Спеціальні потреби

Спільне між Росією Путіна, Німеччиною Гітлера та Італією Муссоліні - думка професора Мотиля


Воювати з Білорусією, Грузією було би найпростіше для Путіна - американський політолог. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:30 0:00

Воювати з Білорусією, Грузією було би найпростіше для Путіна - американський політолог. Відео

День Перемоги над нацизмом Росія зустріла у статусі фашистської країни. Так вважає американський історик українського походження Олександр Мотиль, відомий дослідник імперіалізму та націоналізму, добре знаний у США експерт з Росії.

Москва. Красна площа. 24-те червня 1945-го року. Історичний парад Перемоги приймає Жуков. Площею крокують тисячі героїв війни. З трибуни за маршем слідкує Сталін. Солдати кидають долі 200 знамен та штандартів розгромлених фашистів. З цього моменту велич Дня Перемоги у СРСР стане основою державницького радянського міфу, у якому головну роль відведено вождю та партії, непогрішимим та незамінним. Вихолощений від правди, День Перемоги послужив СРСР, тепер служить Путіну.

Американський історик та політолог Олександр Мотиль вказує на похмурий контекст Дня Пермоги у Росії. За 16 років із Путіним країна перетворилась на подобу нацистської Німеччини.

Сьогоднішня Росія вражаюче схожа на нацистську Німеччину та фашистську Італію

"У нинішній Росії, як і у нацистській Німеччині маємо демонтаж демократичних інститутів, свободи слова, свободи зібрань та інших свобод, маємо потужні пропагандистські машини, піднесення впливу силовиків і нарешті наявність культу особистості вождя. Сьогоднішня Росія вражаюче схожа на нацистську Німеччину та фашистську Італію", - вважає Мотиль.

Олександр Мотиль відзначає : історичні паралелі між шляхом, яким Путін провів Росію до нинішнього моменту та долею Німеччини, надто помітні, щоб про них не говорити.

"Як і Німецький Рейх - Росія втратила імперію. Для народів обох країн це стало травмою і потягнуло за собою падіння економіки, інфляцію та безробіття. І як результат, у Німеччині у 1920-х, а в Росії у середині 90-х, вину за пережите приниження, за втрату стандартів життя та інше поклали на демократію, як таку, та демократів при владі. І в обох випадках у цей час з'явились та прийшли до влади привабливі для народу сильні лідери з обіцянками відновлення колишньої слави та сили держави. Звісно ж я кажу про Адольфа Гітлера та Володимира Путіна у Німеччині та Росії, відповідно", - відзначає Олександр Мотиль.

Будь-якому авторитарному режиму, який зіткнувся з проблемами, конче необхідні швидкі та переможні війни

Подібності стосуються суті режимів. Глибоко корумповані, забюрократизовані та неефективні системи - фашистські держави конче потребують нескінченно переконувати народи у своїй силі, а отже - шукати війни.

"Будь-якому авторитарному режиму, який зіткнувся з проблемами, конче необхідні швидкі та переможні війни : так щоб вдертись, швидко перемогти, помахати від душі прапорами і разом порадіти перемозі. Анексія Криму такою і була", - каже дослідник.

Путін підхопив у Сталіна естафету злочинів проти українців - професор GMU
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:26 0:00

Диктатори подібні і у прорахунках. Бліцкриги Гітлера закінчились нищівним розгромом у 1945-му за 6 років після початку Другої світової. Доба "бліцкрігрів" Путіна, вважає історик, можливо добігла кінця на сході України у 2015-му, рівно за 7 років після війни Росії проти Грузії. Спротив українців, міжнародні санкції – кинули серйозний виклик тактиці Путіна, але він, як колись Гітлер, все ще може скоїти щось жахливе.

"Найкращий варіант для Путіна - легкі, переможні війни. Наприклад, у Грузію знову вдертися, відхопити шматок Білорусі. Оце було би легко і могло би обійтись без наслідків. Росіяни отримають привід відчути силу, а Путін зможе показати, який він герой. Гірше буде, якщо Путін наважиться на велику ескалацію, спробує пробити коридор до Криму, захопити Київ, чи все Лівобережжя. А може йому спаде на думку захопити Нарву, відкраяти шматок Естонії, чи Латвії, створити народні республіки на сході Білорусі, чи у північному Казахстані? Все це може статись, але це складні та ризиковані варіанти і можуть призвести до важких, інтенсивних воєн, які потягнуть тисячі і тисячі смертей, включно зі смертями росіян", - говорить Олександр Мотиль.

Нацистська Німеччина була злом, а святкування перемоги над злом - завжи добра справа

Ось у такому контексті Росія і використовує День Перемоги. Втім на думку Олександра Мотиля цей день має і інший, правдивий зміст, поборотись за який варто.

"Нацистська Німеччина була злом, а святкування перемоги над злом - завжи добра справа! Проблема у тому, що святкування Перемоги стало асоціюватись із відродженням сталінізму та радянських символів, і це - на моє переконання - є фундаментальним перекручуванням змісту цієї події. Cталінізм був злом. Зі святкування Перемоги необхідно геть прибрати Сталіна, сталінізм та комунізм. І мені здається, що саме цій меті послужать нові, ухвалені в Україні закони. Це благо. Хтось буде протестувати, але так буває. Не треба прагнути всім догодити - треба робити те, що правильно", - вважає Олександр Мотиль.

Дивіться також: Війна, полон, марш смерті - спогади американського ветерана

Війна, полон, марш смерті - спогади американського ветерана
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:42 0:00

Відео - найголовніше

«Митці у війні». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:10 0:00
XS
SM
MD
LG