Спеціальні потреби

На Заході від України чекають реформ


Про тіснішу співпрацю США і Євросоюзу з країнами Східної Європи говорили учасники семінару у Центрі стратегічних та міжнародних досліджень, що у Вашингтоні. Особливу увагу західні експерти приділили Україні. За їх словами, Захід чекає рішучих дій від українського уряду у проведенні реформ, які б наблизили країну до євростандартів. Водночас, як Сполучені Штати, так і Європейський Союз глибоко занепокоєні повідомленнями про згортання демократії, посилення тиску на журналістів та порушення свободи слова в Україні.

Учасники семінару підкреслили також, якщо Україна прагне зближення з ЄС, вона має задовольнити низку вимог, насамперед у сфері торгівлі. Як зазначив один з учасників зустрічі - представник Міністерства закордонних справ Польщі Миколай Довгелевич - це шлях, яким пройшли і Чехія, Угорщина і всі інші країни, які нещодавно приєднались до ЄС.

«Зараз найважливіше продовжити переговори щодо договору про вільну торгівлю. Це означатиме, що Україна прийме європейські норми і її економіка більше наблизиться до економіки ЄС. Це дуже важливо для економічного реформування і розвитку України».

Однак поки що, за словами урядовця, пасивність українського уряду викликає розчарування.

«Враховуючи теперішні темпи, Україна зможе приєднатися до Договору про вільну торгівлю лише через десять років. Звичайно це незадовільний показник, який має викликати занепокоєння у Києві».

Втім, Довгелевич додає, що Україна сама має визначити пріоритети у зовнішній політиці та економічній співпраці.

«Не думаю, що хтось має казати українцям, яким має бути їхній вибір. Україна є сусідом і ЄС, і Росії. Роль Європи, і Польщі, зокрема, показати Україні, що ми хочемо максимально наблизити її до ЄС. І ми сподіваємося, що Україна, якщо захоче, зможе стати членом ЄС».

З такою думкою погодився помічник державного секретаря США Ден Расел, який зазначив, що Україна сама мусить проявити ініціативу, а Захід може підтримати її прагнення демократичного розвитку.

«Якщо країна не має механізмів, щоб розподілити ресурси на ефективні проекти, то виділення їй коштів допомоги не вирішить проблем. Ця країна має хотіти рухатись уперед, а ми маємо лише підтримувати те, що вона хоче робити, і це не обов’язково те, що ми і Захід загалом вважаємо за краще».

Учасники дискусії визнали здобутком української демократії чесні президентські вибори, однак їх непокоїть те, що обрана демократичним шляхом влада, робить крок у зворотному напрямку. Нинішніми тенденціями зокрема занепокоєний старший аналітик Фонду Маршалла Дейвід Креймер.

Відколи Віктор Янукович став президентом ми бачимо серйозний відкат від демократичних здобутків в Україні. Багато кроків викликають серйозне занепокоєння, особливо порушення у галузі свободи преси. І важливо, щоб США та ЄС одностайно здійснювали тиск на Україну, аби цьому запобігти. Ми повинні стежити за тим, що діється в самій Україні. Нам треба зрозуміти, що це надзвичайно важлива країна з її 46-мільйонним населенням з великим потенціалом. Нам треба її залучати до співпраці».

Про останні тенденції, які спостерігаються в Україні, говорив також представник польського МЗС Довгелевич, який зазначив, що випадки порушення демократичних свобод в Україні не залишаються поза увагою Брюсселя.

«Європейські лідери завжди реагують, коли бачать порушення прав людини у країні, яка є стратегічним партнером ЄС. Євросоюз пильно спостерігає за тим, що відбувається в Україні і, звичайно, питання свободи слова і свободи преси завжди порушується у переговорах між двома сторонами. ЄС уважно спостерігає за тим, що відбувається в Україні і ми завжди реагуємо, якщо фіксуються випадки обмеження прав журналістів».

Втім, аналітик Фонду Маршала Креймер вважає, що міжнародна спільнота має застосувати до порушників більш жорсткі санкції.

«Ми маємо стежити за тим, що відбувається і почати збирати імена. Відмовляючи цим людям у візах, або застосовуючи інші методи покарання, ми примусимо цих людей відповідати за свої вчинки».

Водночас Дейвид Креймер додає, що Україна важливий стратегічний партнер і Захід має докладати більше зусиль для тіснішої співпраці.

«Ми ніколи не матимемо ідеального уряду в Україні. Нам потрібно працювати з Україною у таких умовах, які є. Якщо ми чекатимемо ідеальної ситуації, то можемо втратити багато серйозних можливостей. При чому співпраця має відбуватися не лише на міжурядовому рівні, але також на між людському. Це дуже важливо для нас», - зазначив Креймер.

Інше за темою

Відео - найголовніше

XS
SM
MD
LG