Спеціальні потреби

«АероСвіт» - як символ влади


Банкрутство авіакомпанії «АероСвіт» називають прикладом того, як великий бізнес та влада уміють «показувати зуби».

Компанія-монополіст на українському ринку авіаперевезень - далеко не новачок у цьому бізнесі. «АероСвіт» попросив визнати себе банкрутом. Експерти вважають, що під цим можуть критися більші проблеми – політичні та економічні.

Експерти припускають, що представники правлячої партії, які небайдужі до монополій, хотіли показати, що вони зацікавлені авіабізнесом в Україні. А головний гравець, в особі олігарха Ігоря Коломойського показав, що так просто здавати свої позиції не буде. З іншого боку, економісти вказують, що банкрутство «АероСвіт» могло бути просто вдалим підприємницьким кроком власника, який, звільнившись від «баласту», зможе повернутися на ринок авіаперевезень ще сильнішим.

«Цілком імовірно, що була рейдерська атака, а банкрутство - це захист - показати зуби владі. Згадаймо також заяву Коломойського на початку грудня, що якщо будуть атаки на його бізнес, він обвалить фінансовий ринок. «Приват-Банк» контролює багато платежів. При падінні такого монстру, якого створила держава надавши цьому олігарху преференції - створюється серйозна загроза», - сказав Голосу Америки голова ВГО «Союз захисту підприємництва» Сергій Доротич.

Політолог Володимир Фесенко у коментарі Голосу Америки говорить, що питання банкрутства «АероСвіт» є не політичним, а скоріше бізнесовим, адже Коломойський - лояльний до діючої влади. Як доказ цьому, олігарх - один з небагатьох, кому дозволили відкрито заробляти на державних компаніях, як «Укрнафта» та інші.

«Є чутки, що на Коломойського були не стільки політичні наїзди, скільки ідеться про певну напругу в його стосунках з певними представниками влади. І, можливо, як наслідок цього сталася активізація кризових тенденцій «АероСвіт», - сказав Фесенко. «Зараз іде розподіл ринків, а Коломойський звик до досить агресивного типу ведення бізнесу».

Компанію могли і навмисно довести до банкрутства. За інформацією Доротича, Ігор Коломойський - монополіст на ринку українських авіаперевезень. Ще у 2010 році, коли продався контрольний пакет компанії МАУ, Коломойському вдалося його отримати.

Про незадовільний фінансовий стан компанії «АероСвіт» уже давно ішли розмови. Оскільки на український ринок почали виходити дешеві іноземні авіаперевізники, то компанії Коломойського потрібно було звертати увагу на конкурентів, а для цього принаймні обновити авіапарк. Зібравши скільки можна було грошей з компанії та «скинувши баласт», тепер Коломойський зможе конкурувати на ринку авіаперевезень своїми іншими компаніями, вважають експерти.

«Я думаю, що зуби були показані. Зараз по заявах регіоналів видно, що вони звертатимуть увагу на це, і вже відчувається, що тон знижений. Думаю, вони дадуть можливість Коломойському реструктуризувати свій бізнес і найближчим часом він буде залишатися головним гравцем. Він дуже вміло розіграв карти, і влада на якийсь час притихне. Гірше буде, якщо йому таку вихідку не пробачать і почнуть мстити – це може призвести до війни», - сказав Доротич.
«Є чутки, що на Коломойського були не стільки політичні наїзди, скільки ідеться про певну напругу в його стосунках з певними представниками влади. І, можливо, як наслідок цього сталася активізація кризових тенденцій «АероСвіт».
Володимир Фесенко, політолог


Зв’язуватися з Коломойським представникам влади не дуже зручно ще з однієї причини. Він займає важливе місце і активно підтримує єврейську общину України, яка вже демонструвала, що не буде тихо спостерігати, якщо на активи «своїх» хтось би замахнувся.

«Якби дійсно був тиск на Коломойського, то єврейська община України почала б заступатися за нього так, що ми ще не бачили такої PR компанії. До цього б навіть могли підключити державу Ізраїль, яка б говорила про недемократичні процеси в Україні. І так вимагали б, щоб все залишили, як є», - сказав Голосу Америки директор Інституту розвитку політичних технологій PolitPR Дмитро Раімов.

Проте, експерти відкидають можливість того, що тиск на бізнес Коломойського чинився задля того, щоб зібрати грошей для президентських виборів 2015-го року. За словами Раімова, у президента є ще два роки, державні пости та доступ до бюджету. Це означає, що цього разу буде ледь не унікальний випадок, коли президент та «сім’я» назбирають стільки грошей, що жоден зі спонсорів, які колись фінансували кампанію, не будуть потрібні.
XS
SM
MD
LG