Спеціальні потреби

Китайській уряд у своїх таємних тунелях може ховати ядерну зброю


Професор та група студентів престижного Джорджтаунівського університету у Вашингтоні здійняли справжню бурю в експертних колах заявивши, що Китай можливо приховує від світу від двох до чотирьох тисяч ядерних боєголовок у таємних підземних тунелях. Свої висновки вони зробили на основі інтернет досліджень.

Під китайські військові марші студенти Джорджтаунського університету вивчають армійські посібники, знімки зі супутника, рідкісні уривки новин китайського військового каналу, телебачення Гонконгу та блогосферу. За останні три роки двадцять студентів переклали півтора мільйони китайських ієрогліфів на англійську мову та заповнили 10 велетенських конспектів інформацією про китайський ядерний арсенал.

Їх професора Філіпа Карбера гостро розкритикували, коли він опублікував результати дослідження і заявив, що Китай має підземні тунелі, довжиною у майже 5 тисяч кілометрів, де китайці вірогідно ховають ядерні боєголовки.

«Навіть за найбільш консервативними підрахунками, вони мають тунелі довжиною принаймні у дві тисячі кілометрів, адже вони будували їх протягом сорока п’яти років», – говорить Карбер.

Науковці та активісти, які працюють у галузі ядерних технологій, гостро критикують заяви Карбера. На погляд критиків, його висновки не підтверджені фактами чи ґрунтовними дослідженнями.

Джеффрі Льюїс завідує програмою нерозповсюдження ядерної зброї у Монтерейському Інституті.

«Цілком можливо, що вони будують тунелі. Вони можуть прокладати скільки завгодно тунелів, втім звідки нам відомо, що в них? Звідки туди потрапив би плутоній та решта складників, необхідних для створення ядерної зброї. А інформація надходить з блогів, які пишуться якимись китайськими підлітками, які навіть не знають про що вони говорять», – каже він.

Студент Вільям Ким відстоює свою позицію:

«У нас є коментарі генералів щодо цих таємних тунелів. Землетруси лише підтверджують, що там є військові бази, крім того, у нас є супутникові знімки. Це не правда, що ми черпаємо інформацію лише з Твітера».

Однак, Льюїс не бачить політичного сенсу для китайців мати такі тунелі.

«З їх боку це було б величезною політичною провокацією. Багато чого в політиці китайського уряду нам може не подобатись. Втім, ризикувати вони не люблять», – вважає Льюїс.

Професор Карбер каже, що не пропонує у відповідь нарощувати власну ядерну потугу, а лише закликає до переговорів з китайцями.

«Ми повинні припинити вдавати, що китайське керівництво нічого поганого не робить і вигадувати для них всілякі відмовки. Це не означає, що ми повинні атакувати їх та робити з них монстрів. Ми просто повинні сісти за стіл переговорів та спитати, чи це насправді в їх інтересах почати гонку озброєнь в Азії», – наполягає Карбер.

За оцінкою професора, світ має не більше п’яти років щоб припинити потенційну загрозу, яка нарощується в таємних тунелях КНР.

XS
SM
MD
LG