Спеціальні потреби

Кожара розповів Конгресу, про віру мільйонів у справедливість ув'язнення Тимошенко


Кожара розповів Конгресу про віру мільйонів
please wait

No media source currently available

0:00 0:04:37 0:00

Кожара розповів Конгресу про віру мільйонів

У середу в Сенаті США відбулися слухання, присвячені головуванню України в Організації з безпеки і співробітництва в Європі. Американські сенатори та конгресмени – члени Гельсінської комісії при Конгресі – хотіли знати, якими є пріоритети України на чолі цієї організації та чого вже вдалося досягти. Як це звичайно буває на слуханнях, не обійшлося і без гострих запитань з боку американських законодавців.

Щороку Гельсінська комісія при американському Конгресі запрошує на слухання чинного голову ОБСЄ – голову МЗС країни, що очолює цю організацію за принципом ротації. Цього разу звітувався міністр закордонних справ України Леонід Кожара. За його словами, пріоритетами головування України в ОБСЄ є – досягнення прогресу в розв’язанні тривалих конфліктів – довкола Придністров’я, Нагірного Карабаху, в Грузії та покращення відносин між Сербією та Косовом.

Міністр закордонних справ України Леонід Кожара сказав:

«Мій перший візит в якості головуючого ОБСЄ у січні був до Молдови. Я закликав лідерів у Кишиневі та Тирасполі конструктивно залучитися до переговорного процесу».

Серед інших напрямів роботи – підтримка свободи мас-медіа, боротьба з ксенофобією та антисемітизмом, а також – з торгівлею людьми. Остання тема викликала найбільш жваву реакцію. Присутній співголова Комісії з безпеки та співробітництва в Європі конгресмен Кріс Сміт є завзятим борцем з сучасним рабством. Він прямо звернувся до міністра Кожари:

«Міністре закордонних справ, зусилля вашого уряду врятують тисячі жінок та дівчат від жахіть торгівлі людьми та зупинять злочинців. Запровадженні цієї програми в 57 країнах-членах ОБСЄ може врятувати тисячі життів».

Завершуючи промову, Леонід Кожара, запевнив присутніх про відданість України напрямку євроінтеграції. При цьому він заявив, що перспектива підписання Угоди про асоціацію з ЄС не має завадити Україні розвивати відносини з Росією. Україна хоче отримати статус спостерігача у Митному союзі:

«Росія та Митний союз загалом є ключовими торговими партнерами України. Чи не мусить Україна налагоджувати вигідні торгові відносини з Митним союзом? Звичайно, що ми мусимо».

Окрім пріоритетів та планів України на чолі ОБСЄ американських сенаторів цікавило і інше. А саме – доля ув’язненого колишнього прем’єр-міністра України Юлії Тимошенко та порушення прав людини в Україні. Це знайшло відображення у словах співголови Комісії з безпеки та співробітництва в Європі сенатора Бена Кардіна:

«Ми бачили в багатьох випадках, коли молоді демократії починали дуже добре. Вони проводили вільні перші та другі вибори. А потім опозиція опиняється у в’язниці. Дивлячись на хід суду над Тимошенко, виглядає, що саме цей нездоровий процес відбувається і в Україні. Наші занепокоєння підтвердило рішення Європейського суду з прав людини. Він вважає, що ця справа занадто заполітизована. Ми занепокоєні, що це звинувачення є політично вмотивованим. Це становить проблему в стосунках між Україною та Європою і ми сподіваємося, що воно незабаром буде вирішено, відповідно до закону».

Леонід Кожара рішення українського суду захищав. За його словами, мільйони людей в Україні вірять, що Тимошенко заслужила покарання, адже вона завдала шкоди українському бюджету на суму в шість мільярдів доларів.

Американські законодавці вимагали від Кожари ознайомити їх з ходом розслідування у справах постраждалих журналістів та політиків. Лунали імена Георгія Ґонґадзе, В’ячеслава Чорновола і колишнього нардепа Олександра Єльяшкевича, якого побили невідомі 13 років тому.Це питання, серед іншого, порушив конгресмен Стів Коен:

«Деякі питання стосовно України, які потрапили до моєї уваги, стосуються атак, коли Кучма, наскільки я знаю, був прем’єр-міністром. Тоді був такий журналіст та політик Єльяшкевич, якого сильно побили. І наскільки я розумію, винні у цих атак не отримали покарання. Також був журналіст вбитий – Ґонґадзе. Двоє других були сильно побиті. Наскільки я знаю, один з винних отримав довічне ув’язнення. А інші – ні. І там, можливо, був залучені урядовці, які не отримали покарання. Журналіст Подольський – той, якого побили. В усіх цих випадках справедливого покарання не відбулося. Моє питання: Що було зроблено, щоб усі винні, навіть коли вони урядовці високого рівня, були покарані?»

Американські законодавці вимагали від Кожари ознайомити їх з ходом розслідування у справах постраждалих журналістів та політиків. Лунали імена Георгія Ґонґадзе, В’ячеслава Чорновола і колишнього нардепа Олександра Єльяшкевича, якого побили невідомі 13 років тому.
Леонід Кожара ухилився від коментаря, але пообіцяв надати додаткову інформацію по цих правах через українське посольство у Вашингтоні.

Незважаючи на гострі запитання, Леонід Кожара слуханнями в Конгресі був задоволений. Опісля він сказав:

«Як головуючий в ОБСЄ я з задоволенням виступив перед таким важливим американським органом як Гельсінська комісія. Я думаю, що моє свідчення було позитивно сприйнято членами Гельсінської комісії. І тої діалог, який відбувся – я відповідав на запитання членів Конгресу США – також мої відповіді їх задовольнили».

Був задоволений ходом слухань і співголова Гельсінської комісії при Конгресі Бен Кардін. Він сказав, що США повністю підтримують пріоритети та дії України в рамках ОБСЄ, а усі гострі питання, що піднімалися під час слухань, належать до двосторонніх відносин України та США.

«Ми підтримуємо головуючого в ОБСЄ в його прогресі в цих питаннях. Це наш основний пріоритет. Звичайно, в нас є двосторонні відносини і ми будемо продовжувати піднімати усі ці питання на рівні двосторонніх відносин за кожної можливості. І сьогодні в нас була така можливість».
  • 16x9 Image

    Тетяна Ворожко

    Старша редакторка Української служби «Голосу Америки», ведуча, журналістка і продюсерка. Цікавиться політикою, відносинами України-США, соціальними питаннями та медициною, але найбільш любить розповісти гарну людську історію. Робить включення із місця подій, запускає нові проекти та програми, із 2017 року редагує та регулярно дописує до рубрики «Блоги» на веб-сайті служби. Працювала репортером газети «Киевские Ведомости» та програми «Погляд у світ» (УТ-1), сценаристом та журналістом культового шоу «Без Табу з Миколою Вереснем» (1+1). Дописувала до десятка газет і журналів. Співпрацювала з CNN та BBC. Після навчання у США обійняла посаду радника Координатора проектів ОБСЄ в Україні з питань мас-медіа, де протягом двох років запустила десятки проектів, спрямованих на розвиток вільних ЗМІ та зменшення напруги між регіонами країни. Автор двох книг та документального фільму (канал СТБ). Здобула диплом магістра історії КНУ імені Тараса Шевченка та магістра журналістики Університету штату Огайо (Атенс). Мама сина.
XS
SM
MD
LG