Спеціальні потреби

Енергетична блокада «по-новому»: чи знеструмить Порошенко Крим?


Ремонтні роботи на пошкодженій опорі, Чонгар, 11 жовтня 2015 року
Ремонтні роботи на пошкодженій опорі, Чонгар, 11 жовтня 2015 року

На жаль, нинішня політика українського уряду не дозволяє Криму усвідомити всі мінуси життя без України – автор петиції

Київ – Електронна петиція з вимогою енергетичної блокади Криму набрала більше 25 тисяч підписів на сайті президента України. Це означає, що в десятиденний термін Петро Порошенко має розглянути це звернення і дати на нього аргументовану відповідь. При цьому, експерти в енергетичній сфері і навіть учасники громадянської блокада Криму впевнені, що президент відповість на цю петицію формальною відмовою.

Лідери кримських татар ще у вересні говорили про необхідність енергетичної блокади Криму, який на 80 відсотків залежить від постачання електрики з материка. Їхня позиція полягає в тому, що забезпечувати Крим електроенергією має Росія, якщо вже вона вирішила окупувати український півострів.

Однак поки вимога учасників громадянської блокади не знайшла підтримки у керівництва країни. Наразі на півострів постачається електроенергія відповідно до контрактів, підписаних між українськими і російськими енергетичними компаніями наприкінці грудня 2014 року.

У відповідь на мовчання влади активісти й учасники добровольчих батальйонів вирішили запровадити блокаду власними зусиллями. Після того, як 6 жовтня невідомі особи пошкодили електроопору високовольтної лінії Джанкой – Мелітополь, і на місце аварії приїхали техніки «Укренерго», активісти та військові перешкодили ремонтним роботам і оголосили про початок енергетичної блокади.

У підсумку обсяги постачання електроенергії до Криму були знижені на 200 МВт. Однак вимкнення на півострові це не спричинило. «Укренерго» екстрено ввело в експлуатацію резервну лінію Каховка – Джанкой. Учасники блокади залишили місце ремонтних робіт на пошкодженій електроопорі, і 12 жовтня вона була введена в експлуатацію.

Міністр енергетики та вугільної промисловості України Володимир Демчишин, у свою чергу, повідомив, що його відомство – поза політикою, і має намір забезпечувати постачання електроенергії до Криму на підставі чинної постанови Кабміну.

Випускання пари

Президент України Петро Порошенко за весь час громадянської блокади ніяк не прокоментував дії учасників цієї безтермінової акції. Він не робив жодних заяв, зокрема, і з приводу пропозиції припинити постачати до Криму електроенергію.

Однак, найближчим часом, схоже, йому все-таки доведеться заговорити. Електронна петиція на сайті президента з вимогою запровадити енергетичну блокаду набрала більше 25 тисяч підписів. Відповідно до нещодавніх поправок до закону України «Про звернення громадян», голова держави має розглянути це звернення у десятиденний термін і дати на нього аргументовану відповідь.

На жаль, нинішня політика українського уряду не дозволяє Криму усвідомити всі мінуси життя без України

Автором електронної петиції є якийсь Сергій Скороход. У тексті звернення він пише, що Крим варто залишити без електрики, щоб його жителі зрозуміли: без України їм не прожити.

«І якщо всі кримчани це зрозуміють, з'явиться надія на якнайшвидше повернення півострова під контроль нашої держави. На жаль, нинішня політика українського уряду не дозволяє Криму усвідомити всі мінуси життя без України», – ідеться в петиції.

Ленур Іслямов

Головний ініціатор «громадянської» блокади бізнесмен Ленур Іслямов не вірить у те, що президент піде назустріч учасникам акції та задовольнить вимогу петиції.

«Я жодного разу не бачив, щоб після якоїсь петиції президент на щось відреагував і щось таке трапилося. Це нісенітниця повна. Людям же треба якось пар випускати. Ось це один із таких парів», – сказав Іслямов.

На думку лідера громадянської блокади, президент не стане ухвалювати рішення про офіційну блокаду, оскільки на нього тиснуть бізнес-групи, які зазнають збитків у зв'язку з припиненням постачання товарів до Криму.

По той бік адмінкордону з Кримом вважають за краще утримуватись від коментарів. «Я російський чиновник, і не коментую жодних фейкових повідомлень української преси», – сказав російський «міністр палива та енергетики Криму»​ Сергій Єгоров кореспонденту «Крим.Реалії».

Поставки продовжаться?

Українські політичні експерти і фахівці у сфері енергетики прогнозують, що Порошенко не стане задовольняти вимоги петиції. Голова фонду «Майдан закордонних справ» Богдан Яременко вважає, що сам формат електронних звернень не є ефективним способом донесення позиції громадськості до президента.

Богдан Яременко

«Складається враження, що це використовується як піар-механізм чи механізм випуску пари. Це не впливає на державну політику», – упевнений він.

На думку Яременка, президенту не обов'язково чекати 10 днів для відповіді на петицію: йому давно вже час ухвалити рішення про припинення постачання електроенергії на півострів. Однак, як вважає експерт, поки голова української держави сформував лише пакет обіцянок щодо Криму, але не комплексну стратегію повернення півострова.

Валентин Землянський
Давайте не плутати самодіяльність активістів і збройних формувань на кордоні з Кримом і рішення держави, яке потягне за собою всілякі наслідки: арбітраж, суди
Валентин Землянський

Директор енергетичних програм Центру світової економіки і міжнародних відносин НАН України Валентин Землянський вважає, що для припинення постачання електрики на півострів немає жодних правових підстав, і президент на це в жодному разі не піде.

«Давайте не плутати самодіяльність активістів і збройних формувань на кордоні з Кримом і рішення держави, яке потягне за собою всілякі наслідки: арбітраж, суди. У нас є договори з «Інтер РАО», з Кримом на постачання електроенергії. Жодних підстав для їх розриву сьогодні немає», – підкреслив Землянський.

Експерт нагадав, що Україна, крім усього іншого, підписалась під Енергетичною хартією, відповідно до якої вона не може перешкоджати проходженню енергоносіїв. Якщо ж Київ припинить постачання електрики до Криму, будуть порушені положення цієї декларації. У зв'язку з цим, за прогнозами Землянського, президент відповість на електронну петицію про блокаду формальною відмовою.

Оригінал матеріалу –​ на сайті «Крим.Реалії»

Дивіться також («Голос Америки»): У Держдепі розповіли, що кожного дня втрачає Росія і набуває Україна

У Держдепі розповіли, що кожного дня втрачає Росія і набуває Україна. Відео
please wait

No media source currently available

0:00 0:03:15 0:00

XS
SM
MD
LG