Спеціальні потреби

Актуально

Чи ефективна сучасна українська зброя проти російських танків на Донбасі

Український протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»

Полювання за російськими танками. Поки бійці Збройних сил України тільки освоюють нещодавно отримані американські комплекси «Джавелін», сучасна протитанкова зброя українського виробництва вже надходить до армії. Військові в зоні бойових дій показали журналістам проекту Радіо Свобода Донбас.Реалії – з чим тепер готові зустрічати бронетехніку угруповань «ЛНР» і «ДНР». Сильні та слабкі сторони новинок – у матеріалі.

Кінець травня 2018 року. Військовий полігон в Чернігівській області – саме тут пройшли поки єдині публічні випробування американського комплексу «Джавелін» в Україні. Вже тоді президент Петро Порошенко заявив: на Донбасі нова зброя з’явиться тільки в разі масштабного наступу противника.

І хоча ситуація на лінії фронту кардинально не змінюється, російська бронетехніка на Донбасі все одно б’є по українській армії.

Позиції українських військових в районі окупованого Докучаєвська. Боєць з позивним «Док» показує наслідки обстрілу: «Весь оцей викорчуваний ліс – це все, що залишається після того, як стріляє танк. Ось бачите, цей канал – його проробив танк», – показує боєць.

Наслідки танкового обстрілу з боку бойовиків
Наслідки танкового обстрілу з боку бойовиків

Бронемашина більше години безкарно поливала снарядами українських військових. Один з пострілів припав на бліндаж, де була обладнана їдальня. Товариші по службі врятувалися дивом, розповідає «Док».

«Як самі можете спостерігати – що залишилося від нашої їдальні. Розпакувало весь дах на ній», – каже боєць.

Залишки їдальні бійців
Залишки їдальні бійців

Як в такій ситуації військовослужбовці ЗСУ можуть ефективно боротися з бронею супротивника?

Бійці 93-ої механізованої бригади, яка зараз виконує завдання в зоні бойових дій, погодилися показати журналістам Донбас.Реалії своє новітнє озброєння.

Зброя, яку ще донедавна демонстрували хіба що на спеціалізованих виставках або під час випробувань на полігонах далеко від лінії фронту – тепер на Донбасі.

Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»

Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»
Протитанковий ракетний комплекс «Стугна-П»
Переносний протитанковий ракетний комплекс призначений для знищення всіх видів сучасної бронетехніки

«Переносний протитанковий ракетний комплекс призначений для знищення всіх видів сучасної бронетехніки, з усіма різновидами броні: з рознесеною бронею, з динамічним захистом. Ракети, які поставляються на озброєння – тандемно-кумулятивні: перший заряд пробиває динамічний захист, а другий заряд пробиває вже броню, тобто звільняє собі прохід», – розповідає оператор ПТРК «Стугна-П» із позивним «Челентано».

Ще один важливий фактор – безпека. Зазвичай, перебуваючи під час пострілу біля комплексу, оператор ПТРК дуже ризикує. Але після появи «Стугни» – все змінилося.

«Стугна-П»
«Стугна-П»
Установка управляється дистанційно

«Установка управляється дистанційно. Оператор розмотує кабель: 25 метрів, 50 метрів, ховається кудись в укриття і звідти веде вогонь по ворожих цілях», – пояснює боєць із позивним «Челентано».

Але у нової української зброї є і слабкі сторони. Наприклад, для переміщення «Стугни» потрібні одразу три людини.

З невеликих мінусів – це вага, вона все-таки важка. І для цього вона встановлена на машину

«З невеликих мінусів – це вага, вона все-таки важка. І для цього вона встановлена на машину. Тобто під’їхали, відстрілялися, швиденько зібралися, сів оператор в машину з водієм і швидко поїхав з місця. Це той же час, а час – це життя», – каже боєць «Челентано».

боєць із позивним «Челентано»
боєць із позивним «Челентано»

Є у комплексу і зовсім несподівані властивості. Потужна оптика «Стугни» перетворила ПТРК в зручний спостережний пункт, звідки можна спостерігати за противником в радіусі декількох кілометрів – як вдень, так і вночі.

Протитанковий ракетний комплекс «Корсар»

На цьому поповнення в арсеналі бійців не закінчуються. Мобільний «Корсар» – альтернатива важковаговій «Стугні».

Протитанковий ракетний комплекс «Корсар»
Протитанковий ракетний комплекс «Корсар»

«Мінімальна висота, мінімальна помітність і найважливіше – ви бачили наскільки легко він переноситься. Тобто одна людина з триногою, з тубусом і апаратурою управління спокійно може здійснювати пуск», – розповідає командир батареї протитанкових керованих ракет із позивним «Серафим».

У той же час, бійці не приховують – сучасне українське протитанкове озброєння на Донбасі досі рідкість. Переважно протитанкову оборону, як і раніше, тримають застарілі радянські зразки.

«Корсар»
«Корсар»

«От ціль уже, ти бачиш її, натискаєш на спуск і ніякої реакції. Іноді не працює ракета. Не сходить», – каже військовослужбовець ЗСУ із позивним «Бобер».

Радянська зброя досі на передовій: «Фагот»

Боєць з позивним «Бобер» – оператор радянського протитанкового комплексу – «Фагот». Саме ці екземпляри – основа протитанкового щита ЗСУ на Донбасі.

Бувають такі випадки, що чіпляється дріт за щось, наприклад, за гілку дерева і ракета комплексу «Фагот» стає некерованою

«Ракета наводиться і сигнал йде по дроту. Бувають такі випадки, що чіпляється дріт за щось, наприклад, за гілку дерева і ракета стає некерована. Може вгору полетіти, може повернутись назад», – каже військовослужбовець ЗСУ із позивним «Бобер».

Час «Фагота» давно минув, кажуть бійці. Те, що колись було ефективним, зараз – час списувати.

Радянський ротитанковий комплекс «Фагот»
Радянський ротитанковий комплекс «Фагот»

Дізнатися рік виготовлення ракети досить просто. Для цього на контейнері є спеціальне маркування. Наприклад, один з них був випущений в січні 1985 року. Тобто більше 30 років тому. І термін придатності цієї ракети вже закінчився.

В умовах постійного недофінансування, українським військовим залишається тільки фантазувати, як би змінилася ситуація на передовій, якби вони мали вдосталь сучасних протитанкових засобів.

За високої насиченості такими ракетами, застосування якоїсь бронетехніки було б смертельно небезпечно з боку противника

«Зразків цієї техніки ще закуплено мало. За високої насиченості такими ракетами, застосування якоїсь бронетехніки було б смертельно небезпечно з боку противника. На цій дальності не були присутні б ні БМП, ні вся решта техніки. У них би просто не було можливості стріляти, навіть якби вони знаходилися в укриттях», – наголошує командир батареї протитанкових керованих ракет з позивним «Серафим».

Боєць із позивним «Серафим»
Боєць із позивним «Серафим»

Скільки ж всього закупили для української армії сучасних вітчизняних ПТРК – невідомо. У Генштабі заявляють – інформація секретна і розголосу не підлягає.

Передрук з "Радіо Свобода"

Дивіться також: ​У Києві відкриється центр, в якому бійці, зможуть отримати психологічну консультацію за стандартами США

Всі новини дня

ЛГБТ спільнота Лос-Анджелеса збирає кошти для українських ЛГБТ-військових. Відео

ЛГБТ спільнота Лос-Анджелеса спільно з фундацією Stand with Ukraine збирає кошти для українських ЛГБТ-військових. Таким чином підтримують українських героїв, які окрім боротьби за власні права, вийшли захищати Україну на полі бою.

Президент Індонезії пропонує передати послання від Зеленського Путіну

Президент Індонезії Джоко Відодо та президент України Володимир Зеленський, 29 червня 2022 року в Києві. (Лайлі Рачев, Президентський палац Індонезії via AP)

Президент Індонезії Джоко Відодо запропонував у середу передати послання від президента України Володимира Зеленського російському лідеру Путіну, прагнучи зміцнити сподівання на мир.

Відповідь Зеленського на пропозицію Джокові (як називають президента Відодо) поки не було оприлюднено, як і те, чи мав український лідер повідомлення, яке він хотів передати Путіну.

Джокові є головою Групи 20 країн і одним із шести лідерів, яких Організація Об’єднаних Націй призначила «чемпіонами» Глобальної групи з реагування на кризи. Групу створили для подолання загрози голоду та злиднів, спричинених війною РФ в Україні.

Після візиту в Україну Джокові має відправитися до Москви, щоб зустрітися з Путіним. Він заявив, що закликатиме президента погодитись на припинення вогню. Мирні переговори між Москвою та Києвом заморожені, сторони звинувачують у цьому одна одну.

"Незважаючи на те, що це важко досягти, я висловився за важливість мирного врегулювання, - сказав Джокові після зустрічі із Зеленським. - Я запропонував передати повідомлення від президента Зеленського президенту Путіну, з яким скоро зустрінуся".

До вторгнення Росії в Україну 24 лютого Україна була одним із найбільших постачальників пшениці в Індонезію, але російська морська блокада зупинила експорт зернових з Києва через Чорне море, загрожуючи глобальною продовольчою кризою.

Джокові заявив, що він відданий боротьбі зі зростанням цін на продукти харчування та енергоносії та дефіцитом після вторгнення Росії.

Потрібно докласти всіх зусиль, щоб Україна могла відновити експорт продовольства», – сказав він у Києві, підкресливши необхідність гарантій безпеки українських поставок продовольства, особливо морським шляхом.

Джокові, який прибув до Києва з Польщі поїздом у середу вранці, повторив запрошення Зеленського взяти участь у саміті лідерів G20 на індонезійському Балі в листопаді.

Він також відвідав місто Ірпінь, де, за заявами України, російські солдати скоїли звірства. Москва заперечує звинувачення.

Вся територія України - місце злочину - Держдеп США

Наслідки ракетної атаки на торговий центр у Кременчуці. Фото від 29 червня 2022 року. AP/Єврем Лукацький

Посолка США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шак назвала всю територію України «місцем злочину». Про це вона заявила під час заходу Інституту миру США 28 червня, присвяченому тематиці притягнення до відповідальності винних у воєнних злочинах, скоєних в Україні. У День Конституції України в Інституті миру говорили про те, як порушуються базові права українців під час повномасштабної війни Росії проти України.

Директор відділу політики і стратегії у сфері захисту прав людини Міністерства юстиції США Ілай Розенбаум, якого генеральний прокурор США Меррік Гарланд призначив очолювати спеціальну групу Міністерства юстиції США для розслідування воєнних злочинів в Україні, назвав поточні зусилля із документації, розслідування та попередження воєнних злочинів в Україні «безпрецедентними». За його словами, Міністерство юстиції США продовжить брати участь у цих зусиллях.

На заході Інституту миру США також виступали українська генеральна прокурорка Ірина Венедіктова, колишній посол США в Україні Вільям Тейлор, посолка України в США Оксана Маркарова, посол з особливих доручень Міністерства закордонних справ Антон Кориневич та президентка Інституту миру США Лізе Гранде.

У нас є чітке повідомлення для всіх, хто навіть замислюється над скоєнням воєнних злочинів та інших тяжких злочинів в Україні. Одне слово – ні.
Ілай Розенбаум, Директор відділу політики і стратегії захисту прав людини Міністерства юстиції США

«У нас є чітке повідомлення для всіх, хто навіть замислюється над скоєнням воєнних злочинів та інших тяжких злочинів в Україні. Одне слово – ні. Ми пропонуємо цим людям зупинитись та подивитись на ті численні випадки, коли через місяці, роки і навіть десятиліття після скоєння злочинів, США та інші країни арештовували злочинців. Наприклад, коли людина зробить помилку та вирішить відвідати країну з якою є угода про екстрадицію», - заявив Ілай Розенбаум. Раніше на посаді Директора офісу спеціальних розслідувань Розенбаум відповідав за ідентифікацію, позбавлення громадянства та депортацію винних у злочинах нацистів під час Другої світової війни. За цю роботу його називають «мисливцем за нацистами».

Під час заходу в Інституті миру генеральна прокурорка України Ірина Венедіктова озвучила кількість злочинів російської армії під час повномасштабної війни Росії проти України, які зараз розслідує її офіс: «Обстріляно 25 тисяч об'єктів цивільної інфраструктури, більшість з яких знищено. Сьогодні ми вже задокументували та розслідували понад 20 тисяч випадків воєнних злочинів. Це включає напади на цивільних осіб, цивільні об’єкти, навмисні вбивства, незаконне позбавлення волі, випадки зґвалтування та інші форми насильства».

На думку Венедіктової, основною причиною такої кількості воєнних злочинів з боку російського війська є спроби стерти українську ідентичність: «Ви можете запитати, чому Росія вдається до такої військової політики, яка суперечить міжнародному праву, правилам і методам ведення війни. Кремль хоче, щоб українці боялися ідентифікувати себе як українці. Таким чином вони намагаються перемогти українську незалежність та ідентичність. Але ці чотири місяці війни показали, що такі дії марні. Українці як ніколи консолідовані».

Вся Україна - місце злочину. Справи будуть розслідуватись протягом багатьох років.
Посолка США з питань глобального кримінального правосуддя Бет Ван Шак

«Вся Україна - місце злочину. Справи будуть розслідуватись протягом багатьох років. Суди в Україні будуть першими, хто розглядатиме ці справи, потім - міжнародні кримінальні суди і потенційно - кримінальні суди в Європі, якщо російські зловмисники почнуть подорожувати, а ми знаємо – вони завжди це роблять», - заявила Бет Ван Шак.

За її словами, Консультативна група з питань воєнних злочинів, яка допомагає офісу генпрокурора України із розслідуваннями воєнних злочинів, отримала додаткове фінансування від Білого дому та заручилась підтримкою Європейського Союзу і Великої Британії. Також вона наголосила на роботі українських команд мобільного правосуддя (Ukrainian Mobile Justice Teams), які очолює міжнародний кримінальний юрист Вейн Джордаш. «Сьогодні згадували жахливий напад на торговий центр (в Кременчуці – ГА). Одна з мобільних груп правосуддя була там у перший день після того, як це сталося, працюючи зі слідчими, національною поліцією та іншими під керівництвом Генеральної прокуратури, щоб зібрати докази відповідно до стандартів кримінального законодавства, зберегти докази та зробити їх доступними для будь-яких майбутніх юридичних процесів», - говорить Бет Ван Шак.

Нагадаємо, що 21 червня Генеральний прокурор США Меррік Гарланд приїхав до Києва із неоголошеним візитом, щоб обговорити зусилля щодо виявлення, арешту та судового переслідування осіб, причетних до воєнних злочинів та інших злодіянь, скоєних під час повномасштабного вторгнення Росії в Україну. В Україні генпрокурор США зустрівся із українською генеральною прокуроркою Іриною Венедіктовою. Він анонсував створення Команди з відповідальності за воєнні злочини. Цей підрозділ відповідатиме за централізацію та посилення роботи американського Мін’юсту з розшуку та покарання винних у воєнних злочинах в Україні.

До цього, в березні, генеральний прокурор США оголосив нову ініціативу KleptoCapture, в рамках якої Міністерство юстиції країни докладає максимальних зусиль для того, щоб заарештовувати активи осіб, які порушують санкційний режим.

Дивіться також: Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці – реакції. Відео

Росія завдала ракетного удару по торговому центру в Кременчуці – реакції. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:00:28 0:00

Країни Заходу заморозили активи російських олігархів на $30млрд, активи Центробанку Росії - на $300 млрд

Робоча група “Російська еліта, проксі та олігархи” (REPO) заблокувала або заморозила активи росіян, які перебувають під санкціями, на суму понад 30 мільярдів доларів. Про це повідомляє Міністерство фінансів США.

“Членам REPO вдалося досягти цього успіху завдяки тісній та інтенсивній державній та міжнародній співпраці та координації”, - мовиться у повідомленні Адміністрації президента США.

Як повідомляє уряд США, за допомогою зусиль міністерств фінансів, юстиції, внутрішніх справ, торгівлі, а також членів Європейської комісії, за 100 днів повномасштабної війни в Україні робочій групі вдалося здійснити низку обмежувальних заходів.

Зокрема було заблоковано активи підсанкційних росіян на суму понад 30 мільярдів доларів, заморожені активи Центрального банку Росії на суму близько 300 мільярдів доларів.

Заарештовані, вилучені або заблоковані елітна нерухомість, яхти та інші судна, що належать підсанкційним росіянам.

Крім того, через обмежений доступ до світової фінансової системи Росія має труднощі із закупівлею технологій, які вона потребує для продовження воєнних дій в Україні.

Робоча група також активно працює, щоб унеможливити обхід санкцій, а також веде роботу з приватним сектором та іншими країнами, щоб сприяти ефективному впровадженню санкцій.

У березні цього року міністерства фінансів і юстиції США оголосили про запуск багатосторонньої робочої групи "Російська еліта, проксі та олігархи" (REPO), До неї увійшли країни, які погодилися використовувати повноваження для збору та обміну інформацією, з метою замороження чи вилучення власності підсанкційних російських еліт по всьому світу. До групи приєдналися Європейська комісія, а також уряди Австралії, Канади, Німеччини, Італії, Франції, Японії, Великої Британії та США.

Скільки HIMARS потрібно Україні для переваги? - оцінка генерала Годжеса. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:07:38 0:00

Україна отримає більше 20 човнів виробництва Metal Shark - компанія

Архівне фото: учасник акції на підтримку України у США, людий 2022 року

Пентагон оголосив про поставку 18 берегових та річкових човнів Україні а також високомобільних ракетних пускових систем та іншої оборонної допомоги в рамках пакету допомоги обсягом 450 мільйонів доларів США.

Шість із цих бойових човнів виробила компанія з Луїзіани Metal Shark. Загалом для допомоги Україні компанія виробляє 23 човни, повідомили в компанії.

Американська компанії з Луїзіани розпочала виробництво додаткових 17 човнів для України, включаючи 11-метрові патрульні човни Defiant, три човни-перехоплювачі Fearless.

Компанія співпрацювала з урядом США над програмами зміцнення берегової оборони України з 2019 року, але після повномасштабної агресії Росії проти України, активізувала ці зусилля, повідомили в Metal Shark.

“Metal Shark працює з посольством США в Києві з 2019 року над розробкою стратегії, яка зараз втілюється на підтримку військових спроможностей України, тому добре знати, що наші човни прибудуть туди, де вони найбільш потрібні", - заявив Генрі Ірізаррі, віце-президент компанії.

Більше

XS
SM
MD
LG