Спеціальні потреби

Бжезінський закликає Москву відмовитися від застосування сили в Україні


Збіґнєв Бжезінський

Колишній радник з національної безпеки Збіґнєв Бжезінський закликав Росію і Україну врегулювати свій конфлікт політичними методами. На думку експерта, таке рішення «має включати відмову від використання сили проти України з боку Росії».

У той же час він попередив, що будь-які інші варіанти призведуть до серйозних економічних і політичних наслідків для Росії.

Бжезінський – американець польського походження, який працював радником в адміністрації президента Джиммі Картера, – опублікував статтю в газеті Washington Post, у якій вказав, що у президента Росії Володимира Путіна є три основні варіанти дій. У першому випадку він може піти на «залагодження відносин з Україною, припинивши атаки на її суверенітет і економічний добробут».

«Це вимагатиме... негласного прийняття Росією тривалого руху України до членства в Європейському Союзі. У той же самий час, повинно бути ясно вказано, що Україна не буде прагнути до членства в НАТО, а Захід не буде обговорювати це питання», – пише екс-радник Білого дому.

Бжезінський додає, що в цьому випадку Росія також повинна ясно дати зрозуміти, що вона більше не очікує, що Україна стане частиною «Євразійського Союзу», який, на його думку, є «прикриттям для відтворення чогось, що нагадує колишній Радянський Союз або царську імперію».

Другий варіант, пише Бжезінський, включає продовження підтримки Путіним погано завуальованої військової інтервенції, що ставить своєю метою порушення нормального життя в окремих регіонах України.

«Якщо Росія і далі буде йти цим шляхом, то, очевидно, Заходу доведеться ввести довгострокові і дійсно серйозні санкції, щоб Росія відчула болючі наслідки порушення суверенітету України, – пише він. – Такий несприятливий результат, ймовірно, призведе до появи відразу двох економічно відсталих країн у Східній Європі: України, підірваної деструктивними діями Росії, і самої Росії».

Третій варіант, на думку Бжезінського, це рішення Путіна піти на вторгнення в Україну з використанням більш потужного військового потенціалу Росії.

«Такий крок, однак, не тільки призведе до відплатних заходів у з боку Заходу, але й спричинить опір з української сторони, – пише він. – Якщо цей опір буде тривалим иа інтенсивним, то від членів НАТО будуть все голосніше вимагати підтримки українців різними методами, щоб зробити конфлікт більш витратним для агресора».

Наслідками третього варіанту для Кремля «буде не тільки постійна ворожість сорокамільйонного населення України, але також економічна і політична ізоляція Росії з підвищенням імовірності заворушень всередині країни», резюмує Бжезінський.

XS
SM
MD
LG