Спеціальні потреби

Не слід недооцінювати України!


Євромайдан у Києві. Фото: Джеймс Брук
Наприкінці 1940-х років рівень смертності серед радянських військ, які боролися проти українських повстанців у Західній Україні, був вищим, ніж смертність радянських військ в Афганістані в 1980-х роках.

Цей маловідомий факт, який довго приховувався радянською цензурою, допомагає пояснити, чому після двох місяців суворої зимової погоди, українці, як і раніше, стоять на барикадах проти свого уряду.

Під люб’язною, а іноді веселою зовнішністю багатьох українців є прихована самодисципліна, сталеві нерви і вражаюча здатність до співпраці під тиском задля загальної справи.

Багато європейців, включаючи мене, передбачали, що проєвропейські протести наприкінці листопада закінчаться через тиждень або два, що протестувальники складуть свої намети і скерують свою політичну енергію на президентські вибори у березені 2015 року.

Два місяці пізніше, перед лицем атак «Беркуту», снайперського вогню з дахів і поливання водою в умовах арктичної погоди, українці як і раніше стоять прямо. Насправді, тепер є більше протестуючих, ніж будь-коли. Президент Янукович пропонує поступки за поступками, сподіваючись уникнути південноамериканського розвитку подій – ранішого відходу через задні двері з президентської адміністрації.Волонтери-«борці» готуються покинути Майдан для виконання місії. Фото: Джеймс Брук

Янукович, 63 -річна радянська людина, опинився перед лицем новго, пострадянського покоління українців. Українці думають про себе як європейців. І, що є малозрозумілим за межами України, більша частина цього покоління виросла у пошані до подвигів УПА, Української повстанської армії. Вивчаючи фотографії протестів, ви, дедалі частіше побачите червоно-чорний прапор УПА. Прислухайтеся до ритуального вигуку: «Слава Україні – Героям слава!» Це давнє привітання УПА від 1940-х років.

Що ще помагає протестувальникам? Дуже добре знання місця.

На північ розташована Білорусь, на схід – Росія. Білорусь перебуває під правлінням здорового 59-річного диктатора Олександра Лукашенка. Росія – у віданні здорового, 61-річного авторитарного Володимира Путіна. Лише біологічний фактор може зупинити цих двох чоловіків від керування своїми країнами ще протягом 15 років. В умовах, коли обидві країни опинилися у глибокій політичній зимі, українці можуть ясно бачити своє майбутнє у цій слов’янській тріойці – і вони не хочуть цього.

У світогляді Кремля українці стають жертвами вічного антиросійського альянсу Польщі – Литви – Швеції . Ще раз, ці історичні вороги Росії пхаються туди, куди вони не належать, загрожуючи російському Чорноморському підчерев’ю.Написи на наметі на київському Майдані. Фото: Джеймс Брук

Спроба Путіна експортувати свою економічну і політичну модель в Україну, за всіма ознаками, приречена на провал.

Росія, Саудівська Аравія Півночі, плаває в морі нафти і газу. Путін може витратити 50 мільярдів доларів на Олімпійські ігри в Сочі, дозволити, щоб розікрали половину грошей, і ніхто не здвигне бровами. Чому ? Тому, що є гроші, що залишилися на виплату зарплат і пенсій на час .

Але Україна є нормальною країною. Як у випадку Франції чи Бразилії, вона змушена виготовляти продукти, які хочуть купити інші люди і жити в межах своїх можливостей . Російська модель не працює в Україні, яка експортує кукурудзу і сталь.

В умовах жорсткої економії необмежена корупція викликає протест. На Майдані поширене переконання, що один з президентських синів Олександр, за професією стоматолог, наполегливо трудився протягом перших 1000 днів перебування свого батька на посаді. Вартість його бізнес-імперії, як вважають, у даний час становить близько півмільярда доларів.

Протестувальники кажуть, що політично пов’язані особи захоплюють чужі бізнеси. Підприємці побоюються починати нові компанії. За таких умов найкращим варіантом для молодих людей є емігрувати до Західної Європи для роботи в якості громадян другого сорту.Графіті біля Майдану. Фото: Джеймс Брук

Це пояснює, чому українські протестувальники кажуть, що вони борються за «європейські цінності». Це оправдання для судів, суддів і прокурорів, які борються з корупцією та крадіжками підприємств з боку впливових політиків. Це вирішальне програмне забезпечення сучасної ринкової економіки.

Нестачу цього відчуває сучасна Росія. Результатом того є те, що Путін втратив серця і уми українців. І навіть 15 мільярдів доларів російських кредитів не можуть змінити настроїв українців.

Іншим елементом, що живить протести, є винятково невміле поводження президента Януковича щодо демонстрацій.

Він добре грав геополітичну гру в листопаді минулого року, ведучи країну до Євросоюзу, і що дуже обурило Путіна. Роблячи цей фальшивий крок на Захід, Янукович зміг потиснути на Кремль для отримання 15 мільярдів доларів допомоги.

Але на внутрішньому фронті, знову і знову, його сили безпеки вдалися до занадто гострих заходів. Кожного разу, коли дух протесту відставав, зроблений смартфоном відео-запис демонстрував, що його сили безпеки вдавалися до нових злочинів. У відповідь на це на Євромайдані кількість протестувальників збільшувался з двох тисяч до 200 тисяч.

В останньому відеозаписі видно «беркутівців», які роздягають чоловіка з його традиційного козацького одягу, змушують стояти голим на снігу, тоді як службовці б’ють його і насміхаються над ним.

Глава Української Православної Церкви Патріарх Філарет сказав, що цей козак символізує Україну: голий, катований, тримаючи голову високо, не здаєится грубій силі.Сажа від спалених шин, що змішується з водою з пожежних шлангів «Беркуту», позначає лінію фронту. Фото: Джеймс Брук

Якість і близькість відеозапису козака сказує на те, що відео зробив службовець безпеки, який опісля оприлюднив його у ЗМІ.

Справді, деякі люди думають, що Янукович має справи з опозицією тому, що його уряд залишають дотеперішні прихильники. Сотні працівників «Беркуту» отримали поранення, і кілька частин у західному районі країни перейшли на бік протестувальників. Проте командування української армії дало ясно зрозуміти, що воно не залишить казарм для участі в цій політичній боротьбі. Не менш важливо, що олігархи, прихильники Януковича, обмірковують те, чи краще тепер провести реформи, ніж пізніше опинитися перед можливістю націоналізації своїх активів з боку революційного уряду.

Поява проєвропейського уряду, який боротиметься з корупцією в Україні, може виявитися екзистенціальним викликом Путіну. У зв’язку з існуванням проросійських груп в Криму, які загравають з ідеєю відокремлення, в президента Росії може виникнути спокуса відправити російських «миротворців» в Україну, як було у випадку Чехословаччини у 1968 році. Але йому доведеться чекати один місяць. Діючи зараз, він зіпсував би своє довгоочікуване, розраховане на 50 мільярдів доларів, щоу для «Нової Росії» – Зимові Олімпійські ігри у Сочі, всього через Чорне море з України.

На даний момент червоно-чорні прапори УПА поширюються на демонстраціях, майорять над домовинами мучеників-протестувальників. Ці прапори сигналізують, що не буде ніяких компромісів, жодного відступу. Ці кольори символізують «Українську червону кров, пролиту на українському чорноземі». Як тепер здається, єдине, що може розтопити барикади зі снігу і льоду в Києві, можуть бути загальні вибори у травні.
XS
SM
MD
LG