Спеціальні потреби

Міжнародна спільнота посилює тиск на Іран


Міжнародна громадськість чинить дедалі більший тиск на Іран через його атомну програму. Зокрема це спостерігалося у вівторок на зустрічі міністрів від восьми найбільш розвинутих країн світу, які зустрічалися у Квебеку. Там вони, готуючись до саміту Великої вісімки, що у червні повинен пройти в Канаді, закликали вдатися до сильнішого тиску на Тегеран, щоби приборкати його ядерну активність.

У чорновій версії комюніке за результатами зустрічі міністри закордонних справ восьми найбільш розвинених країн світу закликали світову спільноту вдатися до адекватних і жорсткіших заходів проти Тегерану, втім залишаючи двері відчиненими до потенційного діалогу. Прем’єр-міністр Канади Стівен Гарпер назвав Іран «серйозною загрозою» глобальній безпеці і закликав, у разі потреби, застосувати додаткові санкції з боку ООН.

«Тегеран повинен припинити збагачувати уран і перейти до мирного діалогу. Якщо його дії призведуть до використання атомної зброї – чи то окремою державою чи то терористичним угрупованням - уже не буде значення, де розірвалися ці бомби. Катастрофа буде відчуватися по всьому світу».

Західні країни переконані, що Іран намагається створити атомну зброю. Втім, Тегеран наполягає, що його ядерна програма має виключно мирну мету. П’ять постійних членів Ради Безпеки ООН - США, Франція, Британія, Росія і Китай - а також Німеччина вже протягом певного часу ведуть переговори з офіційним Тегераном щодо його атомної програми. Деякі країни закликали застосували проти Ірану чергову порцію санкцій. Втім, Китай більше схиляється до проведення діалогу. У вівторок державного секретаря США Гілларі Клінтон запитали, чи впевнена вона, що Китай можна переконати у необхідності накладення нових санкцій на Іран.

«Ми бачимо дедалі більше розуміння з боку інших країн, включно з Китаєм, щодо того, якими можуть бути наслідки озброєного атомом Ірану для регіональної і глобальної стабільності, наших поставок нафти. Тож ми думаємо, що нам вдасться знайти спільні рішення, які влаштують усі сторони».

Атомна програма Північної Кореї також була предметом обговорень міністрів країн Великої вісімки. Канадський прем’єр закликав офіційний Пхеньян без усіляких попередніх умов повернутися до шестисторонніх переговорів у питанні призупинення його ядерної програми.

XS
SM
MD
LG