Спеціальні потреби

Камерон у Брюсселі виторговує особливі умови для Великобританії в ЄС


"Все складно" між ЄС та Великою Британією. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:44 0:00

"Все складно" між ЄС та Великою Британією. Відео

У четвер та п’ятницю у Брюсселі пройде саміт ЄС, порядок денний якого домінуватиме питання: Чи залишиться в лавах цієї організації Великобританія і, якщо так, то на яких умовах? За два дні до початку саміту в столицю Бельгії прибув прем’єр-міністр країни Дейвід Камерон, аби представити керівництву ЄС та основним партіям Європарламенту план реформ відносин між ЄС та Великобританією та заручитися їхньою підтримкою.

До кінця 2017-го року британці на референдумі мають вирішити, чи хочуть вони, аби їхня країна залишалася в ЄС. Прем’єр-міністр країни цього хоче, але - з більшими правами та голосом в цій організації. У плані, з яким Камерон за останні 6 місяців об’їздів більше європейських столиць, ніж будь-який інший прем’єр в історії, вимог чимало. Але основні з них такі.

Британія хоче, аби в ЄС чітко визнали, що євро – не єдина валюта Європейського Союзу.

У Лондоні хочуть встановлення запобіжників, аби Великобританію не залучали до допомоги країнам-банкрутам в єврозоні. Там прагнуть зменшити регулювання з боку ЄС в економічній сфері та вимагають надати національним парламентам більше повноважень блокувати рішення ЄС.

Центральний пункт в британському плані – імміграція. У Великобританії хочуть встановити правило, згідно з яким, аби претендувати на такі ж соціальні пільги, які і британські громадяни, іммігрант з іншої країни-члена ЄС мусить прожити у Великобританії щонайменше чотири роки.

Також Камерон відкинув будь-який рух до створення спільної європейської армії та заявив, що не не хоче, аби ЄС втручався в регулювання роботи британської поліції.

Ось з цими та іншими пропозиціями Камерон приїхав на переговори в Брюссель. Одна із зустрічей – з президентом групи соціалістів та демократів в Європарламенті.

У нас немає плану Б. У нас є план А – Британія залишається в Європейському Союзі як його активний та конструктивний учасник.
Жан-Клод Юнкер, президент Європейської комісії

«Я підтримую необхідність того, аби Британія залишалася в ЄС. Зараз Європейський парламент не може прийняти рішення щодо змісту цього документу чи домовленості, якщо її вдасться досягти», - сказав по завершенню зустірчі президент прогресивного альянсу соціалістів та демократів ЄС Джанні Піттелла.

За словами президента Європейської комісії Жан-Клода Юнкера іншого виходу, ніж домовлятися, - немає:

«У нас немає плану Б. У нас є план А – Британія залишається в Європейському Союзі як його активний та конструктивний учасник».

Зустрічається Камерон і з президентом Європейської ради Дональдом Туском. Напередодні Туск заявив про реальну загрозу розпаду ЄС через вихід з нього Великобританії:

«На кону участь Великобританії в ЄС. Це питання може вирішувати тільки британський народ. Але також на кону і майбутнє Європейського Союзу, яке ми можемо вирішити тільки разом. І коли ми це робитимемо, ми не можемо і не будемо йти на компроміс стосовно фундаментальних свобод та цінностей».

Деталі цієї угоди Камерон має обговорити з лідерами держав-членів ЄС. Якщо лідери домовляться про зміст угоди, а британці проголосують за те, щоб залишитися в ЄС за нових умов, аби ті набути чинності, необхідно, щоб ключові моменти угоди підтримали в Європарламенті.

«Такі політичні операції завжди дуже хиткі. Нам треба знайти компроміс між 28 державами-членами, потім - компроміс з Комісією та Парламентом як європейськими інститутами. Європейський Союз має погодитися в принципі, а потім, на основі погодженого принципу, почнеться законотворча діяльність», - пояснює президент Європарламенту Мартін Шульц.

На кону участь Великобританії в ЄС. Це питання може вирішувати тільки британський народ. Але також на кону і майбутнє Європейського Союзу, яке ми можемо вирішити тільки разом.
Дональд Туск, президент Європейської ради

Але чи допоможе підтримка угоди лідеарми країн-членів ЄС Камерону переконати британців проголосувати за ЄС на референдумі? Критики сумнівються: запропоновані заходи не достатньо глибокі, малоймовірно, що вони допоможуть зменшити міграцію, а усе, що стосується розподілу повноважень між Британією та ЄС настільки складне, що навіть фахівцям у цьому важко розібратися. Утім, це може започаткувати політику особливих умов та спеціальних угод між ЄС та окремими країнами-членами цієї організації.

Дивіться також: Православна церква в Росії - централізована та є інструментом держави - експерт

Діяльність РПЦ спрямована на підрив України - фахівець. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:30 0:00

  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG