Спеціальні потреби

Актуально

Війна в Україні та притягнення РФ до відповідальності - на порядку денному Блінкена у В'єтнамі та Японії

Державний секретар США Ентоні Блінкен цього тижня відвідає В'єтнам і Японію. Серед питань порядку денного – російська війна в Україні та ядерне роззброєння, повідомили напередодні у прес-службі Держдепу.

В'єтнам є восьмим за величиною торговим партнером США, а США для В'єтнаму - найбільший експортний ринок.

Зустріч Блінкена з в’єтнамськими високопосадовцями в Ханої запланована за результатами телефонної розмови президента США Джо Байдена і голови правлячої Комуністичної партії В’єтнаму Нгуен Фу Чонга 29 березня. Тоді обидва лідери домовилися розширити двосторонні відносини між країнами.

В'єтнам проводить незалежну зовнішню політику. При цьому Китай і Росія - серед країн, що підтримують з В'єтнамом тісні зв'язки. Лідер компартії країни Чонг був одним з перших іноземних лідерів, хто відвідав Пекін у жовтні минулого року після того, як президент Китаю Сі Цзіньпін розпочав свій третій термін на посаді китайського лідера. Як повідомляють оглядачі, офіційний Ханой давав зрозуміти, що не обиратиме сторону між Вашингтоном і Пекіном на тлі зростаючої напруги між країнами.

На питання журналістів, чи Блінкен переконуватиме в'єтнамський уряд припинити закупівлю російської зброї, речник Державного департаменту відповів, що США вже оприлюднили свою позицію в цьому питання, зокрема, колегам у В’єтнамі.

"Це очевидно було б в інтересах В’єтнаму, а також відповідало б законодавству США, зокрема закону CAATSA, щоб такі партнери як В’єтнам диверсифікували свої оборонні закупівлі, відійшовши від Росії. Безумовно, ми широко повідомили про наші погляди на цю тему. Я залишу за В’єтнамом і нашими друзями у Ганої право коментувати їхні власні погляди та позицію, але, безперечно, ми чітко висловили нашу позицію з цього приводу», - зазначив речник Державного департаменту США Ведант Патель.

Після В’єтнаму Блінкен прямує до Японії, де 16 квітня міністри закордонних справ «Групи семи» зберуться на зустріч в місті Каруізава для обговорення ключових безпекових питань.

"Держсекретар обговорить зі своїми колегами планування шляху вперед з низки важливих питань, зокрема, війни Росії проти України, яка триває, ядерне роззброєння, продовольчу та енергетичну безпеку, а також просування ідеї вільної та відкритої Індійсько-Тихоокеанської зони", - повідомив речник Державного департаменту США Ведант Патель.

Він наголосив, що партнери "Групи семи" обговорюватимуть в Японії притягнення Росії до відповідальності за її агресію в Україні, зокрема, за злочини російських військ. "Наші партнери з "Групи семи" об’єднані в питанні притягнення Російської Федерації до відповідальності за їхній кричущий напад на територіальну цілісність і суверенітет України. Я не сумніваюся, що це буде темою для обговорення, і це питання, щодо якого наші партнери з G7 націлені й продовжуватимуть обговорювати", - заявив Патель.

Іншою темою обговорення партнерів стане нерозповсюдження ядерної зброї у світі, додав речник Держдепартаменту США. "Коли це стосується ядерного роззброєння та нерозповсюдження, наші партнери з G7, включно з Японією, відіграють невід’ємну роль. Я не сумніваюся, що ми будемо продовжувати обговорення цього питання, - зазначив Патель.

Візит Ентоні Блінкена у В'єтнам і Японію проходитиме з 14 до 16 квітня.

Дивіться також: Українці у в’єтнамській війні в лавах армії США

Всі новини дня

Громадяни Росії в Латвії мають скласти іспит на знання латвійської, інакше депортація. Відео

Половина з тих, хто прийшов на екзамен його успішно складають. Решта виправдовуються, що протягом багатьох років не знайшли можливості вивчити латвійську мову, бо їм вистачало російської.

ЗСУ тепер мають свій "фірмовий" почерк – унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Відео

Збройні сили України тепер мають свій "фірмовий" почерк, унікальний шрифт, розроблений дизайнером із Сум. Які українські традиції використали в роботі над шрифтом для ЗСУ, і чому армія Німеччини користується стилем, який розробили росіяни?

Росія заблокувала експорт зерна з українських портів. ООН нагадує про голод, каже, що ситуація "дуже серйозна"

Судно New Victory під прапором Белізу перевозить зерно в рамках Чорноморської зернової ініціативи ООН, протока Босфор у Стамбулі, Туреччина, 12 травня 2023 року. REUTERS/Yoruk Isik

Російська федерація повідомила Спільний координаційний центр (СКЦ) у Стамбулі про обмеження реєстрацій суден в українському порту Південний.

Незважаючи на загрозу продовольчої кризи та голоду у низці країн, Росія таким чином блокує експорт зерна з України та мотивує це своє рішення бажанням відновити експорт власного аміаку територією України.

Про це 1 червня повідомив Стефан Дюжаррік, речник Генерального секретаря Організації Об’єднаних Націй.

“Ми стурбовані постійним уповільненням реалізації Чорноморської ініціативи”, - сказав Дюжаррік. Та зокрема повідомив, у травні експорт зерна та інших культур становив менше половини обсягів, відправлених у квітні. Так, у травні з українських портів вийшли 33 судна. Лише 3 з них – з порту Південний.

“Це дуже серйозна ситуація. Треба рухатися вперед. Ініціативу планується відновити 17 липня”, – сказав Дюжаррік.

Раніше ООН заявляла, що не має запасного плану на випадок, якщо Росія вийде з угоди, що дозволяє Україні експортувати зерно на міжнародні ринки.

“Глобальні гарячі точки голоду зростають, про що ми вас регулярно сповіщаємо”, - наголосив Дюжаррік. Він також запевнив, що секретаріат ООН надав практичні пропозиції “всім сторонам”.

Як повідомляв Голос Америки, 31 травня ООН заппропонувала Україні, Росії й Туреччині почати підготовку до відновлення транзиту російського аміаку через Україну. Це одна з “вимог” Кремля, у разі невиконання якої Росія погрожувала заблокувати експорт зерна з України.

Мінінфраструктури України 1 червня повідомила, що українська сторона надіслала листа до СКЦ з вимогою відновити повноцінну роботу. Йдеться про діяльність СКЦ у складі 3 інспекційних команд та 9 інспекцій на день. “Українські інспектори наразі перебувають в СКЦ та готові негайно приступити до роботи в разі відновлення реєстрації суден”, - інформує міністерство.

“Сподіваємося, що партнери по [зерновій - ред.] Ініціативі все ж таки знайдуть рішення та припинять цей шантаж Росії всього світу. Адже значення Зернової Ініціативи вже доведено світовим продовольчим ринком і світ не має мовчати”, - йдеться у оприлюдненій заяві Мінінфраструктури.

У ній також йдеться про 7 місяців “саботажу та гальмування роботи з боку російської делегації в СКЦ”, у результаті чого світ недоотримав мінімум 20 млн тонн продовольства.

За інформацією відомства, упродовж 10 місяців роботи Зернової ініціативи експортовано понад 30,5 млн тонн продукції українських аграріїв.

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео

Українську “Мавку” показують на великих екранах у США. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:05:37 0:00

Українська “Мавка” збирає зали глядачів в американських кінотеатрах. Анімаційний фільм за мотивами Лісової пісні Лесі Українки вийшов у прокат на великих екранах у США.

Чи може Україна завдавати ударів по території Росії? Коментарі законодавців США. Відео

Упродовж травня Росія здійснює повітряні атаки на українські міста, зокрема на Київ, ледь не щодня. Як на це реагують в Конгресі? Що кажуть про можливість України завдавати ударів по території Росії? І як пропонують притягнути росіян до відповідальності?

Більше

XS
SM
MD
LG