Спеціальні потреби

Актуально

Чи здатен Китай деескалувати ядерну кризу, що виникла через російське вторгнення до України? 

Фото Xinhua News Agency: почесна варта Китаю розгортає прапор на площі Тяньаньминь, Пекін, 1 жовтня 2022 року

На тлі занепокоєння щодо можливого ядерного конфлікту між Росією та Заходом через Україну, є надії, що Китай зможе розрядити кризу.

Але на думку аналітиків, найвпливовіший союзник Росії може не мати бажання чи можливості допомогти.

«Якщо якась сила і має вплив на Путіна - це Китай», — сказав Стів Цанг, директор Китайського інституту Лондонського університету SOAS.

Проблема, за словами Цана, в тому, що «зовнішня політика під керівництвом [президента Китаю] Сі [Цзіньпіна] ставить на перше місце Китай, а не світ».

Китай - єдиний постійний член Ради Безпеки ООН, який пообіцяв не використовувати першим ядерну зброю. Це також найбільший торговельний партнер Росії та, можливо, країна з найбільшим політичним впливом на Москву.

Але деякі аналітики кажуть, що у Пекіна мало стимулів допомагати Вашингтону врегулювати кризу через несприйняття підходу адміністрації Байдена до питання Тайваню. Вони кажуть, що продаж американської зброї острову, який Китай сподівається колись приєднати, разом із нещодавніми візитами високопосадовців США сприймається як підтримка правлячої партії, яка виступає за незалежність Тайваню.

Це критично важливий фактор, тому що Пекін має подумати: "Для чого я це роблю, враховуючи, що США, здається, регулярно роблять кроки, щоб зашкодити інтересам Китаю, від торгівлі до технологій, від питання Тайваню до Індійсько-Тихоокеанського регіону", - сказав Юань Цзіньдун, професор із зовнішньої політики Китаю в Сіднейському університеті.

І навіть якби він захотів, Китай може виявитись нездатним переконати Путіна припинити війну, заявили деякі експерти у коментарі Голосу Америки.

Президент Росії Путін в Кремлі, 4 овтня 2022 року
Президент Росії Путін в Кремлі, 4 овтня 2022 року

«Вплив Китаю на війну в Україні обмежений», — сказав Чжу Фен, декан Школи міжнародних досліджень Нанкінського університету східного Китаю.

Враховуючи, що війна ведеться проти Путіна, закликати його припинити її зараз означало б вимагати від нього визнати поразку, сказав Чжу.

«Чи зможе Китай переконати його? Переконати його померти політичною смертю? Він не послухає», — сказав Чжу.

Юань погодився: "Путін просто скаже: «Дякую, але ні». Він повинен думати про щось серйозніше, в тому числі про своє виживання".

Китай публічно закликав до переговорів і мирного вирішення проблеми.

На зустрічі з міністром закордонних справ України на полях сесії Ради Безпеки ООН у Нью-Йорку минулого місяця міністр закордонних справ Китаю Ван Ї сказав: "Як відповідальна велика країна та постійний член Ради Безпеки ООН, Китай завжди відданий діалогу заради миру, не стоїть осторонь, не підливає олії у вогонь і тим більше не шукає егоїстичних вигод. Ми завжди стоїмо на стороні миру та продовжуватимемо відігравати конструктивну роль".

Хоча позиція Пекіна щодо війни неоднозначна — Китай не засудив російське вторгнення, і він разом із Бразилією, Габоном та Індією нещодавно не підтримав резолюцію Ради Безпеки ООН, яка засуджує підтримувані Москвою референдуми на сході України — Пекін не надав Росії політичну та військову підтримку.

Під час нещодавньої зустрічі Путіна та Сі Цзіньпіна, Путін заявив, що у Китаю є занепокоєння щодо війни.

Прем'єр-міністр Китвю Лі Кек'ян виступає на прийнятті на Національному дні Пекіна, 30 вересня 2022 року
Прем'єр-міністр Китвю Лі Кек'ян виступає на прийнятті на Національному дні Пекіна, 30 вересня 2022 року

Аналітики кажуть, що, можливо, Сі міг запропонувати шляхи деескалації в приватних розмовах з Путіним, а інші припускають, що Китай може не вірити, що ядерна криза неминуча.

Цілком можливо, що Китай "не думає, що Путін використовуватиме ядерну зброю, тому що Путін не схильний до самогубства, - сказав Чжу. Це буде великий удар для особистого політичного майбутнього Путіна, і Росія стане невдалою державою".

Саймон Чен, професор політології Національного університету Тайваню, сказав, що найбільше хвилює Пекін те, що Путін втратить політичну владу через повну поразку у війні.

«Це може зашкодити шансам Путіна отримати ще один термін на президентських виборах у 2024 році та підвищити шанси опозиційних демократичних партій у Росії, які близькі до США, — сказав Чень. - Це не вигідно Китаю, і Китай справді цього не хоче. Ось чому Пекін хоче, щоб обидві сторони домовилися припинити війну».

Програш Москви у війні може послабити найсильнішого політичного союзника Китаю проти США, сказав Юань.

«Повна поразка Росії залишить Китай [на самоті] проти США та його європейських і азіатських союзників і партнерів і дуже ускладнить Китаю досягнення того, що він задумав», — сказав Юань.

Цанг із SOAS стверджує, що в інтересах Китаю відігравати набагато сильнішу посередницьку роль, навіть якщо високопосадовці Китаю не бачать у цьому користі.

«Якщо Китаю вдасться покласти край війні, він стане провідним світовим миротворцем і зробить багато користі для глобального іміджу Китаю, а закінчення війни також принесе економічні вигоди, — сказав Цанг. - Проблема в тому, що Сі не бачить цього, і ніхто в китайському уряді не наважується йому сказати».

На думку аналітиків, робота над припиненням конфлікту в Україні може також допомогти Китаю досягти довгострокових геополітичних цілей і покращити свій імідж.

Алан Чонг, доцент Школи міжнародних досліджень імені С. Раджаратнама в Сінгапурі, каже, що конфлікт в Україні використовувався Тайванем, щоб стверджувати, що Китай незабаром вторгнеться на острів. Однак уряд США заявив, що не має доказів підготовки Пекіна до вторгнення.

Вторгнення Росії в Україну також підживлює європейські підозри, що амбітний трансконтинентальний торговий шлях Пекіна — ініціатива «Один пояс, один шлях» — приховує імперські наміри та боргові пастки, у які країни можуть потрапити.

Однак Китай може не вважати, що покращити імідж важливо.

«Покращення іміджу не вирішить проблему Китаю з Тайванем. Це може навіть не призвести до меншої рішучості США, тому можна сказати, що Китаю потрібен позитивний стимул», — сказав Сунь Юнь, директор компанії Китайська програма у центрі Стімсона у Вашингтоні.

Зрештою, дії чи бездіяльність Пекіна щодо війни в Україні, здається, ґрунтуються на його відносинах із Вашингтоном.

Звертатися за допомогою до Китаю з Росією, водночас «роздмухуючи вогонь» щодо Тайваню, «не спрацьовує, — сказав китайський аналітик Чжу, відображаючи точку зору Пекіна. - Якщо ви хочете, щоб Китай допоміг, чому ви так ставитеся до Китаю?»

Всі новини дня

Австрія допоможе Україні у розмінуванні на понад 2 мільйони доларів. Загальні потреби України в очищенні від мін оцінюють у 40 мільярдів

Федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив, що жоден австрійський солдат не ступить на українську землю для розмінування, поки це зона бойових дій. На архівному фото: виступ у парламенті, 12 травня 2023 р. REUTERS/Leonhard Foeger

Австрія профінансує обладнання для розмінування українських земель вартістю 2 мільйони євро (близько 2,15 мільйона доларів США). Австрійські ЗМІ підкреслюють, що австрійські фахівці, у тому числі військові, до України не поїдуть, а гуманітарна підтримка, зокрема, щодо розмінування, не суперечить нейтральності позиції Австрії.

Відень у відповідній заяві зазначає, що замінування українських територій ускладнює використання сільськогосподарських угідь, цитує заяву CNN.

Австрійське видання Weekend.at свідчить, що потенційна участь Австрії у гуманітарній операції з розмінування в Україні “розділила внутрішню політику останніми днями” та викликала інтенсивні дискусії.

Утім, для розуміння ситуації, австрійський уряд оперує такими показниками: територія України, забруднена мінами, приблизно втричі перевищує розмір цілої Австрії.

Віце-канцлер Вернер Коглер заявив: “Бути нейтральним не означає, що ми сидимо, склавши руки, і дивимося в інший бік. Республіка Австрія зараз підтримує Україну двома мільйонами євро на розмінування”.

“Таким чином, ми допомагаємо українським дітям знову відвідувати дитсадки та школи. І зміцнюємо продовольчу безпеку, дозволяючи фермерам знову обробляти свої поля”, - цитує віце-канцлера країни Weekend.

Водночас федеральний канцлер Австрії Карл Нехаммер заявив: “Факт залишається фактом: жоден австрійський солдат не ступить на українську землю для розмінування, поки це зона бойових дій. Ми допомагаємо з фінансовою підтримкою для розмінування”.

Як раніше повідомляв Голос Америки, Україна є найбільш замінованою країною у світі, а для щоб розмінувати українські землі, постраждалі від війни Росії, потрібно 40 мільярдів доларів.

“Є замінованих 174 тисяч квадратних кілометрів. Це як декілька Австрій”, – заявляла в інтерв’ю Голосу Америки віце-премʼєрка України Ірина Верещук.

Обладнання для розмінування Україні також обіцяє надати Південна Корея.

Дивіться також:

Андрій Єрмак: Постачання Україні західних літаків – це «вирішене питання». Ексклюзивне інтерв'ю

«Сьогодні це вже не дискусія, це вирішене питання», – сказав Андрій Єрмак у розмові з Голосом Америки.

Постачання Україні західних літаків – це «вирішене питання», сказав в ексклюзивному інтерв'ю Голосу Америки голова офісу президента України Андрій Єрмак. Він наголосив, що на зустрічі країн Групи семи у Хіросімі, президент США Джо Байден заявив, що США приєднуються до «коаліції літаків».

«Сьогодні це вже не дискусія, це вирішене питання», – сказав Андрій Єрмак у розмові з кореспондентом Російської служби Голосу Америки Михайлом Комадовським.

«Я тільки можу підтвердити слова нашого президента, який, по-перше, подякував, бо це була офіційна заява президента Сполучених Штатів про те, що США приєднуються до коаліції літаків. До того ж, ми чули заяви партнерів, таких як Нідерланди, Данія, Франція, Польща, які заявили про свою готовність негайно розпочати тренування наших пілотів», – сказав Єрмак у розмові по відео-зв’язку з Києва. Він додав, що це перший «дуже важливий крок», який «відкриває можливість для подальшого постачання літаків до України».

Говорячи про терміни, він сказав, що Україна зацікавлена, «щоб це сталося якнайшвидше».

«Ми вважаємо і бачимо, що це навчання розпочнеться дуже скоро. Я сказав би, що йдеться про дні. І ми сподіваємося, що постачання літаків країнами, які вже заявили про свою готовність, теж почнуться дуже скоро. Дуже віримо, що це будуть місяці, а не дуже тривалий термін», – сказав Єрмак.

«Літаки для України – це, безумовно, захист нашого неба, це дотримання такої необхідної переваги українців у небі, це, може, єдине місце, де ми ще не такі сильні, але це дуже важливо для нас», – додав голова офісу президента України.

Як повідомляв Голос Америки, президент США Джо Байден сказав президенту Зеленському на зучтрічі G7 у Хіросімі, що «США разом зі своїми партнерами почнуть тренувати українських пілотів на винищувачах четвертого покоління, включаючи F-16, щоб підсилити українську авіацію».

