Спеціальні потреби

Актуально

Сільська романтика – як подружжя американців з Техасу закохалось в культуру українського села

Amerykanci u seli

Робота на полі, готування українських страв, пасіка і святкування Різдва - все це справило глибоке враження на Марго Крамп і Джейка Ешельмана. Вони присвятили цілий артпроєкт своєму українському досвіду, а також стали фанатами однієї української страви.

Усе почалося у 2018 – тоді Джейк і Марго вперше потрапили в Україну. Приїхали через волонтерську програму Go Camp. За правилами, іноземці мали жити в українській сім'ї. Так опинились у маленькому селі Гейсиха, що під Києвом.

Ми вчили дітей англійської в маленькому селі і працювали кожного дня, допомагали по господарству і дуже близько зі всіма познайомились”, – розповідає Марго Крамп.

Мене вразила українська гостинність. Кожен був радий нас бачити, чути про нашу культуру і розповідати про українську. Ну, і звісно, багато крутиться всього навколо їжі. Нас годували так багато, що ми набрали вагу”, – розповів Джейк Ешельман

І на полі працювали, і на пасіці, а ще порались на кухні. Парі так сподобалось гостювати в українському селі, що приїхали також і наступного літа. Відтак їх запросили відсвяткувати Різдво.

Ми багато їли, спілкувались та співали колядки. Там є так багато способів приготування їжі. І люди роблять це з гордістю. Кожен раз коли ми їли, було відчуття, що ми їмо страви, які їли цілі покоління”, – додає Марго.

Марго у селі Гейсиха
Марго у селі Гейсиха

Це було неймовірно - влітку всі працювали, а на Різдво скільки дозвілля в цей час, люди просто збираються і спілкуються і показують вертепи. Я випив надто багато самогонки”, – розповідає Джейк.

Та окрім волонтерства у Джейка була й інша мета. Він - фотограф-документаліст. Весь час перебування в Україні непомітно полював з об'єктивом за автентичними кадрами. Тепер, коли показує світлини побуту простого українського села, не може не дивуватись наскільки особливою є ця культура.

“Ось на цьому столі всі страви з власного городу, і ця прив’язка до землі і до її дарів є щось дуже глибоким і надихаючим для мене”, – додає Джейк.

Джейк привіз колекцію світлин із села
Джейк привіз колекцію світлин із села

Тож з України Джейк привіз колекцію світлин, які планує виставити у галереї. А ще нову улюблену страву - голубці він тепер готує для себе і для дружини за українським рецептом щотижня.

Дивіться також: Романтика українського села: як візит до України змінив життя родини з Техасу. Відео

Всі новини дня

У Німеччині обшукали будинок пари, яка збирала гроші для допомоги російській армії в Україні 

Поліція Німеччини. Фото: AP/Michael Probst 

У Німеччині правоохоронці провели обшук в будинку пари проросійських активістів. Як повідомляє видання Reuters із посиланням на німецьку прокуратуру, шукали докази закупівлі радіотехніки для російських військових.

У січні видання Reuters повідомило, що Макс Шлунд та його партнерка Олена Колбаснікова збирали в Німеччині пожертви й передавали їх на російських військових, що воюють в Україні. Ці кошти призначались на закупівлю солдатам рацій, навушників і телефонів, що є всупереч санкціям Євросоюзу, де заборонене постачання або фінансування закупівлі певних товарів для російської армії, зокрема радіотехніки.

За німецьким законодавством, порушення санкцій передбачає покарання у вигляді позбавлення волі до 5 років, повідомляє Reuters.

Після обшуку правоохоронці вилучили у пари комп’ютери та письмові документи, повідомив представник прокуратури Кельна Ульф Віллун.

Прокуратура має визначити, чи порушили Шлунд та Колбаснікова німецьке законодавство про зовнішню торгівлю та платежі, де прописані міжнародні санкції, та чи діяли вони всупереч кримінальному кодексу Німеччини, який передбачає покарання за схвалення злочинні дії.

Reuters із посиланням на німецькі ЗМІ повідомляє, що раніше пара демонструвала символ Z та поширювала інформацію про набір до військових контрактників у Росії.

Раніше Колбаснікова називала повідомлення Reuters про збір коштів для російських солдатів "брехнею та провокацією".

У соціальних мережах у понеділок вона заявила, що вважає дії німецької влади «беззаконням». Жінка закликала прихильників приєднатись до протесту в Кельні 29 березня проти так званої "русофобії".

Раніше цього місяця МЗС Росії називало Колбаснікову жертвою переслідувань з боку німецької влади.

США не бачать ознак того, що Росія планує застосувати ядерну зброю - Карін Жан-П'єр

Речниця Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу у Вашингтоні в понеділок, 27 березня. REUTERS/Jonathan Ernst

США не бачать ані причин для зміни власної стратегічної ядерної позиції, ані ознак того, що Росія планує застосувати ядерну зброю. Про це заявила речниця Білого дому Карін Жан-П'єр на брифінгу в понеділок, 27 березня.

Відповідаючи на запитання журналістів, якою буде реакція адміністрації президента США Джо Байдена на заяву президента Росії про намір розмістити російську тактичну ядерну зброю в Білорусі, Карін Жан-П'єр відповіла: "Ми плануємо продовжувати стежити за наслідками. Ми не бачимо ані причин для коригування нашої власної стратегічної ядерної позиції, ані ознак того, що Росія має намір застосувати ядерну зброю. Ми, як і раніше, віддані колективному захисту НАТО, але не бачимо причин прямо зараз змінювати чи коригувати нашу позицію."

Раніше у понеділок координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі також заявив, що Вашингтон не бачить ознак переміщень тактичної ядерної зброї РФ чи готовності використати ядерну зброю або зброю масового ураження в Україні.

Як повідомляв Голос Америки, експерти звертають увагу, що слова Путіна про намір Росії розмістити тактичну ядерну зброю у Білорусі пролунали через 4 дні після спільної заяви із лідером Китаю Сі Цзіньпіном про недопустимість розміщення ядерної зброї на території третіх країн.

Українська школа у Вашингтоні відзначила 60-річчя з рекордною кількістю учнів

Школа українознавства імені Тараса Шевченка у Вашингтоні, святкування закінчення навчального року, 1968 р.

Уже 60 років у Вашингтоні працює українська школа. Це не просто навчальний заклад, де вивчають історію та культуру України, а місце, довкола якого гуртується українська громада з американської столиці та околиць. Школа українознавства імені Тараса Шевченка була заснована емігрантами після Другої світової війни, а тепер надає підтримку дітям переселенців з України і має рекордну за час існування кількість учнів.

Першим директором школи був Петро Оришкевич, викладач географії зі Львівщини, родину якого переслідував сталінський режим. Оришкевич прибув до США у 1949-му році, працював в американській Службі військових карт, і викладав географію серед дітей емігрантів.

Перший директор Школи українознавства ім. Тараса Шевченка у Вашингтоні Петро Оришкевич
Перший директор Школи українознавства ім. Тараса Шевченка у Вашингтоні Петро Оришкевич

Для уроків тоді використовували різні приміщення, розповіла директорка Школи українознавства імені Тараса Шевченка Тетяна Мурза: “Школа насправді існує ще з 50-х років, хоча в той час, в 50-ті, школа існувала при церквах католицьких, православних, в оселях людей, в той час вони збиралися маленькими групами, і вже в 1963 вони організували загальну велику школу”.

Зрештою, завдяки коштам батьків, почали винаймати шкільні приміщення. Уже понад 20 років по суботах українська школа орендує класи в одній зі звичайних американських шкіл. Переїздили сюди під керівництвом тодішньої директорки Марійки Юрах. Вона пригадує, як обрали приміщення для школи: "Коли ми шукали приміщення, ця школа мала жовто-блакитні стяжки фарби вгорі помальовані, і це знак того, що це мало бути наше приміщення".

Марійка Юрах вчителювала в українській школі у Вашингтоні понад 30 років, п'ять із них була директоркою. "Для мене не було проблемою працювати з понеділка по п'ятницю, а в суботу йти до української школи. Найскладнішим днем була п'ятниця, бо іноді були дзвінки, що той чи інший учитель не може приїхати в суботу, це було моє єдине застереження", - з усмішкою згадує пані Марійка.

Колишня директорка пригадує, що на початку року школярів доводилося заохочувати навчатися в суботу: "Їхні однолітки мали спортивні заняття, всі їхні приятелі не ходили на навчання в додатковий день, а потім я бачила, що ті дівчата і хлопці, які нарікали, приводять уже своїх дітей сюди, і дуже раді, що школа ще існує і дає їм можливість вивчати історію, культуру, мову, а також товариство".

Школa українознавства ім. Тараса Шевченка у Вашингтоні, 1971 р.
Школa українознавства ім. Тараса Шевченка у Вашингтоні, 1971 р.

Одна з таких учениць - Наталія Дика, народилася у США в сім'ї емігрантів з України. Раніше з сестрою вона щосуботи ходила до української школи, тепер приводить своїх сина та доньку: "Це та сама школа, той самий будинок, де мої діти тепер, і я маю дуже гарні спогади, тут було моє товариство. Нам було важливо вивчити українську мову, навчитися читати, і про культуру дізнатися, не було іншого способу нам навчитися".

Від офіційного заснування і донині у школі викладають п'ять основних предметів: українську історію, географію, літературу, мову та культуру. Навчають від дошкільнят до 10 класу. Наприкінці кожного навчального року проводять обов'язкові іспити. Не всі вчителі у цій школі педагоги за освітою, більшість із них поєднують викладання по суботах із робою в інших галузях. Наприклад, вчителька співів, Ольга Кройтор, по буднях працює в Міжнародному валютному фонді. Головний її стимул під час викладання по суботах, як і в багатьох інших учителів, - бажання передати дітям українські традиції. "Багато батьків кажуть, що ті пісні, які діти вивчають протягом суботи, вони співають потім вдома самі. Діткам подобається, їм це цікаво, нам від цього приємно", - розповіла Ольга Кройтор.

