Актуально
- Голос Америки
Наймолодший пілот ВМС США та "котлета по-київськи": чим запам'ятався Джордж Буш-старший

41-й президент США і його шлях до Білого дому був сформований потрясіннями 20-го століття.
На свій 17-ий день народження він вступив добровольцем на військову службу і став наймолодшим пілотом ВМС США в часи Другої Світової війни. 2 вересня 1944-го року його літак підбили в Тихому океані, втім він вистрибнув із парашутом. 4 години Буш плавав на надувному човні, аж поки його не підібрав підводний човен. Двоє інших членів екіпажу загинули.
У 1948-му він одружився на Барбарі Пірс і переїхав в Техас. У Г'юстоні заснував нафтову компанію і став мільйонером ще до 40-ка. Згодом в Техасі був обраний до Палати Представників США.
А потім Джордж Буш став послом США в ООН, відтак в Китаї і навіть був директором ЦРУ та віце-президентом в адміністрації Рональда Рейґана. Після того балотувався в президенти, перемігши демократа Майкла Дукакіса. Буш обіцяв не піднімати податків.
Однак свою обіцянку порушив, що коштувало йому переобрання.
В часи його президентства й світ зазнав серйозних змін і потрясінь – впродовж його першого року на посаді впала Берлінська стіна. Потім в 1991 році розпався Радянський Союз, і Буш і останній президент СРСР Михайло Горбачов оголосили про російсько-американське стратегічне партнерство, що знаменувало закінчення Холодної війни.
Восени 1991-го, ще до путчу, Буш відвідав Київ, де виступив у Верховній Раді з горезвісною промовою, яка отримала шквал критики та назву "котлета по-київськи", де 41-ий президент США закликав українців від незалежності і за збереження Союзу із СРСР. Буш наполягав, що США натомість будуть підтримувати економічні реформи та боротьбу за демократію в Радянському Союзі. Напередодні поїздки до Києва Буш відвідав Москву, де провів перемовини із Горбачовим і пообіцяв йому, що буде налаштовувати українців проти незалежності.
Переможна, практично безкровна військова операція США "Буря в Пустелі" у 1990-му році на певний час підняла його рейтинги до 89 процентів.
Втім, менш успішною виявилася внутрішня економічна політика Буша старшого: в країні зросло безробіття і постала проблема бюджетного дефіциту, і Буш програв на перевиборах 1992-го Білу Клінтону. Після поразки на виборах Буш пішов з політики, втім не зник із поля зору громадськості. За декілька років він вже брав активну участь у президентській кампанії свого сина.
За своє життя Буш-старший отримав низку нагород: одну від королеви Великобританії Єлизавети і медаль Свободи від президента Барака Обами. Колишній пілот ВМС США і ветеран Другої світової війни відсвяткував кілька своїх днів народження стрибками із парашутом, останній у віці 90 років.
Всі новини дня
- Голос Америки
Промова Джо Байдена «Про стан держави» перед Конгресом США. Наживо з перекладом українською

Президент США Джо Байден виступає з промовою «Про стан держави» перед Конгресом. Дивіться наживо з перекладом українською в ефірі спеціального випуску Голосу Америки. Також в ефірі: включення кореспондентки Голосу Америки з Конгресу США, трансляція відповіді Республіканської партії на промову, обговорення з аналітиками.
Початок трансляції: 7 лютого о 20:30 за Вашингтоном / 8 лютого о 3:30 за Києвом. Беріть участь у дискусії – коментуйте, ставте запитання, пишіть звідки нас дивитеся.
- Голос Америки
Лідери демократів та республіканців в Конгресі - про очікування від виступу Джо Байдена. Відео
Лідери демократів та республіканців в Конгресі розповіли про свої очікування від сьогоднішнього виступу президента США Джо Байдена “Про стан держави”.
- Голос Америки
США готові продати Польщі HIMARS, ракети ATACMS та іншу військову техніку на 10 млрд доларів

Держдепартамент США схвалив можливий продаж Польщі військової техніки і послуг на суму близько 10 мільярдів доларів. Про це повідомив кореспондент Голосу Америки Джефф Селдін із посиланням на Агентство Пентагону зі співробітництва в галузі оборони (DSCA).
Йдеться насамперед про пускові установки високомобільної артилерійської ракетної системи M142 HIMARS із боєприпасами до них, ракети ATACMS, бомби GMLRS, а також інше військове обладнання.
“Таке придбання повинне підтримати цілі зовнішньої політики та національної безпеки Сполучених Штатів шляхом підвищення безпеки члена НАТО, який є силою політичної стабільності та економічного прогресу в Європі”, - йдеться у заяві Агентства.
За заявою Пентагону, Польща має намір використовувати придбане обладнання “для модернізації своїх збройних сил і розширення своїх можливостей для зміцнення внутрішньої оборони та стримування регіональних загроз”.
Загалом Польща подала запит на придбання такого обладнання:
- 18 пускових установок M142 HIMARS;
- 468 комплектів модуля завантажувального пристрою HIMARS;
- 45 армійських тактичних ракетних систем M57 (ATACMS);
- 1514 капсул керованої ракетної системи залпового вогню GMLRS (M30A2, M31A2, XM403);
Також в угоду включено ракети, обладнання зв'язку, запасні та ремонтні частини, акумулятори, ноутбуки, публікації та технічні дані, навчання та оснащення персоналу, підтримка системної інтеграції, інженерно-технічні та логістичні послуги уряду США і підрядників, навчання, датчики, інші суміжні елементи матеріально-технічного та програмного забезпечення.
За інформацією видання Bloomberg, нове обладнання є доповненням до пускових установок, закуплених Польщею у США у 2019 році, які наразі ще не були доставлені.
Варшава також запросила ракетні установки з Південної Кореї, - інформує видання.
Як українці в Туреччині переживають лихо. Відео
Двох українців, які вважалися загиблими у турецькому місті Хатай, було врятовано з-під руїн будинку. Про це повідомив посол в Анкарі Василь Боднар. Київ надіслав на допомогу свою команду рятувальників. Я
Як американські війська в Румунії тримають лінію оборони НАТО. Відео
Після нападу Росії на Україну, США і НАТО загалом різко посилили оборону по всій Східній Європі. У Румунії, наприклад, чисельність американських військ зросла втричі - з приблизно тисячі військовослужбовців у січні торік до майже трьох тисяч сьогодні.
Форум