Спеціальні потреби

Актуально

Трамп, Байден і коронавірус: як пандемія змінила передвиборчу гонку в США

Як COVID-19 вплинув на рейтинги Дональда Трампа і Джо Байдена та чому від коронавірусу найбільше страждають демократичні штати – читайте в нашому матеріалі

За нормальних умов у цей період вся увага американських ЗМІ була б прикута до президентської кампанії. Кандидати від обох партій по суті відомі, голосування вже у листопаді – тож саме час вирушати в турне штатами, збирати повні зали людей, робити фотографії з дітьми на мітингах та вести масштабну онлайн-кампанію в Твіттері та Інстаграмі. Але пандемія різко внесла свої корективи та розставила акценти зовсім по-іншому.

Рейтинги Трампа

Ще до початку пандемії експерти в США прогнозували: основним суперником Трампа на виборах цього року стане коронавірус. По суті, так і трапилось – через три місяці більшість американців найважливішою проблемою в країні називають COVID-19 та його наслідки.

Дональд Трамп під час візиту на завод "Ford"
Дональд Трамп під час візиту на завод "Ford"

Дональд Трамп переконаний: його адміністрація демонструє зразковий приклад боротьби з коронавірусом. На своїх брифінгах він наголошує: США проводять найбільшу кількість тестів на душу населення у світі, показують успіхи в розробці вакцин та піклуються про своїх громадян, які опинились у матеріальній скруті. У квітні частині платників податків розіслали чеки з одноразовою допомогою в щонайменше 1200 доларів – на них був підпис Дональда Трампа. “Я побудую країну ще сильнішу і кращу, навіть ніж до пандемії. Це стається вже – і ви можете це побачити. Ми справляємось надзвичайно добре!” – говорив президент журналістам.

Я побудую країну ще сильнішу і кращу, навіть ніж до пандемії. Це стається вже -  і ви можете це побачити. Ми справляємось надзвичайно добре!
Дональд Трамп, президент США

З іншого боку, зараз США переживають найгіршу економічну кризу з часів 2008 року та рекордний рівень безробіття, а президента критикують за неготовність до пандемії. Під стінами Білого дому неодноразово протестували медики, які вимагали кращого забезпечення, а одного разу під адміністрацією навіть виклали чорні мішки, які символізували померлих від COVID-19 американців. Критики президента переконані: якби Дональд Трамп з самого початку не заперечував серйозність загрози й почав діяти швидше, таких великих жертв вдалося б уникнути. Пандемія вже забрала життя понад 100 тисяч американців.

Попри це, рейтинги Дональда Трампа не сильно похитнулись. Рівень його підтримки дещо знизився порівняно із березнем, але не критично. За різними опитуваннями, зараз рейтинги президента зберігаються на рівні 44-49% – приблизно так, як і раніше. Один з провідних політологів США та директор центру політики Вірджинського університету Ларрі Сабато дає цьому таке пояснення:

“Люди розуміють, що президента складно звинувачувати в пандемії, або економічному колапсі, який прямо пов’язаний з речами, які президент не може контролювати. Але найважливіша причина в тому, що його базовий електорат – надзвичайно сильний, об’єднаний і відданий підтримці Трампа. Немає різниці, що він робить – вони будуть його підтримувати”, – прокоментував Сабато "Голосу Америки".

Люди, яким раніше подобався Трамп, думають, що він робить хорошу роботу з COVID-19 зараз. А ті, кому він не подобався, вважають, що він справляється жахливо.
Віт Ейрес, президент центру North Star Opinion Research

Політолог і президент центру North Star Opinion Research Віт Ейрес додає: “Люди, яким раніше подобався Трамп, думають, що він робить хорошу роботу з COVID-19 зараз. А ті, кому він не подобався, вважають, що він справляється жахливо. Оцінка президентських дій щодо пандемії відбувається через лінзи, які вже існували до цього”.

Цю тезу частково підтверджує те, що рівень схвалення дій Білого дому з подолання пандемії практично збігається із загальним рівнем підтримки Дональда Трампа. Згідно з опитуванням Gallup, план Білого дому підтримує половина дорослих американців. Втім, тут чітко помітно партійний поділ: дії адміністрації позитивно оцінюють 91% опитаних республіканців, 11% демократів та 50% незалежних виборців.

Сині штати страждають більше

Такий поділ має під собою ще одне підґрунтя. Якщо глянути на мапу США, то найбільше від коронавірусу постраждали так звані сині штати - ті, які зазвичай на виборах підтримують демократів і у 2016 голосували за Гілларі Клінтон. Червоні республіканські штати відчули на собі вплив вірусу менше: рівень зараження та смертності там помітно нижчий.

Цьому є кілька пояснень. По-перше, сині штати, як правило, є більш густонаселеними. Великі мегаполіси також здебільшого голосують за демократів. В таких місцевостях ризик поширення вірусу є природньо вищим, аніж в регіонах, де щільність населення є меншою.

Люди на пляжі Порт Арканзас у Техасі
Люди на пляжі Порт Арканзас у Техасі

Також, згідно з даними міських адміністрацій та медиків, від COVID-19 більше страждають афроамериканські та латиноамериканські спільноти, які становлять значну частину електорату демократів. Як правило, вони проживають в бідніших районах, де людям складніше отримати доступ до належного медичного забезпечення – а відтак рівень хронічних недуг серед них вищий. Крім цього, не білі американці частіше працюють у місцях, які в час пандемії входять у зону ризику – зокрема у супермаркетах та в громадському транспорті.

Тож попри те, що від вірусу страждають всі Сполучені Штати, умовний виборець демократів статистично піддається більшій небезпеці.

Серед штатів, які першими вирішили зняти жорсткі карантинні обмеження та відновити не критично важливий бізнес (як-от масажні салони чи фітнес-центри) – були саме червоні штати, як Джорджія, Техас чи Флорида. Дональд Трамп активно підтримував рішення республіканських губернаторів відкрити бізнес, щоб знизити збитки для економіки. Втім, на думку деяких експертів, це може зіграти проти самого президента – і можливо, похитнути підтримку з боку поміркованого крила республіканців.

Якщо в нас буде друга хвиля вірусу, якщо економіка в третьому-четвертому кварталі не покращиться, як наполягає Трамп, тоді я думаю, в нього будуть проблеми з переобранням.
Ларрі Сабато, директор центру політики Вірджинського університету

“Що ми бачимо зараз – нові випадки вірусу починають з’являтись у сільських місцевостях і там, де Трамп має найсильнішу підтримку: в червоних штатах і червоних частинах синіх штатів. Це може бути ризикованим кроком і дати зворотній ефект”, – міркує Норман Орнстін з "Американського інституту підприємництва".

“Якщо в нас буде друга хвиля вірусу, якщо економіка в третьому-четвертому кварталі не покращиться, як наполягає Трамп, тоді я думаю, в нього будуть проблеми з переобранням”, – додає Ларрі Сабато.

Гра на противагу

І тут пора згадати про Джо Байдена, кандидата в президенти від демократів. Протягом майже трьох місяців пандемії в США Байден був не таким помітним, як Дональд Трамп. Він закрився на карантин в своєму рідному штаті Делавер і на публіці вперше з’явився лише наприкінці травня – в День пам’яті, коли в США вшановують загиблих військових. Разом з дружиною він поклав квіти до меморіалу в своєму місті, після чого поїхав назад.

Джо Байден з дружиною
Джо Байден з дружиною

Протягом карантину Байден давав інтерв’ю американським телеканалам та спілкувався із виборцями онлайн, не виходячи з дому. В цей час Трамп практично щодня виступав на брифінгах, робив гучні заяви та був одним з основних ньюзмейкерів країни, що стосувалось COVID-19.

На додачу, нещодавно президент відвідав Арізону, Пенсильванію та Мічиган. Це були робочі візити, які стосувались протидії пандемії – але вони мали всі ознаки передвиборчого туру. З виступами перед американцями, промовами та гаслами, однаковою музикою і критикою свого основного конкурента – Джо Байдена. Сам Байден, якому восени виповнюється 78 років, таких подорожей та живих зустрічей зараз собі дозволити не може.

На думку Ларрі Сабато, пандемія може зіграти на користь обох кандидатів. Якщо все налагодиться – лаври отримає Дональд Трамп. Якщо ж до виборів, попри обіцянки президента, економічна та епідеміологічна ситуація не покращиться, від цього може виграти Джо Байден.

В бюлетені є ім’я Джо Байдена. Але що люди бачать, коли дивляться на нього - “Не Трамп”. Ці вибори - між Трампом і не Трампом.
Ларрі Сабато, директор центру політики Вірджинського університету

“В бюлетені є ім’я Джо Байдена. Але що люди бачать, коли дивляться на нього – “Не Трамп”. Ці вибори – між Трампом і не Трампом”, – переконаний політолог.

Таке сприйняття прослідковується навіть у незначних моментах. Тепер носіння маски в США можуть сприйняти як прояв політичної позиції. Під час візиту на завод “Ford” у Мічигані Трамп відмовився одягати захисну маску на публіці. За його словами, він не хотів з’являтись в ній перед журналістами. На своїх брифінгах він завжди виступає також без неї. В той час як Джо Байден під час покладання квітів мав чорну маску та окуляри – і навіть змінив свою основну фотографію в Твіттері, додатково підкресливши це. Американські ЗМІ одразу звернули на це увагу й провели політичні паралелі.

Політолог Віт Ейрес переконаний – деякою мірою таке протиставлення може зіграти на руку Джо Байдена – принаймні, зберегти його рейтинги від падіння. “Я думаю одним з великих ефектів цієї пандемії є те, що більшість уваги прикута до Трампа, а не Байдена”, – міркує політолог. “Тобто переобрання є радше референдумом про діяльність Трампа, аніж вибором між двома кандидатам. Певною мірою це грає на користь Байдена – його рейтинги сьогодні є приблизно такими самими, як вкінці лютого”.

Наразі Байден з невеликим відривом лідирує в загальнонаціональних опитуваннях, однак поступається Трампові в ключових штатах, за які точитиметься найбільша боротьба. Приблизно такою ж ситуація була в 2016 році із Гілларі Клінтон.

Та слід пам’ятати, що найважливішими на виборах у листопаді будуть якраз голоси у так званих “перехідних” штатах – які можуть проголосувати як за демократів, так і за республіканців. Тож те, як виборці оцінять зусилля Білого дому з подолання пандемії там, матиме вирішальний вплив.

Дивіться також: Як COVID-19 вплинув на президентську кампанію у США

Як COVID-19 вплинув на президентську кампанію у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Всі новини дня

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео

Саміт Євросоюз-Україна – підсумки зустрічі лідерів ЄС у Києві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:05 0:00

У Києві відубувся саміт Євросоюз-Україна. Попри повітряні тривоги та загрози обстрілів, високопосадоці вирішили приїхати до української столиці, аби запевнити у своїй непохитній підтримці. Протягом саміту президентка Єврокомісії оголосила про підготовку нового, десятого раунду санкцій проти Росії.

Пентагон - про ракети GLSDB: це дасть українцям здатність вести вогонь на більшій відстані. Відео

У США оголосили новий пакет озброєнь для України. До нього увійшли додаткові боєприпаси для HIMARS та артилерії, бронемашини із захистом від мін, Джавеліни, системи протиповітряної оборони HAWK та інше. CША вперше надають Україні ракети більшої дальності

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в нинішній битві. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:44 0:00

Джон Кірбі: нова допомога Україні спрямована на перемогу в битві, яку вони ведуть нині, і яка очікується у наступні тижні. Координатор стратегічної комунікації Ради з нацбезпеки США у інтерв'ю Голосу Америки також відповів на питання про надання Україні винищувачів та тренування українських пілотів.

Речниця Білого дому про заклик призупинити участь Росії та Білорусі в Олімпіаді. Відео

«Сполучені Штати підтримали рішення призупинити діяльність національних спортивних керівних органів Росії та Білорусі у міжнародних спортивних федераціях», – речниця Білого дому Карін Жан-Пʼєр

У нас вдома вбили 298 людей, ми маємо висловитися — Роман Любий про фільм «Залізні метелики»

Роман Любий, український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13»

Роман Любий — український кінорежисер і учасник об’єднання «Вавилон’13», яке утворилось на початку Революції Гідності. Його фільм «Залізні метелики» дебютував цього року на фестивалі незалежного кіно "Санденс". Стрічка розповідає про пасажирський рейс MH17, збитий на Донеччині російським «Буком» у 2014 році. Тоді у катастрофі загинули всі пасажири й екіпаж — 298 людей. На місці злочину знайшли фізичні докази — осколки у формі метелика, які характерні для російської ракетної установки.

