Спеціальні потреби

Пріоритет - боротьба з корупцією: що рішення Білого дому означає для України


Адміністрація Джо Байдена ще раніше дала зрозуміти, що серйозно візьметься за боротьбу із корупцією у світі. Тепер у Білому домі оголосили це пріоритетом національної безпеки, а в Конгресі створили об’єднання “Проти міжнародної корупції та клептократії”, куди увійшли представники обох партій.

США неодноразово наголошували, що Україна має боротись із “внутрішнім ворогом” і просувати антикорупційні ініціативи. Що новий курс США означає для української влади та українських олігархів та яких кроків можна чекати від США?

Згідно з меморандумом Білого дому, протягом 200 днів уряд Сполучених Штатів має підготувати доповідь з рекомендаціями для США та країн-партнерів щодо боротьби із корупцією.

Фокус буде на посиленні та вдосконаленні засобів контролю, протидії відмиванню коштів через офшори, притягнення до відповідальності корупціонерів через усі можливі засоби, а також співпраці з міжнародними партнерами та збільшенні іноземної допомоги країнам для антикорупційних зусиль.

Боротьба з корупцією за кордоном, вважають експерти, є важливою для США з декількох причин. По-перше, Сполучені Штати зацікавлені у передбачуваних та надійних відносинах з союзниками. По-друге, країни-суперники США як-от Росія чи Китай, використовують стратегічну корупцію для та посилення впливу на міжнародній арені. По-третє, наслідки корупційних дій закордоном часто вражають західні країни, і США не виняток.

На думку радника Гельсінської комісії США Пола Массаро, на Заході до проблеми часто підходять неправильно, мовляв корупція стосується лише країн, які розвиваються, і це винятково їхні проблеми. Насправді ж усе пов’язано - і саме тому до проблеми подолання корупції треба підходити комплексно і викорінювати її на всіх рівнях.

Нам потрібно з цим боротись всюди і зразу: там, звідки вкрали гроші, в середній ланці, і там, де ці гроші ховають.
Пол Массаро, радник Гельсінської комісїі США

“Наприклад, в Україні є олігархи, які грабують країну - пізніше ці гроші різним чином відмивають через треті країни, і потім вони опиняються у західних регіонах”, - пояснює Пол Массаро. “Ми добре знайомі із прикладами Фірташа в Лондоні чи Коломойського в Клівленді в США. Ми маємо докази цього - і саме тому це важливо. Нам потрібно з цим боротись всюди і зразу: там, звідки вкрали гроші, в середній ланці, і там, де ці гроші ховають”.

Пол Массаро ввважає, цей підхід має включати три складові: наведення порядку в США, притягнення до відповідальності клептократів та корупціонерів через санкції та правоохоронні органи, та міжнародна співпраця задля подолання офшорів та корупційних схем вцілому.

США неодноразово заявляли, що підтримують зусилля України в боротьбі з корупцією й допомагатимуть їй на цьому фронті. Тепер, на думку експертів, можна очікувати, що ці зусилля збільшаться.

“Я думаю, ми можемо очікувати значно більше в плані санкцій та дій правоохоронних органів, повного використання державної машини - як з боку адміністрації, так і Конгресу. Готовність переслідувати українських клептократів існує, тож я б очікував більшого - думаю, найближчим часом боротьба з корупцією стане по-справжньому серйозним пріоритетом”, - каже Пол Массаро.

На думку Ганни Гопко, голови конференції “Демократія в дії”, яка відбудеться в Києві 7-8 червня, США можуть відіграти велику роль в подоланні корупції в Україні та Європі, а також вжити деяких конкретних кроків.

Як Рейган свого часу сприяв розпаду Радянського союзу, так само в Байдена може бути місія протистояти путінському режиму, допомігши Україні стати міцно на ноги.
Ганна Гопко, голова конференції “Демократія в дії”

“Як Рейган свого часу сприяв розпаду Радянського союзу, так само в Байдена може бути місія протистояти путінському режиму, допомігши Україні стати міцно на ноги”, - каже Ганна Гопко. “Ми вдячні за санкції проти Медведчука, Деркача, Дубінського. Але цей список можна значно розширити і зокрема примножити його екстрадицією в США Дмитра Фірташа”.

Та крім цього, на думку Ганни Гопко, слід говорити і про те, як Росія використовує корупцію в країнах Заходу. Приклад - Північний потік-2, чи той факт, що колишня міністерка закордонних справ Австрії Карін Кнайсль увійшла в раду директорів “Роснефті”. За словами голови конференції “Демократія в дії”, це становить загрозу і для самих громадян країн Євросоюзу.

Дивіться також: США пообіцяли очолити боротьбу проти загрози корупції у світі – коментарі оглядачів

Facebook Forum

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG