Спеціальні потреби

Актуально

Як американці опікуються собаками Чорнобиля і проводять дослідження, що може допомогти лікувати рак та освоювати космос

Цуценяті з зони відчуження вимірюють радіацію перед медичними процедурами

Тридцять сім років тому сталася аварія на Чорнобильській АЕС. Минулої весни атомна станція була на межі нової катастрофи, коли її окупували росіяни. Із 2017 року людям і тваринам в зоні відчуження допомагають волонтери зі США. Вони відновили роботу відразу після звільнення станції від росіян. Американці годують і стерилізують чорнобильських собак, а цьогоріч завдяки тваринам із зони відчуження проводять важливе дослідження, яке, як стверджують науковці, має допомогти в лікуванні раку та освоєнні космосу.

Команда американських волонтерів щороку, за винятком часів пандемії ковіду, проводить у Чорнобильській зоні стерилізацію та вакцинацію собак. У процесі підготовки до медичних процедур собак купають, і для багатьох чорнобильських цуциків таке купання - перше в житті.

Групу волонтерів для догляду за чорнобильськими собаками зібрав американський пожежник і фахівець із небезпечних матеріалів Ерік Камбаріан, який вперше приїхав на ЧАЕС 10 років тому, щоб провести тренінг для працівників станції. "Коли я вперше прибув до Чорнобиля у 2013 році, я їхав потягом, від якого довелося йти близько кілометра до атомної станції. Собаки приєдналися до нас протягом прогулянки. І у всіх, хто відвідував ті місця, була тепла згадка про собак Чорнобиля. Їх ставало все більше. Тож у 2017 році ми привезли туди міжнародну групу ветеринарів і технологів, та стерилізували і вакцинували багато-багато собак", - пригадує Ерік.

Одного з собак Ерік забрав додому у США, тепер пес із Чорнобильської зони живе в його будинку в Іллінойсі. Собаку назвали Правиком, на честь пожежника, який працював на ЧАЕС під час аварії.

Засновник Clean Futures Fund Ерік Камбаріан у Чорнобильській зоні відчуження.
Засновник Clean Futures Fund Ерік Камбаріан у Чорнобильській зоні відчуження.

Волонтери зі США з Clean Futures Fund під керівництвом Камбаріана загалом провакцинували та стерилізували понад 750 тварин. Завдяки цьому кількість безпритульних собак у Чорнобильській зоні зменшилася, і тепер, за даними фонду, їх близько 250. Після окупації ЧАЕС росіянами у волонтерів додалося роботи, адже тварини були залишені напризволяще. "Людей у зоні майже не залишилось. І всі їдальні, які раніше працювали, де люди харчувалися і віддавали решту собакам, у момент окупації перестали працювати і собак перестали підгодовувати. Тварини були в дуже-дуже поганому стані і почалася програма підгодівлі собак", - розповів Андрій Сімон, науковий співробітник Малої академії наук України, який співпрацює з Clean Futures Fund як логістичний менеджер. Він розвозить корм, закуплений американськими волонтерами.

"Зараз ми витрачаємо близько 800 кілограмів корму для собак на тиждень. Наш координатор із логістики раз у тиждень їздить із Києва до Чорнобиля і привозить вантажівку їжі. Корм роздають працівникам електростанції, які доглядають і годують зграю собак, а також в різні райони, на різні підприємства в Чорнобильській зоні відчуження, де теж є зграї собак", - повідомила ветлікарка Clean Futures Fund Дженніфер Бетц.

Команда Clean Futures Fund у зоні відчуження
Команда Clean Futures Fund у зоні відчуження

Американські фахівці також проводять дослідження, зокрема спостерігають за рівнем радіації. "В одного цуценяти, яке жило в місцевості, що мала справді високу кількість радіації, вона увібралася в його череп. Цуценята ростуть швидкими темпами. Вони поглинають цей матеріал. І це лише показує, що це небезпечна річ, і що вона має довготривалий ефект", - розповіла Дженніфер Бетц.

За її словами, чорнобильські собаки мають також особливу поведінку, вони живуть зграями. "У цій одній зоні вам трапиться група з 30 собак, а потім через 400 або 200 метрів буде інша зграя, і ці зграї не змішуються. А якщо вони наближаються одна до одної, то б'ються, сперечаються і відступають. Спостерігати, як вони встановили свою ієрархію та сформували невеликі зграї в межах певної території, надзвичайно унікально", - каже Бетц.

Команда волонтерів проводить стерилізацію собак у зоні відчуження
Команда волонтерів проводить стерилізацію собак у зоні відчуження

Разом із групою волонтерів до зони відчуження приїжджав доктор біологічних наук з Університету Південної Кароліни Тімоті Муссо. Він стверджує, що чимало тих собак є прямими нащадками тварин, яких залишили їхні власники під час аварії у 1986 році. "Це було для нас великим відкриттям. Крім того, це означає, що ми можемо уважно подивитися на їхні ДНК і спробувати визначити, як змінилися ці ДНК за останні 37 років", - розповів Муссо.

Чорнобильські собаки після медичних процедур
Чорнобильські собаки після медичних процедур

Під час візиту у 2022 році, після звільнення ЧАЕС від росіян, команда американських волонтерів і науковців взяла зразки для досліджень ДНК чорнобильських собак. Як каже Тімоті Муссо, зараз він вивчає їх разом із колегами з університету Південної Кароліни, і результати можуть бути важливими для людства. "Усе, що ми дізнаємося про вплив радіації на цих тварин, і зокрема про Чорнобиль, може бути застосоване для космічних досліджень, у космосі багато радіації, а також для іншого, більш актуального питання - лікування раку та інших захворювань, адже сучасна медицина використовує багато типів радіоактивних процедур", - розповів Муссо.

Вчені, які вивчають Чорнобильську зону, кажуть - вона буде цікавою для досліджень, а також небезпечною ще протягом століть. Місцеві тварини продовжують розносити радіацію, яка на забруднених ділянках не зникає.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG