Спеціальні потреби

Актуально

Голосування депутатів «за себе і друзів» робить закони неконституційними

Новий Кримінально-процесуальний кодекс України був прийнятий з порушеннями Конституції. Якщо президент його підпише, то так схвалить порушення Основного закону країни. Про це заявляють представники громадських організацій та журналісти.

Попри всю європейськість нового закону він приймався з порушенням Конституції внаслідок неособистого голосування депутатів. За час виділений народним обранцям на те щоб проголосувати, один депутат може встигнути це зробити за себе і шістьох колег, які не змогли прийти. Це зафіксував журналіст видання «Українська правда» Сергій Лещенко. Оскільки у Конституції визначено, що депутати не мають права голосувати за когось, то відбувається порушення процедурних вимог, як результат - з’являється підстава визнати закон, прийнятий з такими порушеннями, неконституційним.

«Українські депутати дозволяють собі неособисте голосування, тому що це загальна атмосфера нехтування Основного закону, а також безвідповідальне ставлення до своїх обов’язків, тому що всі народні обранці ставляться до свого статусу депутата, як до імунітету від кримінальних переслідувань. Багато людей ідуть в парламент, щоб мати парасольку», - сказав Голосу Америки Лещенко.

Протягом трьох днів, коли відбувалося прийняття КПК журналісти та представники громадського руху «Чесно» знімали на відео увесь процес обговорення та голосування. Це потрібно для того, щоб порівняти та довести, що на відміно від результатів електронних даних, за якими проголосувало 272 депутати, в залі знаходилося значно менше, навіть за письмовою реєстрацією в день голосування було присутніх 152 народних обранця. Тому відео та фото фіксування стали доказом того, що закон був прийнятий з порушенням Конституції.

«Теоретично, й інші закони прийняті за подібною процедурою - неконституційні, але практично це довести буде складно, адже потрібно фото і відео фіксування неособистого голосування», - сказав Голосу Америки юрист Дмитро Котляр.

Виконуючи роль сторожового собаки демократії, журналісти та представники громадського руху направили листа до президента України закликаючи його не підписувати КПК, не тому що його положення погані, а тому що він був прийнятий неправомірно. Підписавши його президент продемонструє, що схвалює подібну практику неособистого голосування.

Мета активістів не стільки перешкодити набуттю чинності вже проголосованого закону, скільки взагалі припинити практику депутатів не ходити на роботу і віддавати свої картки для голосування колегам.

Для того щоб продемонструвати порушення у процесі голосування, обрався КПК оскільки потрібен був приклад одного конкретного закону, який приймався б напередодні виборів. Це своєрідне нагадування новому парламенту, який збереться у листопаді, що за ним слідкують і тиск знизу не послабиться.

Інша причина того, що активісти звернули увагу саме на неособисте голосування, як порушення Конституції, в тому що цієї норми головного закону країни найлегше дотримуватися. «Наприклад, норма про безкоштовну медицину потребує десятків мільярдів бюджетного ресурсу, щоб її дотримуватися, а норма про особисте голосування вимагає рівно нуль витрат», - сказав Лещенко.

До всього ж, бути присутнім під час обговорення та голосування за закони – це робота депутатів. За словами виконавчого директора Інституту масової інформації Вікторії Сюмар, згідно з дослідженням фонду «Демократичні ініціативи», 70% українців хочуть, щоб депутати ходили на роботу.
«Не кожен українець може собі дозволити ходити на роботу так, як наші депутати ходять до парламенту», - сказала Сюмар.

Журналісти, які мають досвід роботи в парламенті додають, що неособисте голосування для України не новина й ця норма Конституції порушується циклічно протягом 15 років.

Всі новини дня

До Сан-Дієго на протезування прибули мати з донькою, які постраждали під час обстрілу вокзалу у Краматорську. Відео

Коли 8 квітня росіяни обстріляли переповнений людьми залізничний вокзал Краматорська, загинуло 59 людей, 114 отримали поранення. Зараз до Сан-Дієго прибули мати з донькою, які постраждали від вибухів.

«Я впевнений, що Україна отримає американські літаки» - Тарас Чмут, фонд "Повернись живим" – інтерв’ю. Відео

Як працює віддалена авіабаза США на Алясці. Відео

Як працює віддалена авіабаза США на Алясці. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:54 0:00

Російська війна в Україні змусила Сполучені Штати відправити додаткові американські війська у Європу для захисту східного флангу НАТО. Втім загроза з боку Росії та Китаю змушує Вашингтон бути обачними не лише на сході від американського континенту, але й з крайньої півночі.

Українські авіатори завершили кількаденний візит до Вашингтона - ексклюзивний коментар. Відео

Українські авіатори завершили кількаденний візит до Вашингтона, де зустрілися з американськими конгресменами та сенаторами.

Підсумки саміту G7 для України. Відео

Підсумки саміту G7 для України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:47 0:00

“Огидним варварством" назвав Джо Байден недільні обстріли житлових будівель у Києві. Про це він сказав на полях саміту «Групи семи», який в ці дні триває у Німеччині.

Більше

XS
SM
MD
LG