Спеціальні потреби

Економіка Китаю завоювала друге місце у світі


Китай обігнав Японію і вийшов на друге місце у світі за рівнем розвитку економіки. У другому кварталі ВВП Китаю сягнув 1,333 трильйона доларів. Вихід китайської економіки на 2 місце у світі – слідом за США – надзвичайно символічний момент, який демонструє, чого можна досягти за 3 десятиліття економічних реформ.

Японія понад 40 років утримувала друге місце у світі як виробнича та фінансова супер-сила. Але остання криза зсунула країну на 3 місце. Експерти давно передбачали, що Китай обжене Японію, але швидкість, з якою це сталося, здивувала багатьох у Токіо.

На думку аналітиків, Китай зростає стабільно одразу у багатьох секторах економіки. Цього року країна древніх династій стала найбільшим авто-ринком світу, обігнавши США. За деякими підрахунками, Китай також вийшов на перше місце за кількістю спожитої енергії.

Економіст Світового банку Луіс Каїс каже, що просування Китаю по драбинці економічного розвитку має далекосяжний ефект.
«Зростання Китаю значно впливає на інші регіони світу. Частково через те, що Китай купує, наприклад, багато ресурсів – мінерали, технології, обладнання – в Німеччини, Австралії, чи Бразилії».

Втім деякі економісти застерігають, що не варто оцінювати рівень розвитку Китаю лише за показниками валового внутрішнього продукту. Треба брати до уваги інші фактори, говорить Віктор Ґао з Китайської асоціації міжнародних досліджень:

«По-перше, ВВП – лише один вимір економічного розвитку. Є ще інший важливий показник – якість ВВП. Навіть якщо Китай обігнав Японію за економічними показниками, я особисто вважаю, що він ще може багато чого навчитися від японців».

Якщо порахувати ВВП Китаю не в цілому, а з розрахунку на особу, то ця країна поки що не вражає досягненнями і займає
приблизно 100 місце у світі. Це лише на кілька позицій вище України. Але фахівці передбачають, що показники заможності населення Китаю також почнуть незабаром швидко зростати. Вже тепер у цій країні формується середній клас, який незабаром може дати новий поштовх розвитку китайської економіки. Досі економічне зростання забезпечувалось державним регулюванням та плановою економікою – згодом воно може живитись за рахунок підприємництва і енергії середнього класу.

Таким темпом через 10-20 років Китай може наздогнати і перегнати Сполучені Штати, ВВП яких на сьогодні складає понад 14 трильйонів доларів.

Інше за темою

XS
SM
MD
LG