Актуально
- Голос Америки
Північна Македонія та Албанія почнуть переговори про членство у Євросоюзі

Міністри ЄС кажуть, що досягли згоди щодо початку переговорів з Північною Македонією та Албанією про членство у блоці. Заступник міністра закордонних справ Німеччини з питань Європи Майкл Рот (Michael Roth) у себе у Twitter назвав домовленість, яка була досягнута 24 березня під час відео-конференції, “гарною новиною у ці похмурі часи”.
Домовленість ще має бути оформлена у письмовій формі. Очікується, що це станеться вже 25 березня, втім через коронавірус процес може затягнутися. Дата початку переговорів поки що не визначена, втім дипломати сказали журналістам "Радіо Свобода", що раніше осені цього не станеться.
Початок переговорів про членство цих балканських країн відкладався через непогодження між певними країнами блоку. Так, Франція за підтримки Нідерландів та Даніі виступає за більш поміркований підхід. Вони наполягають, що ці потенційні члени повинні спочатку завершити процес реформ, щоб досягнути економічних та стандартів урядування та верховенства права ЄС.
Інші країни-члени ЄС наполягають на швидкому приєднанні цих країн д ЄС для того, щоб послабити спроби Росії та Китаю збільшити свій вплив в регіоні.
“Якщо ми дозволимо виникнення політичного вакууму в західнобалканському регіоні, інші, хто не поділяє наших цінностей, спробують заповнити цей політичний вакуум”, - заявив Рот під час відео-конференції у середу.
Комісар ЄС з питань розширення Олівер Варгелій також привітав у себе в Твіттері це рішення ЄС:
“Дуже радий, що члени-країни ЄС сьогодні досягли політичної домовленості почати переговори про членство в ЄС з Албінією та Північною Македонією. Я від щирого серця вітаю обидві країни. Це також надсилає голосний та чіткий сигнал Західним Балканам - ваше майбутнє в ЄС”.
Політики Північної Македонії привітали це рішення, заявивши, що тепер вони зможуть зосередитись на боротьбі з коронавірусом. В Північній Македонії зафіксовано 148 випадків зараження коронавірусом, двоє людей померли.
Премєр-міністр Албанії Еді Рама у своєму зверненні до співвітчизників заявив, що це рішення керівництва ЄС відкриє шлях до “конкретної фінансової допомоги для малого бізнесу, родин та до подолання безробіття” у країні з населенням у майже 3 мільйона людей.
В процесі переговорів про членство країни-кандидати мають довести, що вони відповідають стандартам ЄС у таких галузях, як вільне пересування товарів, оподаткування, енергетика та економічна політика.
Дивіться також: В групі ризику: як вберегти літніх людей від коронавірусу
Всі новини дня
- Голос Америки
Дмитро Кулеба: Ми закликаємо запровадити нові руйнівні санкції проти Росії". Відео
Дмитро Кулеба: Україна буде працювати з механізмом цивільного захисту ЄС та іншими міжнародними механізмами, щоб пом’якшити наслідки від знищення Каховської ГЕС та притягнути Росію до відповідальності.м
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі. Відео
Європейські посадовці покладають на Росію відповідальність за руйнування Каховської греблі на півдні України, що спричинило затоплення в низинах Дніпра. "Руйнування греблі, кричуща атака на цивільну інфраструктуру ставить під загрозу тисячі людей", - Урсула фон дер Ляєн.
- Голос Америки
Експерт: Підрив дамби на Каховській ГЕС –новий етап у війні. Відео
“Це демонструє, що у Путіна ще є варіанти, і він може повернути собі ініціативу в цій війні.” Підрив Каховської ГЕС перерозподіляє сили на полі бою і може вплинути на контрнаступ ЗСУ, вважають американські експерти. Зокрема у Фонді Джеймстаун зауважують, це – новий етап у війні.
Як на події в Новій Каховці відреагували в ООН? Відео
Рада Безпеки ООН сьогодні, 6 червня, проведе засідання, скликане на запит України. На засіданні, включеному в порядок денний Радбезу ООН під назвою "Підтримка миру та безпеки в Україні", йтиметься про підрив Каховської ГЕС, повідомив представник України в ООН Сергій Кислиця.
- Голос Америки
Гендиректор МАГАТЕ Рафаель Ґроссі приїде на ЗАЕС через підрив Каховської дамби

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі повідомив, що наступного тижня відвідає Запорізьку атомну електростанцію разом з групою міжнародних експертів, які є постійно присутні на станції, у зв’язку з руйнуванням Каховської дамби. Про це очільник агенції ООН з ядерної енергетики повідомив у Twitter у вівторок, 6 червня.
"Після руйнування дамби Каховської ГЕС я очолю наступну ротацію МАГАТЕ, місію підтримки та допомоги на Запорізькій АЕС (ІСАМЗ) наступного тижня з посиленою командою", – написав Ґроссі у Twitter.
"Це є вирішальний момент для ядерної безпеки", - додав він.
Раніше у вівторок президент України Володимир Зеленський повідомив у Twitter про свою телефонну розмову з очільником МАГАТЕ у зв'язку з підривом дамби, який він назвав «російським терактом», який має «масштабні наслідки».
«Ми обговорили шляхи мінімізації ризиків для безпеки ЗАЕС. Домовлено візит пана Ґроссі в Україну», – написав президент України.
Групи експертів Агентства продовжують бути присутніми не лише на Запорізькій АЕС, а й на всіх атомних електростанціях України, щодня відстежують та доповідаютть про розвиток подій у галузі ядерної безпеки.
Після вибуху на Каховській ГЕС, що стався вночі проти 6-го червня, Міжнародна агенція з атомної енергії (МАГАТЕ) заявила, що спостерігає за становищем на Запорізькій АЕС, де реактори охолоджуються водою з Дніпра, і зниження рівня води може становити загрозу.
"Відсутність води для охолодження в основних системах водяного охолодження впродовж тривалого часу призведе до розплавлення палива та непрацездатності аварійних дизель-генераторів. Однак наша поточна оцінка полягає в тому, що безпосереднього ризику для безпеки станції немає", - сказав керівник МАГАТЕ Рафаель Маріано Ґроссі зранку 6 червня.
Днем раніше, виступаючи у Відні на засіданні ради директорів Міжнародного агентства з атомної енергії, Ґроссі заявив, що військова активність у регіоні, де розташована Запорізька АЕС, зростає.
За словами очільника МАГАТЕ, всі три діючі атомні електростанції в Україні були змушені знизити свою потужність внаслідок військових дій та проблем, пов'язаних із порушенням ланцюжків постачання та нестачею запасних частин.
Ґроссі наголосив, що днями презентував у Раді Безпеки ООН «п'ять принципів, спираючись на які ми можемо забезпечити ядерну безпеку Запорізької АЕС». Середи цих принципів, зокрема, недопущення нападу, націленого на реактори ЗАЕС, недопущення пошкодження зовнішнього живлення ЗАЕС, а також недопущення актів саботажу.
За словами Ґроссі, ці принципи отримали підтримку і в Києві, і в Москві.
Дотримання цих принципів, як сказав Ґроссі, є «життєво необхідним», оскільки «ситуація на Запорізькій АЕС останніми місяцями суттєво погіршилася через посилення військових дій».
Дивіться також:
Форум