Фільм поєднує факти, архівні кадри та кінохроніку із театральними фантазійними елементами-рефлексіями; розповідає про реалії цього нападу і його вплив на ескалацію війни Росії проти України; а також досліджує механізми роботи російської пропаганди.

Журналістка Голосу Америки Марія Ульяновська поспілкувалась з режисером Романом Любим про роботу над фільмом, "Санденс" та перестороги, які транслює стрічка.

Інтерв'ю було відредаговане для плинності та ясності.

Марія Ульяновська, Голос Америки: Романе, одна з важливих тем фільму - дослідження російської пропаганди, хроніки з російських новин перегукуються з реальними кадрами подій. Розкажіть, як ви збирали матеріали.

Роман Любий: Це найбільший міжнародний воєнний злочин російсько-української війни, і Росія створила навколо нього дуже багато міфів. Нам цікаво було побачити та показати, як працює ця машина зсередини. Ми зібрали відео пропаганди й підсилили їх одне одним. [Наприклад, у фільмі є сцена, де у російських новинах говорять, що сепаратисти збили українській літак, і в наступному кадрі та сама ведуча розповідає, що літак збили українські військові - ред.]

На пресконференції для родичів загиблих в Нідерландах, коли ми вже все відзняли, мені стало цікаво подивитися, як працюють російські журналісти. Я хотів знайти, як вони перекручують контекст. І нам пощастило знайти, як інтерв’ю, яке ми бачили на власні очі, потім потрапило в ефір російських телеканалів. З усього, що сказав наш герой Робі, росіяни дали лише вирвану з контексту фразу: «Шкода, що Росія не представлена в слідчій групі». Але, якщо послухати, що він каже далі на нашому відео — зрозуміло, що щось не так.

М.У.: А як ви знайшли цього героя? Розкажіть про нього.

Р.Л.: Так ми його і знайшли [герой давав коментар російським журналістам - ред.] Згодом виявилося, що він їздив на місце падіння літака. Він - колишній військовий, музикант, дуже відкритий, і я запропонував йому взяти участь в художній частині нашого фільму. Далеко не всі родичі загиблих можуть розмовляти. А Робі може. Його племінниця Дейзі загинула в MH17, і він вважає медіаактивність своєю місією.

М.У.: Серед архівних відео у фільмі ви показуєте хроніки з місця подій, де місцеве населення радіє тому, що літак збили. Як на це реагує іноземна аудиторія?

Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації.

Р.Л.: Звичайно, нам гірко і боляче показувати це, бо ці люди — наші співгромадяни. Але я собі пояснюю таку реакцію впливом пропаганди. Російська пропаганда настільки потужна, що її можна порівняти із впливом радіації. Тобто ці люди ніби опромінені. Ми також пояснюємо, що з початком війни з Донбасу багато адекватних людей виїхали, а ті, хто залишився — радіють збитим літакам.

Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA
Постер "Залізних метеликів" для фестивалю Sundance. Babylon13/TRIMA

М.У.: У фільмі стирається грань між ігровим і документальним кіно. Розкажіть про його художню частину.

Р.Л.: Журналістських фільмів про MH17 є дуже багато, і не хотілося робити ще один. Але мені чогось бракувало — тема не закрита, в першу чергу, для нас, українців. У фільмі є частина традиційного розслідування, але це не головне. У ньому також є поезія, яка притаманна українському кіно. Коли ми почали працювати над фільмом, було зрозуміло, що матеріали справи, доки іде судовий розгляд, будуть закриті, і ми почали працювати з відкритими джерелами. Щоб надати всьому цьому форму, я собі дозволив подумати про театр і хореографію, хоча людям це здавалося абсолютним божевіллям. Але наша команда прийняла мою ідею. Для мене це зручна форма комунікації, бо слова часто заважають, і жестом буває простіше виразити думку.

