Спеціальні потреби

Актуально

"Авіаційна коаліція" - як країни Заходу можуть пришвидшити отримання Україною винищувачів F-16

"Пане Байдене, надішліть в Україну F-16", - звернення до президента США виставили українці під час візиту Байдена до Польщі. Фото: Reuters/Aleksandra Szmigiel

Велика Британія та Нідерланди спільно працюватимуть над створенням “міжнародної коаліції”, щоб допомогти Україні отримати західні літаки-винищувачі F-16.

Про це повідомляє видання CNN з посиланням на речника прем’єр-міністра Великої Британії.

За даними американського видання, прем‘єр-міністри Марк Рютте та Ріші Сунак на саміті Ради Європи в Ісландії обговорили потенційну передачу винищувачів Україні та навчання українських пілотів.

Очільник нідерландського уряду Рютте у Twitter повідомив, що на зустрічі в Ісландії вони обговорили “питання, з яких ми співпрацюємо, і, звичайно, про нашу постійну спільну підтримку України в час жахливої російської агресії".

Велика Британія

Велика Британія хоча й не має винищувачів F-16, але погодилась тренувати українських пілотів.

Міністр оборони Великої Британії Бен Воллес заявив, що Лондон може допомогти іншим країнам, які мають ці винищувачі, доставити їх в Україну.

"Очевидно, ми можемо зробити свій внесок у навчання та підтримку, звісно в певних межах, тому що у нас немає пілотів F-16. … Ми можемо зробити те, що ми робили раніше, тобто ми можемо допомогти іншим країнам, які бажають. … Будь-яка країна, яка прийде до нас і скаже, що от ми хочемо поставити танки в Україну, ми допоможемо в цьому процесі", - сказав Бен Воллес, відповідаючи на питання про перспективи України отримати західні літаки.

Нідерланди

Нідерланди у своєму військовому арсеналі мають близько 60 винищувачів F-16. Однак раніше уряд цієї країни заявляв, що не готових надсилати літаки в Україну через ризик ескалації війни.

Міністр закордонних справ Нідерландів Вопке Хустра повідомив у вівторок, що на переговорах в Рейк’явіку не ухвалювали жодних рішень щодо літаків для України.

«Ми ще не досягли рішення. … Коли ми будемо готові повідомити про це, ми це зробимо», - заявив глава МЗС Нідерландів.

Бельгія, Данія, Франція

Як повідомляють міжнародні ЗМІ, Бельгія та Данія також беруть участь у переговорах на цю тему. Данія в лютому цього року заявляла, що "відкрита" до ідеї відправлення винищувачів в Україну, країна має близько 30 літаків F-16.

Президент Франції Еммануель Макрон заявив 15 травня, що вони відкриті до навчання українських пілотів у Франції. Франція не має F-16. У січні видання Financial Times з посиланням на двох офіційних осіб повідомляло, що Париж повідомив інші європейські столиці, що розглядає можливість надсилання Україні додаткових систем озброєння, включаючи реактивні літаки.

Німеччина

Німеччина заявила, що не приєднається до коаліції.

"Ми в такій коаліції чи в такому союзі не можемо відігравати активної ролі, оскільки у нас нема ані можливостей для навчання, ані готових винищувачів. І, зрештою, це в руках Білого дому, бо вони вирішуватимуть, чи F-16 взагалі можна постачати, і чи можна на них проходити навчання”, — заявив міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус. При цьому він додав, що в майбутньому Німеччина може змінити свою позицію.

“Я ніколи не зарікаюся. Сьогодні я не можу точно сказати, що через три роки сьогоднішня відповідь не буде іншою. Звичайно, все це залежатиме від обставин. Зараз ми до цього ще не дійшли”, - зазначив глава оборонного відомства Німеччини.

Україна

В Україні тим часом підтвердили, що деякі країни вже висловили готовність почати тренування українських пілотів на західних винищувачах.

Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба напередодні у своєму блозі заявив, що Київ вже розуміє часові рамки коли Україна може отримати західні літаки.

“Ви пам'ятаєте, я вам казав, що західні винищувачі будуть, і я в цьому абсолютно впевнений. І те, що ви сьогодні почули (заяву Британії про тренування українських пілотів - ред.), це ще не є остаточне рішення щодо надання нам літаків, але це вже початок рішення”, - заявив міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба.

Він додав: “Я вже приблизно розумію часові рамки, говорити про це не буду. Візит президента до всіх країн - Італії, Німеччини, Франції, Британії - з точки зору формування цієї “авіаційної коаліції має вирішальне значення”.

Чекайте на новини, найближчим часом їх буде ще більше, саме в частині літаків
Дмитро Кулеба, міністр закордонних справ України

За словами Кулеби, зараз відбувається дуже інтенсивна дипломатія на всіх рівнях, “яка наближає нас до того, що ми ефективно закриємо українське небо, що ми суттєво підсилимо наші ЗСУ з повітря, що ми отримаємо принципово нові потужності”.

“Чекайте на новини, найближчим часом їх буде ще більше, саме в частині літаків”, - зазначив міністр.

Кулеба також повідомив, що Україна продовжує діалог зі США на тему потенційного постачання Україні винищувачів F-16.

“Паралельно є трек спілкування зі Сполученими Штатами, ми спілкуємося по всіх каналах з Америкою. … під час пересадки в Нью-Йорку я зі своїм колегою Держсекретарем Блінкеном значну частину розмови говорили саме про F-16 і про літаки”, - сказав Кулеба про розмову з Блінкеном, яка відбулась 12 травня.

Літаки F-16 мають 25 країн у світі. Серед них - США, Норвегія, Бельгія, Данія, Нідерланди, Ізраїль, Туреччина, ОАЕ, Південна Корея, Пакистан, Греція, Єгипет та інші.

Норвегія та Італія мали ці літаки в минулому.

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG