Спеціальні потреби

Актуально

"Просування підтримки України і принципів Статуту ООН буде основним напрямком головування Іспанії в Раді ЄС" - Блінкен

Хосе Мануель Альбарес, міністр закордонних справ Іспанії, та державний секретар США Ентоні Блінкен. Вашингтон, 10 травня 2023. REUTERS/Evelyn Hockstein

Війна Росії в Україні лише посилила єдність союзників НАТО та призвела до зміцнення безпеки країн східного флангу Альянсу. Про це заявив державний секретар США Ентоні Блінкен. На прес-конференції із Хосе Мануелем Альбаресом, міністром закордонних справ Іспанії, Блінкен також високо оцінив підтримку Мадридом Києва перед обличчям повномасштабної російської агресії.

"Іспанія непохитно підтримує суверенітет і територіальну цілісність України - не лише на словах, а й у діях, - сказав Блінкен. - Включаючи надання дуже важливих систем озброєння в межах скоординованих зусиль, очолюваних міністром Остіном. Ви бачили сильну підтримку щодо санкцій ЄС проти Росії, щоб продовжити тиск на Росію через її агресію. Гуманітарна підтримка була надзвичайно сильною, як у тому, що надавалося Україні, так і в щедрості іспанського народу, який прийняв понад 175 тисяч українських біженців".

"Іспанія чітко дала зрозуміти, що просування постійної підтримки України – і принципів, які є основою Статуту Організації Об'єднаних Націй, включаючи повагу до суверенітету нації та територіальної незалежності – буде центральним напрямком її майбутнього головування в Раді Європейського Союзу. Це лише один із багатьох способів, якими Іспанія демонструє лідерство в об’єднанні союзників і партнерів навколо наших спільних інтересів і цінностей", - Блінкен.

Альбарес також нагадав: "Іспанія з першого дня засудила незаконну та невиправдану агресію Росії проти України. Ми підтримали 10 пакетів санкцій ЄС щодо Росії. Ми підтримали використання Європейського фонду миру для закупівлі зброї для України. Разом зі США ми мали зустрічі із представниками Міжнародного кримінального суду для переслідування за воєнні злочини, які скоюють в Україні, наші представники наукової поліції в Україні допомагають збирати докази. Ми надали найбільший пакет гуманітарної допомоги, який будь-коли надавала Іспанія іншій країні".

Відповідаючи на запитання про меншу підтримку Києва з боку так званого Глобального Півдня - країн Африки, Латинської Америки та Азії, глава іспанського МЗС зауважив, що Мадрид веде діалог із цими державами. "Існує продовольча криза, енергетична криза, це глобальна криза, що впливає на всі ці країни. І ми хочемо повідомити, що, звичайно, ми повністю віддані Україні, але ми не забуваємо про потреби всіх цих країн", - додав він. Блінкен своєю чергою нагадав про використання Росією продовольства як зброї, зокрема через блокування Чорноморської зернової угоди, що позначається на найбідніших країнах світу.

Крім того, Альбарес відзначив світову роль Китаю, зокрема у мирному процесі в Україні: "Китай – це країна – завдяки своїй демографічній вазі, військовому потенціалу, економічній вазі – надзвичайно важлива для глобальних викликів, таких як зміна клімату або використання впливу, який він має на Росію та Володимира Путіна, щоб якнайшвидше досягти миру в Україні, тому що війна в Україні – це не європейська війна, але це війна в Європі. Це війна проти принципів Статуту ООН, а Китай є постійним членом Ради Безпеки. Тож у цьому дусі ми працюємо з Китаєм".

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG