Спеціальні потреби

Актуально

Вручення премій Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів

Під час церемонії вручення премій Фундації О. і Т. Антоновичів у посольстві України у Вашингтоні

У посольстві України у Вашингтоні відбулося вручення щорічних премій Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів.

Стало вже традицією, що щорічні премії Антоновичів вручається особам з різних ділянок українознавства. Серед минулих лауреатів були такі видатні вчені-українознавці, літературознавці, прозаїки та історики, як Василь Барка, Орест Субтельний, Леонід Плющ, Ліна Костенко, Юрій Шевельов, Роберт Конквест, Збіґнєв Бжезінський, Євген Гуцало, Дмитро Павличко, Оксана Забужко та інші особи, що внесли чималий вклад до розвитку україністики. Серед лауреатів були громадяни різних країн і різної національності.

Цьогорічними лауреатами нагороди Фундації Омеляна і Тетяни Антоновичів стали дві громадянки Польщі – Богуміла Бердиховська та Олександра Гнатюк.

Богуміла Бердиховська під час вручення премії
Богуміла Бердиховська під час вручення премії

Доктор Бердиховська працює в галузі україністики та польсько-українських стосунків. У 1980-х роках вона була зв’язковою між польською опозицією та українською Гельсінкською спілкою. Вона також очолювала передвиборчу команду тодішнього кандидата до польського Сейму Володимира Мокрого. Якийсь час вона працювала в комісії зі справ національних меншин у Дорадчому комітеті при президентах Польщі й України. Вона є автором і співавтором наукових праць з україністики.

Друга лауреатка Олександра Гнатюк закінчила Варшавський університет, де отримала ступінь магістра, а опісля доктора. Викладала у Варшавському університеті, в Міжнародній школі гуманітарних наук та очолювала відділ української літератури в Інституті славістики Польської академії наук. Працювала радником польського посольства в Києві і тепер викладає в Національному університеті Києво-Могилянська академія.

Олександра Гнатюк отримує нагороду
Олександра Гнатюк отримує нагороду

Пані Гнатюк є автором книжок «Прощання з імперією», «Українська барокова духовна пісня» і «Бунт покоління» (ця праця у співавторстві з Богумілою Бердиховською). У книжці «Прощання з імперією» розглядається питання української ідентичності.

Вручення премій відбулося під церемонії, на якій виступали, серед іншого посол України Олександр Моцик і посол Республіки Польща Роберт Купецький. Можна сказати, що захід проводився обома мовами – українською і польською, тому що і посол Моцик, який раніше був послом у Варшаві, і деякі члени журі говорять також по-польськи. Завдяки знанню обох мов, які використовувались під час церемонії, вона проходила в надзвичайно дружній, без сумніву, добросусідській атмосфері.

Посол Моцик підкреслив, що в перших роках після проголошення Незалежності України подружжя Антоновичів віддало свій будинок для користування українського посольства. Він пригадав слова Ліни Костенко про цю премію як «чисту нагороду із чистих рук». Пан Моцик віддав належне цьогорічним лауреатам , які зробили дуже багато для поєднання між українським і польським народами, популяризації української спадщини у світі.

Посол Польщі Роберт Купецький нагадав слова відомого польського інтелектуаліста, редактора паризької «Культури» Єжи Ґедройця, що «немає вільної України без вільної Польщі і вільної Польщі без вільної України». Ці слова і тепер є основою польської закордонної політики, – додав він.

Про працю Фундації розповів її голова доктор Ігор Воєвідка, який передав слово голові журі доктор Марті-Багачевській-Хом’як. Пані Богачевська подякувала членам журі доктору Роману Шпорлюку (представив лауреата Богумілу Бердиховську), доктор Тамарі Гундоровій (представила Олександру Гнатюк).

У своїх виступах цьогорічні лауреати розповіли про головні теми своїх досліджень, про працю в галузі культурних, літературних і політичних стосунків між Україною і Польщею, про європейські перспективи України. Вони також віддали належне професору Богдану Осадчуку, Яцеку Куроню, згадуваному вже Єжи Ґедройцю та іншим особам, що, всупереч деяким минулим проблемам, внесли великий вклад до поєднання між обома народами. Пані Бердиховська підкреслила, що польсько-українські відносини – це великий успіх.

Доктор Гундорова, яка представила доктор Гнатюк, розповіла про перекладацьку працю Олександри Гнатюк, про те, що вона вже створила перекладацьку школу. В колі її інтересів є інтелектуальна історія. Вона знайомить польське суспільство з працями видатних українців. Крім цього вона представляє роль, яку Україна може відіграти в Європі, – сказала пані Гундорова.

Пані Гнатюк звернула увагу на важливість діалогу в демократичному світі, на важливість дискусії. Вона також розповіла про свої зацікавлення україністикою, про дискусії в польському середовищі в 1970-80 роках.

Після закінчення офіційної частини товариська дискусія продовжувалася у Кам’яній залі посольства.

Всі новини дня

Естонія усуває радянські монументи - «джерело напруженості» в час російської війни в Україні

Уряд Естонії, який очолює Кая Каллас, став найгучнішим у Європі із закликами до активнішої допомоги Україні

Уряд Естонії заявляє, що пам’ятники й символи встановлені в тій балтійській країні за часів окупації Радянським Союзом з 1940 до 1991 року залишаються джерелами проблем, а тому повинні бути усунені.

Доля радянських монументів зокрема тих, які прославляють радянську армію, неодноразово спричиняла гострі протистояння в Естонії і часто викликала погрозливі заяви з боку Росії, яка проголосила себе наступницею СРСР та захисницею росіян в інших державах.

В той час як Росія веде геноцидну війну проти України й намагається підірвати фундамент безпеки Європи, ми не можемо допустити розкол нашого суспільства.
Урмас Рейнсалу, міністр закордонних справ Естонії

Одразу після лютневого вторгнення Росії в Україну прем’єр-міністерка Естонії Кая Каллас заявила: «Ніхто не хоче, щоб наш войовничий і ворожий сусід розпалював напруженість у нас вдома».

Етнічні росіяни становлять приблизно чверть населення Естонії, яке перевищує 1,3 мільйона, а зокрема у прикордонному з Росією місті Нарва ця частка перевищує 80%.

Монумент з радянським танком у Нарві став одним з предметів суперечок і протистоянь, які на думку естонського уряду «вийшли за межі місцевої проблеми».

«З огляду на швидкість зростання напруженості і плутанини довкола пам'ятників у Нарві нам необхідно діяти швидко, щоб запевнити громадський порядок та внутрішню безпеку. Тому уряд схвалив рішення забрати звідти воєнні монументи колишнього іноземного режиму, щоб запобігти їх використанню для більшої ворожнечі в суспільстві і роз’ятренню старих ран», - заявила Кая Каллас в урядовому зверненні.

Естонський уряд наголошує, що могили жертв Другої Світової війни в Нарві будуть мати «нейтральні» символи і «залишатимуться гідним місцем вшанування полеглих».

Радянський монумент в Нарві біля кордону з Росією.
Радянський монумент в Нарві біля кордону з Росією.

Естонський міністр закордонних справ Урмас Рейнсалу з цього приводу заявив: «В той час як Росія веде геноцидну війну проти України і намагається підірвати фундамент архітектури безпеки Європи, ми не можемо дозволити розколи всередині нашого суспільства. Ті монументи були споруджені тут, щоб прославляти нову окупацію Естонії і їм нема місця в наших громадських місцях».

«Сьогоднішнє рішення допоможе нам і далі зосереджуватися на найважливіших завданнях: гарантуванні безпеки Естонії та допомозі всім людям в Естонії пережити кризу спричинену війною в Україні», - наголошують в Таллінні.

Естонський уряд також підтвердив, що до кінця року з громадських місць Естонії будуть усунені інші монументи «радянського окупаційного режиму».

Естонія - член НАТО і ЄС, стала однією з найактивніших у Європі із закликами допомогти Україні відбити російську агресію.

За підрахунками Кільського інституту естонський уряд у порівнянні з іншими країнами виділяє на допомогу Україні найбільшу частку свого ВВП - 0,9%, в той час як, наприклад, британська й американська допомога Україні становить 0,2% від ВВП тих країн.

У серпні Естонія заявила, що скасовує естонські туристичні візи для російських громадян і долучилася до кількох інших держав Євросоюзу з закликом повсюди у Європі заборонити візи росіянам на знак протесту проти війни Росії в Україні.

В Європі дискутують щодо ідеї обмеження видачі віз російським громадянам: хто за, хто проти і чому. Відео

В Європі все активніше дискутують щодо ідеї обмеження видачі віз російським громадянам. Аргументи лунають як за, так і проти.

ООН заперечує заяви Росії, що візит представників МАГАТЕ на Запорізьку АЕС був заблокований керівництвом ООН 

У понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

Речник генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй спростував звинувачення Росії у тому, що керівництво ООН заблокувало або скасувало візит Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію на півдні України.

Також керівництво ООН каже, що має можливість забезпечити, з точки зору безпеки та інших аспектів, будь-яку місію атомного агентства, якщо Україна і Росія погодяться допустити таку місію до ядерного об’єкта.

Про це повідомила телекомпанія CNN, яка опублікувала повний текст заяви Стефана Дюжарріка, речника генерального секретаря ООН.

За словами Дюжарріка, останніми днями різні російські офіційні особи неодноразово звинувачували Секретаріат ООН у скасуванні або блокуванні візиту Міжнародного агентства з атомної енергії (МАГАТЕ) на Запорізьку атомну електростанцію. У зв’язку з цим речник генсека ООН уточнив кілька моментів.

«По-перше, МАГАТЕ є спеціалізованою агенцією, яка діє повністю незалежно, вирішуючи, як виконувати свою роботу, згідно з конкретним мандатом. По-друге, Секретаріат ООН не має повноважень блокувати або скасовувати будь-яку діяльність МАГАТЕ», – зауважив речник генсека ООН.

Він також додав, що ООН вважає, що може підтримати будь-яку місію МАГАТЕ на місці, якщо Україна і Росія погодяться допустити цю місію.

«По-третє, у тісному контакті з МАГАТЕ Секретаріат ООН оцінив, що він має в Україні матеріально-технічне забезпечення та потенціал безпеки, щоб підтримувати будь-яку місію МАГАТЕ на Запорізькій атомній електростанції з Києва, якщо Росія та Україна погодяться», – мовиться у заяві.

Як повідомляє ООН, у понеділок генеральний секретар ООН Антоніу Гутерріш провів телефонну розмову з Міністром оборони Росії Сергієм Шойгу.

За повідомленням, Шойгу і Гутерріш також обговорили роботу «місії зі встановлення фактів» щодо нападу на СІЗО в Оленівці. Також сторони обговорили ініціативи ООН щодо спрощення умов експорту російських продуктів харчування та добрив, мовиться у заяві речника ООН, опублікованій у мережі Twitter.

США стурбовані «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України»

Тим часом США висловили стурбованість «триваючими військовими операціями на мирних ядерних об’єктах України або поблизу них», сказав під час брифінгу у Вашингтоні речник Державного департаменту Нед Прайс.

Він нагадав, що G7 оприлюднила заяву минулого тижня, в якій країни Групи семи та ще понад 30 інших країн закликали Росію повернути Україні повний контроль над Запорізькою АЕС.

«Ми уважно стежимо за подіями навколо станції. І Міністерство енергетики, і Національна адміністрація з ядерної безпеки повідомляють, що датчики радіації продовжують надавати дані, і з цих даних ми не помітили ознак аномального рівня радіації. Проте військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Це не те, чого ми очікуємо від країни, яка претендує на роль відповідальної ядерної держави, і ми вважаємо, що бойові дії там небезпечні», – сказав Нед Прайс.

Представник Ради з нацбезпеки при президенті США на запит "Голосу Америки" заявив, що у Білому домі «знають про повідомлення щодо жорстокого поводження з персоналом ЗАЕС» і «захоплюються відданістю ядерній безпеці української влади та операторів станції за важких обставин».

У заяві представника адміністрації також наголошується, що керівництво США «продовжує підтримувати зусилля Міжнародного агентства з атомної енергії щодо виконання його мандату щодо технічних гарантій та надання допомоги Україні із заходами ядерної безпеки та безпеки на її ядерних об’єктах».

Українці не обстрілюють ЗАЕС і б'ють на сполох – міністр Резніков

В ексклюзивному інтерв'ю “Голосу Америки” міністр оборони України Олексій Резніков заявив, що Україна не обстрілює територію поблизу Запорізької АЕС, а постійні обстріли міста Енергодар, де розташована станція та території навколо Запорізької АЕС – це «провокація і така собі гра на "ядерних нервах" світового суспільства в цілому».

У розмові з керівником української служби “Голосу Америки” Русланом Петричкою міністр оборони України сказав, що українці, які пережили найбільшу ядерну аварію в світі, розуміють «увесь рівень ядерної небезпеки по відношенню до людства».

«Ми пережили в 1986-му році Чорнобильську трагедію. Саме українці знають, що таке Чорнобильська трагедія. Скільки людей загинуло потім від цього випромінювання. Тому ми б’ємо у всі дзвони і просимо втрутитися не тільки МАГАТЕ, а всю міжнародну спільноту, вплинути, щоб це не було черговою причиною ядерної катастрофи в Європі», - сказав міністр Резніков.

Україна вважає, що своїми діями Росія намагається домогтися від світової спільноти визнання свого контролю над українським ядерним об’єктом.

Росія ці звинувачення відкидає, і заявляє, що обстріли нібито здійснюють українські військові. При цьому РФ раніше відмовилася від пропозиції створити демілітаризовану зону довкола ЗАЕС.

4 березня цього року російські війська захопили Запорізьку АЕС, де продовжує працювати український персонал.

Держдеп: «Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності». Відео

«Військова активність Росії навколо АЕС – це верх безвідповідальності. Ми продовжуємо закликати припинити всі військові операції на українських об’єктах або поблизу них і повернути Україні повний контроль над цими об’єктами», - заявив речник Держдепартаменту Нед Прайс.

Рік тому бійці Талібану захопили владу в Кабулі: якою є ситуація в Афганістані сьогодні. Відео

Рівно рік тому, 15 серпня, бійці Талібану захопили владу в столиці Афганістану Кабулі. З того часу країну покинули тисячі біженців - а життя тих, хто попри всі ризики вирішив залишитись, кардинально змінилося.

Більше

XS
SM
MD
LG