Спеціальні потреби

Актуально

"Ми побачимо ще багато творчих і сміливих операцій" - британський експерт Ґалеотті про прорив у Бєлгороді

Члени Російського добровольчого корпусу на бронетехніці на прикордонному переході Грайворон у Козинці, Бєлгородська область, Росія. Опубліковано 23 травня 2023 року. Російський Добровольчий корпус/через REUTERS

Увага світових ЗМІ прикута до боїв у прикордонному з Україною російському місті Бєлгород, а експерти намагаються розібратися, чи прорив на російську територію був самостійною операцією, чи частиною підготовки до масштабного контрнаступу.

Щодо ситуації навколо Бєлгорода надходять суперечливі повідомлення. Міністерство оборони Росії заявило, що відкинуло проукраїнську військову групу через кордон, але група, яка взяла на себе відповідальність за вторгнення, заявила, що її напади тривають.

Російські військові заявили, що вбили понад 70 українських націоналістів і знищили чотири бронемашини, але незалежних підтверджень цих втрат не було, зауважує агентство Reuters. Агентство пише, що не було і незалежного підтвердження того, що бойові дії закінчилися. Але, як повідомив губернатор Бєлгородської області, режим контртерористичної операції, який він запровадив після нападу в понеділок, був скасований. Як наголошує агентство, бойові дії змусили Росію евакуювати мешканців міст вздовж кордону з Україною.

Росія звинуватила Україну в нападі, Київ заперечує це. Дві групи, які взяли на себе відповідальність на напади, називають себе російськими озброєними дисидентами.

Представник групи "Легіон Вільна Росія", яка взяла на себе відповідальність за вторгнення, заявив у вівторок, що українські офіцери знали про операцію, але не керували нею.

Британський політолог, керівник лондонської консалтингової компанії "Маяк" Марк Ґалеотті вважає, що російські політичні сили, які бажають пришвидшити падіння режиму Путіна, дійсно існують, вони не мають спільної ідеології і не є незалежними в тому сенсі, що покладаються на українців у постачанні зброї та військової підтримки.

«Певним чином вони визнають, що вони є частиною українських військових зусиль просто тому, що вони вірять, що поразка Росії в Україні пришвидшить падіння режиму в Москві. Я думаю, що це одна ключова річ, яка об’єднує їх усіх разом. Вони всі хочуть побачити падіння режиму Путіна», – сказав Марк Ґалеотті.

Як наголошує газета New York Times, Київ, і Москва намагалися використати напад на кордоні, щоб поширити власні наративи про вторгнення Росії в Україну. Російські офіційні особи звинуватили українських військових, а речник Кремля Дмитро Пєсков заявив, що навіть якщо нападники були етнічними росіянами, вони є «українськими бойовиками», чиє насильство виправдовує війну Росії проти України.

Пєсков заявив журналістам у вівторок, що напад на Бєлгород «підтверджує, що українські бойовики продовжують свою діяльність проти нашої країни», що «вимагає від нас великих зусиль, і ці зусилля тривають».

Україна заявила, що напади на кордоні є ознакою внутрішнього розколу в Росії. Заступниця міністра оборони України Ганна Маляр у вівторок в ефірі українського телебачення назвала нападників «російськими патріотами», які «повстали проти режиму Путіна», щоб «змінити політичну систему країни та покласти край кровопролитній війні, яку розв’язав Кремль».

Марк Ґалеотті не вважає, що перенесення військових операцій через кордон з Росією змінить характер війни, але, на його думку, вони є більше, ніж просто частиною так званих «підготовчих операцій», які готують поле бою до майбутнього українського контрнаступу. На думку експерта, ці дії дають українцям шанс викликати у росіян занепокоєння щодо можливості реального повстання всередині Росії. А також вони відволікають російські сили від протистояння вздовж лінії фронту напередодні контрнаступу, який має розпочатися «протягом наступного тижня чи близько того», каже Ґалеотті у розмові з Reuters.

Британський експерт додає, що у той час, коли росіяни думають, що війну можна виграти тим, що вони зруйнують українські міста, «українці демонструють значно, значно витонченіші уявлення про те, як вести політичну війну всередині Росії». Тому, на його думку, з українського боку буде ще «багато творчих і сміливих операцій».

Газета Newsweek цитує українських військових, які повідомили у вівторок вранці, що російські війська втратили 40 артилерійських систем за останню добу, а протягом останнього тижня Москва втратила майже 170 артилерійських систем, заявив у вівторок Генеральний штаб Збройних сил України.

Артилерія, наголошує газета, відіграють вирішальну роль у війні, яку Росія веде проти України.

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG