Спеціальні потреби

Актуально

Станіслав Асєєв: складно уявити, щоб Путіна привезли на трибунал у кайданках і засудили

Журналіст Радіо Свободи та активіст Станіслав Асєєв

“Зло повинне мати імʼя” - в цьому переконаний журналіст Радіо Свободи та активіст Станіслав Асєєв. З 2017 по 2019 рік Асєєв перебував в полоні - у катівні “Ізоляція” в окупованому Донецьку. Після початку повномасшатбного вторгенння Росії він заснував фонд “Ініціатива справедливості” для пошуку воєнних злочинців. За інформацію про них у фонді пропонують винагороду - і сподіваються, що інформаторами стануть самі представники силових структур Росії. Більше - читайте далі в нашому інтервʼю.

Остап Яриш: Стасе, Ви нещодавно оголосили про створення проекту "Фонд Ініціативи Справедливості" - організації, яка займається розслідуваннями воєнних злочинів Росії. Розкажіть більше про цей проект.

Станіслав Асєєв: Ми запозичили практику в Сполучених Штатів, які виплачують винагороду за інформацію про терористів. І до речі, в США цим займаються не тільки на державному рівні, а є ціла система громадських організацій, які виплачують винагороду за інформацію про зникнення людей та їхніх викрадачів. Потім вони передають її поліції, і якщо вона актуальна, вони розплачуються з інформатором.

Ми створили хаб, який обʼєднує інформацію про людей, які офіційно підозрюються у вчиненні воєнних злочинів.

Те саме хочемо робити і ми, тільки на рівні воєнних злочинців Російської Федерації. Ми створили хаб, який обʼєднує інформацію про людей, які офіційно підозрюються у вчиненні воєнних злочинів. На нашому сайті ми розміщуємо дані тільки тих осіб, які офіційно отримали підозру у скоєнні злочинів - від української правоохоронної системи, чи міжнародної правоохоронної системи. Наприклад, у випадку з Гіркіним, ми покладаємось на рішення прокуратури Нідерландів в справі MH-17.

Ми плануємо виплачувати винагороду за інформацію про цих людей. Кожна людина - чи фізична, чи юридична особа, може зайти на наш сайт і поповнити наш фонд. Загальна сума розподіляється рівномірно, і далі ми пропонуємо виплату цієї суми за один з трьох пунктів. Перше - це надання нових доказів воєнних злочинів, яких ще немає у кримінальній справі. Наприклад, відео запуску ракет по боїнгу, чи відео катувань з катівні “Ізоляція” в окупованому Донецьку.

Друге - це передача воєнного злочинця Україні будь-ким в будь-який спосіб, нас це не цікавить. Нас цікавить, щоб людина опинилась на території України.

І третє - це інформація, яка призведе безпосередньо до арешту підозрюваної особи. Або доказова інформація про смерть цієї людини. Якщо одна з цих умов виконується, ми готові виплачувати винагороду, яка буде субʼєктивно вирішуватись бордом нашої організації.

О.Я.: Хто ваша, так би мовити, основна аудиторія? Від кого ви очікуєте отримувати інформацію?

Російські спецслужби - це не монолітна структура, навіть всередині окремого підрозділу - наприклад, ФСБ.
Станіслав Асєєв, засновник фонду "Ініціатива справедливості"

С.А.: Це насправді російські спецслужби і самі росіяни. Це наш головний “бенефіціар” отримання винагороди. Треба розуміти, що російські спецслужби - це не монолітна структура, навіть всередині окремого підрозділу - наприклад, ФСБ. Зрозуміло, що є конкуренція між ФСБ та ГРУ, але навіть всередині ФСБ є декілька напряміків, які конкурують між собою.

Заробити на злитті інформації про цих людей для них взагалі не питання. І насправді така практика вже існує. Думаю, це не секрет - таке активно використовує Bellingcat, які створюють свої розслідування на основі інформації, які їм передають ті ж росіяни. Тільки вони не публікують офіційних прайсів. А ми хочемо вийти офіційно - так, щоб люди могли бачити, яка конкретна сума пропонується за окремо взятого злочинця чи особу, яка підозрюється в скоєнні злочину.

О.Я.: Чи вдалося вашому фонду вже отримати якусь інформацію?

С.А.: Так, нам надіслали інформацію щодо одного з фігурантів в справі “Ізоляції”, але вона стосувалась 2019 року, тому для нас вона не має оперативного значення. Але треба розуміти, що ми ще не виходили на інформаційний ринок Росії.

Наша стратегія полягає в тому, щоб акумулювати хоча б декілька десятків тисяч доларів на рахунках. З урахуванням того, що на нашому сайті розміщені командири російських бригад - полковники, підполковники, той же Гіркін.

Декілька тисяч доларів - це не та цифра, яку ми можемо конвертувати в якісну інформацію. Тому ми хочемо спочатку зібрати гроші, а потім через певні канали вийти на російський інформаційний ринок.

О.Я.: Через які канали збираєтесь виходити, чи є у вас якась стратегія?

С.А.: ФСБ точно про нас знає, тому що мій аккаунт відслідковується ще з роботи в Донецьку. І я думаю, що вони продовжують його відслідковувати у Facebook. Ці люди точно про нас знають, тому коли ми вийшли з рекламою в Україні, нам одразу заблокували аккаунт в PayPal через скарги якихось людей. Скоріш за все, це були росіяни.

А щодо інформаційного ринку Росії, то ми плануємо виходити на нього через таких людей, як Александр Невзоров, Владімір Осечкін - люди, які зараз перебувають поза Росією, але мають вплив на російську аудиторію через свої канали - YouTube чи соцмережі.

О.Я.: У вашій команді є також іноземні гравці - колишня працівниця ФБР, також правозахисниця з великим стажем роботи. Який закордонний досвід переймаєте у своїй роботі - окрім ідеї винагород за інформацію про підозроюваних?

С.А.: Карен Грін, яка входить до нашого борду, дійсно колишня агентка ФБР з величезним досвідом роботи. Вона дуже потужно нас консультувала протягом створення цієї платформи з точки зору безпечного механізму для інформаторів.

Для того, щоб передати нам інформацію, ви маєте виконати ряд вимог - зокрема, завантажити браузер TOR, зареєструвати спеціальний email на спеціальному домені, щоб ми не могли відслідковувати IP-адресу.

Люди, які вчиняли злочини на Близькому Сході - це часто ті самі люди, які зараз їх чинять на Донбасі. Наприклад, так звані “вагнерівці” - які кочують з однієї гарячої точки в іншу

Джанін Ді Джованні, яка теж входить до нашого борду, також спеціалізується на розслідуванні воєнних злочинів в Сирії та на Близькому Сході. Вона запропонувала в майбутньому зробити міжнародний хаб воєнних злочинців, адже люди, які вчиняли злочини на Близькому Сході - це часто ті самі люди, які зараз їх чинять на Донбасі. Наприклад, так звані “вагнерівці” - які кочують з однієї гарячої точки в іншу. В цьому сенсі можуть бути зацікавлені і США.

О.Я.: Девіз вашого фонду - "Зло повинно мати імʼя". Дехто на Заході вважає, що в зла є лише одне імʼя - це Путін. І одна людина відповідальна за цю війну. Що ви можете на це сказати?

С.А.: Я сподіваюсь, що ця ідея якщо не відійшла, то найближчим часом відійде зі суспільної думки Сполучених Штатів і Заходу, особливо в Європі побутує така думка. Вона абсолютно хибна. Алюзії до історії і до нацистської Німеччини дають відповідь на те, що це не так. Як тоді не можна було звинувачувати лише Гітлера, тому що його діяльність стала можливою лише за підтримки німців того часу, так і зараз - Путін є тільки уособленням російського народу, який дозволяє йому це робити.

Я вже не кажу про те, що дійсно наше гасло - “Зло повинне мати імʼя” якраз показує, що є безліч людей, які вчиняли воєнні злочини - і це не Володимир Путін. Це може бути якийсь рядовий Вася з Саратова, може бути Гіркін, може бути командир бригад. Різного рівня люди, які відповідають за те, що відбувається в Україні зараз.

О.Я.: Чи вважаєте ви, що до відповідальності зрештою вдасться притягнути також Путіна - і разом із ним вище керівництво Росії?

С.А.: Я маю сумнів. Росія все-таки ядерна держава, і дотягнутись до цих людей можна хіба що шляхом внутрішнього політичного перевороту. Але знову-таки, це не означає міжнародний трибунал. Якщо трибунал для Путіна і його оточення і буде створений, я боюсь, що там будуть пусті місця, і що це буде якийсь заочний вирок та засудження.

Якщо трибунал для Путіна і його оточення і буде створений, я боюсь, що там будуть пусті місця.
Станіслав Асєєв, засновник фонду "Ініціатива справедливості"

А щодо самого Путіна - думаю, найгірша доля, яка його може спіткати - це внутрішні колосальні потрясіння в Росії, коли вони зрозуміють масштаби втрат на фронті, коли їх торкнеться глибока соціальна криза. Росія це державаа, де можливо майже все. Може здаватись, що це непохитно і на віки, але ми знаємо, що СРСР розвалився без жодної атомної бомби. Тому тут з Росією і з Путіним може бути що завгодно насправді.

Ми бачили в історії на прикладі Лівії та інших країн сходу, що сталося там. Думаю, в найгіршому випадку Путіна може спіткати схожа доля. Проблема Путіна і її вирішення, думаю, лежить виключно в площині самих росіян. Не лише звичайних людей, але й оточення, яке, можливо нарешті зрозуміє наслідки і те, куди Путін тягне всю Росію та їх самих. Цю проблему мають вирішувати вони зсередини, тому що дуже важко уявити, щоб Путіна привезли на трибунал у кайданках і засудили. Мені важко це уявити.

О.Я.: На ваш погляд, чи мають росіяни нести колективну відповідальність за війну в Україні?

С.А.: Безперечно. Знову ж таки, тут аналогія з нацистською Німеччиною. Дуже важко відокремлювати росіян, які не підтримують те, що відбувається, від тих, хто це повністю підтримує. Але загальна оцінка - не тільки Володимир Путін та його оточення, але й російський народ несе відповідальність за те, що відбувається зараз в Україні. І має в тому числі сплачувати репарації. Коли цей час настане - а це питання часу -щоб вони розуміли, чому це стосується кожної сімʼї в Росії, чому вони щось мають платити. Тому що ви свого часу або мовчали, або повністю підтримували згвалтування, катування на українській землі.

Всі новини дня

Блінкен: визнання Росії державою, що спонсорує тероризм, може потягти за собою небажані наслідки. Відео

Визнання Росії державою-спонсоркою тероризму може стати вагомим важелем у стримуванні інших держав, таких як Китай, надавати допомогу Москві для продовження її війни проти України. Таку думку висловив сенатор-республіканець Ліндсі Грем,

Гельсінська комісія США відзначила сміливих українських жінок

Дар’я Каленюк - виконавча директорка громадської організації Центр протидії корупції, членкиня Ради громадського контролю при Національному антикорупційному бюро України

Гельсінська комісія 22 березня відзначила українку Дар’ю Каленюк, виконавчу директорку та членкиню правління Центру протидії корупції, як одну зі сміливих жінок, що невтомно виступають за перемогу України. Відзначення відбулось в рамках місяця жіночої історії у США, про це йдеться на сторінці Гельсінської комісії у Твіттер.

“Дар'я Каленюк перебуває на передовій зусиль, спрямованих на боротьбу з корупцією в Україні. Її відданість захисту верховенства права не похитнулася навіть у розпал повномасштабного вторгнення Росії. Скоріше, вона її подвоїла, та додала до свого портфоліо підтримку перемоги України”, - зазначили в Гельсінській комісії.

Протягом Місяця жіночої історії Гельсінська комісія відзначила також інших українок. Зокрема, 21 березня в комісії наголосили на хоробрості медика-волонтерки Юлії “Тайри” Паєвської, яка разом зі своєю командою "Ангели Тайри" врятувала сотні життів.

“Юлія Паєвська була захоплена в полон російськими військами, зазнавала тортур і побоїв протягом 3 місяців. Вона таємно перевезла відеодокази російських воєнних злочинів у Маріуполі та продовжує виступати на захист своєї країни, особливо потреб медиків”, - йдеться в повідомленні комісії.

Також у березні Гельсінська комісія відзначила доброволицю Ірину “Джоконду”, "маму двох дітей, яка взяла до рук зброю, щоб захистити свою країну під час нападу Росії", і бойову медикиню Анну Олсен, яка служила в останні дні блокади Маріуполя, потрапила в полон і була звільнена під час обміну.

"Олсен провела 6 місяців в ув'язненні як військовополонена, зазнаючи жорстоких фізичних і психологічних тортур, а її донька залишалася в окупованому Херсоні. Вона була звільнена в жовтні 2022 року і продовжує виступати за звільнення в'язнів і притягнення Росії до відповідальності", - зазначили в комісії.

Місяць жіночої історії – щорічна міжнародна акція, що має на меті наголосити на внеску жінок у світову історію та розвиток сучасного суспільства. Офіційно відзначається у березні у США, Великій Британії та Австралії, у зв'язку з Міжнародним днем прав жінок 8 березня.

Дивіться також:

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео

Українці вразили інструкторів, які навчали їх на Patriot. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:27 0:00

65 українських військовиків, які від січня проходять навчання на системі ППО Patriot в США, завершують програму вже найближчими днями. Чому американці вчаться від українців та з якими головними викликами зіткнулися українські військовики?

Путін не має "плану відходу", й це ускладнює перемовини - дискусія в університеті Джорджтаун

Акція на підтримку України біля посольства Росії у Вашингтоні, 24 лютого 2023. AP Photo/Jose Luis Magana

Президент Росії Володимир Путін не має "запасного варіанту" у питанні війни в Україні, що може ускладнити потенційні мирні переговори. Таку думку висловила Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США під час дискусії "Україна через міжнародний об'єктив" у Джорджтаунському університеті.

За словами Петерлін, Путін не має варіанту "я поїду в Сочі [на схилі віку - ред.], і це буде фантастично, і я житиму там своїм життям". Натомість він знає, яка доля спіткала інших світових диктаторів, зокрема, лівійського лідера Муаммара Каддафі, що був убитий повстанцями наприкінці громадянської війни в країні.

"Найбільший виклик для такого диктатора як Путін - це те, що він насправді не має "плану відходу" чи плану щодо закінчення власної влади та повноважень, тож це додає труднощів у переговорах з ним", - сказала Петерлін. Вона порівняла ставлення глави Кремля до України із насильницькими взаєминами у парі: "Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися – на психологічному рівні чи на рівні міжнародної безпеки".

Це психологічно працює саме так, мов у того хлопця, який не розуміє, що розлучення уже сталося та намагається повернутися.
Маргарет Петерлін, представниця Інституту національної безпеки США

При цьому колишня високопосадовиця висловила підтримку скептичній позиції Джеймса Джефрі, колишнього посла США в Іраку, Туреччині та Албанії, який частково розкритикував рішення Міжнародного кримінального суду про ордер на арешт президента Росії Володимира Путіна.

Під час дискусії загалом звучали міркування про сценарії перемовин із російським президентом, навіть твердження про те, що не всі території, захоплені Росією, можуть чи повинні бути звільнені, щоб дати йому ілюзію здобутків.

"Війна в Україні закінчиться "як усі війни" - припиненням вогню. Але небезпека триватиме", - сказала під час дискусії Пола Дойл, колишня керівниця спецоперацій ЦРУ, експертка Інституту національної безпеки університету Джорджа Мейсона. "Перемир'я буде порушено, порушено, і знову порушено. Тому що Росія не є надійним партнером", - сказала Дойл.

А старша викладачка Школи урядування й громадської служби імені Буша (The Bush School of Government & Public Service) Катерина Шинкарук пояснила, що "важливо мати таку розмову" про можливі сценарії завершення війни, "але слід розуміти, що існують серйозні контраргументи, не всі вони були представлені під час дискусії".

За її словами, попри висловлені на конференції в Джорджтауні позиції, загалом у Вашингтоні "є багато інших думок – і про повернення всіх територій Україною, і про позбавлення Путіна влади в Росії, що відповідає стратегічним інтересам і США, і України".

США запропонували Словаччині 12 нових гелікоптерів "зі знижкою" за МіГи для України

Словаччина, у разі прийняття пропозиції від США, заплатить 340 мільйонів доларів за гелікоптери AH-1Z Viper у рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів. Фото: Cpl. Harley Robinson/U.S. Marine Corps via AP

США запропонували Словаччині 12 нових військових гелікоптерів Bell AH-1Z Viper зі знижкою у дві третини вартості як компенсацію за винищувачі МіГ-29, передані країною військовим України. Крім того, Словаччина вже отримала перший танк Leopard 2A4 від Німеччини на заміну переданих Україні бойових машин піхоти.

Як повідомляють інформаційні агентства AP та Reuters, уряд Словаччини ще повинен розглянути цю пропозицію. За її умовами, Словаччина заплатить 340 мільйонів доларів за бойові гелікоптери вертольоти Bell AH-1Z в рамках угоди на суму близько 1 мільярд доларів, яка також включає 500 ракет AGM-114 Hellfire II. Крім того, у рамках угоди передбачені навчання.

Очікується, що США за програмою зовнішнього військового фінансування оплатять 660 мільйонів доларів, а Європейський Союз також надішле Словаччині 200 мільйонів євро (близько 213 мільйонів доларів) додаткової компенсації, - поінформував міністр оборони Словаччини Ярослав Над на своїй сторінці у Фейсбуці.

Ярослав Над також заявив, що Збройні Сили його країни наразі не мають бойових гелікоптерів і що угода «суттєво підвищить обороноздатність Словаччини».

Він також написав у Фейсбуці, що наразі тривають випробування бойового танка Leopard 2A4, наданого Словаччині Німеччиною. “Закінчення випробувань заплановано на 31 березня 2023 року. Поки що випробування не виявили жодних недоліків”, - пише Над. Загалом цього року Словаччині передали 15 танків Leopard 2A4, - розповів посадовець.

Як повідомляв Голос Америки, 17 березня Словаччина - другою з країн НАТО після Польщі - оголосила, що надасть Україні 13 літаків Міг-29 радянських часів, ставши другою країною-членом НАТО, яка прислухалася до прохань українського уряду надати військові літаки для захисту від вторгнення Росії.

Видання ABC News інформує, що Словаччина зупинила експлуатацію своїх МіГів влітку через брак запасних частин і досвіду їх обслуговування. Раніше країна також підписала угоду про купівлю 14 американських винищувачів F-16, але постачання було відкладено на два роки. Перший літак надійде в країну на початку 2024 року.

“Наші серця з Україною. Наші літаки для України. Словаччина пожертвує Україні 13 реактивних літаків МіГ-29 (та систему ППО SA-6). Договір підписаний”, - написав у своєму Твіттері словацький міністр оборони Ярослав Над.

Раніше Білий дім повідомляв, що США поважають рішення Польщі та Словаччини надати Україні винищувачі Міг-29. " Це суверенні рішення будь-якої країни і ми поважаємо ці суверенні рішення", - заявив координатор Ради національної безпеки США зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

Більше

XS
SM
MD
LG