Спеціальні потреби

Актуально

Соціальна ініціатива президента – пощастить не всім

Соціальні ініціативи президента Віктора Януковича направлені на підвищення стандартів життя населення. Проте вибірковість допомоги, її незначні розміри та неготовність економіки виконувати обіцяне, змушують експертів говорити про нову спробу підкупу електорату.

«Це виглядає так, що президент нарешті згадав про власний народ, але він згадав тільки в контексті можливості використати його, як електоральну масу, прихильність якої потрібно збільшити напередодні виборів », - в інтерв’ю «Голосу Америки» розповів Володимир Лановий, екс-міністр економіки, президент Центру ринкових реформ. «До цього (президент – ГА) займався лише тим, що повертав усі фінансові потоки на користь бізнесу наближеного до президента».

На розширеному засіданні Кабінету міністрів України минулого тижня Янукович представив свої соціальні ініціативи, серед яких повернення вкладів Ощадбанку СРСР, підвищення соціальної допомоги малозабезпеченим, а також кредити за програмою «Доступне житло», які громадяни зможуть отримати на 10-15 років під 2-3% річних.

Готовність економіки до викликів президента

В адміністрації президента переконують, що це логічний та послідовний курс на підвищення соціальних стандартів в Україні.

«Прожитковий мінімум за підсумками 2010-2012 років підвищився на величину до 65%, мінімальна зарплатня – приблизно на 70%, мінімальна пенсія на 65%», - заявила перший заступник глави адміністрації президента України Ірина Акімова. «Це не містика, всі ці плани вже закладені до бюджету».
Втім, з такими даними погоджуються не всі. Лановий говорить, що економіка країни не розвивається, а такі пріоритетні галузі, як будівництво, транспортна галузь та сільське господарство продовжують демонструвати нульові або від’ємні показники.

Імпульсом розвитку української економіки є світові тенденції та внутрішні, до яких належать розширення інвестиційного ринку, Євро 2012 та інші, - таку думку в інтерв’ю «Голосу Америки» висловив президент Центру антикризових досліджень Ярослав Жалило.

«Те, що ці соціальні ініціативи пролунали зараз пов’язано з тим, що Україна за останні два роки демонструвала активний післякризовий розвиток, ми бачили зростання доходів в економіці, в бюджеті країни, а зараз постало питання на скільки помітним є соціальний ефект цього. Ці ініціативи направлені на цільове використання додаткових надходжень», - говорить Жалило.

Гроші на ініціативи президента не будуть знаходити за рахунок тиску на малий та середній бізнес, переконують експерти. Причина в тому, що в Україні там грошей уже просто не залишилося.

«Не має в малого та середнього бізнесу коштів, які можна було б для цього отримати, їх просто фізично не можна звідти витиснути», - говорить Жалило.
В адміністрації президента наголошують, що реалізувати такі плани дозволить принцип адресності. «Виплати будуть підвищені, передусім, тим категоріям населення, які найбільше потребують зростання своїх доходів. Це пенсіонери, інваліди дитинства, інваліди праці, війни, а також сім’ї з дітьми», - підсумувала Акімова. Тим паче, за приблизними оцінками вартість ініціатив буде близько 17 мільярдів гривень.

Політичний крок, а не економічний

Саме в тому, що програма спрямована на дуже конкретний прошарок малозабезпеченого суспільства, прихильність якого перед виборами можна буде таким чином легко завоювати, змушує політологів говорити про ці соціальні ініціативи президента, як політичний крок, а не економічний.

«Це приклад соціального популізму та соціальної корупції. мається на увазі, що підкупатися будуть дуже конкретні групи населення в дуже конкретних часових рамках», - в коментарі «Голосу Америки» сказав політолог, керівник соціологічної служби «Український барометр» Віктор Небоженко. «Це значним чином вдарить по силам опозиції, тому, що населення, яке бореться з бідністю, легко відповідає на стимули такого роду».

Економісти, які не підтримують ініціатив Януковича називають їх черговим популістським кроком, апелюючи до економічних показників, згідно яким реалізувати вдасться тільки дуже незначну частину плану, але правильно представивши досягнення виборцям, можна буде гарно заробити дивіденди на виборах.

«В результаті дворічної політики уряду, економіка доведена до стану зупинення розвитку, зменшення інвестицій та розвалення банківського сектора», - вважає Лановий. «Ці пропозиції носять декларативний характер, в тому розумінні, що люди будуть сподіватися та чекати, що вони щось отримають. Це породить дію і люди будуть голосувати так, як їм скажуть. Але насправді до якихось позитивних змін це не призведе».

Про те, як реалізація плану президента відіб’ється на стосунках з міжнародними фінансовими установами, такими як МВФ, в адміністрації президента говорять позитивно, наголошуючи на тому, що «ініціативи президента не перешкодять співробітництву країни з МВФ». Експерти з цією думкою погоджуються, але додають: не перешкодять, тому що в умовах невирішеності усіх завдань поставлених раніше – ще гірше ці стосунки не можуть стати.

Всі новини дня

До Хмельницького прибув перший потяг із Херсона: херсонці розповідають про пережите. Відео

На Хмельниччину прибув евакуаційний потяг з Херсону. У кілька валіз переселенці вмістили все життя. Не забули забрати і домашніх улюбленців.

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Відео

В американському Конгресі не вірять заявам Росії щодо підриву Каховської дамби. Законодавці від обох партій виступили зі словами підтримки України та закликали притягнути до відповідальності винних у руйнуванні Каховської ГЕС.

Переговори Ріші Сунака та Джо Байдена у Вашингтоні – що казали про підтримку України. Відео

Британський прем’єр Ріші Сунак зустрівся із президентом США Джо Байденом у Вашингтоні. Лідери провели закриту зустріч у Білому домі і пізніше відповіли на питання преси.

У Конгресі США зареєстрували законопроект, який дозволяє українцям, що мають "гуманітарний пароль", залишитися жити у США

Cпільне засідання двох палат Конгресу США під час виступу президента України Володимира Зеленського. Вашингтон, США, 21 грудня 2022 року. REUTERS/Джонатан Ернст

У Конгресі США зареєстрували законопроект, що дозволить українцям з "гуманітарним паролем" залишитися у Сполучених Штатах на постійне проживання. Дата реєстрації вказана 7 червня 2023 року, наразі документ направлений в юридичний комітет Палати представників, в його описі вказано, що він має на меті "забезпечити врегулювання статусу громадян України та для інших цілей".

Двопартійна група американських конгресменів подала на реєстрацію законопроект Ukrainian Adjustment Act, що передбачає дозвіл українцям, які у США мають статус "гуманітарного пароля", залишитися в Америці та отримати так звану "зелену карту" – дозвіл на постійне проживання.

Один з ініціаторів законопроекту - конгресмен-демократ від штату Іллінойс Майк Квіґлі - написав у Twitter, що нове законодавство допоможе українцям, які шукають порятунку від російської агресії, отримати стабільність та "зробити внесок у свої громади тут, у США".

«Цей законопроект забезпечить українських біженців статусом постійного проживання, що надасть їм стабільність і можливість зробити внесок у свої громади тут, у США», – твітить конгресмен.

Квіґлі подав законопроект разом з представниками-демократами Біллом Кітінґом та Марсі Каптур, а також республіканцем Браяном Фіцпатріком.

«Багато українців втікали від терору російських нападів, і США надали їм безпечний притулок, – сказав конгресмен Кітінґ. – І частиною цієї безпеки має бути стабільність і впевненість у тому, що вони зможуть легально проживати в нашій країні, не боячись депортації, доки не будуть готові повернутися додому».

У своїй заяві, копію якої отримав Голос Америки, конгресмен Квіґлі сказав, що новий законопроект дозволить українцям, які шукали безпеки у США, працювати, робити внесок у суспільство та "збудувати нове життя в Америці".

"Законопроект Ukrainian Adjustment Act (Акт про адаптацію українців) базується на нашій роботі з допомоги українським біженцям. Ці люди покинули свої домівки та сім’ї в надії зберегти свою свободу. Їм потрібна наша підтримка та можливість почати будувати нове життя тут, в Америці», – сказав конгресмен Квіглі.

Навесні минулого року після повномасштабного вторгнення Росії в Україну адміністрація президента Джо Байдена впровадила програму «Єдність заради України» (Uniting for Ukraine, U4U), яка надала можливість громадянам України та їхнім найближчим родичам тимчасово проживати та працювати у Сполучених Штатах.

За офіційними даними, з лютого 2022 року до США в’їхало понад 271 тисяча українців. З них понад 117 тисяч були прийняті саме за програмою «Єдність заради України». За даними американських ЗМІ, які посилаються на Департамент внутрішньої безпеки, DHS, що керує програмою, понад 200 тисяч американців виступили спонсорами українців за програмою U4U.

Близько 150 000 українців прибули до США поза програмою, зокрема, отримавши тимчасовий захист, статус TPS або перетнули кордон США та Мексики ще до запуску програми минулого квітня.

Тривалість програми U4U – два роки, її термін спливає у квітні наступного року. Тимчасовий захист TPS спливає у жовтні вже цього року.

Якщо ці програми не продовжать, багатьом українцям може загрожувати депортація.

Президент Джо Байден має повноваження продовжити терміни U4U та TPS шляхом односторонніх виконавчих дій. Але відсутність законодавчого статусу зробить біженців уразливими, коли до влади прийде інший президент.

Запропонований законопроект, якщо його ухвалять і підпише президент, надасть тим українцям, які приїхали з квітня 2022 року та хто має захист у США ще з 2014 року, можливість отримати статус постійного жителя США, кажуть законодавці.

Представниця демократів Марсі Каптур закликала колег у Конгресі підтримати новий законопроект, щоб він пройшов ухвалення у Палаті представників і Сенаті, і швидше опинився на столі президента для його підписання.

Законопроект для українців створений за зразком закону, що надав подібний статус громадянам Афганістану, які підтримували місію США в цій країні.

Комітет Сенату США одноголосно підтримав проект резолюції з осудом викрадення українських дітей

Будівля Конгресу США
Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом
Текст резолюції проголосованої в комітеті Сенату

Комітет Сенату США із Міжнародних відносин підтримав проект резолюції, яка засуджує незаконну депортацію українських дітей до Росії та називає дії Москви геноцидом проти українського народу.

Комітет прийняв рішення одноголосно під час засідання 8 червня. Тепер проект резолюції буде винесено на голосування в Сенаті. Резолюція не вимагає підпису президента США, адже не потребує дій від виконавчої гілки влади, але засвідчує позицію законодавчого органу США.

Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.
Сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн.

"Це рішення прийняли одноголосно, тому що це дійсно важлива законодавча ініціатива", - прокоментував результати закритого засідання сенатор-демократ від штату Вірджинія, Тім Кейн Голосу Америки.

Текст документа закликає Сенат визнати Уряд Російської Федерації під керівництвом Володимира Путіна відповідальним за неправомірне та незаконне викрадення українських дітей та офіційно і якнайрішучіше засудити ці дії. Окрім того, текст резолюції називає дії Росії в Україні геноцидом.

"Сприяння незаконному усиновленню суперечить зобов’язанням Росії, які вона взяла на себе відповідно до Конвенції про геноцид і є геноцидом, - йдеться у тексті - РФ намагається знищити покоління українських дітей, тим самим підриваючи здатність України виховувати наступні покоління українських громадян та лідерів, а також відновлювати свою країну після неспровокованої війни, яку розпочала Росія. І робиться це з метою знищення унікальних українських мови, культури, історії та ідентичності".

За словами Бена Кардіна, сенатора-демократа від штату Меріленд, якщо цей документ пройде Конгрес він допоможе у майбутньому притягти росіян до відповідальності за їхні злочини скоєні в Україні.

Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.
Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд.

"Я вважаю, що це геноцид. Тому потрібна повна відповідальність. Ми проводили слухання з цього приводу в Гельсінській комісії, а також в Комітеті Сенату з міжнародних відносин. Я також вніс законопроект про створення міжнародного трибуналу під егідою ООН. Загалом, на мою думку, це частина стратегії Росії під керівництвом Путіна, щодо здійснення геноциду в Україні", - заявив Кардін журналістці української служби Голосу Америки, після голосування.

Сенатор республіканець від штату Небраска Піт Рікеттс, також підтримав резолюцію в Комітеті та наголосив, що США мають зробити усе можливе, щоб Україна перемогла у цій війні.

Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.
Сенатор-республіканець від штату Небраска, Піт Рікеттс.

"Це лише частина того, що робить Путін щодо жорстоких репресій в Україні, - викрадення дітей з українських родин і вивезення їх до Росії. Як батько, я навіть не можу уявити біль, якого завдає батькам усвідомлення того, що вони можуть більше ніколи не побачити своїх дітей. І це одна з причин, чому ми, як Сполучені Штати, маємо продовжувати підтримувати Україну та переконатися, що вони переможуть та зможуть повернути дітей їхнім батькам", - сказав Рікеттс Голосу Америки.

Автором резолюції виступив сенатор демократ від штату Мічиган, Гері Чарльз. Загалом під документом підписалися 8 сенаторів, серед яких як демократи так і республіканці, зокрема Марша Блекберн, сенаторка-республіканка від штату Теннессі, Білл Кессіді, сенатор-республіканець від штату Луїзіана, Чак Грасслі, сенатор-республіканець від штату Айова, Джон Баррассо, сенатор-республіканець від штату Вайомінг, Бен Кардін, сенатор-демократ від штату Меріленд, Джин Шагін, сенаторка-демократка від штату Нью-Гемпшир, Рік Скотт, сенатор-республіканець від штату Флорида.

Дивіться також: Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив.

Вибух на Каховській дамбі: Думки демократів і республіканців. Ексклюзив. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:13 0:00

Більше

XS
SM
MD
LG