Спеціальні потреби

Міжнародна амністія критикує Китай та країни Північної Африки за придушення протестів

  • Голос Америки

Міжнародна амністія критикує Китай та країни Північної Африки за придушення протестів

Правозахисна організація Міжнародна амністія оприлюднила свій щорічний звіт про стан дотримання прав людини у світі. За словами авторів дослідження, останні події на Близькому Сході та у Північній Африці доводять, що право на свободу висловлювання залишається одним з найважливіших людських прав, які народи різних країн готові відстоювати навіть перед страхом смерті чи фізичної розправи.

На початку року увага світу була прикута до площі Тагрір у Каїрі. Після кількох тижнів протестів, єгипетський народ таки відібрав владу у свого автократичного правителя, президента Госні Мубарака. Схожі процеси відбулись у сусідньому Тунісі. На думку заступника директора організації Міжнародна амністія Філіпа Лутера, це яскраво демонструє, якою потужною є сила людей, незалежно від суспільного устрою, в якому вони живуть:

«Люди, які вийшли на вулиці, походять з різних соціальних та культурних прошарків. До них долучилися навіть жінки та інші, раніше не надто активні соціальні групи».

Події в Єгипті та Тунісі спровокували хвилю подібних повстань в арабському світі. Не всюди сила людей перемагає. У Лівії, Муаммар Каддафі продовжує утримувати владу, попри відчайдушний спротив повстанців і втручання НАТО.

У Китаї влада методично придушує будь-які вияви незадоволення, не даючи їм розвинутись у масові протести. Така ж ситуація у цілого ряду країн тропічної Африки, – каже інший експерт Міжнародної амністії Таванда Гондора:

«Ми бачимо, наприклад, в Уганді, Свазіленді і Зімбабве, як опозиція намагається організувати виступи, подібні до демонстрацій у Північній Африці. Але у цих країнах, влада жорстко придушує будь-які протести».

У Нігерії, правозахисники повідомляють про щонайменше 500 загиблих у результаті сутичок мусульман та християн під час виборів.

«Основна проблема країн тропічної Африки у тому, що місцеві уряди брутально придушують будь-які протести, і грубо порушують норми своїх конституцій, згідно з якими люди мають право на демонстрації та вільне висловлення своїх переконань, – зазначає Таванда Гондора.

Як позитивні зміни за останній рік Міжнародна амністія відзначає звільнення з-під 15-річного домашнього арешту Аун Сан Су Чжі – бірманської активістки з прав людини і лауреата Нобелівської премії миру.

Втім, зазначають у Міжнародній амністії, тисячі політичних в’язнів все ще перебувають у в’язницях у багатьох країнах світу. Заступник директора Міжнародної амністії Філіп Лутер вважає, що захист свободи слова є ключем до захисту усіх інших людських свобод:

«Події на Близькому Сході та у Північні Африці чітко довели наскільки важливим є право людини на вільне висловлення своїх переконань. Це право дає людям шанс добиватися інших фундаментальних прав, оскільки в них з’являється можливість вимагати це від влади».

Свобода слова, каже Лутер, може принести людям бажані соціальні та економічні зміни і навіть призвести до серйозних політичних змін. І саме це найбільше непокоїть авторитарні режими, які в першу чергу намагаються свободу слова обмежити.

XS
SM
MD
LG