Актуально
- Голос Америки
Лікарі стежать за психічним здоров’ям чилійських гірників
Чилійські лікарі уважно стежать за здоров’ям 33 гірників, які ще на початку серпня застрягли у шахті на глибині семисот метрів і перебувають там досі. Фахівці стурбовані як фізичним, так і психічним станом їх здоров’я і кажуть, що моральний тиск як на шахтарів, так і на їх родини, може тривати ще багато тижнів після того, як чоловіків витягнуть з-під землі на поверхню.
За останні тижні перебування під землею, кожен шахтар схуд на 10 кілограмів. Протягом цього часу їм, у спеціальних контейнерах, опускали високо протеїнову їжу для відновлення сили. Втім, життя на глибині майже семисот метрів завдає шкоди не лише фізичному стану людей. Досить складним завданням є підтримувати у нормі їх психічний стан.
Тобі Мастрокола – професор зі стрес-менеджменту з флоридського Атлантичного університету говорить, що гірники переживають серйозну психологічну травму:
«Над вами нависло 700 тисяч тон каміння. Це досить складна ситуація, яка може змінити життя. Тож за життям гірників стежитимуть спеціалісти, щоби відслідковувати як відбувається їх адаптація».
Експерти кажуть, що емоційний тиск, який відчувають шахтарі, схожий на відчуття, які у космосі переживають астронавти. Останні можуть провести на орбіті кілька місяців, перебуваючи у невеликому ізольованому приміщенні. У серпні група лікарів НАСА відвідала Чилі, де давала консультації щодо того, як допомогти гірникам. Лікар НАСА Джеймс Майкл Дункан, говорить, що різниця між гірниками і астронавтами в тому, що шахтарі не проходили такого тренування, як астронавти:
«На відміну від наших астронавтів, які все своє життя готуються полетіти в космос, вчаться звикати не лише до перебування в ізоляції, але й до слави, чилійські шахтарі не проходили жодного подібного тренування».
Астронавтам НАСА дозволено дзвонити своїм рідним із космосу. Тож експерти кажуть, що ключовим моментом підтримання морального духу гірників було те, що вони отримали нагоду спілкуватися зі своїми рідними через відео зв’язок, завдяки чому не відчували себе настільки відокремленими від сім’ї. Як тільки їх витягнуть на поверхню, шахтарів потрібно буде знову інтегрувати у суспільство та їх родини. Втім, говорить Дункан, цей процес мусить відбуватися так, як і з астронавтами – повільно:
«Після тривалого перебування людей в ізоляції, процес їх інтеграції у суспільство потребує трохи часу і зусиль».
Після того, як чилійських гірників витягнуть на поверхню, протягом кількох тижнів вони будуть перебувати під пильним наглядом лікарів. Тобі Мастрокола говорить, що важливо також пам’ятати, через які випробування довелося пройти і родичам шахтарів:
«Вони будуть виснажені. Врятування гірників звісно ж буде для них полегшенням, але відчуття смутку – воно ще довго буде з ними».
Тобі Мастрокола говорить, що протягом кількох тижнів після врятування, шахтарів можуть мучити спогади минулого, і також безсоння. Зазвичай ці проблеми зникають протягом місяця. Якщо ж цього не станеться, то на допомогу повинні прийти психологи.
Всі новини дня
- Голос Америки
Литва: контрнаступ України розпочнеться незалежно від катастрофи, спричиненої підривом ГЕС

Україна вже підтвердила строки контрнаступу і "він почнеться незалежно від катастрофи, спричиненої окупантами". Про це в твіті заявив міністр оборони Литви Арвідас Анушаускас.
Посадовець додав, що через тиждень учасники засідання Контактної групи з оборонної підтримки України в форматі "Рамштайн" ще раз підтвердять військову підтримку, "щоб нічого не бракувало в боротьбі проти окупантів".
ЗМІ в четвер повідомили про активізацію контратакувальних дій Збройних Сил України. The Washington Post повідомляє, з посиланням на джерела в ЗСУ, про значний рух в бік окупованих Росією територій на південному сході країни.
Міноборони Великої Британії в щоденному звіті повідомило, що операційна картина є дуже складною, а важкі бої ведуться на декількох ділянках фронту. В більшості регіонів Україна утримує ініціативу, додали в британському відомстві.
У Нью-Йорку влаштували показ стародавнього українського вбрання. Відео
У Нью-Йорку організували показ автентичного українського вбрання. Волонтери показали вишиті строї з усіх регіонів України, щоб познайомити американців із глибокою, багатогранною і давньою українською культурою. Так вони вирішили розвінчувати міфи російської та радянської пропаганди.
- Голос Америки
Підрив Каховської ГЕС значно ускладнив розмінування, кажуть доброчинні організації

Підрив Каховської дамби значно ускладнив зусилля з розмінування в регіоні, а змиті повінню міни становитимуть загрозу для населення, служб допомоги та сільського господарства на роки наперед, заявляють в Міжнародному комітеті Червоного хреста та інших доброчинних організаціях.
Ерік Толлефсен, голова служби МКЧХ з подолання наслідків воєн заявив пресі: "Раніше, ми знали де небезпека. Зараз ми не знаємо. Нам лише відомо, що це є вниз за течією".
Він наголосив, що кількість мін наразі є невідомою, але додав, що "відомо, що кількість є значною", а небезпека зберігатиметься роками.
Британська доброчинна організація Halo, що розчищає територію від вибухових пристроїв, через повінь призупинила роботу, повідомляє голова організації Жасмін Данн виданню The National. Її організація виявила більше 5 000 мін в Миколаївській області лише за минулий місяць, 460 з них виявили поблизу річок.
"Наша команда розмінування регулярно переправляється через річку, щоб дістатись мінних полів, але три з них тепер під водою і ми мали призупинити роботу на інших полях поруч", - каже Данн про розмінування навколо річки Інгулець.
Раніше речниця пресцентру Сил оборони Півдня України Наталія Гуменюк заявила в ефірі українського ТБ про те, що багато протипіхотних мін було змито "вони становлять значну небезпеку", зокрема тому, що можуть вибухнути, якщо наштовхнуться на перешкоди.
Мінагрополітики України повідомило у середу, що руйнування Каховської дамби призведе до затоплення десятків тисяч гектарів сільськогосподарських угідь на півдні України та залишила без зрошення щонайменше 500 тисяч гектарів землі.
Зеленський закидає міжнародним організаціям «відсутність», але Червоний хрест каже, що працює

Президент Володимир Зеленський гостро скритикував недостатню участь міжнародних організацій у допомозі цивільному населенню на півдні України, де принаймні 600 квадратних кілометрів території залиті водою внаслідок руйнування Каховської гідроелектростанції.
Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні.
Українські представники кажуть, що особливо важке становище склалося на окупованому російськими військами лівому березі Дніпра на Херсонщині, де українські рятувальники потрапляють під вогонь окупантів.
8 червня Володимир Зеленський був у Херсоні, а напередодні він заявив: «Навіть неможливо встановити достеменно, скільки людей на тимчасово окупованій території Херсонщини можуть загинути без порятунку, без питної води, без їжі, без медичної допомоги».
«…Потрібні масштабніші зусилля. Потрібно, щоб міжнародні організації, як-от Міжнародний комітет Червоного Хреста, негайно долучилися до рятувальної операції й допомогли людям саме на окупованій частині Херсонщини. Кожна загибла людина там – це вирок наявній міжнародній архітектурі, міжнародним організаціям, які розучилися рятувати життя. Якщо зараз міжнародної організації немає в зоні цієї катастрофи, значить, її взагалі немає, значить, вона недієздатна», - заявив Зеленський.
Товариство Червоного Хреста України наполягає, що його активісти беруть участь в допомозі потерпілим на залитих територіях, але підкреслює, що не може діяти в окупованих росіянами районах.
«Український Червоний Хрест не має доступу до територій непідконтрольних Україні, оскільки ми українська гуманітарна організація, яка може проводити свою діяльність згідно з українським законодавством і виключно на території підконтрольній Україні», - стверджує організація, осередок якої міститься у Києві.
Товариство Червоного Хреста України називає своїми партнерами міжнародні організації: Міжнародний Комітет Червоного Хреста, Міжнародну Федерацію Товариств Червоного Хреста і Червоного Півмісяця та інші національні товариства.
Організації Червоного хреста діють на основі міжнародних Женевських конвенцій підписаних після Другої Світової війни і передбачають надання доступу представникам Червоного хреста для допомоги цивільним у зонах війни і зокрема доступ до військовополонених.
Американський ветеран заснував організацію для допомоги українським захисникам. Відео
Американський ветеран, який воював в Україні і втратив там товариша, заснував організацію для допомоги українським захисникам. Карл Ларсон досі зберігає одяг із кров’ю побратима з Іноземного легіону.
Форум