Спеціальні потреби

Екс-міністр внутрішньої безпеки США: Пандемія коронавірусу зробить охорону здоров'я пріоритетом нацбезпеки


Колишній міністр безпеки США Майкл Чертофф

Майкл Чертофф (Michael Chertoff), колишній міністр внутрішньої безпеки США в адміністрації Джорджа Буша-молодшого, який очолював це відомство під час терористичної атаки 11 вересня 2001 року, в інтерв'ю кореспондентці Російської служби «Голосу Америки» Дарині Діегутс поділився своєю думкою про те, чи доречні паралелі між масштабами кризи, викликаної пандемією коронавірусу, і нападом терористів на США майже двадцятирічної давності.

Майкл Чертофф: Я б сказав, це дещо інший масштаб. Але це не означає, що це менш серйозно. Пандемія - це не раптова річ. Ця криза назрівала деякий час. Це не було несподіванкою. З іншого боку, попри всі жахи атаки 11 вересня, вона була відносно локалізованою, у той час як нинішня криза носить глобальний характер, і її вплив відчувають у всьому світі. Тому масштаб впливу географічно набагато більше, ніж 11 вересня.

Дарія Діегутс: Сьогодні експерти в області охорони здоров'я кажуть, що в попередніх адміністраціях питанням глобальних пандемій не приділяли достатньо уваги. Як ви думаєте, чи зміниться це після пандемії коронавірусу?

М.Ч .: По-перше, я можу сказати, що після 11 вересня і у той час, коли я працював в уряді, в Міністерстві внутрішньої безпеки, ми приділяли багато уваги пандеміям і можливому використанню біологічної зброї. Нас турбувала можливість виникнення таких природних явищ, як пандемічний або свинячий грип. Ми створили систему розпізнавання патогенів, а також створили національний резерв. У нас був дуже детальний план дій в подібних ситуаціях. За тиждень до переходу від адміністрації Буша до президента Обами, ми провели з новою командою навчання, щоб показати, з чим їм доведеться зіткнутися, в разі біологічної загрози. В останні кілька років пильність знизилася. Адже було багато хибних тривог - ні атипова пневмонія, ні МЕРС так і не стали глобальною загрозою. Однак пандемія коронавірусу все змінить. Підвищення стійкості сфери охорони здоров'я до зовнішніх загроз стане такою ж частиною нашого життя, як і авіаційна безпека.

Д.Д .: Говорячи про зміни, експерти висловлюють побоювання, що пандемія коронавірусу може істотно вплинути на свободу пересування і міграційну політику ...

М.Ч .: Я думаю, що у короткостроковій перспективі варто очікувати змін. У першу чергу, вся система авіації постраждала і зазнала збитків. Відновлення буде проходити поступово. Також багато людей усвідомили, що вони можуть працювати в Інтернеті. Їм не потрібно їхати на зустрічі. Ділові поїздки залишаться, але їх кількість зменшиться. Я думаю, побоювання, пов'язані з виникненням нового спалаху захворювання, можуть призвести до змін у правилах перевірки пасажирів під час перетину кордону. У той же час я не думаю, що зміни будуть радикальними і, з часом, ми повернемося до чогось схожого на те, що було. Втім, ми будемо залишатися пильними і певне скорочення міжнародних подорожей все ж станеться.

Д.Д .: Намагаючись зупинити пандемію деякі країни, такі як Росія і особливо Китай, використовують технології стеження за громадянами. Як ви думаєте, подібні заходи можливі або корисні в Сполучених Штатах?

М.Ч .: Є два типи спостереження. Перший вже існує - то, так зване, анонімне широкомасштабне зняття інформації. Воно дає можливість побачити, де знаходяться люди, при цьому не розкриваючи особистості індивідуумів. Подібна інформація може попередити про потенційну спалах захворювання і про необхідність видати указ залишатися вдома. Це не несе особливих ризиків для громадських свобод. Але має значення для епідеміології.

Інший вид моніторингу - це фактично відстеження людей за їх розташуванням. Якщо з'являється інформація про те, що вони контактували із зараженим, їх попереджають про необхідність самоізолюватись. Звичайно, подібна практика може бути дуже корисною і немає ніяких сумнівів в тому, що це допомогло б контролювати поширення вірусу. Але існує і великий ризик зловживання цими даними. Тому, хоча я і думаю, що ми будемо рухатися в цьому напрямку - у Європі також починають застосовувати такий підхід - я думаю, використання технології повинно супроводжуватися дуже чіткими правилами про те, як довго зберігаються дані і для чого вони можуть бути використані. І це важливо визначити, перш ніж ми дозволимо подібні заходи.

Д.Д .: І моє останній питання - коли ми насправді можемо очікувати початку спрощення карантину?

М.Ч .: Я думаю, це буде залежати від двох чинників. По-перше, як швидко ми отримаємо схвалені і готові до поширення ліки, і, нарешті, як швидко ми отримаємо вакцину. Це дуже важливо.

Другий елемент - це спостереження за графіком нових інфекцій - коли ми побачимо, що крива згладжується і менше людей заражаються. І насправді, останнє запитання, на яке ніхто не знає відповіді: чи зміниться ця ситуація за літо, як це відбувається з грипом? І навіть якщо вірус повернеться восени - він буде слабкішим, чи сильнішим? Є деякі речі, які ми не можемо контролювати. Але ми можемо контролювати масштаби спалаху. Ми можемо прискорити процес пошуку ліків і вакцини. Але з точки зору графіку кривої інфікування, нам залишається тільки чекати.

Дивіться також: Українка з Денвера розповідає, як лікар поставив їй діагноз по інтернету, а тестують лише хворих з важкими симптомами

XS
SM
MD
LG