Школa українознавства ім. Тараса Шевченка у Вашингтоні
Школa українознавства ім. Тараса Шевченка у Вашингтоні

Підручники для школи колись шукали по всьому світу, до Вашингтона їх надсилали навіть з Канади та Австралії. Вони призначені діткам, для яких українська є другою мовою. У школі є своя "мобільна" бібліотека українських книг. Оскільки приміщення орендують лише по суботах, батькам доводиться привозити бібліотеку щотижня і потім забирати її. "Ми повинні це робити, але і дітки, і дорослі завжди можуть прийти і вибрати собі книги. Щороку ми проводимо читацький марафон, коли діти читають книги і отримують призи за найбільше прочитаних книг", - розповіла Тетяна Мурза.

З моменту заснування у школі щороку було близько сотні дітей, цьогоріч їх удвічі більше. Переселенка з України Оксана Пустовіт розповіла, що як тільки переїхала до США із дітьми, відразу ж почала шукати українську школу: "Це дійсно зв'язок і місточок з нашою землею. Тут ми знайшли свою спільноту, тут ми можемо ставити різні запитання побутового характеру, культурного характеру. Кожної суботи, кожного ранку діти чекають, щоб піти до школи, це така дуже незвичайна подія".

П'ятикласник Федір Пустовіт, переселенець з України, часто розповідає однокласникам, які виросли у США, і про сучасну Україну, і про рідний Київ: "Мені ця школа подобається, бо вона українська, бо ми вчимо про Україну, я люблю вчити про Україну".

Для охочих дізнатися про Україну ще більше, після уроків проводять заняття юнацьких організацій: ПЛАСТУ і Спілки української молоді. Через зростання популярності до України у школі планують відкрити заняття і для дорослих, для вивчення української мови та пісень.

Дивіться також:

Уже 60 років у Вашингтоні діє українська школа. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:04 0:00

Немає ознак, що Путін прийняв рішення використати зброю масового ураження чи ядерну зброю в Україні - Кірбі

Координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі. REUTERS/Evelyn Hockstein

США не бачать ознак переміщень тактичної ядерної зброї РФ чи готовності використати ядерну зброю чи зброю масового ураження в Україні. Так заяву президента Росії Путіна про розміщення російської ядерної зброї в Білорусі прокоментував координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі в понеділок.

"Ми продовжуємо стежити за цим дуже, дуже пильно. І все ж ми не побачили нічого, що змусило б змінити нашу стратегічну позицію стримування", - додав він журналістам.

Раніше НАТО назвало ядерну риторику Москви "небезпечною та безвідповідальною", але там також додали, що "не помітили жодних змін у ядерній позиції Росії.

При цьому в Литві плани Кремля назвали "відчайдушним намаганням Путіна та Лукашенка створити ще одну хвилю дестабілізації в Європі" і закликали ЄС ввести нові санкції, а НАТО - зміцнити оборону східного флангу. А верховний представник ЄС із закордонних справ і політики безпеки Жозеп Боррель оголосив про готовність "відповісти" на дії Москви "подальшими санкціями".

Як раніше повідомляв Голос Америки, експерти вказали на те, що слова Путіна пролунали через 4 дні після спільної заяви із лідером Китаю Сі Цзіньпіном про недопустимість розміщення ядерної зброї на території третіх країн.

Танки Leopard 2 з Німеччини вже надійшли до України - медіа

Українські солдати оточені після тренувань на танках Leopard 2 на полігоні в Бергені, Німеччина. 14 березня 2023/ Bundeswehr/Reuters

Вісімнадцять танків Leopard 2 з Німеччини вже надійшли до України. Про це з посиланням на свої джерела повідомляють агенція Reuters і німецьке видання Spiegel.

Окрім цих танків, які вважають найбільш придатними до бойових умов в Україні, Берлін передав Києву 40 БМП Marder і дві броньовані ремонтно-евакуаційні машини. Також, за даними джерела Reuters, до України надійшли й три танки Leopard із Португалії.

Раніше ЗСУ отримали вісім німецьких танків з Норвегії, а на початку березня Польща повідомила, що надішле Україні ще 10 Leopard 2. У середині березня стало відомо, що українські військові майже завершили навчання на танках у Німеччині.

При цьому минулого тижня координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі розповів, що Сполучені Штати шукають варіанти пришвидшити доправлення танків Abrams до України.

У лютому в Пентагоні заявляли, що відправлення американських танків M1 Abrams в Україну - це "не питання тижнів", йдеться про "опції менше двох років, менш ніж півтора року". Однак Reuters повідомляє, що тепер за новим планом Пентагон може здійснити доставлення Abrams вже цієї осені.

У статті використано матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG