Спеціальні потреби

Актуально

"Штрих-коди на зброї та гаряча лінія" - як інспектори США перевіряють допомогу Україні 

Слухання в Комітеті із міжнародних відносин Палати представників Конгресу США, щодо перевірок, прозорості та підзвітності допомоги, яка виділяється Україні. фото: Катерина Лісунова.

Після того, як урядові установи США активно поширили інформацію про гарячу лінію, кількість повідомлень про ймовірне шахрайство щодо наданої Україні допомоги збільшилась майже у шість з половиною разів, але станом на зараз перевірки не виявили значних порушень. Про це заявила інспекторка Агентства США з міжнародного розвитку, Ніколь Ангарелла у середу, 29 березня в Комітеті із міжнародних відносин Палати Представників Конгресу США.

На засіданні свідчили спеціальні інспектори трьох наглядових відомств: Агентства США з міжнародного розвитку, Держдепу та Міноборони. Вони розповіли про поточні результати перевірок допомоги наданої на потреби України, починаючи з 2022 року. Станом на зараз загальна сума передбаченої допомоги становить 113 мільярдів доларів США.

Слухання в Комітеті Палати представників із Міжнародних Відносин, щодо перевірок, прозорості та підзвітності допомоги, яка виділяється Україні. фото: Катерина Лісунова.
Слухання в Комітеті Палати представників із Міжнародних Відносин, щодо перевірок, прозорості та підзвітності допомоги, яка виділяється Україні. фото: Катерина Лісунова.

Відповідно до видів допомоги, інспектори описали три основні процеси перевірок - через банківську систему, через систему штрих-кодів, та через гарячу лінію.

Пряма бюджетна підтримка уряду США здійснюється через Світовий банк, через три різні трастові фонди
Ніколь Ангарелла, інспекторка USAID

Так, за словами Ніколь Ангарелли, інспекторки Агентства США з міжнародного розвитку, існує багаторівнева система реагування та перевірок, в якій різні організації звітують і здійснюють власний нагляд за фінансовою допомогою, яка надходить в Україну. Пряма бюджетна підтримка від уряду США надходить до України через Світовий банк і відповідає його процедурам. Український уряд, Міністерство фінансів також здійснює контроль.

"Пряма бюджетна підтримка уряду США здійснюється через Світовий банк, через три різні трастові фонди. Головний фонд, через який проходить більшість грошей, працює на основі відшкодування. Отже, після здійснення витрат, і якщо уряд України визначить їх прийнятними, вони подаються до Світового банку, а він вже переглядає ці витрати на прийнятність як довірена особа. На додаток до цього, Агентство США з міжнародного розвитку здійснює окремий нагляд і моніторинг, як власник програми, через яку проходять гроші", - пояснює процес перевірок фінансової допомоги інспекторка Ніколь Ангарелла.

Система штрих-кодування була запроваджена, щоб допомогти відстежувати обладнання після того, як воно потрапило в Україну
Роберт Сторч, Генеральний інспектор Міноборони США

Своєю чергою у сфері фактичної допомоги, яка надходить в Україну як оборонна зброя, техніка та інше обладнання, американський уряд ввів систему штрих-кодів. За допомогою таких штрих-кодів, інспектори можуть простежити рух техніки із США до Європи і далі в Україні. Про це на слуханнях розповів генеральний інспектор Міноборони США, Роберт Сторч.

"Зусилля, які докладаються для транспортування великих обсягів дуже складного обладнання, а також для його своєчасної доставки на поле бою, вражають. Це також стосується подальшого забезпечення, належного технічного обслуговування та підтримки цього обладнання. Міністерство оборони окремо наголошує на підзвітності процесу на кожному етапі постачання. Починаючи з відправки матеріалу, його транспортування в Європу, а потім і в Україну.

Один із механізмів цієї перевірки, яку проводить Міністерство оборони, - це система штрих-кодування, яка була запроваджена, щоб допомогти відстежувати обладнання після того, як воно потрапило в Україну. Тож це окрема система, яку досліджує наш відділ", - пояснив Сторч у Комітеті палати представників.

Після того, як ми оприлюднили схему інформування спеціальних інспекторів про ймовірне шахрайство, мій офіс отримав 178 повідомлень
Ніколь Ангарелла, інспекторка USAID

Водночас, усі залучені до передачі Україні допомоги виділеної урядом США, нині можуть звернутись до інспекторів у форматі гарячої лінії англійською та українською мовами. Така лінія була створена спільно трьома перевіряючими органами. За словам інспекторки Ніколь Ангарелли, кількість скарг та сигналів зросла у 6,5 разів після створення цього механізму, але станом на зараз підтверджень щодо значних порушень, не було знайдено.