М.У.: Ці рефлексії — вони ваші особисті, чи з'явилися після розмов із жертвами?

У нас вдома вбили 298 людей і ми маємо якось про це висловитися.

Р.Л.: Коли ми розробляли цей проєкт і представляли його на міжнародних платформах, у нас часто питали: «Який ваш особистий стосунок до того, що відбулося»? Після повномасштабного вторгнення це питання пропало. Всім стало очевидно, у чому наш зв'язок із темою. У нас вдома вбили 298 людей, і ми маємо якось про це висловитися.

М.У.: Фільм майстерно показав зв’язок між трагедією MH17 і повномасштабним вторгненням Росії в Україну. Які сенси ви у це вкладали?

Р.Л.: Ми почали роботу над фільмом у 2019 році, й весь час до повномасштабного вторгнення він мав функцію перестороги для міжнародної спільноти. Непокаране зло завжди ростиме, це неймовірно небезпечно. А коли відбулося повномасштабне вторгнення, то пропав сенс цієї перестороги. На деякий час я втратив сенс цього фільму і будь-яке бажання робити кіно. Згодом ми віднайшли сенс і вирішили додати епізод із 2022 року — він зв’язаний фразою голландського прокурора, який, цитуючи Солженіцина, говорить: «Насильство може бути виправдане тільки брехнею, а брехня має бути виправдана насильством. Саме тому треба розібратися у цій справі, щоб не допустити нового насильства у майбутньому». На слові «майбутнє» ми показуємо епізод евакуації цивільних з Ірпеня. У цій склейці — весь фільм.

М.У.: В одному з інтерв’ю ви казали, що фільм покликаний прояснити, хто є хто. Чи вдалося досягти цієї мети? Чи розуміє світ, хто правий, а хто неправий?

Росіяни самі прояснили, де чорне, а де біле, розпочавши вторгнення.

Р.Л.: Війна сильно змінилась. У 2014 році це була гібридна війна, у якій значення ЗМІ та збройного протистояння були однакові. Після 24 лютого інформаційна війна відійшла на другий план. Росія більше заклопотана інформаційним впливом на свою аудиторію. Вони вже самі все прояснили. Ми лише розказали свою точку зору. А вони самі, розпочавши вторгнення, прояснили, де чорне, а де біле. Тепер вже ясно, хто тут злочинець.

Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA
Постер фільму "Залізні метелики" на Sundance, Babylon13/TRIMA

М.У.: Розкажіть, як сприймають фільм на "Санденсі".

Р.Л.: Прем’єра була у старому кінотеатрі. Нам не дуже сподобався звук, і аудиторія реагувала досить дивно. Це була здебільшого професійна спільнота. А пізніше був інший показ — для звичайних людей, і вони були в захваті від фільму, залишились з нами спілкуватися, питали про війну. Людей дуже надихає, що вони мають можливість поспілкуватися зі справжніми українцями.

Я думав, що дивно почуватимусь тут, бо це далеко від дому. І взагалі, це гірськолижний курорт. Ми ж приїхали з протилежної сторони реальності. Але я щиро відчуваю, що ми тут робимо свою важливу роботу. Люди надихаються зустріччю з нами, ми дякуємо за допомогу, розповідаємо, за що ми боремось, хто наш ворог, і є відчуття, що ми зараз на своєму місці.

М.У.: Останнє питання хочу поставити про сцену з меблевого магазину — вона вразила мене найбільше. Розкажіть про неї, і чому ви її включили?

Р.Л.: Це моя улюблена сцена. Архівний фільм 1960-70 років про те, як влаштована система «БУК», ми клеїмо разом із сучасним російським телесюжетом про меблеву компанію із Санкт-Петербурга, яка зробила дитяче ліжечко у формі цієї системи. Це така шизофренія. Але виробник цих меблів, у якого беруть інтерв’ю, не розуміє, що не так. Він говорить «ми не журналісти, не політики, ми не підтримуємо насильство, ми просто меблярі». Цей шматочок — діамант, він добре змальовує, як росіяни абсолютно не сприймають себе громадянами своєї країни, вони виключені від реальності.

Більше

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG