Актуально
У Житомирі запроваджують американський досвід бюджетування
У Житомирі запроваджують американський досвід бюджетування. За кошти Агентства США з міжнародного розвитку тут проводять експеримент з переведення міського бюджету з постатейного – на програмно-цільовий метод.
У Житомирській центральній міськлікарні №1 нема проблем з фінансуванням. Принаймні таке складається враження, коли медики з гордістю демонструють нещодавно придбане супердороге обладнання – комп’ютерний томограф для променевої діагностики онкозахворювань ціною у понад п’ять мільйонів гривень. Таку медтехніку у державних лікарнях не часто побачиш. Утім, як запевняють лікарі, проблеми з нестачею фінансів у них ті самі, що й у всієї вітчизняної медицини. А діагностичний диво-апарат допомагає зекономити на лікуванні.
Як пояснюють медики, вчасний і точний діагноз зменшив летальність, ускладнення і рецидиви. Це скоротило терміни перебування пацієнтів у стаціонарі. А отже, зменшились витрати на ліжко-місця та інші планові статті бюджету, куди раніше гроші втікали, як вода у пісок.
У пологовому відділенні лікарні обладнання теж найсучасніше. Пацієнти почуваються, наче в дорогій комерційній клініці. Лікарі заперечують: живуть, як усі, на міський бюджет.
Микола Суслик, начальник управління охорони здоров’я Житомирської міськради зазначає:
«Ви сьогодні у звичайній бюджетній комунальній установі міста Житомира. Ця бюджетна установа надає допомогу нашим жителям».
Але ж як це можливо, що бюджетний заклад розбагатів, коли ресурсів у бюджеті не додалося? Це диво управлінці пояснюють відмовою від звичного постатейного фінансування і переходом на новий метод – програмно-цільовий.
Крім лікарень, цей метод уже випробували на собі житомирські школи. У міському ліцеї №25 обміркували, чого потребують найперше, склали бюджетні програми і ось, мають те, про що мріяли давно... У класі інформатики з’явився навчально-комп’ютерний комплекс. А шкільну систему опалення переобладнали в сучасну енергозберігаючу. Можна вимикати тепло на вихідні й регулювати подачу при коливаннях погоди. Економить третину коштів, ще й учням і вчителям забезпечує комфорт.
Експеримент триває у Житомирській області вже третій рік. І, як кажуть в обласній адміністрації, переконливо довів свою ефективність. Одна за одною школи, лікарні, комунальні підприємства багатіють, відмовляючись від неефективного постатейного фінансування, коли всіх цікавило тільки те, як профінансована стаття бюджету, і ніхто не питав – а що ж це дало.
Запроваджувати метод допомагає Агентство США з міжнародного розвитку. Як каже В’ячеслав Зубенко, заступник гендиректора Інституту бюджету та соціально-економічних досліджень, самим Сполученим Штатам цей інструмент колись допоміг виборсатись із кризи:
«За кошти США ми здійснюємо технічну допомогу Міністерству фінансів у реалізації цього експерименту. Цей метод бюджетування пішов зі Сполучених Штатів Америки, вони є піонерами його застосування, вони почали застосовувати цей метод бюджетування ще у 50-х роках минулого сторіччя».
Сьогодні експеримент діє лише в кількох пілотних областях. Але як сподіваються урядовці, такими успіхами, як тут у Житомирі, невдовзі зможуть похвалитися бюджетні заклади по всій Україні.
Олена Гоголь, начальник відділу реформування місцевих бюджетів Міністерства фінансів України додає:
«Запровадження програмно-цільового методу не буде зупинятися. А в перспективі, з 2014-го року, цей метод має бути розповсюджений на всі місцеві бюджети України».
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.
Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.
- Голос Америки
Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео
Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.
- Голос Америки
США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).
Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.
“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.
За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.
Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:
- 18 пускових установок M142 HIMARS;
- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;
- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);
- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);
Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.
За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.
Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.
Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я
Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.
Форум