Спеціальні потреби

Актуально

Трамп, Байден і коронавірус: як пандемія змінила передвиборчу гонку в США

Як COVID-19 вплинув на рейтинги Дональда Трампа і Джо Байдена та чому від коронавірусу найбільше страждають демократичні штати – читайте в нашому матеріалі

За нормальних умов у цей період вся увага американських ЗМІ була б прикута до президентської кампанії. Кандидати від обох партій по суті відомі, голосування вже у листопаді – тож саме час вирушати в турне штатами, збирати повні зали людей, робити фотографії з дітьми на мітингах та вести масштабну онлайн-кампанію в Твіттері та Інстаграмі. Але пандемія різко внесла свої корективи та розставила акценти зовсім по-іншому.

Рейтинги Трампа

Ще до початку пандемії експерти в США прогнозували: основним суперником Трампа на виборах цього року стане коронавірус. По суті, так і трапилось – через три місяці більшість американців найважливішою проблемою в країні називають COVID-19 та його наслідки.

Дональд Трамп під час візиту на завод "Ford"
Дональд Трамп під час візиту на завод "Ford"

Дональд Трамп переконаний: його адміністрація демонструє зразковий приклад боротьби з коронавірусом. На своїх брифінгах він наголошує: США проводять найбільшу кількість тестів на душу населення у світі, показують успіхи в розробці вакцин та піклуються про своїх громадян, які опинились у матеріальній скруті. У квітні частині платників податків розіслали чеки з одноразовою допомогою в щонайменше 1200 доларів – на них був підпис Дональда Трампа. “Я побудую країну ще сильнішу і кращу, навіть ніж до пандемії. Це стається вже – і ви можете це побачити. Ми справляємось надзвичайно добре!” – говорив президент журналістам.

Я побудую країну ще сильнішу і кращу, навіть ніж до пандемії. Це стається вже -  і ви можете це побачити. Ми справляємось надзвичайно добре!
Дональд Трамп, президент США

З іншого боку, зараз США переживають найгіршу економічну кризу з часів 2008 року та рекордний рівень безробіття, а президента критикують за неготовність до пандемії. Під стінами Білого дому неодноразово протестували медики, які вимагали кращого забезпечення, а одного разу під адміністрацією навіть виклали чорні мішки, які символізували померлих від COVID-19 американців. Критики президента переконані: якби Дональд Трамп з самого початку не заперечував серйозність загрози й почав діяти швидше, таких великих жертв вдалося б уникнути. Пандемія вже забрала життя понад 100 тисяч американців.

Попри це, рейтинги Дональда Трампа не сильно похитнулись. Рівень його підтримки дещо знизився порівняно із березнем, але не критично. За різними опитуваннями, зараз рейтинги президента зберігаються на рівні 44-49% – приблизно так, як і раніше. Один з провідних політологів США та директор центру політики Вірджинського університету Ларрі Сабато дає цьому таке пояснення:

“Люди розуміють, що президента складно звинувачувати в пандемії, або економічному колапсі, який прямо пов’язаний з речами, які президент не може контролювати. Але найважливіша причина в тому, що його базовий електорат – надзвичайно сильний, об’єднаний і відданий підтримці Трампа. Немає різниці, що він робить – вони будуть його підтримувати”, – прокоментував Сабато "Голосу Америки".

Люди, яким раніше подобався Трамп, думають, що він робить хорошу роботу з COVID-19 зараз. А ті, кому він не подобався, вважають, що він справляється жахливо.
Віт Ейрес, президент центру North Star Opinion Research

Політолог і президент центру North Star Opinion Research Віт Ейрес додає: “Люди, яким раніше подобався Трамп, думають, що він робить хорошу роботу з COVID-19 зараз. А ті, кому він не подобався, вважають, що він справляється жахливо. Оцінка президентських дій щодо пандемії відбувається через лінзи, які вже існували до цього”.

Цю тезу частково підтверджує те, що рівень схвалення дій Білого дому з подолання пандемії практично збігається із загальним рівнем підтримки Дональда Трампа. Згідно з опитуванням Gallup, план Білого дому підтримує половина дорослих американців. Втім, тут чітко помітно партійний поділ: дії адміністрації позитивно оцінюють 91% опитаних республіканців, 11% демократів та 50% незалежних виборців.

Сині штати страждають більше

Такий поділ має під собою ще одне підґрунтя. Якщо глянути на мапу США, то найбільше від коронавірусу постраждали так звані сині штати - ті, які зазвичай на виборах підтримують демократів і у 2016 голосували за Гілларі Клінтон. Червоні республіканські штати відчули на собі вплив вірусу менше: рівень зараження та смертності там помітно нижчий.

Цьому є кілька пояснень. По-перше, сині штати, як правило, є більш густонаселеними. Великі мегаполіси також здебільшого голосують за демократів. В таких місцевостях ризик поширення вірусу є природньо вищим, аніж в регіонах, де щільність населення є меншою.

Люди на пляжі Порт Арканзас у Техасі
Люди на пляжі Порт Арканзас у Техасі

Також, згідно з даними міських адміністрацій та медиків, від COVID-19 більше страждають афроамериканські та латиноамериканські спільноти, які становлять значну частину електорату демократів. Як правило, вони проживають в бідніших районах, де людям складніше отримати доступ до належного медичного забезпечення – а відтак рівень хронічних недуг серед них вищий. Крім цього, не білі американці частіше працюють у місцях, які в час пандемії входять у зону ризику – зокрема у супермаркетах та в громадському транспорті.

Тож попри те, що від вірусу страждають всі Сполучені Штати, умовний виборець демократів статистично піддається більшій небезпеці.

Серед штатів, які першими вирішили зняти жорсткі карантинні обмеження та відновити не критично важливий бізнес (як-от масажні салони чи фітнес-центри) – були саме червоні штати, як Джорджія, Техас чи Флорида. Дональд Трамп активно підтримував рішення республіканських губернаторів відкрити бізнес, щоб знизити збитки для економіки. Втім, на думку деяких експертів, це може зіграти проти самого президента – і можливо, похитнути підтримку з боку поміркованого крила республіканців.

Якщо в нас буде друга хвиля вірусу, якщо економіка в третьому-четвертому кварталі не покращиться, як наполягає Трамп, тоді я думаю, в нього будуть проблеми з переобранням.
Ларрі Сабато, директор центру політики Вірджинського університету

“Що ми бачимо зараз – нові випадки вірусу починають з’являтись у сільських місцевостях і там, де Трамп має найсильнішу підтримку: в червоних штатах і червоних частинах синіх штатів. Це може бути ризикованим кроком і дати зворотній ефект”, – міркує Норман Орнстін з "Американського інституту підприємництва".

“Якщо в нас буде друга хвиля вірусу, якщо економіка в третьому-четвертому кварталі не покращиться, як наполягає Трамп, тоді я думаю, в нього будуть проблеми з переобранням”, – додає Ларрі Сабато.

Гра на противагу

І тут пора згадати про Джо Байдена, кандидата в президенти від демократів. Протягом майже трьох місяців пандемії в США Байден був не таким помітним, як Дональд Трамп. Він закрився на карантин в своєму рідному штаті Делавер і на публіці вперше з’явився лише наприкінці травня – в День пам’яті, коли в США вшановують загиблих військових. Разом з дружиною він поклав квіти до меморіалу в своєму місті, після чого поїхав назад.

Джо Байден з дружиною
Джо Байден з дружиною

Протягом карантину Байден давав інтерв’ю американським телеканалам та спілкувався із виборцями онлайн, не виходячи з дому. В цей час Трамп практично щодня виступав на брифінгах, робив гучні заяви та був одним з основних ньюзмейкерів країни, що стосувалось COVID-19.

На додачу, нещодавно президент відвідав Арізону, Пенсильванію та Мічиган. Це були робочі візити, які стосувались протидії пандемії – але вони мали всі ознаки передвиборчого туру. З виступами перед американцями, промовами та гаслами, однаковою музикою і критикою свого основного конкурента – Джо Байдена. Сам Байден, якому восени виповнюється 78 років, таких подорожей та живих зустрічей зараз собі дозволити не може.

На думку Ларрі Сабато, пандемія може зіграти на користь обох кандидатів. Якщо все налагодиться – лаври отримає Дональд Трамп. Якщо ж до виборів, попри обіцянки президента, економічна та епідеміологічна ситуація не покращиться, від цього може виграти Джо Байден.

В бюлетені є ім’я Джо Байдена. Але що люди бачать, коли дивляться на нього - “Не Трамп”. Ці вибори - між Трампом і не Трампом.
Ларрі Сабато, директор центру політики Вірджинського університету

“В бюлетені є ім’я Джо Байдена. Але що люди бачать, коли дивляться на нього – “Не Трамп”. Ці вибори – між Трампом і не Трампом”, – переконаний політолог.

Таке сприйняття прослідковується навіть у незначних моментах. Тепер носіння маски в США можуть сприйняти як прояв політичної позиції. Під час візиту на завод “Ford” у Мічигані Трамп відмовився одягати захисну маску на публіці. За його словами, він не хотів з’являтись в ній перед журналістами. На своїх брифінгах він завжди виступає також без неї. В той час як Джо Байден під час покладання квітів мав чорну маску та окуляри – і навіть змінив свою основну фотографію в Твіттері, додатково підкресливши це. Американські ЗМІ одразу звернули на це увагу й провели політичні паралелі.

Політолог Віт Ейрес переконаний – деякою мірою таке протиставлення може зіграти на руку Джо Байдена – принаймні, зберегти його рейтинги від падіння. “Я думаю одним з великих ефектів цієї пандемії є те, що більшість уваги прикута до Трампа, а не Байдена”, – міркує політолог. “Тобто переобрання є радше референдумом про діяльність Трампа, аніж вибором між двома кандидатам. Певною мірою це грає на користь Байдена – його рейтинги сьогодні є приблизно такими самими, як вкінці лютого”.

Наразі Байден з невеликим відривом лідирує в загальнонаціональних опитуваннях, однак поступається Трампові в ключових штатах, за які точитиметься найбільша боротьба. Приблизно такою ж ситуація була в 2016 році із Гілларі Клінтон.

Та слід пам’ятати, що найважливішими на виборах у листопаді будуть якраз голоси у так званих “перехідних” штатах – які можуть проголосувати як за демократів, так і за республіканців. Тож те, як виборці оцінять зусилля Білого дому з подолання пандемії там, матиме вирішальний вплив.

Дивіться також: Як COVID-19 вплинув на президентську кампанію у США

Як COVID-19 вплинув на президентську кампанію у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:08 0:00

Всі новини дня

Ми вдячні за все, що отримуємо, але нам точно потрібно більше допомоги - посолка України в США Маркарова

Посолка України у Сполучених Штатах Оксана Маркарова, 18 квітня 2023 р. у Вашингтоні, США. AP Photo/Jacquelyn Martin

Посолка України в США Оксана Маркарова в ефірі американської недільної телепрограми Face the Nation заявила, що Україна вдячна за всю отриману допомогу, “але точно потребує більше” – на тлі посилення російських атак.

Відповідаючи на запитання ведучої Маргарет Бреннан про контрнаступ, Маркарова сказала: “У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю. Але, звісно, з додатковим обладнанням, з кожним центом, з яким ми зараз працюємо, ми сподіваємося, що наші командири, як тільки побачать можливість, почнуть це [контрнаступ - ред.]”.

У нас контрнаступ ніколи не припинявся, чесно кажучи. З 24 лютого ми зосереджувалися лише на тому, як звільнити нашу землю.
Оксана Маркарова

“Чи це буде один, чи кілька контрнаступів, але що швидше ми зможемо звільнити всі свої територію і всіх наших людей, звичайно, то краще”, - додала Маркарова.

Маркарова нагадала в ефірі про смертоносні атаки ракетами та безпілотниками з боку Росії. “Це терор. Це руйнування, яке він приносить”, - наголосила дипломатка. Вона подякувала американцям в ефірі каналу CBS за допомогу та обладнання, зокрема, системи протиповітряної оборони Patriot та NASAMS і додала: “Але також, знаєте, для розширення наших можливостей, які ми маємо зараз, нам точно потрібно більше”.

Також Оксана Маркарова наголосила, що від вступу України до НАТО виграє не тільки сама Україна, для якої це стане найкращою гарантією безпеки, але й Альянс, якому Україна, за її словами, забезпечить додану вартість.

На своїй сторінці у Facebook посолка поділилися телевізійними залаштунками: очікуючи на власну зйомку, мала змогу поспілкуватися із керівником американського банку Bank of America Брайяном Мойніганом.

Внаслідок контрнаступу Україна відвоює "стратегічно важливу територію" – посадовець Білого дому

Радник з національної безпеки США Джейк Салліван (праворуч) розмовляє із президентом США Джо Байденом (ліворуч) та держсекретарем Сполучених Штатів Ентоні Блінкеном на полях саміту Групи семи у Хіросімі, Японія, 21 травня 2023 р. AP Photo/Susan Walsh

"Ми віримо, що контрнаступ України буде успішним", - заявив радник Білого дому з нацбезпеки Джейк Салліван в неділю в ефірі каналу CNN.

Салліван наголосив, що контрнаступ – "це не іспит". "Ми не оцінюємо український контрнаступ [очікуваний - ред.] і не кажемо - ви впоралися добре завдяки тому, що ми надали вам, чи що ви цього не зробили", - сказав посадовець. За його словами, США прагнуть підтримати Україну, щоб надати їй змогу досягнути якомога більшого прогресу на полі бою, щоб мати з часом найсильнішу позицію у перемовинах.

Салліван не назвав жодних очікувань щодо дати можливої готовності сторін до переговорів, але сказав, що контрнаступ матиме значний вплив на це. “Я ось що скажу: президент Зеленський сам сказав, що ця війна врешті-решт завершиться дипломатичним шляхом”, - цитує Джейка Саллівана CNN.

Як повідомляв Голос Америки, Сполучені Штати, союзники та партнери зробили усе можливе, щоб допомогти Україні підготуватися до контрнаступу. Таку заяву озвучив цього тижня координатор Ради національної безпеки зі стратегічних комунікацій Джон Кірбі.

А газета Wall Street Journal цитувала слова українського президента про те, що Україна готова до контрнаступу, але він дорого коштуватиме країні.

Секретар РНБО України Олексій Данілов у інтерв’ю італійському виданню Corriere Della Sera повідомив, що стратегія України щодо контрнаступу — повернути свої кордони та запевнив, що Збройні сили України готові до нього.

Тим часом Міністерство оборони України 4 червня оприлюднило відеоролик "Плани люблять тишу". Заступниця міністра оборони Ганна Маляр підписала відео словами "Оголошення про початок не буде".

Раніше головнокомандувач ЗСУ генерал Валерій Залужний також публікував у соцмережах відеоролик зі закликом “Прийшов час повертати своє”. На ньому під молитву, в якій вояки просять «благословити наш рішучий наступ», показане відео тренуваннями військових.

Дивіться також:

Блінкен: Україна ніколи не стане Росією. ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:59 0:00

В Україні вшанували близько 500 вбитих війною дітей у Міжнародний день невинних дітей-жертв агресії

Дитяча іграшка на місці багатоквартирного будинку, пошкодженого російським ракетним ударом, Підгороднє, поблизу Дніпра, Україна, 4 червня 2023 р. REUTERS/Mykola Synelnykov

Організація об’єднаних націй відзначає 4 червня Міжнародний день невинних дітей – жертв агресії. В Україні цього дня вшанували пам'ять дітей, які загинули внаслідок збройної агресії Росії проти України.

Загиблих унаслідок російської війни дітей в Україні є вже щонайменше пів тисячі – цитує дані президента України Володимира Зеленського агенція Associated Press. Крім того, за інформацією ООН, ще близько 1000 українських дітей були поранені, а близько 16 тисяч були примусово вивезені до Росії.

Уночі 4 червня в Україні унаслідок ракетного удару загинула 2-річна дівчинка. Трагедія сталася у Підгородненській громаді Дніпропетровської області. Ще 5 дітей травмовано, 3 з них досі у важкому стані.

Видання Guardian пише з посиланням на агенцію France Presse, що атака на Дніпропетровщині, відповідальність за яку українська сторона покладає на Росію, частково зруйнувала кілька двоповерхових будинків, а також 10 приватних будинків, магазин і пошкодила газопровід. Загалом, офіційний Київ повідомляє, що внаслідок атаки постраждало щонайменше 22 особи.

Посолка Великої Британії у Києві Мелінда Сіммонс після чергової нічної авіаатаки заявила у Twitter, “що більше Росія намагатиметься стерти Україну, то більше України буде”. Дипломатка придбала пам’ятну вишиванку у цей день. Раніше Сіммонс також однією з перших повідомляла про загибель української дитини від російських обстрілів у Міжнародний день захисту дітей.

Міжнародні ЗМІ цитують вислів президента України Зеленського про те, що “російська зброя та ненависть продовжують щодня забирати та нищити життя українських дітей”, які могли б “стати відомими вченими, художниками, спортивними чемпіонами, творити історію України”. Видання NPR також цитує заклик віце-прем’єр-міністерки України Ірини Верещук з проханням уявити масштаби цієї трагедії, коли загиблу 2-річну дівчинку вибирав з-під завалів будинку її власний батько, який під час обстрілів був на чергуванні, а його дружина залишалася з донькою вдома.

Перша леді України Олена Зеленська цього дня взяла участь у відкритті пам'ятника дітям, які загинули внаслідок російської агресії. Пам’ятний знак “маленьким янголам” відкрили у Харкові, а Зеленська у Twitter написала: “Ми вшановуємо їхню пам'ять, але це за межами нашого розуміння - діти повинні жити”.

"Ми повинні захистити кожну невинну дитину", - закликав засновник благодійного фонду Save Ukraine / "Спасемо Україну" Микола Кулеба.

Як повідомляв Голос Америки, члени Конгресу засудили депортацію українських дітей та вважають це ознакою геноциду.

Дивіться також:

Китай заявляє, що конфлікт зі США був би катастрофою для всього світу, але відмовився від зустрічі міністрів оборони

Міністр оборони Китаю Лі Шанфу після виступу у Сінгапурі, 4 червня 2023 р. Mark Cheong/The Straits Times via REUTERS

Міністр національної оборони Китаю Лі Шанфу відмовився зустрітися зі своїм американським колегою для прямих переговорів під час безпекового саміту у Сінгапурі, але під час виступу заявив, що КНР прагне діалогу з США, бо серйозний конфлікт або протистояння між країнами стало б “нестерпною катастрофою” для всього світу.

Виступ посадовця цитує агенція Reuters. Водночас, як повідомляв Голос Америки, Китай відхилив запрошення американської сторони провести зустріч між міністром оборони США Ллойдом Остіном і міністром національної оборони Китаю Лі Шанфу на полях цього ж саміту.

Остін та Шанфу потиснули руки в кулуарах, але між ними не було “обміну по суті”, повідомляли в Пентагоні у п'ятницю.

Ллойд Остін напередодні заявив, що “Вашингтон не потерпить жодного примусу та залякування своїх союзників і партнерів з боку Китаю” - інформує видання ABC. Очільник Пентагону водночас запевнив Пекін, що Сполучені Штати залишаються відданими збереженню статусу-кво на Тайвані та віддали б перевагу діалогу, а не конфлікту.

На безпековій конференції у Сінгапурі Остін, як інформує агенція АР, лобіював підтримку бачення Вашингтона щодо “вільного, відкритого та безпечного Індо-Тихоокеанського регіону у світі правил і прав” як найкращий спосіб протистояти “посиленню китайської самовпевненості в регіоні”.

Китайський міністр у Сінгапурі сказав, що “світ достатньо великий для Китаю та США, щоб розвиватися разом” і додав, що “Китай і США мають різні системи та відрізняються багатьма іншими способами”. Водночас він звинуватив США та їхніх союзників у спробах дестабілізувати ситуацію в Тихоокеанському регіоні.

А під час того, як делегати саміту обговорювали ризики напруженості між Китаєм і США, ВМС Сполучених Штатів заявили, що китайський есмінець здійснив небезпечні маневри поблизу американського військового корабля у Тайванській протоці.

Міністр оборони США Ллойд Остін у своїй промові на саміті дорікнув Китаю за відмову вести військові переговори, в результаті, пише Reuters, “супердержави зайшли в глухий кут через свої розбіжності”.

Reuters також інформує, що поряд з промовами та панельними дискусіями високопосадовці розвідок обох сторін відвідали таємну зустріч керівників розвідки в Сінгапурі.

Німецька хвиля повідомляє, що на цій таємній зустрічі йшлося зокрема про Україну. А участь у розмові взяли представники 20 найбільших розвідувальних служб світ, без Росії.

У Росії арештовують за прапор власних Повітряно-космічних сил, бо він синьо-жовтий – британська розвідка

Мітинг біля російського консульства у Франкфурті, Німеччина, 31 травня 2023 р. AP Photo/Michael Probst

Міністерство оборони Великої Британії опублікувало дані розвідки про те, як співробітники російських спецслужб тлумачать “драконівське законодавство Росії”. Йдеться, зокрема, про хвилю арештів, причиною яких стало використання синьо-жовтої символіки.

У тому числі, представники Національної гвардії Росії заарештували 22-річного чоловіка поблизу Санкт-Петербурга за демонстрацію прапора власних Повітряно-космічних сил Росії. Причиною затримання стали кольори прапора – синьо-жовті.

Крім того, раніше арештували працівницю будинку престарілих, яка одягла на роботу синьо-жовту куртку.

Публічна демонстрація синьо-жовтих речей у Росії є поза законом, оскільки це може свідчити про непомітну підтримку України – припускає Міноброни Великої Британії.

А придушення таких проявів, вважають у британській розвідці, “підкреслює невпевненість та параноїдальні настрої російських чиновників щодо того, що вважається допустимим у дедалі більш тоталітарній системі”.

Водночас розвідка інформує, що критика арештів пролунала “з неочікуваного боку” – від ультранаціоналістичної і провоєнної Ліберально-демократичної партії Росії, чия власна символіка містить жовтий і синій кольори.

Більше

Відео - найголовніше

Face to Face. Врятовані обличчя захисників. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:02:50 0:00
XS
SM
MD
LG