Спеціальні потреби

Актуально

"6,8 млн біженців це - не жарт, не фейкові новини, не теорія змови. Це реальність, і це через агресію", - постпред Албаніі при ООН

Постійний представник Албанії при ООН Феріт Годжа від початку повномасштабної військової агресії Росії проти України займає принципову позицію щодо відповідальності Росії за розв'язану війну та інші злочини

У червні головування у Раді Безпеки ООН перейшло до Албанії. Від початку повномасштабної російської агресії, ця країна зайняла активну позицію у Раді Безпеки, ініціюючи резолюції та засідання. За перші десять днів головування у Радбезі, Албанія вже провела два важливих заходи пов’язані з притягненням до відповідальності за воєнні злочини, а також про сексуальне насильство та торгівлю людьми, спричинені військової агресією Росії в Україні. Чого варто очікувати від головування Албанії Україні? Коли Росія буде притягнута до відповідальності за воєнні злочини? Коли розпочнеться реформування Ради Безпеки? Про ці та інші теми з Ферітом Годжею, постійним представником Албанії при ООН спілкувалася Ірина Соломко.

Ірина Соломко: Вітаю вас пане посол. У червні ви головуєте в Раді Безпеки. Албанія вже встигла провести два важливих заходи в контексті війни в Україні. Чи плануєте використати ваше головування для ще більшою актуалізації українського питання?

Феріт Годжа: Албанія особливо зацікавлена у допомозі Україні з точки зору європейської країни, з точки зору країни, яка є членом НАТО, з точки зору країни, яка походить з того ж регіону. Тому для нас абсолютно логічно приділяти якомога більше уваги тому, що похитнуло міжнародний порядок. Ми думали, що агресія, війна сусіда проти сусіда – у минулому. На жаль, Росія відновила це все у новому столітті. Ми переконані: розглядаючи ці питання на Раді Безпеки, ми говоримо не лише про Україну. Ми говоримо про фундаментальні цінності, міжнародне право, статут ООН. Сподіваюся, що Росія понесе відповідальність за скоєне.

І.С.: Ви демонструєте потужне лідерство з цього питання серед країн свого також непростого регіону.

Ф.Г.: Ми знаємо, що це за країна – Росія. Ми знаємо про її місце в світі. Ми знаємо про її вплив у Раді Безпеки. Але ми також знаємо більше. Що закон має бути однаковим для всіх. Ми жили під диктатурою в минулому. Але ми також знаємо, що ми отримали, коли стали вільними.

Відносини між державами мають будуватися на повазі та правилах. Тому ми питаємо Росію, як ця "спеціальна операція" для них, а для нас незаконна та неспровокована війна, пов’язана з законом та обов’язками кожної країни?

Феріт Годжа переконаний: все, що наразі досягла Росія в результаті війни, суперечить декларованим Москвою цілям
Феріт Годжа переконаний: все, що наразі досягла Росія в результаті війни, суперечить декларованим Москвою цілям

І.С.: Ви, напевно, обізнані з критикою, яка лунає на адресу ООН, що організація багато говорить та мало робить. І коли ми говоримо про відповідальність Росії та її військових за скоєні злочини на території України, що ще має бути зроблено в рамках ООН, аби досягнути цієї мети?

Ф.Г.: Рада Безпеки діє в рамках своїх повноважень. Доки є право вето, будь-який з п’яти постійних членів може його застосувати. Ми сподіваємося, що настане момент, коли право вето не буде використовуватися в ситуаціях війни, або щодо масових порушень прав людини, військових злочинів чи геноциду.

Коли ми обговорюємо в Раді Безпеки питання поваги до закону та відповідальності тих, хто його порушує, це важливо. Бо це надає повноваження всім тим, хто на місцях збирає дані та докази, які одного дня будуть представлені в суді. Це може бути суд в Україні, або суд у системі спецсудів. Це може бути новий механізм, який буде створений у Генеральній Асамблеї.

Але ця ініціатива має йти від самих постійних членів, ми ще не досягли цього. Відповідальність за злочини для нас дуже важлива. Ми навчилися поважати закон на національному рівні, а міжнародне право є найкращою гарантією для малих країн. Ми не можемо та не хочемо воювати з іншими, бо вважаємо, що спосіб спілкування між країнами - не війна, а закон. Тому в правовому контексті ми маємо механізм, за якими злочини, скоєні в Україні, мають бути спочатку задокументовані. Тому одразу зі старту нашого головування ми провели дебати за участю нашого прем’єр-міністра, щоб якомога ширше обговорити це питання.

Коли ми обговорюємо в Раді Безпеки питання поваги до закону та відповідальності тих, хто його порушує, це важливо. Бо це надає повноваження всім тим, хто на місцях збирає дані та докази, які одного дня будуть представлені в суді. Це може бути суд в Україні, або суд у системі спецсудів. Це може бути новий механізм, який буде створений у Генеральній Асамблеї. З цього приводу є думки. Але я сумніваюся, що спеціальний суд буде уповноважений, адже для цього потрібен дозвіл Ради Безпеки. І я сумніваюся, що Росія погодиться з цим.

Але є одна річ, яку ми маємо чітко знати: іноді справедливість - повільна, але вона потребує філігранної роботи, яка приносить результат. Тож, мабуть, сьогодні ми можемо бути налаштованими скептично, бо, на жаль, вчиняються злочини. Але, повірте, настане момент коли всі ці докази будуть використані в суді в Україні чи в інших країнах через універсальну юрисдикцію. І це буде визначальний момент для справедливості та відповідальності.

І.С.: Росія використовує Раду Безпеки для поширення своєї пропаганди під час виступів. Наскільки вона в цьому успішна?

Ф.Г.: З самого початку у випадку війни в Україні Рада Безпеки зробила все, щоб ізолювати Росію. Ми успішно протидіємо наративу Москви щодо конфлікту в Україні. Росія запропонувала як виправдання, чи як причину нібито геноцид на Донбасі.

Справа була представлена у Міжнародному суді, який сказав, що позиція Росії – необґрунтована. І видав наказ негайно припинити військову операцію. Що так і не було зроблено. Окрім того, Росія сьогодні знаходиться під найжорстокішим режимом санкцій.

Тож те, що змогла зробити Рада Безпеки, це показати - хто що зробив та хто за що відповідає. Ми також запрошуємо на засідання представників Генерального секретаря, керівників агенцій та програм, спеціальних радників чи представників, які говорять про факти. Світ бачить, що відбувається. І ті 6,8 млн людей, яких вигнали з-за межі України це не жарт. Це не фільм. Це не фейкові новини, не теорія змови. Це реальність, і це через агресію.

І.С.: Під час брифінгу, присвяченому сексуальному насильству, президент Європейської ради Шарль Мішель виступив з потужною заявою щодо ситуації довкола продовольчої безпеки. У вас є ідеї в рамках Ради Безпеки, як вирішити цю проблему?

Ф.Г.: Спочатку факти. Чому виникла нестача продовольства? Росія каже, що це через санкції. Проте санкції жодним чином не стосуються цих продуктів. Ця продукція не підпадає під жодні санкції. В Україні чекають на експорт понад 20 млн тон зерна. Але їх не можуть доставити, бо морські порти заблоковані. Тому ми підтримуємо зусилля Генерального секретаря, Туреччини та будь-кого, хто розмовляє з росіянами. Вчора також ми чули від російської делегації, що вони готові працювати над цим за умови зняття санкцій. Це ще раз доводить, що наша позиція правдива.

І.С.: Чи могла ООН зробити більше, аби попередити війну в Україні?

Європейський Союз - об’єднаний, НАТО ймовірно розширюються. Імідж Росії деградований. Російська армія принижена. Тож настав час їм дійсно зрозуміти, куди вони йдуть з цією війною, яка її мета?

Ф.Г.: Якщо ми проаналізуємо все, що ООН зробила до цього часу, ми маємо бути вдячними. ООН спочатку ізолювала Росію і, роблячи це, сказала світові, хто несе відповідальність за ситуацію.

Світ продемонстрував солідарність з Україною, і ця солідарність також допомогла українцям протистояти одній з наймогутніших армій світу. Окрім того, гуманітарна допомога, служби та агенції ООН – перші там, де є потреба. Також ми викриває дії Росію, та дуже сподіваємося, що нас почує російська громадськість. Хоча це і непросто. Також ми намагається змусити російських лідерів зрозуміти, куди вони прямують з цією війною. Все що ми досі бачили, окрім злочинів та знищення України - абсолютно суперечить декларованим Росією цілям.

Європейський Союз - об’єднаний, НАТО ймовірно розширюються. Імідж Росії деградований. Російська армія принижена. Тож настав час їм дійсно зрозуміти, куди вони йдуть з цією війною, яка її мета?

І.С.: І останнє запитання стосується реформування ООН, як ви це бачити, що має бути зроблено?

Ф.Г.: Я пов’язаний з ООН майже все своє дипломатичне життя. І це понад 30 років. І я з самого початку бачив потребу в реформуванні. Багато реформ відбулося, але, мабуть, не скрізь. Рада Безпеки досі діє за правилами та процедурами, які були прийняті сімдесят сім років тому. Нам потрібна не тільки прозорість, скільки ефективність та підзвітність.

Я думаю настав час серйозно поміркувати над тим, чи право вето допомагає Раді справді виконувати свій мандат, чи воно використовується неправомірно для вузьких політичних інтересів тих, хто може ним скористатися. Я думаю, що це підриває Раду Безпеки, її роль та довіру до неї. Організація Об’єднаних Націй – це єдиний орган, де представлені всі країни. І ми би хотіли, щоб Організація Об’єднаних Націй була центром усіх наших зусиль і енергії, щоб зробити світ кращим.

Всі новини дня

Чи може війна закінчитись до зими? - думки політиків та посадовців у США

Військовослужбовці 126-ї окремої територіальної бригади Збройних Сил України беруть участь у військових навчаннях в Одеській області 22 червня 2022 року на тлі російського вторгнення в Україну. (Фото Олександр ГІМАНОВ / AFP)

"Війна в Україні має завершитись до зими", - таку заяву президент України Володимир Зеленський зробив під час онлайн-звернення до лідерів Групи семи на саміті в Брюсселі у неділю, 26 червня.

"Я не знаю жодної армії, яка б могла так довго витримувати такий натиск. Більшість конфліктів, які тривають довгий проміжок часу, не мають таких інтенсивних боїв."
Майк Квіґлі, конгресмен-демократ, 5-й виборчий округ штату Іллінойс.

Пізніше, 29-го червня, речник Пентагону Джон Кірбі зявив, що попри бажання США завершити цю війну якомога швидше, Путін наразі, не налаштований на деескалацію.

"Ми усі хотіли би побачити, щоб ця війна закінчилася вже сьогодні. І вона могла би закінчитися вже сьогодні, якщо пан Путін зробив те, що потрібно зробити. Але Путін не демонструє жодного наміру йти на переговори. Водночас він демонструє усі наміри продовжувати атаку на Україну і досягти своїх військових цілей. Саме тому, ми разом із міжнрародною спільнотою, продовжимо допомагати Україні захищати себе", — сказав Кірбі в інтерв’ю американському виданню Bloomberg.

Раніше, в інтерв’ю Російській службі Голосу Америки конгресмен-демократ Майк Квіґлі, зауважив що такі інтенсивні бої, як зараз, не можуть тривати довго, як з точки зору фінансів, так і з точки зору воєнного та людського ресурсу.

Майк Квіглі, конгресмен-демократ, представник США в 5-му виборчому окрузі Іллінойсу. Портрет із офіційного веб-сайту.
Майк Квіглі, конгресмен-демократ, представник США в 5-му виборчому окрузі Іллінойсу. Портрет із офіційного веб-сайту.

"Я думаю, що війна може тривати іще принаймні, пару років. Я не військовий експерт, але важко уявити, що це може тривати довше. Я не знаю жодної армії, яка б могла так довго витримувати такий натиск. Більшість конфліктів, які тривають довгий проміжок часу, не мають таких інтенсивних боїв", - сказав член Палати представників від Демократичної партії, який представляє 5-ий виборчий округ штату Іллінойс.

"Україна - це зовсім інша ситуація. Не порівнюйте воїнів-афганців з українськими воїнами. Вони б'ються на смерть. Зараз багато з них втрачають життя. Вони не кидають усе та тікають".
Джим Ріш, сенатор-республіканець від штату Айдахо

Саме тому, говорить Квіґлі, негайна та потужна допомога НАТО та партнерів Україні може мати вирішальне значення.

"Саме зараз настав час, коли НАТО має подвоїти свої зусилля і зробити набагато більше щодо санкцій та військової допомоги", - стверджує конгресмен.

Історія знає багаторічні конфлікти. Війна в Афганістані тривала 20 років. Але цей випадок із російським повномасштабним вторгненням в Україну порівнювати не можна, вважає Джим Ріш, сенатор-республіканець від штату Айдахо та співголова Комітету з міжнародних відносин.

"Не можна порівнювати Афганістан з Україною, - це як порівнювати яблука та апельсини. Вони різні. Ми засвоїли багато уроків в Афганістані. І один із головних уроків полягає в тому, що ми не можемо дати людям те, чого вони не хочуть і за що не хочуть боротися. Саме це сталося в Афганістані. Ми витратили багато грошей, щоб зміцнити їхнє військо, але коли почалась битва, вони розвернулися і втекли. Не порівнюйте воїнів-афганців з українськими воїнами. Вони б'ються на смерть. Зараз багато з них втрачають життя. Вони не кидають усе та тікають", - сказав Ріш в понеділок, 27-го червня, під час телефонної конференції із журналістами по завершенню свого візиту в Україну 26-27 червня.

Джим Ріш, сенатор-республіканець, від штату Айдахо. Офіційний портрет із вебсайту сенатора.
Джим Ріш, сенатор-республіканець, від штату Айдахо. Офіційний портрет із вебсайту сенатора.

За словами демократа Квіґлі, щоб результат цієї війни був позитивнм для Києва, українці мають якомога швидше переходити на озброєння за стандартами НАТО.

"Члени Верховної ради так мені й кажуть, що зброя – це і є гуманітарна допомога. Вони поінформували нас, що росіяни знають загальну кількість боєприпасів, яка залишилась до цієї зброї з радянських часів. І вони чекають, поки вони закінчаться. Ось чому цей перехід на західний тип озброєння, - зокрема американський, як-от гаубиці, - є таким важливим", - зауважив Квіґлі в коментарі для Голосу Америки.

Сенатор-республіканець Джим Ріш стверджує, що українські військові мають великий потенціал та мотивацію у веденні бойових дій проти російської армії, але їм потрібне відповідне озброєння.

"На цих вихідних я відвідав території, з яких росіян вже прогнали. Тож мені важко погодитися із аргументом, що українці не зможуть повернути свої землі. Вони вже повернули частину своїх земель, повернули аеродром, повернули Ірпінь, повернули Гостомель. Тож мене буде важко переконати, що вони не зможуть повернути усе, використовуючи правильну зброю та ту силу духу, із якою вони воюють. Я думаю, вони можуть це зробити", - заявив Ріш журналістам в понеділок.

Нагадаємо, що в четвер, 30-го червня, президент США Джо Байден заявив, що новий пакет військової підтримки вже на шляху до України. Відповідну заяву американський лідер зробив за підсумками зустрічі лідерів країн членів НАТО в іспанському Мадриді.

У статті використано інформацію агенства Bloomberg.

Дивіться також: Як у НАТО оцінюють здатність України виграти війну?

Студія Вашингтон. Як у НАТО оцінюють здатність України виграти війну?
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:58 0:00

"Королева криптовалют" з Болгарії - в списку 10 найбільш розшукуваних втікачів ФБР  

Фото, прокурор Мангеттена оголошує про включення Ігнатової до переліку 10 найбільш розшукуваних втікачів ФБР, 30 червня 2022 року

ФБР внесло Руджу Ігнатову, співзасновницю болгарської криптовалютної компанії OneCoin, в список десяти найбільш рошукуваних втікачів від правосуддя. Бюро оголосило винагороду в 100 000 доларів США за інформацію, яка призведе до її арешту.

Американська влада звинувачує Ігнатову у тому, що вона з 2014 року керувала шахрайською схемою, через яку мільйони інвесторів у світі втратили більше чотирьох мільярдів доларів.

“OneCoin заявляв, що має приватний блокчейн, - заявив спецагент Рональд Шимко, слідчий Служби ФБР в Нью-Йорку. - Це контрастує з іншими віртуальними валютами, які спираються на децентралізований публічний блокчейн. В цьому випадку інвесторів просто просили довіряти OneCoin”.

42-річна Ігнатова - 11-та жінка, яка потрапила до Списку ФБР 10-ти найбільш розшукуваних втікачів, що постійно оновлюється, за 72 роки існування такого переліку, повідомили в Бюро.

Український фільм “Погані дороги” показали у Голівуді

Глядачі дивляться фільм в історичному кінотеатрі Сабан

“Погані дороги” показали у Голівуді. В історичному кінотеатрі Сабан, що у Беверлі Гілз презентували українську стрічку, кандидата від України на премію Оскар, "Погані дороги". Подію організували аби показати історію українсько-російської війни, яка триває ще з 2014 року, а також, щоб зібрати кошти для постраждалих від війни сімей. На показ української стрічки в Голівуді приїхала і режисерка, драматургиня Наталія Ворожбит та продюсер Дмитро Мінзянов. Читайте далі, як сприйняли стрічку у Голівуді.

Серед публіки, що зібралась у історичному кінотеатрі Сабан, що у Беверлі Гілз - представники місцевої влади, голівудські актори, учасники комісії кіноакадемії Оскар та українські волонтери.

Цього дня тут показують український фільм “Погані дороги”. Стрічка є екранізацією однойменної п'єси 2017 року і описує стосунки українців на Донбасі на фоні російсько-української війни у 2015 році.

Український оскарівський комітет висунув фільм "Погані дороги" на "Оскар" від України в 2022 році, але фільм не потрапив до остаточного переліку кіноакадемії.

Однак фільм знайшов свій шлях у Голівуд. Група кінопродюсерів, за підтримки Генерального консульства України в Каліфорнії та Українського культурного центру, організували показ-збір коштів на потреби України. Один з авторів фільму каже - не могли не прийняти запрошення.

“Я дуже багато разів бачив цей фільм, але для мене важливо було знаходитись в залі і побачити реакцію людей”, - ділиться своїми думками кінопродюсер Дмитро Мінзянов.

У кінострічці “Погані дороги” розкривається історія п’ятьох новел у яких присутні теми смерті, насильства, згвалтування і кохання і все це на Донбасі.

“Історія між цією дівчиною та її кривдником- терористом у цьому підвалі, я розглядаю як метафору стосунків між Україною та Росією. Коли Україна ніби вдає, що любить свого кривдника, шукаючи моменту, щоб нарешті звільнитися”, - розповідає Расті Юнесоф, глядач.

“Фільм надзвичайно потужний, про те, що війна може зробити з людьми, і на що люди здатні за певних обставин”,- каже Берт Шеплі.

Після показу глядачі отримали нагоду поспілкуватися з авторами фільму, зокрема режисеркою Наталією Ворожбит. Наталія, відома своїми сценаріями до фільму "Кіборги" та телесеріалу "Спіймати Кайдаша".

"Погані дороги" – перша режисерська робота для неї. Каже на Венеціанському фестивалі у 2020 він отримав лише приз кінокритиків, тому що європейські кола не визнавали війни.

“Італійці вважали фільм занадто антиросійським і їх це засмутило, ніхто за ці 8 років не хотів відкрито йти на конфлікт з Росією, і досі частина світу цього уникає, а тоді - тим паче. Я пам'ятаю іноземні продюсери мене тоді просили не використовувати слово “війна”, коли я казала про свій фільм, треба говорити “конфлікт”, бо війна не має офіційного статусу. Мене це страшенно обурювало. Я казала: “Запитайте в дітей, які пережили бомбардування, що вони пережили- війну чи конфлікт”,- розповідає Наталія Ворожбит.

Усі зібрані кошти з показу у Беверлі Гілз підуть на допомогу мешканцям міста Мар'їнка на Донеччині.

“Там з 10 тисяч залишилося півтори тисячі людей, і їх просто вбивають там тому, що вони знаходяться в сірій зоні. У них немає харчів, води, ліків, там п'ять лікарень було, вони всі розбомблені, немає будинків”,- каже Олександ Ройтер, засновник громадської організації Save Life Ukraine.

Автори фільму “Погані дороги” сподіваються, що стрічку побачать і в інших американських містах та інших країнах світу. На їхній погляд вона допоможе іноземцям зрозуміти, коли саме Росія напала на Україну.

Дивіться також: Українську стрічку «Погані Дороги» показали в Голівуді. Відео.

Українську стрічку «Погані Дороги» показали в Голівуді. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:06:18 0:00

Режим Путіна ізольований, як режим Асада в Сирії - Держдеп

Речник Держдепу США Нед Прайс Архівне фото Мануель Балч Сенета/Pool via REUTERS

В Державному департаменті США порівняли міжнародну ізоляцію путінського режиму в РФ з ізоляцією режиму Башара аль-Асада в Сирії, який міжнародна спільнота звинувачує в численних порушеннях прав людини під час війни в країні, що триває вже 11 років. Заява прозвучала після того, як Сирія оголосила про визнання так званих "ЛНР/ДНР".

"Визнання режимом Асада так званих Луганської та Донецької «народних республік» свідчить про спільну ізоляцію режиму та президента Путіна", - заявив речник Держдепу США Нед Прайс.

"Широка міжнародна спільнота не підтримує жодних спроб поділу суверенної території України", - йдеться в заяві посадовця у Twitter.

Міністерство закордонних справ Сирії 29 червня оголосило про намір визнати так звані "ЛНР" та "ДНР" на сході України, в якості "незалежних держав".

У відповідь український президент Володимир Зеленський заявив про припинення відносин із Сирією а також зазначив, що санкційний тиск проти Сирії посилиться.

Речник українського МЗС назвав дії Сирії "нападом на суверенітет". "У відповідь на цей недружній акт Україна заявляє про розрив дипломатичних відносин з Сирією без розриву консульських відносин, відповідно до статті 2 Віденської конвенції про консульські зносини 1963 року. Українська сторона також розпочинає процедуру запровадження торговельного ембарго щодо Сирії, а також накладення інших санкцій щодо сирійських юридичних та фізичних осіб", - заявили в прес-службі МЗС у четвер.

Режим Башада Асада в Сирії, який підтримує Росія, перебуває під значними міжнародними санкціями, через звинувачення у порушенні прав людини.

Український борщ - в переліку нематеріальної спадщини ЮНЕСКО 

ЮНЕСКО, установа ООН, що опікується захистом культурної спадщини а також питаннями міжнародної співпраці в сфері освіти, науки та культури, оголосила про внесення елементу "Культура приготування українського борщу" до переліку нематеріальної культурної спадщини, що потребує негайного захисту.

"Український борщ - національна версія борщу, який споживають в декількох країнах регіону - невід'ємна частина родинного та громадського життя українців. Йому присвячуються фестивалі та культурні події", - йдеться в повідомленні установи.

До переліку особливого захисту український борщ було додано на запит України діяти негайно, "через тривалу війну і негативний вплив на [українські] традиції", мовиться в повідомленні.

Міністр культури України Олександр Ткаченко привітав рішення і відзначив, що, попри заяви російського уряду, де борщ, зокрема називали "проявом екстремізму та нацизму", тепер він "офіційно український, і офіційно під охороною ЮНЕСКО", наводить слова Ткаченка Радіо Свобода.

"Ми із задоволенням будемо ділитися борщем і його рецептами зі всіма цивілізованими країнами. Та й з нецивілізованими теж, щоб у них було хоч щось світле, смачне та українське", – додав він.

З початку війни в Україні, ЮНЕСКО розпочало низку надзвичайних заходів в сфері культури, освіти та захисту журналістів, що відповідає прагненню установи захистити людей, які страждають від війни, вказали в установі.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG