Спеціальні потреби

Андерс Аслунд – сім головних реформ перед Україною


Андерс Аслунд

На початку нового року багато із нас думає про е, що можна було б зробити, щоб покращити наше життя. Високопоставлений співробітник видання Atlantic Council, відомий багатьма працями на тему України, Андерс Аслунд, опублікував такий «список» про головні вимоги і реформи, які сдід провести в Україні 2016 року, коли країна, незважаючи на окупацію Криму Росією і підтримуваний нею сепаратизм на Донбасі, крок за кроком встановлює дедалі тісніші відносини з Європейським Союзом.

Андерс Аслунд недавно провів кілька днів у Києві. Це дало йому нагоду ознайомитися зі змінами, які він однозначно оцінює як позитивні.

Верховна Рада прийняла бюджет на 2016 рік, прийнято зміни до податкового кодексу, схвалено чимало важливих економічних реформ. Аслунд однозначно заперечує твердження чималої кількості українців, що не проведено жодних реформ. Він каже, що реформи у галузі енергетики обмежили можливості корупції, скоротили державні субсилії, реструктуризовано заборгованість, закрито понад третину банків, після проведення девальвації курс гривні тепер стабільніший, ніж раніше.

Правда, за все це, визнає автор, довелося заплатити високу ціну: зменшилося виробництво, зросли ціни і знизився обмінний курс гривні. Що не змінилося, так це рівень корупції і громадських послуги. Тому перед країною на цей рік стоять дуже важливі завдання. Аслунд називає сім таких пріоритетних завдань.

Реформа прокуратури і судів. Незважаючи на прийняття нових законів, генеральний прокурор Віктор Шокін зумів зменшити до мінімуму ці зміни. Аслунд говорить недвозначно – Шокін мусить залишити посаду, а реформи слід розпочати наново під новим керівництвом. Десять тисяч суддів слід піддати процесу люстрації і судовій системі призначити нових суддів.

Енергетика. Цього року слід закінчити ропочаті торік реформи в галузі енергетики. Ціни на газ і електроенергію повинні бути на ринковому рівні і передані під контроль незалежного регулятора. Слід розвинути ринок газу та електроенергії, оподаткування незалежних продуцентів нафти і газу повинно бути розсудливим. Третина населення отримує соціальні субсидії, але їх не повинні мати енергетичні компанії.

Державні установи і коруція. Цьому питанню експерт приділяє особливу увагу. Він вважає, що 1833 державні компанії є джерелом особливої корупції . Більшість із них повинна бути продана на регіональному рівні, а найважливіші 100 із них – переважно в газузі енергетики і транспорту – приватизовані з можливою участю міжнародних покупців. (bidders). Компанії оборонної промисловості – це окреме питання, і російські покупці не можуть бути допущені до участі в торгах.

Закон про державну службу. Хоча закон був схвалений торік, він має бути запроваджений в життя навесні. Йдеться про те, щоб його відповідно зтілити. Зарплати державних службовців мусять бути збільшені. Слід розмежувати політичні призначення від призначень на державні посади. Приймання на державну службу повинно відбуватися на основі іспитів; слід ввести норми проти конфлікту інтересів.

Андерс Аслунд закликає до надання державним службовцям конкретних повноважень, закликаючи до скасування практики, що кожне рішення вимагає від двадцяти до тридцяти підписів. Причому державний апарат повинен бути різко скорочений.

Бюджет. Хоча дефіцит бюджету в Україні вдалося взяти під контроль, а корупційні витрати скоротити, треба провести реформу схвалення бюджету, щоб процес був прозорим. Це, на думку Аслунда, вимагатиме допомоги від Заходу.

Дерегуляція. Торік цей процес не проведено до кінця, каже експерт. Слід закрити чимало контролюючих агентств. Він вважає, що після проведення дерегуляції Україна може досяти значно вищого рівня в індексі Світового банку – Ease of Doing Bussiness Index.

Освіта. Андерс Аслунд вважає, що колишній міністр освіти Дмитро Табачник спричинив хаос у шкільній системі. У цій галузі, продовжує він, слід встановити основний порядок. За приклад можна взяти шкільну систему Польщі.

Це, очевидно, не всі реформи, які, на думку експерта, слід провести в Україні. Є й інші, наприклад у галузі охорони здоров’я, але це вимагає більше часу. Шість перших проблем пов’язані з корупцією, а шкільна реформа порівняно дешева і може бути проведена протягом одного року, пише Андерc Аслунд у своєму блозі для аналітичного центру Atlantic Council.

Дивіться також: Оцінка ролі США в Україні з боку киян може виявитись сюрпризом

Оцінка ролі США в Україні з боку киян може виявитись сюрпризом. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:36 0:00

XS
SM
MD
LG