"Наші слідчі провели понад 20 брифінгів для майже 1000 осіб, які залучені до програм Агентства США з міжнародного розвитку в Україні. Ми тісно співпрацювали з нашими колегами у Держдепі та Міноборони США над створенням спільних матеріалів гарячої лінії українською та англійською мовами. Після того, як ми оприлюднили схему інформування спеціальних інспекторів про ймовірне шахрайство, мій Офіс отримав 178 повідомлень. Таким чином, кількість повідомлень збільшилась на 556%, порівняно із попередніми 11 місяцями. Але на сьогоднішній день ми не виявили серйозних кримінальних порушень", - розповідає інспекторка Ангарелла.

Про відсутність порушень повідомив і інспектор від Міноборони США, Роберт Сторч.

Роберт Сторч, інспектор Міністерства оборони, та Ніколь Ангарелла, інспекторка USAID, дають свідчення в Комітеті Палати представників із міжнародних відносин. фото: Катерина Лісунова
Роберт Сторч, інспектор Міністерства оборони, та Ніколь Ангарелла, інспекторка USAID, дають свідчення в Комітеті Палати представників із міжнародних відносин. фото: Катерина Лісунова

"Я авжеж, не можу коментувати будь-які поточні розслідування, але виходячи з нашої завершеної роботи, ми не підтвердили жодних випадків перенаправлення оборонної допомоги, яка була надана Україні Сполученими Штатами. В офісі Генерального інспектора від Міноборони працюють понад 90 фахівців, які займаються перевіркою безпекової допомоги наданої Україні. Іще близько 20 фахівців працюють в регіоні. Ми також плануємо встановити постійну присутність у Посольстві США в Києві, для продовження перевірок", - зазначив Сторч.

Представник Міноборони також наголосив, що його відомство продовжить перевірки допоки триватиме війна.

"Працюючи рука об руку з нашими партнерами з нагляду, мій офіс продовжить здійснювати надійні та незалежні перевірки допомоги наданої Україні Сполученими Штатами. Це питання найвищого пріоритету для нас, допоки триватиме конфлікт і є потреба в таких перевірках", - наголосив інспектор.

Нагадаємо, що Голос Америки ексклюзивно поспілкувався із членами комітету палати представників із міжнародних відносин. Думки щодо висновків інспекторів, серед республіканців та демократів, розділились.

Дивіться також: Американські інспектори про допомогу, яку США надають Україні

Американські інспектори про допомогу, яку США надають Україні. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:03 0:00

Всі новини дня

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", – представник ГУР МО України. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:01:49 0:00

"Окупанти готуються до провокацій. Тобто вони збираються організувати ядерне зараження. Вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну", – про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО.

"Окупанти готуються до провокацій на ЗАЕС", - Міноборони України. Радбез ООН знову розглядає ситуацію на станції

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, знову розгляне Рада Безпеки ООН

Головне управління розвідки Міністерства оборони України (ГУР МО) стверджує, що безпекова ситуація на Запорізькій атомній електростанції продовжує залишитися загрозливою не лише для України, а й для цілого світу.

"За нашою інформацією, окупанти готуються до провокацій", - про це Голосу Америки повідомив Андрій Черняк, представник ГУР МО. За його словами, російські військові збираються організувати радіаційне зараження. Зокрема вони збираються використати атомну електростанцію для зараження свого особового складу, щоб потім звинуватити в цьому Україну.

"Для нас це не дивно. Ми знаємо їхні терористичні методи, як вони порушують норми правил ведення війни. Тому Україна до цього готова і ми зараз збираємо цю інформацію, аналізуємо її, і хочемо донести до всього світу", - пояснив він.

Про загрозу таких провокацій ГУР почав повідомляти наприкінці минулого тижня. За словами Черняка, розвідка бачила, що на ЗАЕС заїжджають вантажівки, і як "окупанти розвантажують певне майно".

"Також ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора", - додав представник ГУР МО. І наразі, за оцінкою ГУР МО, загроза провокацій з використанням ЗАЕС абсолютно не зникла.

Ми мали радіоперехоплення, де люди говорили безпосередньо про безпілотні літальні апарати, які могли на собі нести або хімічну зброю, або якісь ядерні матеріали, які могли спричинити зараження особового складу країни-агресора
Андрій Черняк, представник ГУР МО

Черняк також додав, що дії, які вчиняє зараз Росія на Запорізькій атомній електростанції, є загрозою і мирному населенні України, "і взагалі це ядерний шантаж Європи і ядерний шантаж світу".

"Тому ми попереджаємо світову громадськість про те, що ядерна загроза теж поки що не зникла", - каже він.

У вівторок за 22.00 за Києвом ситуацію, як склалася довкола захопленою російськими військами ЗАЕС, розгляне на своєму засіданні Рада Безпеки ООН. Головним доповідачем буде генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі. Очікується, що він надасть оновлену інформацію щодо ситуації на ЗАЕС.

Ймовірно, він вже традиційно зверне увагу на те, що триваючі військові дії впливають на засади ядерної безпеки, до яких належать фізична цілісність і надійне зовнішнє джерело живлення. До цього МАГАТЕ неодноразово зазначало, що ситуація на ЗАЕС залишається небезпечною, особливо з огляду на посилену військову присутність у регіоні. Після свого візиту на ЗАЕС наприкінці березня Гроссі заявив, що "військова активність зростає в усьому цьому регіоні", який "переживає, можливо, більш небезпечну фазу з точки зору триваючого конфлікту".

Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС
Генеральний директор МАГАТЕ Рафаель Гроссі у кінці березня особисто відвідав ЗАЕС

Також очікується, що у своєму виступі Гроссі згадає і про складну кадрову ситуацію на ЗАЕС і важкі умови праці для персоналу, що залишився, та їхніх сімей. У квітні МАГАТЕ визнавало, що більше третини персоналу, який обслуговував станцію до початку повномасштабного вторгнення, залишив небезпечний район. На місці залишається лише чверть обслуговуючого персоналу, що вже призвело до скорочення обсягів обслуговування ЗАЕС. Очікується, що під час виступу Гроссі також представить свою останню пропозицію щодо забезпечення безпеки найбільшої атомної електростанції в Європі.

Це вже буде четвертий брифінг Радбезу на цю тему. Попередні три скликалися за запитом Росії. Цього разу зустріч ініціювали Еквадор та Франція.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – президент США Джо Байден про посилення атак Росії на Київ. Відео

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

США, ЄС непокоїть закон Польщі щодо розслідування російського впливу

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік

США та ЄС висловили занепокоєння через прийнятий у Польщі новий закон, який передбачає створення установи, що розслідувала б російський вплив. Закон може створити умови для переслідування опозиції та втручання у вибори, заявили політики в Польщі, а також США та ЄС.

"Ми поділяємо занепокоєння багатьох оглядачів тим, що цей закон щодо створення комісії із розслідування російського впливу можуть використати, щоб блокувати опозиційних кандидатів без відповідного процесу", - заявив речник Держдепу США Метью Міллер.

В ЄС також висловили занепокоєння, що новий закон обмежить доступ громадян до державної служби, а також може бути використаний проти незалежних суддів в Польщі. Європейська комісія "за необхідності без вагань вживатиме заходів", заявив єврокомісар Дідьє Рейндерс.

В понеділок президент Польщі Анджей Дуда підписав закон за яким парламент має створити комісію, що розслідуватиме, чи не підпадали ті чи інші особи під російський вплив з 2007 по 2022 рік. Серед повноважень Комісії буде і обмеження для таких осіб можливості працювати на державній службі.

В статті використано матеріали AFP, AP.

Питання ATACMS для України "все ще на розгляді" – Байден

Архівне фото: президент США Джо Байден

Посилення атак Росії на Київ "не є несподіваним", заявив напередодні президент Сполучених Штатів Джо Байден – відео його спілкування з пресою оприлюднив журналіст Алекс Рауфоглу.

"Ось чому ми маємо продовжувати надавати Україні все, що їм потрібно", – заявив він.

На питання, чи вже час для США надати Україні ракети ATACMS, Байден відповів, що "це все ще на розгляді".

Сенатор від Республіканської партії США Ліндсі Ґрем відвідав Київ 26 травня. Спілкуючись із журналістами, він висловився за надання Україні ракет ATACMS і касетних боєприпасів.

Адміністрація президента США Джо Байдена не планує надавати далекобійні ракети ATACMS Україні, повідомило 10 травня видання Politico із посиланням на джерела.

Більше

XS
SM
MD
LG