Спеціальні потреби

Українські майстри графіті прикрашають бідні райони Балтимора


Змінити обличчя бідного, неблагополучного району міста можна у багато способів. У місті Балтимор, неподалік столиці США, працює проект, покликаний за допомогою стінного розпису прикрасити один з районів міста та привабити інвесторів. Розписувати місцеві будинки запросили провідних художників вуличного розпису з усього світу. Поміж них – художній дует з України «Інтересні казки». Робота почалась у квітні, а остання фреска буде закінчена до 25-го травня.

Фреді Сем приїхав на запрошення організаторів проекту у Балтиморі з Південної Африки. Розписи Фреді можна побачити по всьому світу.

«Я пізнаю світ через мистецтво. Якби я приїхав сюди як турист, я б ніколи не побачив Балтимор таким, яким я його бачу, розмальовуючи стіни», – каже Фреді.

Насправді, дуже мало туристів заходять у район Північна станція, який почав занепадати кілька десятиліть тому. Завдяки дешевому житлу тут осіло чимало молодих художників. Один з них Ґая, куратор проекту «Відкрити стіни». Саме він обирав майстрів стінного розпису:

«Я хотів підібрати людей, які не обов’язково зірки своє справи, але малюють чудові фрески по всьому світу».

Саме таким чином до проекту було залучено художній дует з України, Олексія Бордусова та Володимира Манжоса. Їх унікальні роботи можна побачити в багатьох містах України, Європи та американському штаті Флорида. Завдяки проекту «Відкриті стіни» їх розпис відтепер прикрашає фасад одного з центрів дозвілля людей похилого віку у Балтиморі. Олексій та Володимир працюють разом вже дев’ять років:

«Ми займались традиційним графіті і нам просто набридло малювати літери. Ми вирішили малювати персонажі, з часом малювання персонажів розвивалось і зараз це вже як сюжети з певним змістом».

Чимало учасників проекту починали свою кар’єру, розмальовуючи стіни літерами та написами, що прослідковується в їх роботі і сьогодні. А Ґая починав, наклеюючи свої паперові малюнки на стіни закинутих приміщень у цьому районі. Його розпис у рамках проекту не залишив байдужим Вільяма, мешканця цієї околиці.

«Я вирощую голубів. Свого часу у мене було їх майже триста. Мені подобається цей малюнок. Він вселяє відчуття спокою. А якщо подивитися з іншого боку – надихає на пожертву», – каже Вільям.

Після закінчення проекту, будинки району Північна станція прикрашатиме 20 розписів. Програму профінансував уряд міста та приватний банк. Бен Стоун, один з керівників районної ради, сподівається, що фрески допоможуть змінити імідж занедбаного району:

«Ми сподіваємося привабити інвесторів. Можливо у людей виникне бажання придбати тут житло, чи зняти квартиру або ж відкрити офіс».

А для художників можливість розписати будинки, унікальна нагода увійти в історію міста. Роботи у цьому місті Америки, їм вистачить ще на довго. Населення Балтимора та його передмістя за останні роки зменшилось з мільйона до 640 тисяч. Ґая каже, що головна мета проекту надати особливе обличчя району міста, який прагне змінитися. Щоб подивившись на розпис, люди відразу знали, де саме вони знаходяться.

XS
SM
MD
LG