Спеціальні потреби

В Україні відзначили 26-у річницю Чорнобиля


Вшанування пам’яті ліквідаторів, протестні акції чорнобильців під Верховною радою, урочисті церемонії на ЧАЕС. В Україні відзначили 26-у річницю Чорнобильської катастрофи.

Через 26 років після трагедії над підірваним реактором нарешті розпочнуть будувати стаціонарне укриття. У церемонії запуску будівництва взяв президент України. Натиснувши символічну кнопку, що дає старт технологічному циклу зведення арки, Віктор Янукович заявив:
«Сьогодні ми є свідками визначальної події у перетворенні об’єкта «Укриття» на екологічно безпечну систему – будівництва арки Чорнобильської атомної електростанції».

Як він наголосив, «Ця конструкція за своїми масштабами не має аналогів у світі. Успішна реалізація цього проекту гарантуватиме екологічну безпеку всіх прилеглих територій, унеможливить потрапляння радіації в атмосферу», – цитує слова президента прес-служба.

За допомогу в спорудженні нового безпечного саркофага Янукович подякував міжнародному співтовариству, зокрема, країнам – вкладникам Чорнобильського фонду «Укриття».

Як обіцяє уряд, будівництво арки буде завершено за півтора року; розрахункова вартість об’єкта становитиме близько 990 мільйонів євро, а прослужити нова захисна споруда, що накриє сумнозвісний IV реактор ЧАЕС, має щонайменше 100 років.

А тим часом як будівництво саркофага на ЧАЕС поволі рухається, соціальні проблеми ліквідаторів Чорнобильської катастрофи не вирішені й досі. У 26-у річницю трагедії в Україні знову мітингували «чорнобильці». Кілька тисяч активістів чорнобильських організацій пройшли колоною повз Кабмін до Верховної ради. Активісти скаржаться, що нинішня влада не виконала жодної зі своїх обіцянок: потерпілі внаслідок аварії не мають грошей на лікування, а ветерани-ліквідатори отримують злиденні пенсії. Учасники акції протесту зажадали виплати належних їм за законом пенсій і пільг, які були суттєво урізані нинішнім урядом. Вони також закликали відправити у відставку, за невиконання своїх зобов’язань перед чорнобильцями, уряд Миколи Азарова. Промову на мітингу виголосив перший заступник лідера партії «Батьківщина» Олександр Турчинов. Від імені об’єднаної опозиції він пообіцяв захищати інтереси чорнобильців.

Протестувальники, крім того, заявили про необхідність створення самодіяльних чорнобильських організацій на противагу організації «Союз Чорнобиль-Україна». На думку учасників акції, глава цієї організації Юрій Андреєв зраджує інтереси чорнобильців, коли називає їхні виступи «політично заанґажованими» та «шкурними».

Під час мітингу під ВР один з його учасників, член правління Всеукраїнського об’єднання ветеранів Чорнобиля Петро Прокопенко повідомив також про те, що самогубець, який у середу 25 квітня кинувся під поїзд київського метро, був інвалідом-чорнобильцем. Як стверджує Прокопенко, звести рахунки з життям того змусила урізана чорнобильська пенсія, якої стало не вистачати ні на ліки, ні на їжу.
Нагадаємо: акції протесту «чорнобильців» та «афганців» з вимогою виплати належних їм за законом пенсій відбувалися восени 2011 року в різних регіонах України. Тоді уряд оскаржив рішення місцевих судів про підвищені пенсії чорнобильцям і звернувся за роз’ясненням у Конституційний суд.

XS
SM
MD
LG