиною великої програми спостереження, яку Китай проводив протягом «кілька років», заявив Пентагон. США заявили, що за останні роки китайські повітряні кулі пролетіли над десятками країн на п’яти континентах, і вони дізналися більше про цю програму після того, як уважно спостерігали за повітряною кулею, збитою поблизу Південної Кароліни.
Китай відповів, що залишає за собою право «вживати подальших дій», і розкритикував США за «очевидну надмірну реакцію та серйозне порушення міжнародної практики».
Всі новини дня
Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео
1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.
- Голос Америки
МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.
Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.
«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.
«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.
Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.
США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.
За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.
“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.
Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.
МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.
- Екатеріне Маґалдадзе
- Голос Америки
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео
Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.
"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.
- Голос Америки
МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.
Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.
«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.
Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.
Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ
Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.
Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»
Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.
У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».
Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше
Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.
«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.
Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.
Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.
За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.
За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.
Форум