Спеціальні потреби

Актуально

Навіщо українці боронять Бахмут? Західні аналітики про українську стратегію

Український військовослужбовець поблизу міста Бахмут, Україна, 6 березня 2023 року. REUTERS/Олександр Ратушняк

Битва за майже оточене російськими військами та групою «Вагнер» місто Бахмут привертає увагу західних видань та аналітиків запеклістю українського спротиву. Після кількамісячної оборони міста президент України Володимир Зеленський у лютому сказав, що Україні "важливо захистити Бахмут, але не за всяку ціну, щоб усі загинули".

Підписуйтеся на Голос Америки Українською в Telegram.

Але напередодні під час чергового засідання Ставки Зеленського головнокомандувач ЗСУ Валерій Залужний та командувач Сухопутних військ України Олександр Сирський "висловилися за продовження оборонної операції та подальше посилення наших позицій у Бахмуті".

Для чого ж тоді українці тримають Бахмут, а ще посилають туди підкріплення, як повідомила преса, посилаючись на заяву Зеленського після його зустрічі з Залужним та Сирським?

Це місто на сході України не є стратегічним настільки, щоб воно могло змінити подальший хід війни, зауважують аналітики Інституту вивчення війни (ISW). Крім того, навіть взявши його, російські війська не зможуть просуватися далі – настільки вони виснажені.

«Взяття Бахмута є необхідною, але недостатньою умовою для подальшого просування Росії в Донецькій області, і російські сили вже зазнали таких великих втрат у боях за місто, що їхня атака, швидше за все, досягне кульмінації після того, як вони захоплять його, якщо не раніше», – вважають аналітики вашингтонського інституту.

Позбавити «Вагнера» ударних військ

Експерти ISW вважають, що боротьба України за Бахмут «стала стратегічно важливою через поточний склад російських сил», який там склався. На думку аналітиків, українські військові можуть мати на меті знищити групу «Вагнера», яка втрачає там найбільш навчених солдатів і навряд чи зможе отримати підкріплення.

«Бахмутська битва може, по суті, сильно деградувати найкращі сили групи Вагнера, позбавивши Росію деяких з її найефективніших і найважчих для заміни ударних військ», – вважають фахівці.

«Хоча резерви російських в’язнів, придатних для бойових дій, не безмежні, постійне знищення десятків тисяч із них у Бахмуті означає, що вони не будуть доступні для більш важливих боїв», – вважають в ISW.

Експерти додають, що заяви українських офіційних осіб щодо Бахмуту, ймовірно, частково мають на меті відповісти на заяви деяких американців щодо вартості подальшої оборони міста.

Міністр оборони США Ллойд Остін 6 березня заявив, що не розглядатиме відхід України з Бахмута як «значну стратегічну невдачу», можливо, натякаючи, що він виступає за таке відведення.

Втрати росіян у Бахмуті 7 до 1 росіян до одного українця – військовий експерт

В ефірі CNN колишній майор американської армії Майк Лайонс пояснив, що з військової точки зору оборона майже оточеного з усіх боків Бахмута мала сенс для того, щоб зменшити наступальний потенціал росіян.

«Я думаю, що суть полягає в тому, що обидві сторони використовують цю боротьбу, щоб придушити іншу сторону, і в цьому плані Україна виграє. У них приблизно сім росіян до одного українця», – коментує військовий експерт.

Проте він додає, що в результаті українські війська, найімовірніше, покинуть місто – за його підрахунками, у найближчі два дні. Майор Лайонс додає, що на його думку, російське командування свідомо кидає «вагнерівців» на штурм Бахмута, зберігаючи регулярні війська для майбутніх завдань.

«Здається, вони не можуть зібрати достатньо російських військ, які холтіли там воювати. Це самогубна місія – фронтові атаки тут на місцях окопної війни з усіма різними перешкодами. Російські солдати розумні – вони визнають, що не будуть цього робити, бо вони не витримають цих битв», – каже експерт.

Марк Гертлінг, генерал США у відставці, колишній командувач сил США у Європі в ефірі CNN заявив: «Минуло більше семи місяців, відколи це місто було в облозі росіян, і щотижня ми чули, як різні росіяни говорять, що вони збираються його оточити, але українці продовжують воювати».

Гертлінг додав, що українці продовжують успішно обороняти місто, водночас «це ніколи не буде стратегічною або оперативною перемогою жодної зі сторін». «Це буде психологічна перемога, і це вже є перемога для України, українських військ, тому що вони так довго утримували його», а російські втрати настільки високі, додав генерал у відставці.

Аналітики ISW вважають, що така ситуація змусила російське Міністерство оборони залучити до бою частину своїх елітних повітряно-десантних військ. Але і їхніх сил не вистачає, щоб взяти місто, тож невдовзі російська армія буде змушена вибирати між тим, щоб відмовитися наступу, або кинути нові війська, де вони будуть розбиті українськими військами, що обороняються у вигідних для них міських умовах.

Всі новини дня

Що означатиме головування Росії в Радбезі ООН та чи існують юридичні шляхи недопущення цього? Відео

1 квітня головування у Раді Безпеки Організації об’єднаних націй, ключовому органі, який відповідає за безпеку та дотримання миру в світі, перейде Росії. Своє повномасштабне вторгнення країна-агресорка розпочала у лютому минулого року, коли також головувала у Раді Безпеки.

МОК критикує Україну за рішення не дозволяти українцям змагатися з російськими спортсменами

Архівне фото. Президент Росії Володимир Путін тисне руку російському олімпійському чемпіону з фігурного катання Микиті Кацалапову (праворуч) після Зимової Олімпіади 2014 року в Сочі, Росія, у понеділок, 24 лютого 2014 року.

Міжнародний олімпійський комітет (МОК) виступив з критикою рішення України не допускати українських спортсменів до відбіркових змагань на Олімпіаду-2024 у Парижі, якщо їм доведеться змагатися з росіянами. На думку МОК, що це завдасть шкоди лише українському спорту та його спортсменам, повідомляє Reuters з посиланням на заяву МОК, видану у суботу.

Напередодні міністр уряду України Олег Немчинов заявив в ефірі телемарафону, що українські спортсмени братимуть участь лише у тих відбіркових турнірах на Олімпійські ігри в Парижі, де не буде росіян. А за порушення цього рішення відповідна федерація буде позбавлена статусу “національна”.

«Якщо таке рішення буде реалізовано, це лише зашкодить спільноті українських атлетів і жодним чином не вплине на війну, яку хоче зупинити світ і яку так різко засудив МОК», – цитує Reuters заяву олімпійського комітету.

«Через той факт, що, на жаль, у світі занадто багато воєн, збройних конфліктів і криз, майже на кожній олімпіаді спортсмени змагалися один з одним, незважаючи на те, що їхні країни перебувають у стані війни чи конфлікту", - заявляє МОК.

Як повідомляв Голос Америки, МOК захищає своє рішення повернути на Олімпіаду російських і білоруських спортсменів.

США також занепокоєні через можливість участі спортсменів з Білорусі та Росії в Олімпійських іграх, - заявляв речник Держдепу США Ведант Пател на брифінгу для преси у вівторок.

За інформацією президента України Володимира Зеленського, озвученою ним у лютого цього року, через війну Росії проти України загинули 228 українських спортсменів і тренерів. Про це Зеленський сказав у своєму зверненні до учасників саміту міністрів спорту держав-партнерів.

“Якби олімпійськими видами спорту були вбивства й ракетні удари, то ви знаєте, яка національна збірна взяла б перше місце. І не важливо, чи був би в цієї збірної її офіційний прапор – державний триколор. Російські терористи використовують різну символіку”, - сказав Зеленський, посилаючись на рішення МОК дозволити спортсменам з Білорусі та Росії виступати під нейтральним прапором.

Він також нагадав, що російські спортсмени не виступили із засудженням війни, розв’язаної їх державою: “Фактично немає такого засудження. Хіба поодинокі голоси, які швидко згасають”.

МОК запровадив санкції щодо Росії та Білорусі після повномасштабного вторгнення РФ в Україну в лютому 2022 року, але тепер виступає за повернення спортсменів на наступні Олімпійські ігри, що мають пройти в Парижі 2024 року.

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав МЗС Латвії Едгарс Рінкевичс. Відео

Надати Україні всю необхідну зброю та допомогти їй перемогти - закликав міністр закордонних справ Латвії Едгарс Рінкевичс в екселюзивному інтерв’ю Голосу Америки. За його словами, успіх України є в інтересах Європи, США та світу.

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео

"Російський народ не виніс історичних уроків," - Олександра Матвійчук. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:57 0:00

«Російський народ у своїй більшості підтримує агресивну війну Росії проти України і толерує вчинення звірств», - говорить керівниця Центру громадянських свобод Олександра Матвійчук.

МВФ схвалив 15,6 млрд доларів США кредиту Україні – найбільшу допомогу для воюючої країни

Фото: REUTERS/Yuri Gripas/File Photo

Рада виконавчих директорів Міжнародного валютного фонду схвалила чотирирічну кредитну програму для України на суму 15,6 мільярдів доларів. Позика, як сказано у прес-релізі МВФ, надається за новою Програмою в рамках Механізму розширеного фінансування (Extended Fund Facility) для України як частина загального пакету підтримки обсягом 115 мільярдів доларів США для підтримки економіки країни на фоні боротьби з вторгненням Росії.

Перша заступниця директора-розпорядника МВФ Ґіта Ґопінат, заявила, що вторгнення Росії в Україну продовжує мати руйнівні економічні та соціальні наслідки.

«Економічна активність різко скоротилася минулого року, велика частина основних фондів країни була знищена, в той час як зростає бідність. Незважаючи на це, владі вдалося зберегти загальну макроекономічну та фінансову стабільність завдяки майстерній політиці та значній зовнішній підтримці», – наголосила висока представниця МВФ.

Рішення дозволяє негайну виплату близько 2,7 мільярда доларів США.

Президент України Володимир Зеленський привітав рішення МВФ

Президент України Володимир Зеленський сказав, що кредит МВФ є важливою допомогою у боротьбі з російською агресією.

Як він написав він у Twitter, «разом підтримуємо українську економіку. І йдемо вперед до перемоги!»

Міністр фінансів США Джанет Єллен, яка протягом минулого року активно наполягала на підтримці України з боку МВФ і у лютому 2023 року їзидла до Києва, заявила, що пакет допоможе українській державі продовжувати знадвати життєво важливі послуги, та тримати відкритими школи і лікарні, але також закладе основу для довгострокової реконструкції.

У своїй заяві від 21 березня, коли було оголошено про досягнення домовленості між Україною та МВФ, вона наголосила, що нові гроші від МВФ пізтримають також реформу урядування та зменшення ризику корупції. Вона наголосила, що США будуть підтримувати Україну «стільки, скільки буде потрібно».

Термін допомоги розширено на випадок, якщо війна триватиме довше

Кредитна програма також включає додаткові гарантії від деяких членів МВФ на випадок, що війна триватиме і після середини 2024 року, термін, на який МВФ розраховував раніше.

«Якби конфлікт продовжився до 2025 року, це збільшило б фінансові потреби України зі 115 мільярдів доларів до приблизно 140 мільярдів доларів», - цитує Голос Америки керівника місії МВФ в Україні Ґевіна Ґрея.

Очікується, що слідом за схваленням цієї розширеної програми (EFF) надійде масштабне фінансування на пільгових умовах від міжнародних донорів і партнерів України для підтримки стабільності воюючої країни.

Це вперше пакет фінансування такого масштабу схвалюється МВФ для країни, що бере участь у масштабній війні, інформує Reuters.

За інформацією агентства, попередню довгострокову програму МВФ для України на 5 мільярдів доларів було скасовано в березні 2022 року, коли фонд надав 1,4 мільярда доларів екстреного фінансування. Також було надано ще 1,3 мільярда доларів у рамках ініціативи "подолання продовольчого шоку", яку започаткував МВФ, щоб, як повідомляв Голос Америки, допомогти країнам, що постраждали від війни Росії проти України.

За інформацію МВФ, у 2022 році економіка України скоротилася приблизно на 30 відсотків, значна частина основних фондів країни була знищена, а бідність зростає.

Більше

XS
SM
MD
LG