Спеціальні потреби

Актуально

Чи здатен Китай деескалувати ядерну кризу, що виникла через російське вторгнення до України? 

Фото Xinhua News Agency: почесна варта Китаю розгортає прапор на площі Тяньаньминь, Пекін, 1 жовтня 2022 року

На тлі занепокоєння щодо можливого ядерного конфлікту між Росією та Заходом через Україну, є надії, що Китай зможе розрядити кризу.

Але на думку аналітиків, найвпливовіший союзник Росії може не мати бажання чи можливості допомогти.

«Якщо якась сила і має вплив на Путіна - це Китай», — сказав Стів Цанг, директор Китайського інституту Лондонського університету SOAS.

Проблема, за словами Цана, в тому, що «зовнішня політика під керівництвом [президента Китаю] Сі [Цзіньпіна] ставить на перше місце Китай, а не світ».

Китай - єдиний постійний член Ради Безпеки ООН, який пообіцяв не використовувати першим ядерну зброю. Це також найбільший торговельний партнер Росії та, можливо, країна з найбільшим політичним впливом на Москву.

Але деякі аналітики кажуть, що у Пекіна мало стимулів допомагати Вашингтону врегулювати кризу через несприйняття підходу адміністрації Байдена до питання Тайваню. Вони кажуть, що продаж американської зброї острову, який Китай сподівається колись приєднати, разом із нещодавніми візитами високопосадовців США сприймається як підтримка правлячої партії, яка виступає за незалежність Тайваню.

Це критично важливий фактор, тому що Пекін має подумати: "Для чого я це роблю, враховуючи, що США, здається, регулярно роблять кроки, щоб зашкодити інтересам Китаю, від торгівлі до технологій, від питання Тайваню до Індійсько-Тихоокеанського регіону", - сказав Юань Цзіньдун, професор із зовнішньої політики Китаю в Сіднейському університеті.

І навіть якби він захотів, Китай може виявитись нездатним переконати Путіна припинити війну, заявили деякі експерти у коментарі Голосу Америки.

Президент Росії Путін в Кремлі, 4 овтня 2022 року
Президент Росії Путін в Кремлі, 4 овтня 2022 року

«Вплив Китаю на війну в Україні обмежений», — сказав Чжу Фен, декан Школи міжнародних досліджень Нанкінського університету східного Китаю.

Враховуючи, що війна ведеться проти Путіна, закликати його припинити її зараз означало б вимагати від нього визнати поразку, сказав Чжу.

«Чи зможе Китай переконати його? Переконати його померти політичною смертю? Він не послухає», — сказав Чжу.

Юань погодився: "Путін просто скаже: «Дякую, але ні». Він повинен думати про щось серйозніше, в тому числі про своє виживання".

Китай публічно закликав до переговорів і мирного вирішення проблеми.

На зустрічі з міністром закордонних справ України на полях сесії Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку минулого місяця міністр закордонних справ Китаю Ван Ї сказав: "Як відповідальна велика країна та постійний член Ради Безпеки ООН, Китай завжди відданий діалогу заради миру, не стоїть осторонь, не підливає олії у вогонь і тим більше не шукає егоїстичних вигод. Ми завжди стоїмо на стороні миру та продовжуватимемо відігравати конструктивну роль".

Хоча позиція Пекіна щодо війни неоднозначна — Китай не засудив російське вторгнення, і він разом із Бразилією, Габоном та Індією нещодавно не підтримав резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує підтримувані Москвою референдуми на сході України — Пекін не надав Росії політичну та військову підтримку.

Під час нещодавньої зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна, Путін заявив, що у Китаю є занепокоєння щодо війни.

Прем'єр-міністр Китвю Лі Кек'ян виступає на прийнятті на Національному дні Пекіна, 30 вересня 2022 року
Прем'єр-міністр Китвю Лі Кек'ян виступає на прийнятті на Національному дні Пекіна, 30 вересня 2022 року

Аналітики кажуть, що, можливо, Сі міг запропонувати шляхи деескалації в приватних розмовах з Путіним, а інші припускають, що Китай може не вірити, що ядерна криза неминуча.

Цілком можливо, що Китай "не думає, що Путін використовуватиме ядерну зброю, тому що Путін не схильний до самогубства, - сказав Чжу. Це буде великий удар для особистого політичного майбутнього Путіна, і Росія стане невдалою державою".

Саймон Чен, професор політології Національного університету Тайваню, сказав, що найбільше хвилює Пекін те, що Путін втратить політичну владу через повну поразку у війні.

«Це може зашкодити шансам Путіна отримати ще один термін на президентських виборах у 2024 році та підвищити шанси опозиційних демократичних партій у Росії, які близькі до США, — сказав Чень. - Це не вигідно Китаю, і Китай справді цього не хоче. Ось чому Пекін хоче, щоб обидві сторони домовилися припинити війну».

Програш Москви у війні може послабити найсильнішого політичного союзника Китаю проти США, сказав Юань.

«Повна поразка Росії залишить Китай [на самоті] проти США та його європейських і азіатських союзників і партнерів і дуже ускладнить Китаю досягнення того, що він задумав», — сказав Юань.

Цанг із SOAS стверджує, що в інтересах Китаю відігравати набагато сильнішу посередницьку роль, навіть якщо високопосадовці Китаю не бачать у цьому користі.

«Якщо Китаю вдасться покласти край війні, він стане провідним світовим миротворцем і зробить багато користі для глобального іміджу Китаю, а закінчення війни також принесе економічні вигоди, — сказав Цанг. - Проблема в тому, що Сі не бачить цього, і ніхто в китайському уряді не наважується йому сказати».

На думку аналітиків, робота над припиненням конфлікту в Україні може також допомогти Китаю досягти довгострокових геополітичних цілей і покращити свій імідж.

Алан Чонг, доцент Школи міжнародних досліджень імені С. Раджаратнама в Сінгапурі, каже, що конфлікт в Україні використовувався Тайванем, щоб стверджувати, що Китай незабаром вторгнеться на острів. Однак уряд США заявив, що не має доказів підготовки Пекіна до вторгнення.

Вторгнення Росії в Україну також підживлює європейські підозри, що амбітний трансконтинентальний торговий шлях Пекіна — ініціатива «Один пояс, один шлях» — приховує імперські наміри та боргові пастки, у які країни можуть потрапити.

Однак Китай може не вважати, що покращити імідж важливо.

«Покращення іміджу не вирішить проблему Китаю з Тайванем. Це може навіть не призвести до меншої рішучості США, тому можна сказати, що Китаю потрібен позитивний стимул», — сказав Сунь Юнь, директор компанії Китайська програма у центрі Стімсона у Вашингтоні.

Зрештою, дії чи бездіяльність Пекіна щодо війни в Україні, здається, ґрунтуються на його відносинах із Вашингтоном.

Звертатися за допомогою до Китаю з Росією, водночас «роздмухуючи вогонь» щодо Тайваню, «не спрацьовує, — сказав китайський аналітик Чжу, відображаючи точку зору Пекіна. - Якщо ви хочете, щоб Китай допоміг, чому ви так ставитеся до Китаю?»

Всі новини дня

Допомога Україні сьогодні, це – допомога самим собі завтра, кажуть експерти США - Just Security

Про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося домовитися з виробниками, кажуть дослідники.

Допомогти Україні в протистоянні з Росією сьогодні означає для США допомогти самим собі завтра у протистоянні з Китаєм, вважають аналітики вашингтонських дослідницьких установ, які закликають адміністрацію Джо Байдена активніше допомагати Україні перемогти у війні проти Росії.

Війна в Україні відкрила «слабкі місця» США та союзників Америки у підготовці до протистояння «великих держав», вважають колишній посол США в Україні, а нині старший директор Євразійського центру Атлантичної ради Джон Гербст та Дженніфер Кафарелла, керівниця апарату Інституту вивчення війни.

«Надзвичайний російський наступ послужив необхідним тривожним сигналом для Сполучених Штатів і Заходу, щоб підготуватися до потворних потреб цієї нової ери суперництва великих держав. – пишуть дослідники у публікації для спеціалізованого видання Just Security.

Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради
Джон Гербст, старший директор Євразійського центру Атлантичної ради

Гербст і Кафарелла вважають, що російська віна проти України показує, що Сполучені Штати протягом багатьох років забагато зосереджувалися на «незвичних війнах» на Близькому Сході та в Південній Азії, а тому зробили надто мало, щоб підготуватися до викликів Росії Путіна, чи дій керівництва Китаю.

Нині, як вважають дослідники, «героїчний опір України вторгненню Росії дав Заходу безцінну можливість виправити ці помилки». Коли українські війська призупинили просування російських військ, Сполучені Штати та Європа, на думку Гербста та Кафарелли, почали активно діяти: НАТО та ЄС допомогли Україні зупинити агресію Кремля, покарали Москву санкціями, збільшили витрати на оборону та посилили оборону біля російських кордонів, а також посилили НАТО запланованим вступом Фінляндії та Швеції.

Уперше за багато десятиліть члени НАТО зрозуміли, що на обговорення нової стратегії немає багатьох років, тож діяти треба швидко, зауважують дослідники. І так, як колись у ХХ-му столітті війна в Іспанії стала передвісницею наступних воєн, так російська війна проти України, може показати, до чого потрібно готуватися, кажуть Гербст і Кафарелла.

Слабкі місця – мало снарядів, виробництво не готове виробляти більше

Зокрема з’ясувалося, що війна, яку веде Росія, не схожа на сучасні війни, а більше нагадує тактику Першої світової, коли противника намагалися придушити артилерією. І до такої війни США і союзники не готові, бо якщо вірити підрахункам, опублікованим журналістами, російські війська вистрелюють по 40-50 тисяч снарядів з артилерії щодня, а США виробляють лише 15 тисяч на місяць, а українські війська можуть вистрілити в районі 7 тисяч на день, наводять дослідники дані газети New York Times.

Також виробники виявилися неготовими збільшити виробництво без довгострокових контрактів від Пентагона. «Сполучені Штати вже мають багаторічні затримки на замовлення від союзників на американські ракетні системи Patriot через нестачу сировини та промислових потужностей для виробництва», – пояснюють дослідники. Вони, щоправда, додають, що про збільшення виробництва HIMARS, які виявилися надзвичайно ефективними в Україні, вдалося вже домовитися з виробниками.

На думку дослідників, Китай пильно стежить за розвитком подій, і оцінює спроможність США виправити минулі промахи. Тому, вони вважають, що для того, щоб не допускати більше слабких місць, щоб політика стримування не викликала сумнівів, адміністрація Байдена повинна продемонструвати лідерство. А США повинні зробити все, щоб ця війна стала «першою і єдиною в епоху суперництва великих держав». А шлях до цього, на думку Гербста і Кафарелли, полягає у тому, щоб надати Україні засоби для перемоги у цій війні, включно зі засобами протиповітряної оборони.

«Сполучені Штати та їх союзники повинні надіслати Україні більш досконалі системи озброєння, такі як ракети та артилерія з більшою дальністю до 300 кілометрів (185 миль), а також сучасні танки, щоб витіснити російські сили та досягти завершення цього конфлікту чимшвидше», – пишуть дослідники.

Бо перемога України завдала б «рішучого удару по агресивній зовнішній політиці Путіна та надіслала б Пекіну серйозне попередження». А також, вона б зміцнила зв’язки в альянсі демократичних країн, що, на думку Гербста і Кафарелли, є, можливо, найважливішими елементом для запобігання наступного масштабного конфлікту.

Ріст економіки США перевищив очікування

Фото: крамниця в Нью-Йорку, 25 листопада 2022 року (Photo by Yuki IWAMURA / AFP)

Економіка США росла швидше, ніж прогнозувалось раніше. В середу Бюро економічного аналізу США оприлюднило оцінку зростання ВВП на рівні 2,9% в третьому кварталі для аннуалізованих даних, або 0,7% для квартальних даних.

Бюро покращило свої оцінки, порівняно з попередніми даними озвученими минулого місяця - на рівні 2,6%, замість 2,9%

"Друга оцінка в основному відображує покращення в оцінці споживчих витрат та фіксованих інвестицій, яке дещо компенсувало зниження оцінок приватних інвестицій в запаси. Імпорт, який враховується у ВВП зі знаком "мінус", зменшився більше, ніж оцінювалось раніше", - пояснили в установі.

В другому кварталі економіка США показала падіння на рівні 0,6%, згідно з аннуалізованим показником, або 0,1% на основі квартальних даних.

Економічне зростання було зафіксоване, попри високу інфляцію і створює основу для втілення плану Федерального резерву із подальшого підвищення ставок. Федеральний резерв США вже неодноразово підвищував ставки цього року, намагаючись стримати інфляцію.

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео

Президентка Єврокомісії: «Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини». Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:54 0:00

«Росія повинна заплатити за свої жахливі злочини, в тому числі за злочин агресії проти суверенної держави. Росія також повинна заплатити фінансово за вчинене спустошення», - заявила президентка Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.

Зеленський запросив Ілона Маска в Україну - NYT

Засновник компаній SpaceX та Tesla Ілон Маск. 25 серпня 2022. REUTERS/Adrees Latif

Президент України Володимир Зеленський 30 листопада запросив американського мільярдера Ілона Маска відвідати Україну, щоб побачити збитки, завдані країні російськими військами, повідомляє видання The New York Times.

Такий візит міг би допомогти бізнесменові зрозуміти ситуацію, перш ніж робити заяви про неї, сказав Зеленський через відеозв’язок із The New York Times DealBook Summit.

«Якщо ви хочете зрозуміти, що тут зробила Росія, приїжджайте в Україну, і ви побачите це на власні очі. Після цього ви скажете нам, як закінчити цю війну, хто її почав, і коли ми можемо її закінчити», – цитує Зеленського видання.

На початку жовтня американський мільярдер, засновник компанії SpaceX Ілон Маск у твітері написав, що задля досягнення миру Україна має залишатися нейтральною, а Росії треба віддати Крим. При чому, за його словами, «Крим формально є частиною Росії, як це було з 1783 року (до помилки Хрущова)».

Ця заява викликала осуд українського суспільства. Після критики та реакції президента Володимира Зеленського Маск заявив, що і далі підтримує Україну, але виступає проти «масштабної ескалації» у війні Росії проти України.

У лютому Ілон Маск безкоштовно надав Україні термінали Starlink для потреб українських військових.

У вересні компанія Маска SpaceX заявила, що не може продовжити фінансування роботи терміналів і звернулася до оборонного відомства США з проханням узяти на себе ці витрати. Невдовзі після цього власник SpaceX Ілон Маск сказав, що Starlink продовжать роботу в Україні незалежно від того, чи Пентагон платитиме за це.

Росія може продовжувати війну в Україні протягом всієї зими - Білий дім

Фото: ЗСУ проводять постріл із системв "Буревій" в Донецькій області, на тлі продовження російських нападів проти України. 29 листопада 2022 року. Radio Free Europe/Radio Liberty/Serhii Nuzhnenko 

Росія, ймовірно, продовжить свою війну в Україні принаймні протягом усієї зими, - таке припущення висловив речник Ради національної безпеки США Джон Кірбі.

"Росіяни не продемонстрували жодних ознак того, що вони збираються зупинити або сповільнити атаки на цивільну інфраструктуру, які вони здійснюють протягом останніх кількох тижнів. Фактично, всі ознаки, які ми бачимо, свідчать про те, що вони мають намір продовжувати це робити", - сказав Кірбі.

Він нагадав про оголошений напередодні новий пакет допомоги від США у 53 мільйони доларів на відновлення пошкодженої інфраструктури. "Ми можемо спробувати допомогти Україні, щоб світло було в якомога більшій кількості вікон протягом зими, але це буде викликом, тому що ми не думаємо, що росіяни зупиняться".

Крім того, у спілкуванні із журналістами Кірбі сказав, що США "цілковито підтримують міжнародну спільноту у притягненні Росії до відповідальності за воєнні злочини та жорстокості проти українського народу".

Раніше Європейський Союз запропонував створити спеціальний міжнародний суд, який очолив би розслідування воєнних злочинів Росії в Україні, а також розробити механізм використання заморожених санкціями російських активів для фінансування відбудови України.

Коментуючи цю новину, речник генсека ООН Стефан Дюжаррик заявив: "Генеральному секретарю відомо, що на різних платформах ведуться дискусії щодо можливого створення міжнародного трибуналу щодо ситуації в Україні, зокрема, щодо питання злочину агресії. Будь-яке рішення про створення такого трибуналу, за участю або без участі Організації Об’єднаних Націй, залишається за державами-членами".

Напередодні голова парламентської фракції «Слуга народу», член комітету з питань нацбезпеки та оборони Давид Арахамія сказав, що у міжнародних партнерів України є певний супротив щодо створення трибуналу для покарання Росії. Для того, щоб змінити цю ситуацію, Україна, за словами Арахамії, наразі намагається "увімкнути увесь спектр інструментів парламентської дипломатії", повідомляє Радіо Свобода.

У статті використані матеріали Reuters

Більше

XS
SM
MD
LG