Байден також заявив, що президент Зеленський запевнив його, що Україна не використовуватиме західні винищувачі для ударів по території Росії.

Дивіться також:

Коли розпочнеться тренування на сучасних винищувачах? ЧАС-ТАЙМ
please wait

No media source currently available

0:00 0:29:58 0:00

Данія оголосила інвестиційний фонд для підприємців і аграріїв України на понад 133 мільйони доларів

Колишній міністр оборони Данії, а нині міністр промисловості, бізнесу та фінансів Мортен Бьодсков. AP Photo/Cliff Owen

1 мільярд данських крон (близько 133 млн. доларів США) – спеціальну програму на таку суму запустив Інвестиційний фонд Данії для України. Про це було оголошено під час Українського інвестиційного форуму у Копенгагені 26 травня.

Колишній міністр оборони Данії, а нині міністр промисловості, бізнесу та фінансів Мортен Бьодсков протвітив, що зацікавлення програмою виявили понад 150 компаній.

“Перші великі проекти вже в розробці”, – інформує міністр.

Інвестиційний фонд має на меті допомогти українським підприємцям і аграрній галузі, - інформує Еuromaidan Press.

За попередніми повідомленнями міністра Бьодскова, серед проектів, які Данія підтримає в Україні, є критична інфраструктура, школи, лікарні та бізнес-співпраця.

Міністерка економіки України Юлія Свириденко нагадує, що Данія є одним із лідерів щодо фінансової допомоги Україні.

З початку повномасштабного вторгнення загальна військова підтримка Данії склала 1,4 млрд доларів США, а загальна гуманітарна допомога, в тому числі макрофінансова – 212 млн. доларів США.

“Спеціальний інвестиційний фонд, створений для України, буде фінансувати проекти із залученням найкращих данських технологій та інноваційних рішень, і буде доступний як для державного, так і для приватного секторів”, - цитує Юлію Свириденко прес-служба Мінекономіки України.

Йдеться про проекти у таких галузях, як відновлювальна енергетика, будівельні матеріали, технології відновлення комунального господарства, а також оборонні технології та технології подвійного призначення.

За інформацією Мінекономіки, уже затверджено фінансування для постраждалих компаній – “Нібулону” нададуть кредит на 25 млн євро, ще 15 мільйонів євро – компанії “Агрофьюжн”. Також кредити нададуть агрокомпаніям, розташованим біля лінії фронту в Миколаєві.

Раніше Данія заявляла про готовність прийняти у себе так званий "саміт миру", можливо у липні цього року. Голос Америки повідомляв про вимоги української сторони щодо такої зустрічі.

Міністр закордонних справ Данії Ларс Льокке Расмуссен заявив у понеділок, згідно з повідомленнями ЗМІ, що Данія готова прийняти мирні переговори між Україною та Росією наступного липня.

"Якщо Україна визнає, що настав час провести таку зустріч, це було б фантастично", — цитувала міністра закордонних справ Данії Ларса Расмуссена агенція Reuters.

Міністр також додав, що така зустріч потребувала б "не лише союзників України".

"Необхідно зацікавити та залучити такі країни, як Індія, Бразилія та Китай", — сказав він. Але він також додав: "Мені важко уявити участь Росії".

Ларс Расмуссен заявляв, що вітає рішення Вашингтона підтримати спільні програми союзників із підготовки українських пілотів на винищувачах F-16.

"Стратегічне значення неможливо переоцінити", - написав Расмуссен про таке рішення у Твіттері і додав хештег "Слава Україні".

Росіяни «параноїдально доносять один на одного», а Путін відроджує «сталінський антиамериканізм» - ЗМІ про атмосферу в Росії

Діти у Москві під час церемонії святкування вступу до піонерської організації. У Росії відродили дитячу комуністичну організацію та святкують 101-у річницю "Всесоюзної піонерської організації". Москва, Росія, 21 травня 2023 року. Sofia Sandurskaya, Moscow News Agency photo via AP

Західні ЗМІ інформують свої читачів про відродження радянських традицій та відтворення атмосфери страху, притаманної Раяднському Союзу.

Як пише московська кореспндентка газети Washington Post, російські парафіяни засудили священників своєї церкви, які виступали за мир замість того, щоб проповідувати перемогу у війні на Україні. Вчителі втратили роботу після того, як діти почали говорити, що вони проти війни, батьки доносять на дітей, діти на батьків – між росіянами панує «ворожа і параноїдальна атмосфера», а громадяни країни воюють не лише з Україною, а і між собою.

З критиками війни розправляється не лише диктаторський режим президента Путіна, а звичайні люди доносять одне на одного у стилі “найтемніших років сталінських репресій”, описує атмосферу в Росії керівниця московського бюро газети Робін Діксон.

За словами Діксон, росіяни пишуть тисячі доносів одне на одного, після яких влада порушує кримінальні звинувачення, суди виносять вироки, а люди живуть у страху переслідувань та звільнення з роботи.

Епідемія підслуховувачів і стук у двері від ФСБ

Випадкові сусіди підслуховують приватні розмови в ресторанах і вагонах потягів, а потім викликають поліцію, щоб вони арештували "зрадників" і "ворогів", свідчить журналістка. Пости в соцмережах і навіть повідомлення у приватних чатах призводять до "стуку в двері агентів ФСБ".

Раніше також видання Німецька хвиля писало про “вибух епідемії доносів” у Росії з початком війни Кремля проти України. За інформацією видання, люди в Росії найчастіше звертаються до поліції і Роскомнагляду (федерального органу нагляду у сфері зв'язку, інформаційних технологій та ЗМІ, – ред.) з повідомленнями про факти “дискредитації армії РФ” або про “поширення проукраїнської пропаганди”.

Журналістка Washington Post нагадує, що доноси в Росії заохочуються державою, а новини про арешти та судові переслідування активно поширюються пропагандистами на федеральних телевізійних каналах і в соцмережах – у відповідь на заклик президента Путіна “очистити націю від зрадників”.

Ця хвиля доносів — це одна з ознак тоталітаризму.
Андрій Колесніков

“Ця хвиля доносів — це одна з ознак тоталітаризму, коли люди розуміють, що добре — з точки зору президента — і що погано”, — цитує Washington Post Андрія Колесникова, московського політичного аналітика із Фонду Карнегі.

Сам Колесников цього тижня опублікував розвідку у виданні Foreign Affairs під назвою “Змова проти Росії”, де стверджує, що “Путін відродив сталінський антиамериканізм, щоб виправдати невдалу війну”.

Пояснення програшів Путіна - за методиками Сталіна

Кремль, пише Колесніков, змінив ідеологію, “оскільки “спеціальна військова операція” Москви в Україні перетворюється на тривалу і важку війну. Так, згідно з новою концепцією, “справжня боротьба Росії ведеться проти могутніх Сполучених Штатів, які хочуть її знищити, тоді як Україна, як і Європейський Союз і НАТО, є лише слухняними сателітами США”.

Це може бути “зручним поясненням” для Кремля того, чому війна триває так довго і чому Путін “виявився не таким вже й великим військовим стратегом”. Це також допомагає пояснити пересічним росіянам, чому взагалі почалася війна - пише Foreign Affairs.

“Кремль налаштований на повну серйозність. Зациклюючись на Сполучених Штатах, Путін використовує пізні сталінські доктрини, які становили ідеологічну основу холодної війни: США правлять світом і завжди хотіли послабити, якщо не знищити нас. [...] Як знав Сталін і виявив Путін, ставлення [росіян до США] можна змінити за допомогою ефективної пропаганди”, - пише Колесников.

Антиамериканізм як основа пропаганди війни

Він також нагадує, що в останні роки правління Сталіна антиамериканізм став наріжним каменем радянської пропаганди. За радянського лексикону Путін запозичив і зневажливе слово “англосакси”, яке з його ініціативи у 2022 році стало часто вживанням у кремлівських дискусіях і навіть увійшло у словниковий запас пересічних росіян.

У лютому 2022 року 31 % росіян позитивно ставилися до США. Через рік, за даними недержавного Левада-центру, тільки 14% респондентів ставилися до США позитивно, а 73% — негативно. Лише 18 % опитаних росіян мали позитивну думку про країни ЄС у лютому 2023 року, у порівнянні з 69 %, які не мали позитивної думки.

“У поєднанні з теоріями змови та зростаючою ізоляцією самого Путіна російська прихильність до Америки стала потужним рецептом мілітаризму”, - пише Foreign Affairs.

"Для Путіна все вбачається через призму США і Заходу", - написав Андрій Колесников у Твіттері.

Київ просить Берлін про ракети Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів

На цьому фото, наданому Міністерством оборони Південної Кореї, винищувач F-15K летить з крилатою ракетою повітряного базування Taurus під час навчань біля західного узбережжя країни. Південна Корея, 13 вересня 2017 року. (Міноборони Південної Кореї через AP).

Україна звернулася до Берліна з проханням надати їй ракети «повітря-земля» Taurus із радіусом дії понад 500 кілометрів, повідомляють західні інформаційні агентства.

Про те, що з України надійшов запит на ракети довгого радіусу дії, у суботу повідомили агентства AFP та Reuters з посиланням на речницю міністерства оборони Німеччини.

"Останніми днями ми отримали запит від української сторони", - сказала неназвана речниця міністерства, яка також не надала інших деталей і не відповіла, чи Берлін готовий задовольнити прохання Києва щодо крилатих ракет повітряного базування.

На початку травня Британія оголосила, що надіслала в Україну крилаті ракети Storm Shadow із радіусом дії понад 250 км, що стало першою оголошеною партію цього типу зброї, про яку Київ довго просив своїх союзників.

Проте ракети спільного німецько-шведського підприємства Taurus Systems з дальністю понад 500 кілометрів дозволили б Україні подвоїти відстань, на якій би Київ міг вражати противника і завдавати значних ударів по території окупованого Криму, чи усередині Росії.

Сполучені Штати та інші західні країни, які постачають зброю Україні, досі обережно ставилися до надання Києву зброї, яка могла б вражати цілі в Росії, через побоювання ескалації конфлікту.

Як повідомляв Голос Америки, на саміті Групи семи у Хіросімі президент США Джо Байден заявив, що взяв обіцянку з президента України Володимира Зеленського, що Київ не використовуватиме західні винищувачі, які планується надати Україні, для ударів по території Росії.

Німеччина, яка раніше вагалася щодо постачання зброї, стала протягом останнього часу другим після Сполучених Штатів постачальником військової допомоги Україні.

Два тижні тому Берлін оголосив про найбільшу досі партію зброї, яку зібрав для України, на суму понад 3 мільярди доларів. Вона включала 30 додаткових танків Leopard 1, понад 100 бойових броньованих машин і понад 200 безпілотників-розвідників.

Першою про можливість постачання ракет дальнього радіусу дії повідомила німецька газета Frankfurter Allgemeine Zeitung. А на початку тижня німецьке видання RND опублікувало інтерв’ю з депутатом опозиційного Християнсько-демократичного союзу Німеччини та полковником у відставці Родеріхом Кізеветтером, який закликав Бундесвер передати Україні німецькі крилаті ракети великої дальності Taurus.

Він сказав, що Німеччина має невелику кількість цих високоточних керованих ракет, які можуть принести величезну якісну додану вартість Україні та дозволять завдавати ударів по російській військовій інфраструктурі далеко за лінією фронту.

«10 років тому близько 600 таких крилатих ракет було придбано для Бундесверу, але тільки близько 150 з них зараз є придатні до використання», — сказав він RND.

Західні партнери України досі він були обережним у питанні надання Києву винищувачів і ракет класу «повітря-земля», але дедалі більше політиків, серед них – впливових опозиціонерів, зокрема, у США та Німеччині, виступають за те, щоб надати Україні «всю необхідну зброю» для швидкої перемоги.

Більше

XS
SM
MD
LG